konyali arkadaslar bu nasil kiz evi adeti

Ynt: konyali arkadaslar bu nasil kiz evi adeti

Konyayı bilmemde ereğlide genelde kız tarafı da eşya alır. Misal kız bulaşık oğlan çamaşır makinesi alır. züccaciyeyi kız alırsa mobilyayı oğlan alır gibi.
Düğünden bir hafta önce alınan eşyalar halalar teyzeler ablalar ile çiftin oturacağı eve götürülüp ev döşenir hazır edilir.

Sorsan herşeyi bilirimde daha evlenemedik gitti ;D

konyayi bilmm de alanyada ona benzer bisey ornegin aralik 2. hafta ablamn dugun war ve masraflar su sekilde beyaz esya mutfak esyalari koltuk filn kiz tarafina ait ewin bi odasin erkek serer perdeler kiz tarafi kiz evinin sandalye masa yeme icme oglan tarafina ait yani bu anlasmaya gore biz bu sekilde yaptik ama mesela kiz bobasi bn bisey yapamam diyo herseyi erkek tarafi yapiyo bu sekilde olanlarda var

Arkadaslar abimi evlendircez.kizi istedik oldu bitti ama bizim adetlerimizde butun ev esyalarini siz yapardinix dediler bizde tmm dedik.bizde adet mutfak ve oturma odasi kiz evine.dier hersey oglsn evine aittir.bende merak ettigim icin foruma yazayim dedim.iyiki baslik parasi istemediler)))

Öncelikle Abi ' n için sevindim. Allah bir yastıkta kocatsın.

Lakin açmış olduğun bu konu, bir şekilde kız yada ailesi tarafından öğrenilirse, gereksiz yere ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kendini, kızın babasının yerine koyup yazdıklarını okursan, ne demek istediğimi anlarsın.

ALANYALI07 link=topic=79060.msg935550#msg935550 date=1415989537' Alıntı:
konyayi bilmm de alanyada ona benzer bisey ornegin aralik 2. hafta ablamn dugun war ve masraflar su sekilde beyaz esya mutfak esyalari koltuk filn kiz tarafina ait ewin bi odasin erkek serer perdeler kiz tarafi kiz evinin sandalye masa yeme icme oglan tarafina ait yani bu anlasmaya gore biz bu sekilde yaptik ama mesela kiz bobasi bn bisey yapamam diyo herseyi erkek tarafi yapiyo bu sekilde olanlarda var
aynen bızım bu traflarda da öle

sebazios link=topic=79060.msg935566#msg935566 date=1415991316' Alıntı:
Öncelikle Abi ' n için sevindim. Allah bir yastıkta kocatsın. Bizde bisey demefik arkadasim herseye olur dedik zaten.konyanin adetlerini bilmedigimix icin sorayim dedim sadece tesekkurler

Lakin açmış olduğun bu konu, bir şekilde kız yada ailesi tarafından öğrenilirse, gereksiz yere ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kendini, kızın babasının yerine koyup yazdıklarını okursan, ne demek istediğimi anlarsın.

eve alına eşyaya amenna bişey diyemem ..
ama şu hamam takımı. ..
damat takımı. .
ayna takımı. ..
yemin olsun alirken binlerce TL harcanıp .. sonsuza dek kullanılmayan
gereksizleri..ne olur aldırmasalar.
adettenmiş.. her adetin doğru olduğunu sanmıyorum. .
yani ne eskiler hiç mi hata yapmadılar. .

:) Konya ' dan kız almak biraz çetrefilli sanırım. Bir arkadaşım vardı Konya ' lı ve memleketinden evlenicekti kız tarafı hiçbirşey yapmadığı gibi düğünün yapılcağı salona kadar karışmıştı salonun 150bin liraya mal olucağını falan söylüyordu çocuk için zor bir durumdu işin bozulma durumu var falan diyordu şuan görüşmüyoruz evlendimi ne oldu son durumu bilmiyorum ama aklımda kalan tek şey Konya ' dan kız almanın biraz zor olduğuydu. Konu dikkatimi çekti oyüzden bende paylaşmak istedim.

Töre ye adete pek kulak asmamak lazım.İmkanı olan yapsın derim.Benimde ablamın evlediği sıra ablama ev bile alabilecek konumdayken beyaz eşya hariç herşeyini aldık.Bu tarz konuların dillerilmemesi gerekir...Hayırlı olsu şimdiden mutlu bir ömür sürerler umarım.3 e 5 e takılılmamalı bu konularda

dustero link=topic=79060.msg935636#msg935636 date=1416000927' Alıntı:
:) Konya ' dan kız almak biraz çetrefilli sanırım. Bir arkadaşım vardı Konya ' lı ve memleketinden evlenicekti kız tarafı hiçbirşey yapmadığı gibi düğünün yapılcağı salona kadar karışmıştı salonun 150bin liraya mal olucağını falan söylüyordu çocuk için zor bir durumdu işin bozulma durumu var falan diyordu şuan görüşmüyoruz evlendimi ne oldu son durumu bilmiyorum ama aklımda kalan tek şey Konya ' dan kız almanın biraz zor olduğuydu. Konu dikkatimi çekti oyüzden bende paylaşmak istedim.
Fazla naz aşık usandirirmis .
Yıl olmuş 2014 . Ortak bi yol illaki bulunur töre diyede böyle zora sokulmaz ki

Avşar Beyi link=topic=79060.msg935641#msg935641 date=1416001440' Alıntı:
Töre ye adete pek kulak asmamak lazım.İmkanı olan yapsın derim.Benimde ablamın evlediği sıra ablama ev bile alabilecek konumdayken beyaz eşya hariç herşeyini aldık.Bu tarz konuların dillerilmemesi gerekir...Hayırlı olsu şimdiden mutlu bir ömür sürerler umarım.3 e 5 e takılılmamalı bu konularda

En doğrusu, önemli olan evlenecek kişilerin mutlu olması, boşuna dememiş atalarımız 'İki gönül bir olunca samanlık seyran olur' diye. Ufak tefek adetler yüzünden şu bu şekildeki kaprisler yüzünden ne nişanların, sözlerin atıldığını gördüm, ben de nişandan 1 hafta önce evlendim bu gibi kaprisler yüzünden.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79060.msg935629#msg935629 date=1416000539' Alıntı:
eve alına eşyaya amenna bişey diyemem ..
ama şu hamam takımı. ..
damat takımı. .
ayna takımı. ..
yemin olsun alirken binlerce TL harcanıp .. sonsuza dek kullanılmayan
gereksizleri..ne olur aldırmasalar.
adettenmiş.. her adetin doğru olduğunu sanmıyorum. .
yani ne eskiler hiç mi hata yapmadılar. .
aynen abi tek bi kez bile lazm olmiyack seyler aliyonu dedine katiliyorum eski atalarimizin da mutlaka yanlis yapti seyler vardir.

sebazios link=topic=79060.msg935566#msg935566 date=1415991316' Alıntı:
Öncelikle Abi ' n için sevindim. Allah bir yastıkta kocatsın.

Ew yapacaksan tuğladan, kız alacaksan Muğla ' dan... :)