Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Ynt: Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

abı merhaba aykut ben bu foruma bakmadan once veterıner FRANCIS
CZ 552394061 adlı bı boga sperması kullanmış sence nasıl dır bu ?

ayk14 link=topic=79753.msg950499#msg950499 date=1419782599' Alıntı:
abı merhaba aykut ben bu foruma bakmadan once veterıner FRANCIS
CZ 552394061 adlı bı boga sperması kullanmış sence nasıl dır bu ?
Egevet in tohumu. Çek Cumhuriyetinden ithal bir boğa. Özellikleri yok Egevetin sitesinde. İnternetten bulabildiğim ve anlayabildiğim kadarıyla süt ve et verim puanları vasat. Ama sağlık ve dayanıklılık iyi. Doğum kolaylığı iyi. Orta halli bir boğa gibi duruyor. Çekçe olduğu için pedigrisi sadece anlayabildiğimi söyledim.
En doğrusu tohumları siz seçin. En azından çalıştığınız veterinerde hangi tohumlar var sorun. Sonra onların içinden en iyisini seçin. Forumda biz de yardımcı oluruz.
Böylece veterinerlerde zamanla daha kaliteli boğalar getirmeye başlayacaklardır.
Francis isimli boğa bu. Ama resim bişey ifade etmez tabiki.

65cc0511839b901cf8fa215f5efe8764.jpg

ELPRESACANARİO link=topic=79753.msg949962#msg949962 date=1419625511' Alıntı:
Ben yüksek lisansı veterinerlik fakültesinde yapmayı planlıyorum. Bu sayede özellikle sperma konusunda çok faydası olacak. Acaba sperma almak için illaki işletme mi olmak gerekiyor?
İşletme olmak gerekmiyor bildiğim kadarıyla.

gavalster link=topic=79753.msg950949#msg950949 date=1419887413' Alıntı:
Malta pp nasil bir boga simentel melezi inege attik veteriner hem etci hem sütcü oldugunu söylefi
Alman boğası. Kabak, yani boynuzsuz bir genetik. Zaten ismindeki Pp bunu gösteriyor. Genel puanı 112, süt puanı 114, et puanı 99, dayanıklılık puanı 99. Yani orta halli bir boğa. Süt verimi idare eder ama et verimi düşük. Boy pos orta. Memeler sarkık. En olumsuz yanı Çok güç doğum özelliği. Doğumuna dikkat etmelisin. Buzağı çok iri olabilir.

Ratgeber 5-6 yıl öncesinin favori boğası. Eski bir boğa, 2001 doğumlu ve 9 binden fazla kızı incelenmiş. Onun için de bahsedeceğim özellikleri net ve çok güvenilir yüksek olasılıklı özelliklerdir.
Genel puanı 118. Çok gösterişli yavruları oluyor. Boylu ve sallı. Biraz ayaklar zayıf. Süt verimi orta.(111 puan) Et verimi fena değil. (110 puan) Ama dayanıklılık biraz zayıf. (108 puan) Kızlarında erken sürüden çıkartılma oranı biraz yüksek.
5-6 yıl önce Amasya Gökhöyük Tigem Simental damızlık çiftliğinden gebe düve almaya gitmiştim. Orada Ratgeber ' in posteri asılıydı veteriner odasında, hiç unutmuyorum. Ordan hatırlıyorum, o zaman gözde bir boğaydı. Tabi şimdi artık yaşamıyor ve elde kalan son spermaları tüketilmeye çalışılıyor.

Eyvallah sagol cok faydali bilgiler veriyosun kendi capinda 5-6 tane inegi olan amatorce ce arastirarak bu isi yapmaya calisan hayvanciligi yeni yeni ogrenen birisiyim bizim buralarda veterinerler boga spermalarini cok pahali satiyor ornek verecek olursak ben willem adinda asi yptirdim 250 tl ye bir arkadas vanadin attirdi 350 tlye bunlarda bu isi bilmedigimizden ileri geliyor yeni yeni bir seyler ogrenmeye calisiyoruz sizin gibi bilgili kisiler bizlere yardimci oluyor cok sagolun 250 tl ye attirdigim buzagi disi oldu veteriner willem dedo bu nasildir acaba bir de bana onerebileceginiz bogalar varmidir saygilar sunarim

gavalster link=topic=79753.msg952999#msg952999 date=1420306803' Alıntı:
Eyvallah sagol cok faydali bilgiler veriyosun kendi capinda 5-6 tane inegi olan amatorce ce arastirarak bu isi yapmaya calisan hayvanciligi yeni yeni ogrenen birisiyim bizim buralarda veterinerler boga spermalarini cok pahali satiyor ornek verecek olursak ben willem adinda asi yptirdim 250 tl ye bir arkadas vanadin attirdi 350 tlye bunlarda bu isi bilmedigimizden ileri geliyor yeni yeni bir seyler ogrenmeye calisiyoruz sizin gibi bilgili kisiler bizlere yardimci oluyor cok sagolun 250 tl ye attirdigim buzagi disi oldu veteriner willem dedo bu nasildir acaba bir de bana onerebileceginiz bogalar varmidir saygilar sunarim
Willem Winnor ve Wille ' nin kardeşi. Aynı babadan. Genel puanı 127. Süt puanı 109 yani düşük. Et puanı 127 gayet iyi. Dayanıklılık puanı 123 gayet iyi. Boy pos gösteriş çok iyi. Özellikle ayak bacak çok sağlam. Dişilerinde meme başları biraz dışa doğru çarpık oluyomuş incelenen kızlarında. Sonuç olarak süt durumu biraz düşük.
Ama şunu söyliyim, tohumlamalara verdiğiniz ücretler çok acayip. Buna bir çözüm bulun. Yazık.
Vanadin çok iyi bir boğa. Ben geçen hafta 20 tane aldım tanesi 95 liradan. Belki de veteriner daha ucuza alıyordur. 350 lira ne demek ya. Çok ilginç. Şuan Türkiye ' deki en pahalı Simental tohumu Wille. O da ithalatçı firmada 110 Lira.

Cok cok saol size surekli sorular soruyorum bilgide sorarak arastirarak ogreniliyor kusura bakmayin sizin bilgi ve tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum belki benim gibi hayvancilik konusunda yeni bir seyler ogrenmek isteyenler icinde faydali olur sizin verdeginiz bilgiler hostain inegim var yeni aldim 5 aylik gebe 20 lt uzerinde sutu var suan ben bunu simentsl mi aasi mi yaptirsyim yoksa hostain devammi edeyim

gavalster link=topic=79753.msg953081#msg953081 date=1420316995' Alıntı:
Cok cok saol size surekli sorular soruyorum bilgide sorarak arastirarak ogreniliyor kusura bakmayin sizin bilgi ve tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum belki benim gibi hayvancilik konusunda yeni bir seyler ogrenmek isteyenler icinde faydali olur sizin verdeginiz bilgiler hostain inegim var yeni aldim 5 aylik gebe 20 lt uzerinde sutu var suan ben bunu simentsl mi aasi mi yaptirsyim yoksa hostain devammi edeyim
Bu senin tercihin. Holstein buzağı mı istiyosun, akbaş simental melezi mi?
Eğer simental dersen kolay doğum puanı yüksek bir boğa seç.

GS Rumgo şu an en iyi seçenek gibi duruyor Holstein melezlemek için. Wille de olur, Romario olur. Bulmak zor diyorsan eğer çalıştığın veterinerde bulunan Simental tohumları öğren, onların içinden seçebiliriz.

Mantofondan donme bir simental melezi bir inegim var daha once willem attik 2 aylik buzagi oldu veterinere sordum marshal diye bir alman bogasi varmis ben wille varmi dedim haberi yok en iyisi kendim icin aldirayim
Marshal nasildir sizce

Marshal ın genel puanı 119. Süt puanı 107 yani vasat. Et puanı çok iyi 118, özellikle günlük ağırlık artışı iyi. Dayanıklılık puanı 114 iyi. Doğum kolaylığı iyi. Boy, gösteriş iyi. Olumsuz yön sadece süt verimi ve yaygın olarak asabi bir yapı gözlenmiş yavrularında.

• Beğen
Tepkiler: atomix25

n_sayan link=topic=79753.msg953855#msg953855 date=1420470950' Alıntı:
http://www.genetic-austria.at/cs/semen/simentalfleckvieh/deu/semen/simmental-fleckvieh/fleckvieh/890.html
http://www.spermex.de/en/fleckvieh/top-sires/1075.html

boğa sıralamasıyle ilgili bulduğum iki site var biri avusturya biri almanya sıralaması ve bahsi geçen bir çok boğayı bu listede bulamıyorum mesela marshal
birkaç site yazabilirmisin barış abi
Bunların her ikisi de ticari firmalar ve sadece kendi pazarladıkları boğaların sıralamasını veriyorlar kendi sitelerinde.
Bakılması gereken site şu:

http://cgi.zar.at/zuchtwertdb.htm

Buradan istersen boğa adı yazarak aranabilir. Veya direkt olarak son listeye bakılabilir.
Boğa bulmak için üst solda 'Stier' yazan yere boğanın adı yazılıp en alttan 'suche starten' e basılır.
Listeye ulaşmak için sadece en altta 'suche starten' e basılacak ama sol yukarıda 'Auswahl' var orada 'alle' işaretli olmalı. Bir de sağ yukarıda 'genom./NK' da 'NK-geprüft' seçili olmalı. Son olarak da en altta 'die ersten 100' yani ilk 100 veya 'alle' yani hepsi seçili olsun.
Auswahl de alle yi işaretleyerek tüm boğalar olsun dedik. Sonrakinde NK- geprüft seçerek ailesine bakarak tahmini değil de kızları incelenmiş ve kendini ispatlamış olanları istedik. En altta alle yani hepsi dediğimizde bazen uzun süre açmıyo, onun için ben ilk 100 diyorum genellikle.
Buradan alacağın liste resmi listedir. Almanya ve Avusturyanın ortak damızlık birliğinin listesidir.