Buğdaylar Çıkışta

Ynt: Buğdaylar Çıkışta

girdap_58 link=topic=79161.msg938385#msg938385 date=1416641896' Alıntı:
Bu tarlada deneme yaptık buranın ekimi 15 eylül bakalım sonuçları merak ediyoruz ya nasip

Ben de merak ettim. Gidişatı güzelmiş. İnşallah bereketli olur. Gelişmeleri muhakkak paylaş ama. Biz de öğrenmiş oluruz.

sadık07 link=topic=79161.msg940636#msg940636 date=1417256480' Alıntı:
bunlarda 10 kasımda bnm ektiğim buğdaylar allahım hepimize bereketli hasat hasip eder inşallah

Çok güzel görünüyorlar. Harmanı da bereketi olur inşallah.

maygun10 link=topic=79161.msg940637#msg940637 date=1417256689' Alıntı:
Buğday çıktıktan sonra daha fazla kardeşlenme si amacıyla hangi dönemde,merdane çekmemiz doğru olur.Uygulama yapan var mı?

Kardeşlenme başına kadar çekilebilir Mehmet Abi.

Yalnız buğday, ekim sıklığı, cinsi, toprak kalitesi ve iklim gibi noktalara bakarak, yani besleyebileceği kadar kardeşi kendisi otomatik olarak yapar. Dış etkenler ile kardeşlenmeyi arttırmak, bitkinin besleyebileceğinden fazla kardeş vermesine neden olur ki sefer de çeşitli stres durumları ve başağı küçültme gibi istenmeyen durumlara neden olur. Sonuçta olarak verimde olumlu bir değişim olmaz. Hatta değişim olumsuza bile dönüşebilir.

Kardeşlenmeyi etkileyen ve bizim tesir edebileceğimiz faktörler:
- taban gübresindeki azot miktarı
- topraktaki çinko miktarı
- ekim sıklığı

Eğer taban gübresinde yeterli azot kullanmamışsa, tarlada değil merdane, tank ile girseniz kar etmez. Benim şahsi fikrim, taban gübresinde minimum 4 kg, ideali 5-5,5 kg saf azot bulunması yönünde.

Bu yüzden tabana atılacak
20 kg 20-20,
20 kg 18-46 ' dan daha fazla azot içerdiği için biraz daha iyi kardeşlenme sağlar. Çıkış ve çimlenme daha geç olabilir ama kardeşime açısından ilk öncelik azotta.

Bu sene 35 dekar bi alanda deneme yaptık. Dekara 10 kg üre 1 hafta önce saçıldı. Ardından da ekim esnasında 10 kg 20-20 + Zn mibzer ile banda verildi. Tür olarak da kardeşlenmesi yüksek bir tür olan tekira buğdayı, dekara 19-20 kg gibi düşük miktarlarda atıldı. Sonuç ne olacak hep beraber görücez.

Çinko konusu da çok önemli. Türkiye ' de Doğu ve Güney Doğu Anadolu hâricine neredeyse toprakların tamamında şiddetli çinko noksanlığı mevcut. Geniş yapraklılar için o kadar önemli olmasa da hububatlar gibi dar yapraklılarda çok ciddi öneme sahip çinko.

Tahlilde şiddetli noksanlık görüldü ise
1-) tabana 2kg çinko sülfat atılıp 0-15 cm ' ye karıştırarak
2-) tohumu sellektörden geçirirken sıvı çinko ile kaplayarak
3-) çıkış sonrası ve kardeşlenme ortasında 2 sefer olmak kaydı ile yaprak gübresi olarak

3 uygulama ile dekara %225 ' e kadar (şaka değil) verim artışı sağlanabiliyor.

Konu ile ilgili ayrıntılı rakamlar sunan bir makale:

http://www.birlesimtarim.com/bilgi-IC.ANADOLU.TOPRAKLARINDAKI.CINKO.NOKSANLIGININ.BITKI.VE.INSAN.SAGLIGINA.ETKILERI-61-tr.html

Çok makale mevcut konu ile ilgili. Istenirse paylaşabilirim.

• Beğen
Tepkiler: avugur

sebazios link=topic=79161.msg940870#msg940870 date=1417341579' Alıntı:
Çok güzel görünüyorlar. Harmanı da bereketi olur inşallah.

Kardeşlenme başına kadar çekilebilir Mehmet Abi.

Yalnız buğday, ekim sıklığı, cinsi, toprak kalitesi ve iklim gibi noktalara bakarak, yani besleyebileceği kadar kardeşi kendisi otomatik olarak yapar. Dış etkenler ile kardeşlenmeyi arttırmak, bitkinin besleyeneyeceği kardeş vermesine neden olur. Bu sefer kardeş sayısını arttırır ama başağı küçültür ve sonuçta bir değişim olmaz.

Kardeşlenmeyi etkileyen ve bizim tesir edebileceğimiz faktörler:
- taban gübresindeki azot miktarı
- topraktaki çinko miktarı
- ekim sıklığı

Eğer taban gübresinde yeterli azot kullanmamışsa, tarlada değil merdane, tank ile girseniz kar etmez. Benim şahsi fikrim, taban gübresinde minimum 4 kg, ideali 5-5,5 kg saf azot bulunması yönünde.

Bu yüzden tabana atılacak
20 kg 20-20,
20 kg 18-46 ' dan daha fazla azot içerdiği için biraz daha iyi kardeşlenme sağlar. Çıkış ve çimlenme daha geç olabilir ama kardeşime açısından ilk öncelik azotta.

Bu sene 35 dekar bi alanda deneme yaptık. Dekara 10 kg üre 1 hafta önce saçıldı. Ardından da ekim esnasında 10 kg 20-20 + Zn mibzer ile banda verildi. Tür olarak da kardeşlenmesi yüksek bir tür olan tekira buğdayı, dekara 19-20 kg gibi düşük miktarlarda atıldı. Sonuç ne olacak hep beraber görücez.

Çinko konusu da çok önemli. Türkiye ' de Doğu ve Güney Doğu Anadolu hâricine neredeyse toprakların tamamında şiddetli çinko noksanlığı mevcut. Geniş yapraklılar için o kadar önemli olmasa da hububatlar gibi dar yapraklılarda çok ciddi öneme sahip çinko.

Tahlilde şiddetli noksanlık görüldü ise
1-) taba 2kg çinko sülfat
2-) tohumu sellektörden geçirirken sıvı çinko ile kaplama
3-) yapraktan çıkış sonrası ve kardeşlenme ortasında 2 sefer olmak kaydı ile

3 uygulama ile dekara %225 ' e kadar (şaka değil) verim artışı sağlanabiliyor.

Konu ile ilgili ayrıntılı rakamlar sunan bir makale:

http://www.birlesimtarim.com/bilgi-IC.ANADOLU.TOPRAKLARINDAKI.CINKO.NOKSANLIGININ.BITKI.VE.INSAN.SAGLIGINA.ETKILERI-61-tr.html

Çok makale mevcut konu ile ilgili. Istenirse paylaşabilirim.
Akgün
,13.25.5+10(SO3)+Zn süper ekin Gübretaş gübresinden 35-40 kğ/da. serpme olarak kullandım.
Mibzerle ekilecekti olmadı 21,6 kğ/da. CEYHAN99 buğday tohumu serpme olarak ektik,arkasından merdane çektik akşamına yağmur yağdı.Buna göre çıkıştan sonra merdaneye gerek olmadığını düşündüm.Doğrumudur.

maygun10 link=topic=79161.msg941275#msg941275 date=1417420315' Alıntı:
Akgün
,13.25.5+10(SO3)+Zn süper ekin Gübretaş gübresinden 35-40 kğ/da. serpme olarak kullandım.
Mibzerle ekilecekti olmadı 21,6 kğ/da. CEYHAN99 buğday tohumu serpme olarak ektik,arkasından merdane çektik akşamına yağmur yağdı.Buna göre çıkıştan sonra merdaneye gerek olmadığını düşündüm.Doğrumudur.

Mehmet Abi gerek olur yada olmaz demek icin biraz erken. Sebebi dekara atılan tohum miktarında yapılan hata.

Ceyhan-99 ' un bin tane ağırlığı 42-45 gr. Ortalamayı 44 gr alsak, hersey (tohum yatagi hazirlanmasi, topragin tav ve besin durumu, mibzerin kalitesi, ekim derinligi vs) mükemmel oldugunda dekara atılacak miktar bu cins icin 22kg. Ama bastan da dediğim gibi. 'hersey mükemmel oldugunda'

Diğer hususların durumunu bilmiyorum. Lakin tohumun mibzer ile degil de sacarak ektiğinizde dahi (tarla dısına kaçan ve gomulmeyerek) oluşacak kayıpları telafi etmek icin %20 daha fazla tohum kullanmak gerekiyor. Buna göre atılması gereken miktar 24,2 kg çıkıyor. Kullanılan 21.6.

Özetle çıkışın seyrek olma ihtimali var. Bu risk gerçekleşirse, kardeslenmeyi arttırmak icin otlatma yada merdane çözümlerine başvurulabilir.