Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

İyi günler kolay gelsin mandrin bu boğa hakkında görüşleriniz için ala bilir miyim gen bozukluğu varmı bı yorumlarda iz çok sevinirim Screenshot_20171222-193711.jpeg
0c21bccfdf4879f6f3128fd78f321b11.jpg

İyi günler kolay gelsin mandrin bu boğa hakkında görüşleriniz için ala bilir miyim gen bozukluğu varmı bı yorumlarda iz çok sevinirimEkli dosyayı görüntüle 22374
0c21bccfdf4879f6f3128fd78f321b11.jpg

mandrin güzel bir boğa süt verimi çok iyi et verimi iyi meme sağlığı puanı iyi ayak meme yapısı sağlam kolay doğum özelliği var düvelere bile çok rahat kullanılabilecek bir boğa olumsuz özelliği neredeyse yok gibi gen bozukluğuda yok artı olarak Beta-Kasein A2A2 geni taşımakta. fiyat olarak ben sperma fiyatını sormuştum 130 tl demişlerdi uygulama fiyatı hariç fiyat olarak uygulama dahil 200 normal gibi tabi veteriner spermayı daha uyguna aldıysa onu bilemem

102 sayfayı tek tek okudum sıkılmadan 😊 . Çok yararlı bir forum ve bu konuda ayrıca öyle . Şimdi ben Doğuda görev yapıyorum askerim . Baktım herkes ev araba gibi şeylere yatırım yapıyor çiftlik bank gibi ponzi sistemlere para yatırıyor bunlar bana göre değil doğru bir yatırımda değil diye düşündüm . Uzun süre araştırdım ; ben ne yapabilirim , hangi ırkı neden beslemeliyim diye bir sürü plan proje yapıp kafa yordum . Sıfır bilgim vardı , dayım bakacak hayvanlara diyede ben bu konuda durmak istemedim , bilmediğim ne varsa öğrenmek istedim ; ögrenmeyede devam ediyorum . 1.5 2 ay önce başlangıç olarak dayım vasıtasıyla 3 tane 5 6 aylık simental dişi dana aldım . 7-8 aylıklar şu an . Yem konusu dışardan alınabildiği kadar alındı ve şu an ekstra olarak buzağı büyütme yemi veriliyo , yem olarak yetersiz kaldıklarını düşünüyorum . Birde buzağı büyütme değilde düve yemi vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum . Bilmemek değilde ögrenmemek ayıptır , eksiğimiz neyse burdan başka yerlerden tamamlıycaz . 14 15 aylık olduklarında tohumlatmayı düşünüyorum ; boğa bırakmaya karşıyım aralarına ; okuduğum öğrendiğim herşeyde bunu destekliyo . Siz kardeşlerim abilerimden bazı sorularıma yardım niteliğinde cevap rica ediyorum . 50 dönüm susuz arazi var elde sadece . Tohumlama zamanına kadar yemleme nasıl olmalı ? Elde olan araziye ne ekilebilir ? Daha çok süt üzeri gidilip ama etide tabana atmayacak bir yapıları olmalı , burdan asıl soruya tohumlama işlemine gelmek istiyorum . Genovet firmasının temsilcisi ile görüştüm ; siz çalışacağınız veterineri belirleyin biz size yardımcı oluruz dedi , bi çok sorumada sabırla tek tek açıklama yaparak yanıt verdi sağolsun . Genetik konusunda benden çok daha tecrübeli bilgi sahibi kişiler var burda onlar varken birşey demem doğru olmaz . Sorum şu ; Witzling , Vitamin , Violett , Highligt , Halleluja , Vincenzo , Monumental , Royal , Villeroy , Miraclus gibi iyi ve çok iyi boğalar var . Sizce şimdiden belirleme yapmalımıyım kafada , yada tohumlama zamanlarına yakın bir zamandamı yapmalıyım bunu ? Niyetim dediğim gibi uzun ömürlü sağlıklı ; sütü çok iyi et verimi normal yani erkeklerinide besilik olarak kullanabilmeliyim , damızlık olarak ayırabilmeliyim , hem dişilerini yeri helir hemde erkeklerini . böyle bir genetik taban oluşturmak amacım . Benim kısa vadede hayvan satıp kâr etme amacım yok , 3 5 yıl bu hayvanlarada çalışırım ben , dişileri asla satılmayacak , erkeklerde ihtiyaçtan değilde lüzum görülürse besiye ayrılacak ya da damızlık bırakılacak . Bu boğalardan şu diyeceğiniz varmı , ya da 3 üne de ayrı ayrı tohum attırıp çeşitlilik yaratmak dahamı iyidir ? Biliyorum baya bi uzun yazı oldu burdaki büyüklerimiz kardeşlerimiz çok güzel yorumlar bilgiler veriyolar . Ayrı konu açmadım , bu konunun devamı gibi olduğu için . Şimdiden cevap veren vermeyen herkese teşekkürler .

• Beğen
Tepkiler: simentalci