Köyümüzde düzenlediğimiz Ormanına Sahip çık gösterisi K.eli/Vize/Doğanca

Köyümüz ve komşu köylerin Ortak kullanım alanı olan ormanda Pınarhisar daki çimento fabrikasında kullanılmak üzere kil çıkarma çalışması yapılmak istenmekte,Tabi Bu çalışmalardan tüm civar köyler deki çiftçilik,hayvancılık ve gündelik hayat olumsuz yönde etkilenecek etkilenecek ve bunun için ahali harekete geçip böyle birşey organize edildi.

Ynt: Köyümüzde düzenlediğimiz Ormanına Sahip çık gösterisi K.eli/Vize/Doğanca

alk-*s Böyle çevreye duyarlı olmak çok güzel .zaten vizenin her yanı taş ocağı olmuş .arkanızdayız. topraklarımızın kıymetini bilmeliyiz.

Elinize Agzınıza Ayagınıza Sağlık öncelikle, tarım %6 Küçülmüş olan bu günlerde resmi devlet acıklamalarından besediyorum bu tarz Dehşet veren saldırılar cevremize ve ormanlarımıza , bizi çok üzüyor ve içimizi karartıyor,
İşallah Devletimiz bizden aldığı iradeyi en kısa zamanda adam gibi kulanmaya başlar ve bu tarz saldırılardan ve hareketlerden vaz geçer umuduyla sizlere ve bu tarz olaylara gözyumadığınız için bütün Ahaliye teşekür ediyorum ve hareketinizin iyi sonuçlar doğurmasını Allahımdan temenni ediyorum saygılar. *098*- oap*-s

sebazios link=topic=79770.msg945322#msg945322 date=1418344213' Alıntı:
Ulusal basında hiç yer verilmedi. (Yada ben görmedim)

Eylem için tebrik ediyor, destekliyorum.
bu tip olayları yayınlayacak basınmı kaldı ülkede Yımaz.....

Kim sesini çıkarmaz ise onun başına patlıyor kabak .

Biz sesimizi çıkarmadık birinci termik santıralın inşaatı sürerken üçüncünün çet toplantısı yapıldı bile .

Birden korkar iken onlarca olacak , görseniz inşaat başlayan koyların güzelliğini orman deniz kumsal her şey çok güzel, ama gitti.

Yerli halkın tepkisi önemli , ses çıkarılmaz ise işler kolaylaşıyor sanayici adına

Gercekten tebrik ediyorum ve destekliyorum sizleri..

Ancak 3 yil once benzer bir eylemi bizde koyumuze kurulmak istenen tas ocagi karsisinda yaptik.. Gel gorki validen kaymakama kadar herkes koye birikti. Halkin(bizlerin) valisi resmen o tas ocagi sirketinin temsilcisi gibi calisti. Vatandasin haklarini savunmasi gerekirken zengin sirket sahiplerine kol kanat gerdi. Ve bize resmen ' bi taraflarinizida yirtsaniz bu ocak acilacak ' demeye getirdi. Gel gorki dediklerinide yaptilar yuzlerce donum meramiz yok oldu koylunun ekinine verilen zarari soylemiyorum bile... Kisacasi eger kafaya koydularsa yaparlar, karsi gelmeniz hos ama ne yazikki gunumuzde bos..

BARTU link=topic=79770.msg945339#msg945339 date=1418370502' Alıntı:
bu tip olayları yayınlayacak basınmı kaldı ülkede Yımaz.....

Var Hala Mustafa Abi. Çıkarları ters düştüğü için özellikle cemaat kökenli 'Bugün ve Kanaltürk' sağlam muhalefet yapıyorlar bu sıralar. Ayrıca reytingi az olsa da Uğur Abi ' mizin 'Halk TV'şini ve 'Sözcü'yü de unutmamak lazım. Ayrıca CNN Türk de (çok zorlanıyor olsa da) tarafsızlığını korumaya çalışıyor hala..

Geri kalanların tümünü bir çuvala doldurup denize atsan, yokluklarını kimse farketmez. Ülke medyasının da en küçük bir kaybı olmaz :)

Bugün yapılması planlanan ve baskılar dolayısı ile vazgeçilen operasyonun tüm amacı, bu muhalifleri haritadan silmek, hiç olmazsa sindirmekti ama 'fuatavni'nin istihbaratı oyunu bozdu.

Kısaca önemli olan doğru yere ulaşabilmek.

Bölge olarak konuşursak. Herkesin bildiği gibi Kırklareli Vize - Pınarhisar taş ocakları bölgesi.
Yenileride açılmaya devam ediyor. Her taraf toz, toprak içinde. Hele yakınlarındaki tarlalardan ürün alabilmek zor.
Baştan karşı çıkılsada, bakıyorsunuz faaliyetleri devam ediyor.
Akpınar bölgesinde yapılacak yeni çimento fabrikası içinde halk sesini duyurmuştu. Şimdilik görünürde bir şey yok.
Fakat bir bakmışsınız bacalar tütmeye başlamış. Hep onlar kazanıyor!?
Fabrikalara, üretime bir şey dediğimiz yok. Fakat buraları yeri değil.
Örnek; Ergeneyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Zamanında Ergene havzasına kurulan fabrikaların sonucu.
Hemde arıtma vs olmadan faaliyetleri.
Buraları tarım alanları. Eldeki tarım alanları, doğa gittikten sonra geri döndüremezsiniz.
Çiftçi tarlasını ekmiş, ekmemiş, hayvanını yetiştirmiş, yetiştirmemiş önemli değil.
Yönetimlerin işine gelen düşünmeden ithal getirmek. Çünkü ithalattan alınan vergiler en kolay kazanılan gelir.
Açık başka türlü karşılanmaz...

Basın Demişken,
Rumeli Tv geldi arkadaşlar,onuda köylümüz sağ olsun Şova dönüştürdü türkülü klipte falan yayınlayacaklarmış utanıyorum söylerken yani,espri gibi anlayıcanız yayınlarlar bugün yarın.. ama inşallah güzelim ormanımızı mahvetmezlar bir işe yaramıştır bu etkinlik,,,, Daha öncede 1997 de ufacık rantlar uğruna sanayi bölgesi yapıcaz diye yüzlerce dekar araziye el koydular,hala fabrika falan yok, bari ormanı yok etmesinler google ' a ---Aslan özel osb---
diye aratın

Bu ülkede birşey yapılacaksa ilk hedef tarım arazileri ve ormanlarımız oluyor malesef... Eyleminizi destekliyorum Umarım olumlu sonuç alırsınız.

Şimdi ticari olarak bakarsanız, yani olayı sadece maddiyat olarak ele aldığınızda adamlar haklılar.

Neden? Çünkü o fabrikadan kazanılacak para, aynı bölgede tarımdan kazanılacaktan kat be kat fazla.

Buna amenna. Zaten içimizden kimsenin de saniyeleşmeye, fabrikalaşmaya kaşı olacağını sanmıyorum ki zaten karşı çıkmak tümü ile mantıksız olur.

Burda sorun, yapılacak üretim tesislerinin hiçbir çevre duyarlılığı gösterilmeden yapılıyor olması.

Bir kapıdan içeri, kapıyı kırarak da girebilirsiniz, duvarı kırarakda. Lakin doğru olan, usulüne uygun şekilde, duvara, kapıya ve içeridekilere, yani odanın gerçek sahiplerine zarar vermeden girmektir içeriye.

Çünkü bazı şeylerin telafisi yok.

Bölgedeki ormanlar kendini yenileyebilir nitelikte ormanlar değil. Kaybederseniz, topta kaybedersiniz. Ebediyete kadar. (Ergene ' nin suyu bir daha hiçbir zaman içilemeyecek mesela. Örneği var önümüzde)

Lakin aç gözlü kapital düzen ner zaman 'en düşük maliyet ile' elde etme ilkesini benimsemiş olduğundan, kapıyı yada duvarı kırarak girmek pek de önemli değil onlar için. Onlar için önemli tek şey 'az paraya mal edebilmek'

Bu durumlarda hep aklıma gelen bi kızılderili atasözü var:

Son ırmak kuruduğunda,
Son ağaç kesildiğinde ve
Son balık öldüğünde
Beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

Kapıya, kibarca vurmayı akıl etseler, belki de içeridekiler açacak kapıyı onlara.. Bir farkedebilseler..