Lavanta Tarımı

Cevap: Ynt: Lavanta Tarımı

Zaten arıcılık yapıp aynı zamanda arılarını gezdiren üreticilerin özellikle meyvecilik, gül ve lavanta konusundan faydalanmak için Isparta ve civarı havzalarını araştırmalarını öneririm.

Arıcılık diğer çiftçilere de fayda sağlıyor ve tarımda verim arttırımında önemli faktör.
Abi bu keciborludaki kuyucak köyü burdur gölünün ne tarafına düşüyor ordaki lavantaları boş bi zamanımda görmeye gidebilirm de

Cevap: Ynt: Lavanta Tarımı

Abi bu keciborludaki kuyucak köyü burdur gölünün ne tarafına düşüyor ordaki lavantaları boş bi zamanımda görmeye gidebilirm de

Burdur'a çok uzak yaklaşık 30 km.

Keçiborlu sanayi sitesinin oradan yol ayırımı var. Kılıç-Senir-Kuyucak vs. tabelası var. hemen 2-3 km.

Fakat şimdi biçimler yapıldı lavantalar dört mevsim yeşil. Bir ay önce çiçek ve sürgün zamanıydı ve muhteşemdi.

Bir ay önce lavanta tarlalarından bir kare.
2015-07-16 15.26.50.jpg

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT
Geçenlerde trtde dinlemiştim denizli de çekim yapmışlar üretici tütüne gore karlı olduğunu söylüyor.Hayvan yemez bunu deyince çok şaşırmıştım...Kuruduktan sonra patazo atıp sadece çiçeklerini satıyorlar galiba...

Sagol abi bu lavantayı kurutup yaprağını sapından ayırıyorlar mı yoksa sapıyla birlikte mi satıyorlar ben 50 kadar çelik alsam bunlardan olan lavantalardan çelik üretip dikebilir miyim

Devamlı yeşil kalan ve yıllar geçtikçe büyüyüp kök atan bir bitki.

Her bir dalı topraktan köklü vaziyette o yüzden köklü olarak kazdığın her bir dal zaman içinde bir öbek halini alıyor.

Özellikle dağlık-verimsiz-taşlı arazilerde uygulanıyor.

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT
Daha ayrıntılı acarmısin konuyu abi . Mesela me zaman ekilir ekim.bicimi nasil vs vs erzuruma gidermi
Çok ayrıntılı bilgi sahibi değilim.Çok soğuklara dayanmayabilir.Erken baharda dikimini yaparsın.3.yılında tam verime geçer.Pazarını bulursan parası güzel diyorlar.Biçimini elle yapıyorlar.Kötü ve suyun az olduğu yerlerde gayet güzel oluyor.

Yarın bizzat üretimini yapan yabancı uyruklu birisi ile görüşeceğim. Adam yabancı uyruklu gelip türkiye de üretim yapıyor. Arayacak yarın beni ayrıntılı bilgileri siteye yazacağım ınslalah

Abi sırf bizim köylümüzün gözü açılışın diye bu sene tritikale ektim ki artık arpa bugday ikilemlerinden başka şeyler düşünsünler. Inslalh verilmeli olur da insanalrbbaska çeşitlere yönelir. Lavantaya gelince bir sürü işlevsiz tarla var oralara ekilebilir yazık değil mi dağ toprak olmuş tarlamzi ..müslümanın görevi üretmektir çalışmaktır ben üretmeyen insan sevmiyorum. Bu tarz şeyler teşvik edilmeli

• Beğen
Tepkiler: Adil_d