Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Merhaba arkadaşlar yeni tohumlayacağım simental bir ineğim var bu iki tohum arasında kararsız kaldım yardımcı olur musunuz
e15ef0c0af4d218f06fb3d0cbaacc807.jpg
0aab9eb2b56dd1e30cabbe5fe4a82051.jpg
Hulk hoganın 2016 ta sampiyonlugu var degerleri birbirine yakın ikiside etcil ikiside guzel olur bence

• Beğen
Tepkiler: muhammet63
Elimde 4 adet orjinal olmasada orjinale yakın montofonlarım var 21 aylık bunlara süt verimi iyi olan kolay doğum özelliklerine sahip simental aşılamak istiyorum ne diyorsunuz sizce yapmalimiyim kararsız kaldım.hangi boğa yi attirmaliyim

Elimde 4 adet orjinal olmasada orjinale yakın montofonlarım var 21 aylık bunlara süt verimi iyi olan kolay doğum özelliklerine sahip simental aşılamak istiyorum ne diyorsunuz sizce yapmalimiyim kararsız kaldım.hangi boğa yi attirmaliyim
Montofona simental ile melezlemek ne kadar iyi bir fikir doğrusu pek emin olamadım
Kendi ırkına tohumlatsan daha iyi olur bence

Arkadaşlar bu yıl mınnesota adlı boğayı kullanıyorum 3.laktodyonda 9000 litrenin üzerinde süt ortalaması var ama süt puanı verimini göre düşük 116 bunun sebebi nedir arkadaşlar

Minnesota güzel bir boğa. Ama doğumları zor olabilir. Düvelere ve çatısı dar ineklere kullanma derim.
Süt puanı son listede 114. Ama bu puanın içinde süt miktarı kriteri yok. Yağ ve protein puanı bu sadece.
Miktar için kızlarının ortalamasına ve +778 şeklinde olan veriye bakmak lazım.
Bunun anlamı şu:
Bu boğanın kızlarının süt ortalaması derecelendirme bölgesindeki tüm simental ineklerin genel süt verimi ortalamasından 778 kg daha fazla.

Attırmak mantıklı olur degilmi yani ustam acemiyim yeni basladım sayılır hayvancılığa 21 aylıklar montofon düvelerim en mantıklısı hangisini arttırayım verim alırmıyım ne düşünüyorsunuz düşünceleriniz cok onemli benim icin