Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Öncelikle selamaleyküm. Herkese bol kazançlar. Benim sizlerden öğrenmek istedigim, yardım umduğum bir konu var. Tavsiyeleriniz üzerine manigo sperma edinerek uygulamistim damızlık ineklere. Ve bunların yavruları yetişiyor. Sormak istediğim ise bu manigo dışı yavrulara atilabilecek en iyi ve bulunabilir sperme hangisidir? Şimdiden teşekkürler.

En iyi sıralamayla Vestel, Waban, Wobbler olabilir.
Çünkü Manigo ayakta süper. Diğer tüm özellikleri ve güvenilirliği de çok yüksek ama süt salım hızı yavaş. Boyu orta. Biraz da sütü yüksek bir boğayla takviye etmek akıllıca olur.
Vestel uzun boylu, süt salımı hızlı, süt verimi de çok iyi.
Waban ve Wobbler'de olur tabi. Onlar da süper boğalar.

Ayak ve meme önemli bnm icin wobbler in nasıl onuda cok övmüştü vet katalogta acıklamasında herseyini iyi diyor

Wobbler bu aralar kullanılabilecek en iyi birkaç boğadan biri. Belki de en başta geleni. Olumsuz hiçbir özelliği yok.
Manigo diğer en iyi seçenek. Ayak ve meme de süper. Güvenilirlikte zirve. Sadece süt salımı biraz yavaş.
Waban'da çok iyi ama mesela ayakta sıkıntılı.

Maşallah yine bizden çok öndesin
Sütün hepsini böyle pazarlayabiliyormusun
Deniz bey biz alıyoruz demişti bir ara sütü

Deniz'lerden Yelken'e geçtim.
Şimdi çıkan sütün yüzde seksenini şişeleyip marketlere dağıtıyorum. Çiğ olarak soğutup 3 ve 5 lt olarak şişeliyoruz.
Sonbahar'dan itibaren tüm sütümüzü böyle şişelenmiş olarak pazarlayacağımızı öngörüyoruz.
Bakalım nasip...
647a3f9a775015ab2216b3fd138df398.jpg

Abi cogen in bogası galaxyler hakkında düsüncelerin nedir

Galaxy süper bir boğa. Herşeyiyle mükemmel değerlere sahip. Ama etçi Simental olduğunu gözden kaçırmamak lazım. Yani pek süt beklemeyin.
İngilizler Simental ırkını etçi ırk olarak ele alıp, ıslahını ona göre yaptığı için verdiği süt sanıyorum yavrusunu iyi besler anlamında olsa gerek. Yani süt veriminde top 10 ifadesi sütçü simentallerle kıyaslanabilecek bişey değil diye düşünüyorum.
Güzel bir hayvan, manken gibi maşallah.

Galaxy süper bir boğa. Herşeyiyle mükemmel değerlere sahip. Ama etçi Simental olduğunu gözden kaçırmamak lazım. Yani pek süt beklemeyin.
İngilizler Simental ırkını etçi ırk olarak ele alıp, ıslahını ona göre yaptığı için verdiği süt sanıyorum yavrusunu iyi besler anlamında olsa gerek. Yani süt veriminde top 10 ifadesi sütçü simentallerle kıyaslanabilecek bişey değil diye düşünüyorum.
Güzel bir hayvan, manken gibi maşallah.
Eyvallah sagolasın abi akbas ineklere düvelere wobbler nasıl olur sence bide bnm ineklerde ayak tırnak problemi cok oluyor wobbleri tavsiye edermisin akbaslara

Barış Bey , uzun süredir forumun takipçisiyim . Sizinde pek çok paylasiminizi okudum . Bilinçli hayvancılık yaptığınız için , bana ve pek çok kişiye paylasimlarinizla ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim . Yalnızca besicilik yapmak ( mera yoksa , yem bitkisi üretmiyorsak ) anladım ki kumar ... Yada eğri geminin arada doğru sefer yapmasından ibaret ... Yem fiyatları , besi materyali fiyatları , karkas fiyatları gibi bağımsız değişkenlerin arasında yanlışa tahammül olmadan para kazanmayı ummak ... Ülkemizde süt satmak ve ham besi materyalini üretmek , bağımsız değişken sayısını azaltmak için yapılabilecek en kolay girişim gibi görünmekte ... Okuduğum kadarı ile sizin yaptığınızda budur ; genel anlamda montofon ve Simental olarak yorumlar mısınız işin verimliliğini ? İzmir Dikili bölgesi , 0 tecrübe , yem üretimi yok gibi bir durum için hangi ırkı tercih etmeliyiz ? Hata kaldırabilirlik olarak ? TİGEM anaçları piyasa rayiç bedelinin üstünde fiyatlarla satılmakta , konuyu deneyimlemiş biri olarak TİGEM ' den satın alım konusunda düşünceniz nedir ?