Tarım danışmanları…

7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,683
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarım danışmanları…
  Tarım danışmanları…
  Kayıt : 30 Ekim 2014
  Yazan : Ali Ekber Yıldırım Kategori : Destekleme, Tarım genel

  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çok doğru bir iş yaparak tarım danışmanlığı hizmetlerini destekleme kapsamına aldı. Tarım Yasası’na uygun olarak 8 Eylül 2006 tarihli Resmi Gazete’de “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik” yayınlandı. Ayrıca her yıl yönetmeliğe uygun olarak uygulama tebliği yayınlanıyor.Ziraat mühendisi, veteriner hekim, su ürünleri mühendisi ve bu alanda eğitim almış teknikerlerin istihdamı, tarımsal işletmelerin ise danışmanlık hizmeti alması, bu çalışmaların da devlet tarafından desteklenmesi çok önemli ve yerinde bir karar.Ancak, bir çok konuda olduğu gibi tarım danışmanlığı hizmetlerinin desteklenmesi de kağıt üzerinde yazıldığı gibi yürümüyor. Uygulamada bir çok sorun yaşanıyor.

  Nedir o sorunlar?

  1-Sertifikası olan tarım danışmanları serbest çalışabildikleri gibi, ziraat odası,kooperatif,birlik ve benzeri bir kurum bünyesinde de istihdam edilebiliyor. Ayrıca şirket kurarak danışman çalıştıran girişimciler de var. Serbest çalışanlar bir şirket kurarak bu hizmeti verebiliyor. Devlet sözleşme yaptıkları çiftçi(işletme) başına tarım danışmanına 600 lira ödeme yapıyor. Sözleşme yapılarak hizmet verilecek çiftçi sayısı hayvancılık, bitkisel üretim, organik tarım, su ürünleri ve benzeri üretim faaliyetine göre belli bir sayı ile sınırlandırılıyor. Ayrıca bir danışmanın hizmet verebileceği arazi büyüklükleri, hayvan sayıları da yönetmelikle belirleniyor. Örneğin organik tarım konusunda serbest danışmanlık yapacak birisi en çok 50 çiftçi/işletme ile sözleşme yapabiliyor. Her bir çiftçinin en az 50 dekar arazisi olması gerekiyor. Bu şartlara uygun çiftçi için tarım danışmanı devletten yıllık 600 lira alıyor. Bu ödeme yılda iki taksitle toplu olarak yapılıyor.

  2-Ziraat odaları, kooperatifler, birlikler veya bu amaçla kurulan şirketler genellikle istihdam ettikleri tarım danışmanlarına asgari ücret ödüyor. Kalan parayı da kurum alıyor. Devletin verdiği desteğin büyük bölümü danışmana değil, ilgili kuruma gidiyor. Bu kapsamdaki bir çok danışman zor şartlarda görev yapıyor. Sigorta primleri eksik ödeniyor.

  3-Bir çok danışman, çiftçinin ya da işletmenin üretimine,verimliliğine bilgisi ile katkı sağlamak yerine, çiftçilerin desteklemelerle ilgili evraklarını doldurmak, bürokratik işlemlerini takip etmekle görevlendiriliyor. Destek amacına uygun kullanılmıyor.

  4- Tarım danışmanı hizmet verdiği her çiftçi için Tarım İl veya ilçe müdürlüğünden Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) belgesi almak zorunda. Aynı belge çiftçiden de isteniyor. Her bir belge için 3.5 lira alınıyor. Bilgisayardan alınan 1 sayfalık çıktı danışmana ve çiftçiye ayrı ayrı 3.5 liradan satılıyor. Danışmana parayla satılan bu belge İl veya ilçe müdürlüğünde dosyaya konularak rafa kaldırılıyor.

  5-Tarım danışmanlarından çiftçi başına 10 lira döner sermaye payı alınıyor. Geçen yıl alınan bu para karşılığında danışmana makbuz verilirken bu yıl makbuz da verilmedi. Normalde çiftçiden alınması gereken bu para danışmandan tahsil ediliyor. Makbuz verilmediği içinde vergiden düşülemiyor.

  6-Devletin tarım danışmanlarına ödediği çiftçi başına 600 liralık desteğin yüzde 18′i katma değer vergisi olarak kesiliyor. Daha da komik olanı tarım danışmanlarından zirai mahsul gelir vergisi tahsil ediliyor. Ödenen desteğin yüzde 4′ü zirai mahsul gelir vergisi olarak geri alınıyor. Tarım danışmanları zirai bir üretim yapmadıklarını bu verginin alınacaksa çiftçiden alınması gerektiğini söylüyor. Danışmanlar bu verginin neden alındığını soruşturmak için Maliye Bakanlığı’na soruyor. Aldıkları yanıt çok ilginç: “Bizde böyle bir vergi yok”. Ödemeyi yapan Ziraat Bankası’na soruyorlar, “ekstreyi veremeyiz” yanıtı veriliyor. Bütün kesintiler üst üste konulduğunda devlet çiftçi başına 600 lira destek verirken bunun yaklaşık 3′te birini vergi, kesinti olarak geri alıyor. Tarım danışmanları bir nevi gelir kapısı olarak görülüyor.

  7-Bir başka çarpıcı uygulama ise, tarım danışmanının sözleşme yaptığı çiftçinin arazisinde bir değişiklik olduğunda bunun faturası da danışmana kesiliyor. Bir danışmanın anlattığına göre, sözleşme yaptığı iki çiftçi devletin desteklerinden tam olarak yararlanmak için arazilerinin bir bölümünü eşinin üzerine geçiriyor. Tarım danışmanına bu iki çiftçi için ödenecek 600′er liralık destek hemen kesiliyor. Fakat danışmanın bu çiftçiler için ödediği yüzde 18 vergi ve diğer kesintiler geri ödenmiyor. Danışman, almadığı bir desteğin yüzde 18 vergisini ödüyor.

  Özetle, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iyi niyetle ve çiftçilere destek olmak amacıyla bir uygulama başlatıyor. Tarımda verimliliği artırmak, yeni üretim tekniklerinin kullanılmasını sağlamak amacıyla tarımsal danışmanlık yapan mühendis ve teknikerlerin bilgisinden çiftçileri yararlandırmak istiyor. Bu amaçla çiftçi başına 600 lira destek ödüyor. Ancak ödediği desteğin yaklaşık üçte birini vergi veya kesinti olarak geri alıyor. Uygulamadaki sorunlar nedeniyle tarım danışmanları çiftçiye bilgilerini aktarmak yerine bürokratik işlerle boğuşuyor. Bu olumlu çalışmadan istenilen verim elde edilemiyor. Devletin kaynakları heba ediliyor.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  46
  Mesajlar
  2,544
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım danışmanları…  bılgı herzaman ıyıdır yeterkı suıstımal edılmesın muhendıslerde gorev aşkı olursa super olur konyada bır gurup arkadasla calısıyorum teknotar sulama bırkı besleme meyve konusunda 3 ortak allah razı olsun

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  12,993
  Adı geçen
  18 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarım danışmanları…  Sistemi hemen hemen ilk günden beri bilen son 4 yıldır fiilen içinde olna biri olarak.. başlangıca göre iyi ama halen ÇOK yetersiz..

  Bikaç kere bakanlığa dilekçe verdik.. bazı önerilerimiz kabul gördü..

  2014 başında kurulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Derneği ile önemli bi adım daha atıldı..

  Sulandırılıp bulandırılmasa ülke tarımına ÇOK fayda vereceği kesin..

  biz burda heryıl en az 1 yenilik veya atılım yaptık kendi adımıza.. inşallah devamı gelir..

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  12,993
  Adı geçen
  18 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarım danışmanları…  Tarım danışmanlarının yeterliliklerinin artırılması projesi tamamlandı


  http://www.tarimtv.gov.tr/HD5555_tar...amamlandi.html

 5. #5
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  42
  Mesajlar
  11,196
  Adı geçen
  112 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım danışmanları…  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=78679.msg932321#msg932321 date=1414957075 Nickli Üyeden Alıntı
  Tarım danışmanlarının yeterliliklerinin artırılması projesi tamamlandı


  http://www.tarimtv.gov.tr/HD5555_tar...amamlandi.html
  sanırım bundan bahsetmiştin..

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  12,993
  Adı geçen
  18 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarım danışmanları…  evet Yusuf.. güler misin ağlar mısın

  burda bu işe İLK başlayan benim, ülke genelinde de ilklerden.. işe bak başlayıp bitmiş projeden interneti karıştırıken haberim oluyo gerçi bi ara lafzı geçmişti ama yarım yamalak..

  ayrıca derneğimiz var, kurucu üyelerdenim derneğin bile doğru düzgün haberi yok.. dernek olarak danışmanla çalışan üreticinin teşviğini-öncelikli olmasını da savunuyoruz..

  işte ülkemizdeki toplantı ve projelerin %99 ' u böyle 'körler sağırlar birbirini ağırlar'


  sonrada niye sonuç alamıyoz! diye yeni bi proje-çalışma başlatılıyo..  şimdi İLK fırsatta bunlara yine bi destan döşenip iadeli taahhütlü yollamak farz oldu

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  48
  Mesajlar
  2,501
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım danışmanları…  tarımsal danışman konusunda daha çok yol katetmemiz lazım kanaatindeyim.
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 15
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2014, 20:56
 2. Tarım danışmanları çiftçinin yüzünü güldürüyor!
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Haziran.2012, 23:02
 3. Avrasya Tarım Fuarı Tarım Ekipmanları Standları 2009....!!!
  Konu Sahibi alipasalierkan Forum Fotoğraflar - Videolar
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 08.Ocak.2010, 19:26
 4. Avrasya 2008 Tarım Fuarı Tarım Ekipmanları Standları....!!!
  Konu Sahibi alipasalierkan Forum Toprak İşleme Ekipmanları
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 26.Ekim.2008, 13:46
 5. Çorlu Tarım Fuarı Tarım Ekipmanları 2008..!!!
  Konu Sahibi alipasalierkan Forum Toprak İşleme Ekipmanları
  Cevap: 31
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2008, 23:29

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

64.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
e-Posta: trakkulup@trakkulup.net
Whatsapp: 0 535 7845520
DMCA.com Protection Status