Lavanta Tarımı

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

Tarım İl Müdürlüğü 60.000 lavanta fidanı alıp her ilçeden bir çiftçiye 5-6 dönümlük parsellerde lavanta üretimi için proje hazırlamış. Ekmediğim taşlı, kumlu, kuru ve eğimli bir arazim vardı. Dün tarlaya baktık arazi uygun olur dediler düşündüm kaybedecek çok bir şey yok beklentimde yüksek olmadığı için kabul ettim.
Bir-iki makale okudum, üç-beşte video seyrettim. Fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Ynt: Lavanta Tarımı

Hayırlısı olsun geçenlerde ntvde belgeselde izlemiştim lavanta tarımı yapan fransız çiftçiler ağlıyor para kazanamadıkları için inşallah türkiyede güzel olur farklı ürün kaybedecek bişeyin yoksa denemekte fayda var 5 dönüm adamı batırmaz zrn

Bu geçtiğimiz hafta burada Tarım İl Md. yetkilileri, çiftçileri TKDK hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Şu AROMATİK BİTKİLERİN üretimi, işlenmesi ve hatta yağının çıkarılması konusu proje kapsamında.

Traktör hariç bütün gerekli ekipman ve hizmet PROJE dahilinde kapsam içinde. Buralarda çok arkadaşım şu an bu konuyla ilgileniyor. Bir arkadaşımın 12 dekar kadar yamaç ve kıraç bir arazisi var burayı komple lavanta yapacak.

Şu an buralarda lavanta fidesi prim yapmış durumda. Böyle bir tarla için çiftçilerden lavanta fidesi almaya kalksan 2 ila 3 bin lira arerası tutuyor. Eğer FİDE HİBE DESTEĞİ VARSA bunu kaçırmamak gerek. Buradaki toplantıda bu yoktu ama sonradan projeye girdi mi bilmiyorum.

Eğer proje yapacaksan bir yakının olan bayanın üzerinde yap. Bayanlar daha iş kurmak için daha öncelikli.

ENES4422 link=topic=79798.msg945735#msg945735 date=1418509522' Alıntı:
Bu geçtiğimiz hafta burada Tarım İl Md. yetkilileri, çiftçileri TKDK hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Şu AROMATİK BİTKİLERİN üretimi, işlenmesi ve hatta yağının çıkarılması konusu proje kapsamında.

Traktör hariç bütün gerekli ekipman ve hizmet PROJE dahilinde kapsam içinde. Buralarda çok arkadaşım şu an bu konuyla ilgileniyor. Bir arkadaşımın 12 dekar kadar yamaç ve kıraç bir arazisi var burayı komple lavanta yapacak.

Şu an buralarda lavanta fidesi prim yapmış durumda. Böyle bir tarla için çiftçilerden lavanta fidesi almaya kalksan 2 ila 3 bin lira arerası tutuyor. Eğer FİDE HİBE DESTEĞİ VARSA bunu kaçırmamak gerek. Buradaki toplantıda bu yoktu ama sonradan projeye girdi mi bilmiyorum.

Eğer proje yapacaksan bir yakının olan bayanın üzerinde yap. Bayanlar daha iş kurmak için daha öncelikli.

Projeyi ben yapmıyorum. Detaylı sormadım il müdürlüğünden bir tanıdığımın projesi. Faaliyet planında varmış galiba. 1400 fide-fidan/da gidiyor 5 da dikersin dedi.
Talep çok demişsiniz soğana dönmez inşallah :)
Ama dediğim gibi bana düşen tarlayı hazırlamak, yer işaretlemesi, dikim tutana kadar su ve yabancı ot mücadelesi.
Birde hasat.
Beklentim yüksek değil duyduğum, seyrettiğim, okuduğum kadar ise para kazanması yeterli zengin etmesine gerek yok.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Son olarak pazar sorunu yok dediler bana piyasasını biraz araştırdım para kalacak diye düşünüyorum.

Konu açılmışken bir fotoğraf paylaşayım bilgi açısından. Daha sonraki günlerde arşivimden buldukça paylaşırım uygun olanlarını.

Bu fotoğraf baharda çekildi. Lavanta hoş kokulu aromatik odunsu bir bitki. Bu bahçelerin içinde çobanlar hayvanlarını getirip-götürüyor. Hayvanlar bu bitkiyi yemezler. Çok işçilik istemez, sulama yok sadece müsait zamanlarda araları sürmek veya kazayağı çekmek gerekiyor, ot tutmasın diye.

Biliyorsunuz Isparta bu konuda merkez. Allah bu vatana ayrı bir özellik vermiş. Çinliler gül üretimi için çok çaba harcadılar ama
oralarda bizimki gibi olmadı. Şu an dünyada en büyük rakibimiz Fransa. Bu işin piri denecek Fransa iş adamları açıkladı. 'Dünyada en verimli gül ve lavanta yağı Türkiye ' de üretiliyor diye'

Şu bir gerçek, tarlana sıra vari veya ocak ocak minik dalları diktin. Bunlar yıllar içinde büyüyüp geliyor ve fotoğraftaki gibi oluyor. Ben birden az çalışıp çok para kazanırım diyen hata eder. Fakat bu bitki odunsu-çalımsı bir bitki. Yani ömürlük bir yatırım. Tek yıllık ürün değil.

Sonuç aromatik bitkiler konusunda binlerce dekar arazi gül ve lavantaya dönüştürüldü. Çok büyük şirketler çok sayıda tesis kurdular. Türkiye bu konuda Allah ' ın izniyle bir numara olacak.

• Beğen
Tepkiler: ysnyksl66

ENES4422 link=topic=79798.msg945740#msg945740 date=1418510608' Alıntı:
Biliyorsunuz Isparta bu konuda merkez. Allah bu vatana ayrı bir özellik vermiş. Çinliler gül üretimi için çok çaba harcadılar ama
oralarda bizimki gibi olmadı. Şu an dünyada en büyük rakibimiz Fransa. Bu işin piri denecek Fransa iş adamları açıkladı. 'Dünyada en verimli gül ve lavanta yağı Türkiye ' de üretiliyor diye'

Şu bir gerçek, tarlana sıra vari veya ocak ocak minik dalları diktin. Bunlar yıllar içinde büyüyüp geliyor ve fotoğraftaki gibi oluyor. Ben birden az çalışıp çok para kazanırım diyen hata eder. Fakat bu bitki odunsu-çalımsı bir bitki. Yani ömürlük bir yatırım. Tek yıllık ürün değil.

Sonuç aromatik bitkiler konusunda binlerce dekar arazi gül ve lavantaya dönüştürüldü. Çok büyük şirketler çok sayıda tesis kurdular. Türkiye bu konuda Allah ' ın izniyle bir numara olacak.
Katılıyorum.
Çok yıllık bitki taraftarıyım.
Tarla bitkileri yanında bağ, çilek var ve inşallah birde lavanta olacak.

BİLGİLENDİRME AMAÇLI BU BİLGİLERİ PAYLAŞTIM (Ayrıntılı bilgi LAVANTA YETİŞTİRİCİLİĞİ olarak aransın PDF dosya olarak indiriyor)

LAVANTA YETİŞTİRİCİLİĞİ
Sayfa 2
Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi de vardır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır.

İKLİM ve TOPRAK İSTEĞİ
Lavanta, toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Kireççe zengin, süzek ve pH’sı 5.8-8.3 olan, kuru ve kalkerli topraklarda çok iyi gelişme göstermektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa oldukça dayanıklıdır. Ancak kışı çok sert geçen bölgelerde bazen soğuk zararı görülmektedir.

ÜRETİM ve YETİŞTİRME TEKNİĞİ
Lavanta vegetatif ve generatif olarak üretilebilen bir bitkidir. Vegetatif olarak, bitkilerden elde edilen çelikler ve köklü sürgünler kullanılmaktadır. Köklenme ortamı olarak perlit, kum, torf, orman toprağı gibi ortamlar kullanılabilir. Çelikle üretimde köklendirici hormon kullanımı köklenme yüzdesini artırmaktadır. Çelikler bitkilerin kış dinlenmesi döneminde ve bitki uyanmadan önce (Isparta koşullarında Şubat-Mart-Nisan ayları) alınmalı ve köklenme ortamına dikilmelidir.
Generatif üretim ise tohumla yapılmaktadır. Ancak bazı lavanta türlerinin tohum vermemesi bu tür lavantaların vegetatif üretimini zorunlu kılmaktadır. Tohumla üretimde tohumların direk araziye ekilmesi mümkündür. Ancak lavanta tohumlarının çok küçük olması ve arazi şartlarındaki ilk çıkışta yabancı ot kontrolünün zorluğu fideleme yöntemiyle üretimi avantajlı hale getirmektedir. Fideleme yönteminde tohumlar önce fide yastıklarına ekilir ve fideler elde edilir. Daha sonra elde edilen bu fideler tüplenir ve belirli bir süre sonra araziye aktarılır.

erol demirbağ link=topic=79798.msg945768#msg945768 date=1418546807' Alıntı:
Arkadaşlar konu güzel. Altarnatif bitkiler üzerinde çalışmak lazım.
Enes arkadaşım bilgin vardır. Bu bitki; arı ve arıcılar tarafından nasıl tercih ediliyor.

Erol bey bu bitki geniş alanlarda büyük miktarda oluyor. Çiçeklenmesi çok yoğun olduğundan arıcılığa çok elverişli. Artık çok uzaklardan bile insanlar kovanlarını getirip lavanta tarlaları kenarlarında konaklıyorlar.

Şu an fotoğraf yok ama geçen ay yaylada karşılaştım. Benim komşum lavanta tarlası var orada. 50 yaşlarında bay-bayan karı koca modern bir çadır kurmuşlar, sabah erken saatlerde kahvaltı yapıyorlardı. Önce anlamadım selam verip geçtim. Sonra öğrendim benim tarlanın arka tarafına çok sayıda kovan dizmişler. İzmir ' den gelmişlerdi.

Ayrıca çiçek açmadan yeşil haldeyken bile (Yukarıda fotoğrafta var) lavantalara yaklaşınca çok miktarda arı görmek mümkün hem de çok yoğun halde. Bu bitkide zirai ilaçlama yapılmıyor o yüzden arılar çok yoğun rağbet ediyor.

mesut_src link=topic=79798.msg945774#msg945774 date=1418548511' Alıntı:
Hasatı nasıl oluyor bilen Varmı ?

Hasat çok basit bir kaç kişi yetiyor, fazladan işçi tutulmasına gerek kalmıyor. Çiçek dalları bağ makası, bıçak vs. aletlerle demet demet biçiliyor. Her yıl tekrar sürgün veriyor. Bu toplananlar belli bir kurutma aşamasından sonra alıcı yerlere satılıyor. Buralarda bu bitkinin yağı çıkarılıyor.

ENES4422 link=topic=79798.msg945771#msg945771 date=1418547652' Alıntı:
Erol bey bu bitki geniş alanlarda büyük miktarda oluyor. Çiçeklenmesi çok yoğun olduğundan arıcılığa çok elverişli. Artık çok uzaklardan bile insanlar kovanlarını getirip lavanta tarlaları kenarlarında konaklıyorlar.

Şu an fotoğraf yok ama geçen ay yaylada karşılaştım. Benim komşum lavanta tarlası var orada. 50 yaşlarında bay-bayan karı koca modern bir çadır kurmuşlar, sabah erken saatlerde kahvaltı yapıyorlardı. Önce anlamadım selam verip geçtim. Sonra öğrendim benim tarlanın arka tarafına çok sayıda kovan dizmişler. İzmir ' den gelmişlerdi.

Ayrıca çiçek açmadan yeşil haldeyken bile (Yukarıda fotoğrafta var) lavantalara yaklaşınca çok miktarda arı görmek mümkün hem de çok yoğun halde. Bu bitkide zirai ilaçlama yapılmıyor o yüzden arılar çok yoğun rağbet ediyor.

Bilgilendirme için teşekkürler.
Sizin denenmiş gözlemlerinize göre; Lavanta tarımının yaygınlaşması arıcılar açısındanda iyi olacaktır.
İşallah! Lavanta ekimi yapan çiftçiler çoğalırda arıcılarda faydalanır.

erol demirbağ link=topic=79798.msg945768#msg945768 date=1418546807' Alıntı:
Arkadaşlar konu güzel. Altarnatif bitkiler üzerinde çalışmak lazım.
Enes arkadaşım bilgin vardır. Bu bitki; arı ve arıcılar tarafından nasıl tercih ediliyor.
Bana sormamışsınız ama hasata erken saatte başlanılması tavsiye ediliyor. Sebep olarakta arıların lavantayı sevmeleri ve güneşin ilk ışıklarıyla tarlaya gelmeleri söyleniyor.
Bal ormanı kurulmasında faydalanılan bitki diye biliyorum.

Zaten arıcılık yapıp aynı zamanda arılarını gezdiren üreticilerin özellikle meyvecilik, gül ve lavanta konusundan faydalanmak için Isparta ve civarı havzalarını araştırmalarını öneririm.

Arıcılık diğer çiftçilere de fayda sağlıyor ve tarımda verim arttırımında önemli faktör.

ofas link=topic=79798.msg946060#msg946060 date=1418598368' Alıntı:
Bana sormamışsınız ama hasata erken saatte başlanılması tavsiye ediliyor. Sebep olarakta arıların lavantayı sevmeleri ve güneşin ilk ışıklarıyla tarlaya gelmeleri söyleniyor.
Bal ormanı kurulmasında faydalanılan bitki diye biliyorum.

Bilgilendirme için teşekkürler. Dayanıklı bitki olarak görülüyor.
Yaygın ekilse arıcılarımızda faydalansa.