Meyve Ağaçlarının Gövdelerine Kireç Sürmek

Arkadaşlar, ağaçların gövdelerine kireç sürülüyor. Nette araştırdım, gereksiz diyenler de var, yanıklara, böceklere karşı etkili diyenler de. Ben de siyah incirlere uygulamak istiyorum. Bunun için kireç nasıl hazırlanır ve ağaçlara ne amaçla sürülür?
Bir de geçen gördüm, bazı kişiler sarı ilaçla ile kireci karıştırıp öyle sıvamışlar, ağaç gövdelerini. Bu uygulamanın amacı nedir ve buradaki karışım nasıl olmalıdır?

@zac. Güzel kardeşim. Bu (sırf benim gördüğüm) 3. kez insanları yanlış yönlendirmen. Lütfen biraz daha dikkat. Özellikle bilmediğin konularda.

Ağaçların gövdesine sürülen şey kireç değil, kireç ve halk arasında 'göztaşı' denen 'bakır sülfat'ın doğru dozajlarda karışırılması ile yapılan 'bordo bulamacı'dır.

Bakteriyel ve mantari hastalıklar ile hem mücadele, hem de önleyici tedbir olarak kullanılan etkili bir fungusittir. İçerisinde bulunan bakır sülfat oranına göre %1, 1.5, 2 yada 3 ' lük gibi rakamlarla anılır.

Bakır sülfat tek başına yakıcı bir madde olduğundan kireç ile karıştırılıp su ile seyretilerek kullanılır. Bu hem bitkilere zarar vermesini engeller, hem de ağaç gövdesindeki kalıcılığını arttırır.

Uygulama zamanı ağaçlar uyanmadan, erken ilk bahardan itibaren meyve oluşumuna kadar devam eder. Mildiyo başta olmak üzere birçok hastalığı başlamadan keser.

Şiddetle tavsiye ederim.

Hazırlandığı çok ustalık ve sabır ister. Oranları ve karıştırma usullerini bilmen gerekir. Hatta bölgemizde yapımının öğrenildiği bağcılık kursları dahi açılmıştır.

Riske girmek istemiyorsan hazır satılanları mevcut. Konsantrasyonu daha düşüktür ama fayda sağlarlar.

Ynt: Meyve Ağaçlarının Gövdelerine Kireç Sürmek

Sebazıoz sacma sacma yorum yapma karsında senın salak mı var dukkat edersen sadece kırec dıor bordo bulmacı demıor bordo bulamacı goz tası karısımıdır bız zeytınlere bundan oncekı senelerde hep kırec atıorduk kara hastalıgı yensın dıe arastırdık bır faydası yok ama bordo bulamaclı kırec tabıkı ıse yarar kımseyı yanlıs yonlendırmem yorumlarına dıkkat edersen sewınırım

Tamam arkadaşlar, anlaşılan sadece kirecin bir faydası yok. Ama bizim burda sadece kireç sürenler de var. Peki bordo bulamacını hazırlarken, mesela %1 lik bordo için 1 tona 10 ar kg kireç ve göztaşı konuyordu.
100 ağaçlık yetişkin bir bahçe için su, göztaşı ve kireç miktarı ne kadar olmalıdır?

Bordo bulamacı ıle karıstırırsan faydası olur sadece kırec yazmıssın sen atanlar var muhendıse bıle sorduk artısı yok eksısıde yok dedı ama bordo bulamacı dedın iş degısır yukarıda sebazıos pardon cok bılen sebasıoz. Bey bordo bulamacını yazmıs cizmiş bana sen bunu hangı agacta deneyeceksın

zac link=topic=79172.msg936837#msg936837 date=1416307461' Alıntı:
Bordo bulamacı ıle karıstırırsan faydası olur sadece kırec yazmıssın sen atanlar var muhendıse bıle sorduk artısı yok eksısıde yok dedı ama bordo bulamacı dedın iş degısır yukarıda sebazıos pardon cok bılen sebasıoz. Bey bordo bulamacını yazmıs cizmiş bana sen bunu hangı agacta deneyeceksın
Ben siyah incirlere süreceğim. 2-3 senedir ağaçların bazıları köklerinden devriliyor. Birde gövdelerde, dallarda kurumalar oluyor. Bizim burda sadece kireç sürenler var, o yüzden başta kireç yazdım.

Zac ın demek istediğini anladım ben aynı uygulamayı bizde yapıyoruz.Yeni fidanlarda gövde yanıklığını engelliyo faydasını ben gördüm.Şimdi hazırladığımız kovada kireçle suyu karıştırarak yanlış hatırlamıyosam kireçle doru orantılı olarak %30 göz taşı karıştırıp ağacın gövdesine uyguluyoruz.bunu biz haziran ayında yaparız fidanlar yaz sıcağından kurumasın diye beyaz renkli olduğu için etkisi oluyo.ben uygularken kireç bitmişti kalan yerler sulayamadığım için kurudu kireçli fidanlarım canlı kaldı.
Biz sarı ilacı sonra kışa girerken atıyoruz.

ilhan16 link=topic=79172.msg936841#msg936841 date=1416307919' Alıntı:
Ben siyah incirlere süreceğim. 2-3 senedir ağaçların bazıları köklerinden devriliyor. Birde gövdelerde, dallarda kurumalar oluyor. Bizim burda sadece kireç sürenler var, o yüzden başta kireç yazdım.
bak bız dede ıncır var hersene cok ıı verım. Verıo gubre atmayız budamayız sulamayız bunun ılacı gubre su budama kuruma olayını arastır zeytınlerde vertıcılıum dıye bı hastalık var agacı kurutuyor onun gıbı bır hastalıgınız olabılır arastırın derım bız hıc bısı yapmamıza ragmen super ıncır cıkıor gubre su budasayk kım bılır nasıl verır o sarı ılac dedıgın yaglı ılac sa ırım kişa gırerken burda bazı kısıler zeytı e uygular ama onunda pek bı faydasını goremedik.

ilhan16 link=topic=79172.msg936841#msg936841 date=1416307919' Alıntı:
bak bız dede ıncır var hersene cok ıı verım. Verıo gubre atmayız budamayız sulamayız bunun ılacı gubre su budama kuruma olayını arastır zeytınlerde vertıcılıum dıye bı hastalık var agacı kurutuyor onun gıbı bır hastalıgınız olabılır arastırın derım bız hıc bısı yapmamıza ragmen super ıncır cıkıor gubre su budasayk kım bılır nasıl verır o sarı ılac dedıgın yaglı ılac sa ırım kişa gırerken burda bazı kısıler zeytı e uygular ama onunda pek bı faydasını goremedik.

Sadece 'kireç'ten bahsediliyorsa 'zac' haklı. Yanlış anlamış olabilirim. Zac arkadaşım kusuruma bakma.

Ha şunu da belirteyim. Ben ömr-ü hayatımda ağaca düz kireç uygulayan görmedim. En azından bizde örneği yoktur. Bu, meyvacılık / bağcılık yapmayan çoğu kişi tarafından 'salt kireç' sanılır. Tepkim onaydı.

Bilgiler için sağolun arkadaşlar. Konu anlaşıldı. Bordo bulamacı süreceğiz gövdelere. Son olarak % kaçlık bordo bulamacı yapmak gerekir ve kaçar kg göztaşı, kireç gider?

Sadece kirecin sürülme sebebini bildiğim kadarı ile anlatayım. Bulunduğum bölgede dikilen kavaklara yerden yaklaşık 1-1.5 metre yüksekliğe kadar sürülür. Sebebi kavak sineği ( başka adı varsa bilmiyorum ) yumurtasını kavağı bir miktar oyarak içine bırakır. Sineği şaşırtmak amaçlı sürülür kireç sadece ucuz ve bulunabilir olduğu için tercih edilir. İsteğe göre renk seçimi yapılabilir yani. Yerden yüksekliğe gelince bahsi geçen sinek ağır gövdelidir 1.5 metreden yükseğe çıkamaz.
Geç kalındıysa veya herhangi sebeple sinek yumurtayı bırakmış ise, mevcut deliklere bir miktar karpit koyulur ve delik cam macunu ile kapatılır. Karpit kavak içindeki nem etkisiyle gaz çıkartır ve mevcut yumurtalar etkisiz hale gelmiş olur.

sarı ıalcı guzden yanı sımdı atıp bordo bulamacını erken baharda atarız bız artık hazır kullanıyoruz /3 luk oranda yuksek gıbı geldı /gecmeyız bız

Geçtiğimiz perşembe günü, göz taşı+kireç+sarı ilaç uygulamasını incirlerin gövdelerine yaptık. Ancak bizim burda bu uygulamanın farelere karşı yapıldığını öğrendim. Fareler arazilerimizin büyük kısmında, ağaçların gövdelerine büyük zararlar vermişler. Buna karşı da bu uygulamayı bulmuşlar.
Bizde fazla bir zarar yoktu. Ama mantari hastalıklara karşı faydalı olduğunu öğrendiğim için yapma gereğini duydum.
farelere karşı daha etkili bir yöntem bilen varsa bilgilerini beklerim.

ilhan16 link=topic=79172.msg940793#msg940793 date=1417297464' Alıntı:
Geçtiğimiz perşembe günü, göz taşı+kireç+sarı ilaç uygulamasını incirlerin gövdelerine yaptık. Ancak bizim burda bu uygulamanın farelere karşı yapıldığını öğrendim. Fareler arazilerimizin büyük kısmında, ağaçların gövdelerine büyük zararlar vermişler. Buna karşı da bu uygulamayı bulmuşlar.
Bizde fazla bir zarar yoktu. Ama mantari hastalıklara karşı faydalı olduğunu öğrendiğim için yapma gereğini duydum.
farelere karşı daha etkili bir yöntem bilen varsa bilgilerini beklerim.
bordo bulamacının fareye etkısı varmı ve bu mevsımde agac bakırı alırmı bılmıyorum farelere karsı en guzel cozum agac aralarında yabancı otun bulunmamması

Arkadaslar herkese merhaba siteye yeni kaydoldum neden konu acamiyorum bi sorunumuz var bunu çözmek icin cevap yazmamiz mi gerekiyor illa neyse elimde mastercop bakir var ve tarihi ekim 2017 bende kullanmadim bordo bulamaci attim zirai ilac bayiim de geri almadi zamani cok gecti baharin verdim dedi ne yapicam bunlari