Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Vitamin buzağı almaya başladınız mı?
Benim vitamin’den 1 tane dişim oldu...

Ekli dosyayı görüntüle 31973

benimde şuan için 1 tane erkek buzağım oldu doğumlar 1 ay sonra başlayacak
doğan buzağım
44645026_10156762182154785_9151002885889196032_o.jpg

• Beğen
Tepkiler: ahmetoksum
Simental dediğimiz fleckviech ırkı kırmızı holstein melezlemesi ile elde edilmiş bir ırk değildir bazı boğaların kanın da belli oranda kırmızı holstein kullanılmıştır ama fleckviech orijinal bir ırktır pedigriler de de melezlemelerin oranı belirtilir % olarak belirtilmeyenler orijinaldir

bununla ilgili birçok yazı okumuştum avrupa simentali olan yani fleckvieh diye tabir ettiğimiz ırk isviçre simentalinin üzerindeki yapılan melezlemeler ile oluşmuş bir ırk olarak ortaya çıktığı konusunda. bu forumdada vardı bununla bir yazı birde eşref şekerlinin paylaştığı bir yazı vardı onu paylaşayım

"Her kırmızı beyaz inek simental (fleckvieh)değildir
Fleckvieh
Bildiğimiz simental ırkı normalde
Laktasyonda 4 tondan fazla süt vermez
Yıllar içerisinde dünyada olduğu gibi Avrupadada hayvan kırıkları üzerinde ihtiyaca yönelik ıslah çalışmaları yapılmıştır
Simental Irkı hayvanlar güçlü yapıları uysallıkları erken evcilleştirirmiş olmaları sebebiyle Avrupa çiftçisi tarafından kabul görmüş yıllarca et üretmek üzere kullanılmıştır geçen zaman içerisinde aynı hayvandan süt elde edebilmek fikri neticesinde seleksiyona uğramış Sütçü hayvanlarla yapılan melezlemeler sonucunda
Fleckvieh smi ile anılan bu hayvan elde edilmiştir
Et Yapma kapasitesi aynı kalmak kaydıyla süt verimi yönünde yapılan çalışmalar neticesinde birinci laktasyon da 7.5 ton sütü verecek duruma gelmiştir
İkinci laktasyon da ise dokuz tona kadar süt verebilir hale gelmiştir
Pekala neden süt alabilmek için böyle ırkı melezlemek ihtiyacı duyulmuştur süt neden Sütçü hayvanlardan elde edilmemiştir
Aslında sütü hayvana denince akla gelen ırk Holstein dir
Hiç tartışmasız bir süt hayvanıdır

İhtiyaçlar sadece süt veren yahut sadece et veren hayvanların Çiftçiler için cazip olmadığı gerçeğini ortaya koymuştur

Bir miktar süt verebilen ve yılda bir defa et karakterli yavru veren hayvanlar daha popüler olmaya başlamıştır

Ve bu karakterdeki hayvan pazarı her geçen gün büyümektedir
Ülkemizdeki ihtiyaçlar değerlendirildiğinde bizim de et ve süt dengesinin birlikte kurabileceğimiz bir hayvana ihtiyaç vardır
Şu an olduğu gibi süt fazlası ve et açığımız var
Bu dengesizlik doğal olarak ancak doğru ırk seçimi ile yapılabilir
Herkes artık biliyor ki Bu ırk Türkiye için çok uygun ve elverişli
Fakat önemli bir sorum var aslında bu yazıyı yazmaktaki amacım da budur
Maalesef bir Simental çılgınlığı yaşıyoruz
Her kırmızı beyaz hayvanın simental fleckvieh zannedildiği bir dönemdeyiz
sahip olmak istediğimiz hayvanlar ile gerçekte hayata geçen arasında uçurum var
Kısaca
Gerçek simental fleckvieh
Kafası bembeyaz gövdesi kıpkırmızı olan diye bir sınırlaması yoktur
Çünkü artık satın almaya çalıştığımız şey bir Simental değil Fleckvieh dir
Süt vermesini istediğiniz hayvanlar rengi ile tasnif edilmezler
Bu hayvanlarda renk takıntısı türkiye’deki alıcıları ilerde sıkıntıya sokabilir
Hayvanlar satın alınırken önemsenmesi gereken özellikler şunlar olmalıdır
Annesi ve babası Silmental ırkı anne ve babalardan doğmuş olması gerekir
O kendisi de suni tohumlama ile elde edilmiş olmalıdır
Pedigri kayıtları yani tohumlama ve süt verimleri kayıtları olmalıdır
Minimum 14 aylık yaşta ve 380 kg canlı ağırlık da iken tohumlanmış olmalıdır
Hayvanın yüzünde kırmızı benek olması bu hayvanların orjinal olmadığını göstermez aksine
Fleckvieh Avrupa’da benekli inek anlamına gelir
Çoğu damızlık alıcısı hayvanın yüzünde benek olduğu için orjinal olmadığını düşünüyor bu çok büyük bir hata
Efendim kırmızısı çok olmalıymış beyazı az olmalıymış gibi sadece Türk milletine mahsus enteresan uygulamalar ve düşünceler bizi komik duruma düşürebilir

Arkadaşlar iki ineğimi bir türlü alındıramadım sürekli intihap geliyor tavsiyeniz nedir.

İltihap var ise acil tedavi etmelisin kist yada kalıntı bırakır sürekli ve döl tutmasını engeller
İyi takip edip boğaya geldiği gün tohum yerine veteriner ile görüş veya kendinde yapabilirim dersen arkadan rahim içine metricure isminde bi ilaç vermelisin vede boyundan kas içi 5 gün boyunca gentamisin kullanmalısın iltihap kalıntısını ve etkenini tamamen temizlemesi için gerekli
Tekrardan bana ulaş ardından aşama aşama giderek döl tutturabilmen için gereken bir kaç uygulama ile güzel bi kızgınlık vede tohumlama ile tuttura bilirsin

İltihap var ise acil tedavi etmelisin kist yada kalıntı bırakır sürekli ve döl tutmasını engeller
İyi takip edip boğaya geldiği gün tohum yerine veteriner ile görüş veya kendinde yapabilirim dersen arkadan rahim içine metricure isminde bi ilaç vermelisin vede boyundan kas içi 5 gün boyunca gentamisin kullanmalısın iltihap kalıntısını ve etkenini tamamen temizlemesi için gerekli
Tekrardan bana ulaş ardından aşama aşama giderek döl tutturabilmen için gereken bir kaç uygulama ile güzel bi kızgınlık vede tohumlama ile tuttura bilirsin
Merhaba ertuğrul hocam bir şey sormak istiyorum geçen gün yeni bir simental inek aldım hayvan 4 cü doğum 75 güne yakın doğum yapmış kilosu ne fazla şişman ne de zayıf 31 ekim de gece boğaya gelmiş sahibi sabah farkına varmış suni tohumlama yapmamış gidip parayla çektirilen genelde iltihaplı olan boğalardan çektirmiş dediğine göre ilk boğa üstüne atladığında altta kendisi durmuş sonra pense burnuna takmışlar 25 kasım günü aldım dediğine göre hiç bir boğaya gelme belirtisi olmamış o güne kadar sonra 10 km pikapla eve getirdim sabah oldu çektirildikten sonra 26 cı gün vulva kızarık biraz hafif sulu gece yattığı yerde ne kadar dikkat etsem de akıntı iltihap bulamadım yalnız vulva aynı boğaya gelmiş gibi şişdi hayvan 26 'cı günde tutmayip çevrilme ihtimalı var mı yada kesin iltihap aldı tedaviye zaman kaybetmeden başlayalım mı
Yardımcı olursanız sevinirim herkese teşekkürler

Merhaba ertuğrul hocam bir şey sormak istiyorum geçen gün yeni bir simental inek aldım hayvan 4 cü doğum 75 güne yakın doğum yapmış kilosu ne fazla şişman ne de zayıf 31 ekim de gece boğaya gelmiş sahibi sabah farkına varmış suni tohumlama yapmamış gidip parayla çektirilen genelde iltihaplı olan boğalardan çektirmiş dediğine göre ilk boğa üstüne atladığında altta kendisi durmuş sonra pense burnuna takmışlar 25 kasım günü aldım dediğine göre hiç bir boğaya gelme belirtisi olmamış o güne kadar sonra 10 km pikapla eve getirdim sabah oldu çektirildikten sonra 26 cı gün vulva kızarık biraz hafif sulu gece yattığı yerde ne kadar dikkat etsem de akıntı iltihap bulamadım yalnız vulva aynı boğaya gelmiş gibi şişdi hayvan 26 'cı günde tutmayip çevrilme ihtimalı var mı yada kesin iltihap aldı tedaviye zaman kaybetmeden başlayalım mı
Yardımcı olursanız sevinirim herkese teşekkürler

Şuan için gebelikten emin olamadığımız İçin hiç bir işlem yapamayız fakat eğer tutmadı ise boğaya kesinlikle gelir sadece ii takip edilmesi gerekiyor vede bağlı ise günde en az iki defa olmak şartı ile bir kaç hayvanla dışarıya bırakın sabah 9 gibi öğlede ise 3-4 arası serbest bırakın boğaya gelme olasılığını takip edin

• Beğen
Tepkiler: muhammet63