Buğday'da Wheat Color Banding Sorunu

Arkadaşlar yaklaşık 15 gün kadar önce bir tarlada başımıza gelen ilginç bi problem hakkında, ileride ihtiyacı olabilecek arkadaşların da bilgilenmesi için bu konuyu açmak istedim.

Sorun, daha önce hiç karşılaşmadığımız bir sorun. Daha ilginci, daha önce karşılaşan da olmamış. Kısaca hakkında hiçbirşey bilmiyorduk.

Bu nedenle site üzerinden ve reelden bir çok arkadaşa, uzmana danışma mailleri yolladım. Edinilen bilgiler doğrultusunda elimden geldiğince durumu anlatayım.

Önce sorunun belirtileri ve ilerleme seyri:

- Kökten başlayıp sap ve yaprağa doğru ilerliyor.
- Bitkinin alt kısmı önce açık yeşil, ardından sarı/beyaz bi renk alıyor.
- İleriki aşamada iri kırmızı-mor benek ve şeritler beliriyor ve bu noktada bitki kırılgan dayanıksız bir hal alıyor.
- bitkinin kökünden yaprağa kadar olan alan beyaz, sarı kırmızı, açık yeşil ve yeşil olmak üzere garip bir renk şeridi halini alıyor. Komik gelebilir ama buğdaylar gök kuşağı gibi oluyor :D
- Son aşamada bitki kırmızı lezyonların olduğu noktalardan kırılma, bükülme yada yatma yapıyor, bitki çalımsı bir görüntü alıyor.
- Sorun tarla genelinde mevcut ama aklansak bir yayılımda değil. Daha çok sanki mibzerin bir ayağından dökülen tohumlar bozukmuş gibi, kanal yada şerit halinde, sadece bir - iki sıra boyunca görülüyor.

Sorunlu kısımdan örnekler:

562a8d419c658d9d75a4ae0f7c6ba4b8.jpg

520ef8305814039ccc74668de0420ccf.jpg

5438246b6bf53c39d2c69ba593522831.jpg

c2de0466dbc59977228fe9ac49f0ff34.jpg

Ben başlangıçta bir mikro element eksikliği olduğuna emin gibiydim. Ama tarla genelinde değil de sadece bazı sıralarda gözüküyor oluşu kafamı karıştırdı.

Ben tam çok kapsamlı bir yaprak takviyesine hazırlanıyordum ki site üyemiz @CropMasteR kullanıcı adlı Gürkan kardeşimden sorunun net teşhisi geldi.

Kendisi sağ olsun, araştırmış ve sorunu anlatan birden çok yabancı kaynağın linkini bana ulaştırdı. Doğrudan nokta atışı oldu anlayacağınız.

Gelelim sorun ve kaynağına: üzülerek söylüyorum ki konu ile ilgili tek bir Türkçe kaynak yok. Hatta Türkçe olarak hazırlanan ilk kaynak bu forum sayfası diyebilirim.

Fakat ecnebilerde sorunun çok adı var. İşte başlıca isimleri:

- Wheat Color Banding
- Yellow Color Banding
- Color Banding
- Heat Canker

Isimlerinden bağzıları. Türkçe olarak 'ısı kanseri' yada 'buğday ' da renk bandı' olarak çevrilebilir.

Peki neden kaynaklanıyor bu durum?

Oluşabilmesi için 4 değişkenin aynı anda olması gerekiyor:

1-) Derine ekim (+7 cm ve üstü)
2-) ani ısı dalgalanmaları (gün içerisinde 12-14 derece gibi yükselme-alçalmaların bir hafta gibi mütenadiyen gerçekleşmesi)
3-) yoğun yağış.
4-) kumsal, zayıf yapılı toprak

Bu etkenlerden son ikisi o denli olmasa da ilk ikisi önemli rol oynuyor.

Maşallah bu etkenlerin tamamı bizim arazide mevcut olduğundan gök kuşağı renginde buğday sıralarımız oldu :D

Problemin çözülmesi için ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Sorun kendi kendine düzeliyor lakin düzelmenin olabilmesi için, havanın soğuk yada sıcak farketmeksizin 8-10 gün dalgalanmadan, aynı sıcaklıklarda seyretmesi gerekiyor. Dalgalanma devam ettiği sürece sorun geçmiyor, üstüne artıyor.

Çok şükür sıkıntı şu an büyük ölçüde düzelmiş durumda.

c005fd256ec99b001dc30e5bca702488.jpg

Konu ile ilgili ayrıntılı kaynak incelemek isteyenler için: (üzülerek söylüyorum hepsi yabancı kaynakları)

http://blog.lib.umn.edu/efans/cropnews/2014/05/heat-canker-in-wheat-barley-an.html

http://blog.lib.umn.edu/efans/cropnews/2011/05/heat-canker-and-frost-damage-i.html

https://webapp.agron.ksu.edu/agr_social/m_eu_article.throck?article_id=372

http://www.oardc.ohio-state.edu/ohiofieldcropdisease/t01_pageview3/Wheat_images.htm

http://www.extension.umn.edu/agricu...e-injury-symptoms-on-spring-wheat-and-barley/

Gürkan Hocam dışında da sorunun çözümü için araştırma yapan, kafa yoran ve emek veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Ynt: Buğday'da Wheat Color Banding Sorunu

Bilgi paylasarak cogalir. Ben de birkac kare cektim. Seninle gorustukten sonra yolum dusmustu bir mevkiye. Istisnasiz tum tarlalarda bu sorun vardi. Burgday arpa farketmiyor. Benim cektiklerim arpa mesela.

Yılmaz abi banada mesaj atmıştında okulda bakmıştım derste. Sonrada cevap yazmayı unuttum. Vallah şimdi görünce aklıma geldi. Kusura bakma. Sorun hakkında bilgi bulmana sevindim. Ne yazık ki ülkemizde ziraat mühendislerinden pek bilgi almak mümkün değil. Kendileride çünkü bilmiyorlar. Daha doğrusu araştırıp, incelemiyorlar.

Teşekkürler beyler benimde karşılaştığım fakat sebebini bulamadığım bir sorundu geçmiş yıllarda. Bu yıl henüz buğdaylarım çıkmadı çıkınca gözlemlerim. Anladığım kadarı ile bu duruma yapacak pek bir şey yok. Gıda takviyesi belli oranda sorunu çözer diye düşünüyordum ama, nafile sanki.

CropMasteR link=topic=79688.msg943883#msg943883 date=1417980611' Alıntı:
Bilgi paylasarak cogalir. Ben de birkac kare cektim. Seninle gorustukten sonra yolum dusmustu bir mevkiye. Istisnasiz tum tarlalarda bu sorun vardi. Burgday arpa farketmiyor. Benim cektiklerim arpa mesela.

Gürkan ben de tek bizde var sanıyordum. Meger özellikle bazı mevkilerin (özellikle erken ekilenlerin) tamaminda vardi aynı sorun.

Tek fark, sorunu gördüğümde 'ana! bu ne la?' diye anlamsız anlamsız bakmıyorum :D

ibrahim545 link=topic=79688.msg943950#msg943950 date=1417984940' Alıntı:
buğday hasta. hemen ziraatçileri çağır. analize yolla.

Ibrahim relaks :)

Önemsedigin icin sağ ol lakin sorun tamamen düzeldi. İlk iletinin sonunu da okusaydın keske :D

Bugün dolaştım. Sorunlu noktalar bayağı kendine gelmiş:

b4a17979ff2e9ea4d10965bb37126897.jpg

c5bce2abeb9586786f97bfadde93d94c.jpg

Kırmızılıktan eser yok. En kötü durumdakiler bunlar:

f7eeafc85abd16003c40086c8a2ea14c.jpg

Arkadaşlar colour banding çok sorun edilecek bir rahatsızlık değil. Daha doğrusu bir hastalık değil. Tamamen fizyolojik bir olay ve değişken hava koşullarına çok bağlı. Özellikle erken ekimde gece gündüz sıcaklık farkının çok olduğu ekim ayı ekimlerinde karşımıza çıkıyor. Fakat herhangi bir verim kaybı yarattığına dair hiç bir çalışma mevcut değil. Bazı ülkelerde çeşide bağlı yaprak kırılmaları görülebiliyor. Ancak bizim bölgemizde bu kadar şiddetli değil.