Hayvanlarına melas veren varmı

Ynt: Hayvanlarına melas veren varmı

kaynar su nasıl olur bilmem ortam sıcaklığındaki suyla ayrı bi kapta karıştırıp kaba yem makinada nispeten kesildikten ufalandıktan sonra henüz kesif yemi katmadan ilave ediyoruz . tonu 320 tl fiyat iyi sayılır bu sezonda bu fiaytla alabilirsiniz ama kışın bu fiyatlara bulamıyorsunuz .düşünüyorsanız alın bir an önce .ama silaj yada küspenin hiçbişekilde yerini tutamaz yani çok çok farklı emtialar .ama kış aylarnda şekerin etkisini düşünecek olursak nispeten küspenin yerini tutar.hayvanların vücut ısısını korumasına yardımcı olabilir sadece.

Bizim burda Kırşehir şeker fabrikası kdv dahil 380 tl / ton fiyat verdi.Benim yem karma makinam yok henüz ilerde alacam gerçi hayvan sayıma göre traktörüm de yok ama onlarda olacak.6 aydır işin başındayım şuan işi ilerletmem gerekiyor.Balya üstü fenni yem + Kepek + arpa kırması + melas olarak bir rasyon düşündüm sabah akşam şekilde , öğlenleride yonca balyası.Boğarsamayan çok hayvanım var umarım bi faydası olur

neo8787 link=topic=78924.msg934035#msg934035 date=1415559062' Alıntı:
kaynar su nasıl olur bilmem ortam sıcaklığındaki suyla ayrı bi kapta karıştırıp kaba yem makinada nispeten kesildikten ufalandıktan sonra henüz kesif yemi katmadan ilave ediyoruz . tonu 320 tl fiyat iyi sayılır bu sezonda bu fiaytla alabilirsiniz ama kışın bu fiyatlara bulamıyorsunuz .düşünüyorsanız alın bir an önce .ama silaj yada küspenin hiçbişekilde yerini tutamaz yani çok çok farklı emtialar .ama kış aylarnda şekerin etkisini düşünecek olursak nispeten küspenin yerini tutar.hayvanların vücut ısısını korumasına yardımcı olabilir sadece.
Bendeniz Yemi yerde karıyorum diyorumki samanı ıslarken dediğiniz gibi 10 Litre Melas 30Litre Su katsam toplamda 40 Litreyle yerde samanı harmanlasam sonradan Slajıdı küspeydi kepekdi ilave ederek yemi karsam bi sorun teşkil edermi yoksa bu Melas ın başka ilave şeklimi var?

Santiago link=topic=78924.msg934037#msg934037 date=1415559497' Alıntı:
Bizim burda Kırşehir şeker fabrikası kdv dahil 380 tl / ton fiyat verdi.Benim yem karma makinam yok henüz ilerde alacam gerçi hayvan sayıma göre traktörüm de yok ama onlarda olacak.6 aydır işin başındayım şuan işi ilerletmem gerekiyor.Balya üstü fenni yem + Kepek + arpa kırması + melas olarak bir rasyon düşündüm sabah akşam şekilde , öğlenleride yonca balyası.Boğarsamayan çok hayvanım var umarım bi faydası olur
Başkan sen yemi karıyormusun yoksa Manav usulumü yapıyorsun?

Not : manav usulu deriz biz burada hayvanın yemliğine en alta saman uste slaj uste küspe en üste kepek yada besi yemi atıyorlar hayvanalr kendi karıştırıyor yerken.

lordsaar link=topic=78924.msg934040#msg934040 date=1415559690' Alıntı:
Başkan sen yemi karıyormusun yoksa Manav usulumü yapıyorsun?

Not : manav usulu deriz biz burada hayvanın yemliğine en alta saman uste slaj uste küspe en üste kepek yada besi yemi atıyorlar hayvanalr kendi karıştırıyor yerken.

50 kg fenni yem süt yemi + 30 kg kepek + 60 kg arpa kırması + 1.5 kg da euromix katkı yı metal bi hatılda komple karıyorum el yordamıyla :D sonrada tenekelerle veriyorum balya üstüne

Santiago link=topic=78924.msg934041#msg934041 date=1415559855' Alıntı:
50 kg fenni yem süt yemi + 30 kg kepek + 60 kg arpa kırması + 1.5 kg da euromix katkı yı metal bi hatılda komple karıyorum el yordamıyla :D sonrada tenekelerle veriyorum balya üstüne
Santiago link=topic=78924.msg934041#msg934041 date=1415559855' Alıntı:
Kardeş ben şuan doğumlar yaklaştığı icin sadece 4 inek saya biliyorum toplamda 9 inek idi ama doğumlar yaklaştı yılbaşından sonra ALLAHIMIN izniyle peş peşe geliyor sen hayvan başı Süt yemini kaç kilo veriyorsun tam çözemedim ben birde süt yemini ayrı veriyorum sağmaya başlamadan önüne atıyorum hayvanlar uysal oluyor hemde elmakinasıyla sağdığım için yanyana duruyorlar ,
2 sağımlık makinayı çok rahat taka biliyorum?

Bende şuan toplam düvelerle birlikte 60 tane var.Sabahları tamamına balya üstü dediğim şekilde yem atıyorum ortalama günlü 2.5 kg yiyorlar bu karma yemden.Sonra meraya çıkarıyor çoban , akşam geldiklerinde ise yine aynı şekilde balya üstü yem veriyorum.Bende bu aralar sadece kendi katığım kadar sağım yapıyorum 3 inek sağıyorum geri kalan tamamını kuruya çektim.Benim sistem buzağ alıp onlar 5-6-7 aylığa gelince satmak.Onun dışında sütünden yazları peynir tereyağ vs ile değerlendiriyorum

Başkan 60 İnek ortalam 15 litre desek serbest hayvanlar 15x60 kaç yapıyor yau bi hesaplayın kafam karıştı sonra onu 1TL ile çarpın sonra da 30 Günle çarpın sonrada Her ay bana gönderin ,bnde size günde 5 vakit olmak üzere duva edim zuha-*-s

Başkan şaka bi yana işiniz tabi ben karışmak istemem ama bu süt miktarını o bakıcınız en kötü ihtimalle 10 sagımlık bi odanız olsa 1-2 Saat arası çok çok rahat sağar ve bunun size dönüşü masraflarınız+bakıcı masraflarını+ harçlığınız bile kalır en kötüsünden hesapladım bakınız... uyy-*s

lordsaar link=topic=78924.msg934087#msg934087 date=1415564015' Alıntı:
Başkan 60 İnek ortalam 15 litre desek serbest hayvanlar 15x60 kaç yapıyor yau bi hesaplayın kafam karıştı sonra onu 1TL ile çarpın sonra da 30 Günle çarpın sonrada Her ay bana gönderin ,bnde size günde 5 vakit olmak üzere duva edim zuha-*-s

Başkan şaka bi yana işiniz tabi ben karışmak istemem ama bu süt miktarını o bakıcınız en kötü ihtimalle 10 sagımlık bi odanız olsa 1-2 Saat arası çok çok rahat sağar ve bunun size dönüşü masraflarınız+bakıcı masraflarını+ harçlığınız bile kalır en kötüsünden hesapladım bakınız... uyy-*s

Benimkiler ağırlık olarak montafon.Ben sütçülük yapmıyorum yapamamda bu ırkla zaten ki yerimde şuan müsait değil vs vs biton etken var onu yapmamda.En verimli çağında 30 inek sağarım en baba 200 lt süt alırım.Ben süte değil buzağya önem veriyorum.En verimli dönemde ortalama inek başı 7 lt süt alırım ben :) full yağlıdır sütleri hatta okadar yağlıdırki bazen yoğurt bile tutmaz.Dedğim gibi benim amaım süt değil hayvan sağlıklı buzağ versin yeter bana.Sütden hiç beklentim yok

Santiago link=topic=78924.msg934128#msg934128 date=1415571718' Alıntı:
Benimkiler ağırlık olarak montafon.Ben sütçülük yapmıyorum yapamamda bu ırkla zaten ki yerimde şuan müsait değil vs vs biton etken var onu yapmamda.En verimli çağında 30 inek sağarım en baba 200 lt süt alırım.Ben süte değil buzağya önem veriyorum.En verimli dönemde ortalama inek başı 7 lt süt alırım ben :) full yağlıdır sütleri hatta okadar yağlıdırki bazen yoğurt bile tutmaz.Dedğim gibi benim amaım süt değil hayvan sağlıklı buzağ versin yeter bana.Sütden hiç beklentim yok
Bereketli olsun başkan Yarabbim gani gani bızalar nasıp eylesin ,
Hazır bıza demişken sen bi satıcı olarak aklına danişim,bu süt içen bıza niye süt içmeyenden daha pağlı ve niye süten kesilmiş bıza 4/5 aylık bızadan daha pağlı :D

lordsaar link=topic=78924.msg934285#msg934285 date=1415647845' Alıntı:
Bereketli olsun başkan Yarabbim gani gani bızalar nasıp eylesin ,
Hazır bıza demişken sen bi satıcı olarak aklına danişim,bu süt içen bıza niye süt içmeyenden daha pağlı ve niye süten kesilmiş bıza 4/5 aylık bızadan daha pağlı :D

Ben 3 aylık olana kadar emdiriyorum buzağıyı , annesinin gram sütünü sağmıyorum ne var ne yok buzağsı emiyo + buzağ büyütme yemi ve yonca balyası veryorum.3-3.5 aydan sonra sütten kesiyorum , anasını yine sağmıyorum.İlk 3 ay emen buzağ çok iyi ve çok hızlı gelişiyo buda ben sütten alacağım meblağnın daha fazlasını alıyorum buzağdan hem çokda sağlıklı gelişiyo.5.5 aylık erkek simentalim vardı geçen konuda da demiştim dün sattım , boğarsayan ineğe atlamaya çalışırdı.Buzağ alım satımında görsellik de çok önemli , benim eğer hoşuma giderse bi buzağ bende belki o dediğin rakamlara çıkarım ama ederi vardır her işin.20 tl ye arpa balyası alınmaması gibi.Ben üreticiyim besici yada sütçü değilim buzağımdır benim gelirim

Santiago link=topic=78924.msg934357#msg934357 date=1415656263' Alıntı:
Ben 3 aylık olana kadar emdiriyorum buzağıyı , annesinin gram sütünü sağmıyorum ne var ne yok buzağsı emiyo + buzağ büyütme yemi ve yonca balyası veryorum.3-3.5 aydan sonra sütten kesiyorum , anasını yine sağmıyorum.İlk 3 ay emen buzağ çok iyi ve çok hızlı gelişiyo buda ben sütten alacağım meblağnın daha fazlasını alıyorum buzağdan hem çokda sağlıklı gelişiyo.5.5 aylık erkek simentalim vardı geçen konuda da demiştim dün sattım , boğarsayan ineğe atlamaya çalışırdı.Buzağ alım satımında görsellik de çok önemli , benim eğer hoşuma giderse bi buzağ bende belki o dediğin rakamlara çıkarım ama ederi vardır her işin.20 tl ye arpa balyası alınmaması gibi.Ben üreticiyim besici yada sütçü değilim buzağımdır benim gelirim
aynen başkan çok doğru tespitde bulunmusun bende emdiriyorum ,ama birşeyi fark ettim benim ineklerden midir artık neyden dir bilmiyorum benim buzalarım aşırı işal oluyor süt fazla geliyor diyor babam ,bende hemen Toz ilacım var onu 1 çay kaşı , suda sulandırıyorum ve biberonla içiriyorum düzeliyor 2 günde kesiyor hemen

lordsaar link=topic=78924.msg934359#msg934359 date=1415656575' Alıntı:
aynen başkan çok doğru tespitde bulunmusun bende emdiriyorum ,ama birşeyi fark ettim benim ineklerden midir artık neyden dir bilmiyorum benim buzalarım aşırı işal oluyor süt fazla geliyor diyor babam ,bende hemen Toz ilacım var onu 1 çay kaşı , suda sulandırıyorum ve biberonla içiriyorum düzeliyor 2 günde kesiyor hemen
evet fazlası ishal yaparki ishal olan hayvan kadar bende sancı çekerim inan , mideme ağrı girer.Çözüm olarak ben sabahları bırakıyorum buzağıyı emiyo 10 dk kadar , sonra çekip bağlıyorum anasını meraya yolluyorum.Akşam geldiğinde de yine aynı şekilde 10 dk emdiriyorum ilk 1 aylık dönemde.Buarada euromix vitamin katkı tozu var.elime 20 gram kadar alıp yediriyorum onu günlük.İshal problemim olmuyor

Geçen yıl koyunlarda denedim. Yem karma yoksa pek matah bişey değil. Hayvanlar alışana kadar sıkıntı oluyor. Yedikten sonra da koyunların burnu kapkara oluyor. :)

Arkadaslar biz 90 li yillarda yaklasik 10 yil besi ve sut ineklerine verdik
Melas sekerfabrikalarinda seker rafine edildikten sonra kalan atik maddedir
Icinde bir miktar seker vardir ve iki cesit olarak satilir
Kalin ve ince melas
Hayvanlara fazla veremezsiniz
Sicak su ile inceltip sap veya yemle karistirirsiniz
Fazla verirseniz hayvanin metabolizmasini bozar ve
cigerlerine de zarar vereblir .Ne kaba yemden ne kesif yemden tasarruf ettirir

Asil kullanim amaci hayvanlarin sapi ve yemi istahli yemesini saglar
Hayvanlarin cok sevdigi bir tatdir
Birazda icerisindeki sekerden dolayi hayvana enerji verir
Bunu koyunlarda cok severler
Normal bugday sapini melasla karistir ver hicbirsey biakmaz yer

1 HAYVANA 3 AYLIK KIŞ DÖNEMİNDE GÜNLÜK KAC ML-LT MELAS VERİLİR.

Büyükbaş hayvana hayvan başı yarım kilodan fazla verme

ya melas öyle litreyle felan verilmiyor 50 mala bı teneke bı bucuk teneke versen yeter zaten suda katıyon ya çoğalıyor yeme lezzet katıyor bırde tüyleri parlıyordu önceden en ıyısı galıba ankara şeker fabrikası çünkü orası hala devletin ama orasıda küçük varıle vermıyor koyacagın şeyın agzı geniş olacak dıyorlar

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Evren YAVUZ
ya melas öyle litreyle felan verilmiyor 50 mala bı teneke bı bucuk teneke versen yeter zaten suda katıyon ya çoğalıyor yeme lezzet katıyor bırde tüyleri parlıyordu önceden en ıyısı galıba ankara şeker fabrikası çünkü orası hala devletin ama orasıda küçük varıle vermıyor koyacagın şeyın agzı geniş olacak dıyorlar

Bidonun ağzı büyükte olsa olmuyor çünki silodan 2-3 metre yüksekten akıyor.
En iyisi römorko plastik tanker koyup doldurmak
Eğer illede bidona dolduracaksanız silodan melas alan kamyonların tankerinin arkasındaki vanadan rahat doldurursunuz tabi kamyon şoförü izin verirse

Bidonun ağzı büyükte olsa olmuyor çünki silodan 2-3 metre yüksekten akıyor.
En iyisi römorko plastik tanker koyup doldurmak
Eğer illede bidona dolduracaksanız silodan melas alan kamyonların tankerinin arkasındaki vanadan rahat doldurursunuz tabi kamyon şoförü izin verirse

doğru bu sene bizim arkadaşda gitti ısuzu ya tanker yukledı 3 tonluk tankerle gitti aldı gelirken teker patladı perişan oldu