HANGİ BİÇERDÖVER CLAAS MI? NEW HOLLAND MI?

Sizin Tercihiniz Hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    150
Ynt: HANGİ BİÇERDÖVER CLAAS MI? NEW HOLLAND MI?

aslan26 link=topic=80059.msg949974#msg949974 date=1419627388' Alıntı:
Hangi teknolojik özellikleri ile ileride acaba?
bir de sunu merak ediyorum. Medion, tucanoda 45 cm olan bator capi , lexion 400 yada daha ust serilere gecince neden 60 cm e cikiyor. New holland da en kucugunden en buyuk cr ye kadar neden 60 cm capli bator var ? Ayni sapi new holland 800 bator devrinde yerken, claas 1200 devirde yemesi, yani bator capinin sap yeme ve tane uzerindeki etkileri neler olabilir? Bunun yani sira meshur claas aps si hakkinda konusmak da gerekli. Mesela new holland da rotary seperator olarak bilinen 2. Bator, claas ta aps ye denk geliyor fiziksel yapi olarak hemen hemen aynilar. Aps ana batorun onunde hizlandirici olarak lanse ediliyor. Peki aps nin yapi olarak sap ve tane uzerindeki etkisi neler olabilir? Aps nin ana batorun onunde konumlanmasi ne sonuclar dogurur, dogru konumlama ana bator sonrasi olabilir mi, olsa sonuclari ne olur? New hollanda da rotary seperator 1. batorden sonra yer aliyor. Ayrica Medion ve eski modellerde kapali olan motor, neden tucano itibariyle neden depo arkasina gun isigina cikmistir?

CropMasteR link=topic=80059.msg949987#msg949987 date=1419628876' Alıntı:
bir de sunu merak ediyorum. Medion, tucanoda 45 cm olan bator capi , lexion 400 yada daha ust serilere gecince neden 60 cm e cikiyor. New holland da en kucugunden en buyuk cr ye kadar neden 60 cm capli bator var ? Ayni sapi new holland 800 bator devrinde yerken, claas 1200 devirde yemesi, yani bator capinin sap yeme ve tane uzerindeki etkileri neler olabilir? Bunun yani sira meshur claas aps si hakkinda konusmak da gerekli. Mesela new holland da rotary seperator olarak bilinen 2. Bator, claas ta aps ye denk geliyor fiziksel yapi olarak hemen hemen aynilar. Aps ana batorun onunde hizlandirici olarak lanse ediliyor. Peki aps nin yapi olarak sap ve tane uzerindeki etkisi neler olabilir? Aps nin ana batorun onunde konumlanmasi ne sonuclar dogurur, dogru konumlama ana bator sonrasi olabilir mi, olsa sonuclari ne olur? New hollanda da rotary seperator 1. batorden sonra yer aliyor. Ayrica Medion ve eski modellerde kapali olan motor, neden tucano itibariyle neden depo arkasina gun isigina cikmistir?
Gurkan abi Classın motoru ve aps sistemi ile ilgili sorularının cevabını bilemem ama bator capı soruna gelince new hollandın batör aralıgı 1:1 dir yani batorun onu 1 cm açıksa arkasıda 1 cm açiktır.Classta bator açıklık oranı ise 1:2 dir,yani onu 2 cm açıksa arkası 1 cm açıktır.Durum boyle olunca new holland degisik batör capına ihtiyac duymuyor zaten makina buyudukce batörde genisliyor.

ben bu zamana kadar class kullanmadım belkı ondandır. L517 ye bındım bırde csx 7040 a. Ama class farklı oldugu ıcın cekıcı gelıyor. param olsa ya cx alırım ya lexion.
Ancak konu baslıgı fanatıklıge elverıslı. Model olarak karsılastırılsa daha saglıklı cevaplar verılebılır. Ama class vs nh demek? gs mi fb mi demeye benzemiş:D

CropMasteR link=topic=80059.msg949987#msg949987 date=1419628876' Alıntı:

Al birde burdan yak şimdi :) Abi sen naptın yaa bu sorulara cevap verebilcek kaç teknik Claas ' çı çıkar forumda. Merak eden Claas hayranı arkadaşlar varsa ben bunların hepsini cevaplayabilirim samimiyetle.

Bir düzeltme yapayım CX ler de birinci batör çapı 75cm ikinci batör 72cm. Bu sayede 550 baraban devrinde buğday ayıklayabiliyor. Bu da daha az kırık tane demek. CR lerde ise batör yok mahsul boğazdan direkt rotorlara giriyor rotorların sonunda sadece seperator var. Bu da New Holland ' ın birbirinden farklı kendini kanıtlamış çok çeşitli sistemlere sahip olduğunu gösteriyor.

emrekaptan59 link=topic=80059.msg949957#msg949957 date=1419623259' Alıntı:
Class mercedes motoruyla hep ılgımı cektı. 1800d de calısması ve teknolojık olarak ılerıde olması bence tercıh sebebı

Mercedes motor kullanmak ayrıcalık ise bir dönem New Holland ' ta bazı serilerinde mercedes motor kullandı. Misal teknolojik olarak ileride deyince bunun ardından gelen bir açıklama olmalı sadece söylemle kalmamalı birbirimizle konuşup iletişim kurarsak anca doğru olanı bulabiliriz. Seviyeli tartışmak ta bir fikir alışverişidir. Yorumlarımı görende beni Claas düşmanı falan sanacak :) Claas benimde ilgimi çekiyor ama doğru ölçeklerde, abartı olmadan tadında ve tuzunda olacak sadece. Aslında kimseyide suçlamamak lazım sonuçta içimizden gelen bir taraftarlık var hep beğendiğimizin iyi olmasını isteriz :) Ama doğruları konuşmak gerekir bize yakışan budur. Ben hep dedim model vs model diye fakat bu şekilde fikir alışverişinde bulunmak kartları ortaya koymak isteyen olmadı hiç her nesneyi doğru ölçeklendirmek lazım.

umutmalkoc link=topic=80059.msg949447#msg949447 date=1419499694' Alıntı:
şuanki biçerim benim ilk biçerim ve markası claas.gayet memnunum daha üst ve yeni modellerinde de kullanım bakım ve çalışma sistemleri çok yakın olduğu için ileriki yıllarda da değiştirirsem yine claas olur.sitedeki arkadaşlar new hollandın parça yönünden bol ve ucuz olduğunu söylemişler genelde bende şu örneği vermek istiyorum tümosanın parçasıda bol ve ucuz fendt marka traktöre göre bu tümosanın daha iyi marka olduğunumu gösterir.ülke olarak Avrupa tarımından daha geri durumdayız.ülke içinde de bölgeler arası gelişmişlik yönünden farklılıklar var.bundan 30-40 yıl önce iç Anadolu ve güney bölgelerimiz Marmara (Trakya) bölgesinden daha iyi çiftçilik ekipmanlarına sahipken şuan benim düşünceme göre ülkemizde en bilinçli ve Avrupa tarımına en uygun çiftçilik trakyada yapılmaktadır.En büyük nedeni ekipman ve tohum yönünden yeni ürünlere olan ilgi daha fazla.biçer konusuna gelirsek new holland Anadoluda yaygın ve tutulan bir marka.trakyada claas ile laverda markaları çiftçiler için daha öncelikli tercih(daha önceki yıllarda farklı model biçerdöver kullancılarında benim gördüğüm).
Umut Hocam Konunun Dışında Bi Yere Değinmişsiniz Ama Kusura Bakmayın Bende Ordan Devam Etmek istedim Yorumunuzu Okuyunca...

Ne Yani Hocam Şimdi Erzurumdaki Yusuf Tüylüoğlu Abi Lemken Solitairi Bilmiyor mu, Veya Konyadaki Ramazan Pullu Abi Kendi Yürür Dewulf ' u Bilmiyor mu, Veya Cihan Özece Abi Krone Big X ' i Bilmiyor mu...

Elbet Biliyorlar Hepsi, BiliyoruZ...

Neden Kullanmıyoruz... Şartlar Uygun Değil, Yusuf Abiye Lemken Uymuyor, Ramazan Abinin Arazilerine Şu Anki Kullandığı Dewulf Yetiyor... Doğru mu ?

Mesela Trakya Neden Balta Ayak Kullanır, Anadolu Diskli Mibzer Kullanır... Sizin Şartlarınıza Balta Uygun, Bizimkilere Disk...

Konyalı Olduğum İçin Konyadan Örnek Vereyim...
Eğer Mevzu Ekipman Gelişmişliği, Avrupa Tarımına Uygunluksa Dewulf ' un Grimme ' Nin Ropa ' nın Holmer ' in Büyük Makinelerinden İstemediğiniz Kadar Görebilirsiniz...
Ha Keza Center Pivotlardan...

Eğer Mevzu Birim Alandan Alınan Verimse Sizin Aldığınız Verimleri Bizde Alıyoruz...
Sizde Yağış Var, Bizde Olmadığı İçin Sulama Var... Bu Da Daha Çok İş Gücü Ve Masraf Demek Oluyor...

Eğer Mevzu Toprakla, Bitkiyle Sürekli İç İçe Olmaksa Bitkiyi Bir Çocugunuzu Yetiştirir Gibi Yetiştirmekse, Anadoluya Gelmişseniz Görmüşsünüzdür, Tarlalar Hep Elektrik Direkleri... Onlar İçin Masraf Yapılıyor, Su Çıkarmak İçin Kuyulara Masraf Yapılıyor, Bitkiyi Sulamak İçin Sulama Ekipmanlarına Ve İşçilere Masraf Yapılıyor...
Günde 3-4 Defa Bir Tarlaya Git Gel Yapar mısınız ? Eğer Sulama Yapıyorsanız Sürekli Gidersiniz... Sulama İçin O Tarlanın İçinde Sürekli Hat Değiştirmeniz Lazım... Dolayısıyla Tarlanın Her Adımını, Demiyorum, Karışını Bilirsiniz... Hemen Hemen Her Tohum Zerresinden Çıkan Bitkiyi Görürsünüz...
Tarlanın Neresinde Hangi Boyutlarda Hangi Renk Taş Var Onu Bile Bilirsiniz...

Bu Halde Bile 2 Kat Fazla İşçilik Ve Maliyetle Aşağı Yukarı Aynı Verimler Alınıyorsa Bu Avrupa Tarımına En Uygunu, Bilinçli Tarım Karşılaştırması da Ne Oluyor ?

Türkiye ' nin Her Bölgesindeki Çiftçilerin Yeni Çıkan Bir Ekipman/Traktör ' den Tutunda Yeni Üretilen Bir Tohuma, Gübreye Kadar Dünyadaki Her Yenilikten Haberleri Var... Ama Şartlarına Uygun Olmadığı İçin O Tohumu, O Ekipmanı/Traktörü Kullanamıyorlar Belki... Mevzu Bu Son İki Cümle Kadar Basit...

Trakya Ve Diğer Bölgeler Diye Yaptığınız Karşılaştırma Açıkladığım Gibi Benim Düşüncelerime Göre Yanlış... Cümlelerimde Saygısızlık Ettiysem Kusura Bakmayın...

Konudaki Karşılaştırmaya Gelirsek, Benim Biçerdöverin Teknik Konularında Sizler Kadar Hakimliğim Yok...
Ama Eğer İlla Bir Karsılastırma Yapılacaksa 'Su Marka Burda Ustası Oldugundan, Parcası Oldugundan...vs vs Sebeplerden Dolayı Tutuluyor, Dolayısıyla Bu Marka İyi' Diye Bir Karşılaştırma Olamaz Bence...
Karşılaştırma Teknik Detayların Karsılastırılarak Üstünlüklerin Ön Plana Çıkarılmasıyla Yapılır...
Bu Yüzden Gürkan Hoca ' nın, Rıdvan ' ın, Süleyman Abi ' nin İletilerini Zevkle Okudum...

omerfarukkoc link=topic=80059.msg950064#msg950064 date=1419639488' Alıntı:
Trakya Ve Diğer Bölgeler Diye Yaptığınız Karşılaştırma Açıkladığım Gibi Benim Düşüncelerime Göre Yanlış... Cümlelerimde Saygısızlık Ettiysem Kusura Bakmayın...

Umut hocam benim sorduğum soruyla konuya girseydi ben ona dile getirecektim zaten Ömer bu yorum için teşekkürler hempimiz görüyoruz nekadar uğraşıp nekadar takipçisi olduğunuzu herşeyin.

omerfarukkoc söylediklerinize katılıyorum... ancak

Konuyu uzatmak istemiyorum fakat işin trajikomik tarafı trakya ve diğer bölgeler karşılaştırmasını devlet trakya bölgesine doğru düzgün destek vermeyerek kendisi yapıyor zaten sebebi ise dahada kötü...

kospir link=topic=80059.msg950109#msg950109 date=1419672063' Alıntı:
omerfarukkoc söylediklerinize katılıyorum... ancak

Konuyu uzatmak istemiyorum fakat işin trajikomik tarafı trakya ve diğer bölgeler karşılaştırmasını devlet trakya bölgesine doğru düzgün destek vermeyerek kendisi yapıyor zaten sebebi ise dahada kötü...
aynen katılıyorum. bence daha fazla destek olmalı.

Yorum yapan herkese teşekkürler.Ben her yerde claas daha iyi deyip deyip claas hakkında detaylı bilgi verebilcek claas sahipleri varmı diye merak etmiştim claas hakkında bilgi almak istedim aslında ondan açtım bu konuyu fakat detaylı teknik bilgiye sahip hiçbir claas ' ci yokmuş claas hakkında detaylı bilgiyi ondan beklerken Erkan bile biz bilmeyenlere bir iki çift bi şey yazmadı.İyi demekle hiçbir makine iyi olmuyor yorum yaparken dikkat etmemiz gerek bilmiyorsak bilmiyoruz dememiz gerek arkadaslar.Anlaşılan claas hakkında claas sahibi olmayanlar daha fazla teknik bilgiye ve tecrübeye sahipmiş bu ne kadar meraklı ve bilgili olduklarını gösteriyor sanırım.Tek duyduğum bu millete yıllarca ekmek yedirmiş mahsülünü hasat etmiş TC nin aşağılanması oldu ve claas hakkında sadece daha iyi ve new holland tan üstün söyleminden baska yorum olmadı claas hakkında detaylı bilgi alamadım ben şahsen ve yeterli bilgi verilememesi karşısında claas ' a hiç ısınamadım.

LORD59 link=topic=80059.msg950141#msg950141 date=1419680693' Alıntı:
Yorum yapan herkese teşekkürler.Ben her yerde claas daha iyi deyip deyip claas hakkında detaylı bilgi verebilcek claas sahipleri varmı diye merak etmiştim claas hakkında bilgi almak istedim aslında ondan açtım bu konuyu fakat detaylı teknik bilgiye sahip hiçbir claas ' ci yokmuş claas hakkında detaylı bilgiyi ondan beklerken Erkan bile biz bilmeyenlere bir iki çift bi şey yazmadı.İyi demekle hiçbir makine iyi olmuyor yorum yaparken dikkat etmemiz gerek bilmiyorsak bilmiyoruz dememiz gerek arkadaslar.Anlaşılan claas hakkında claas sahibi olmayanlar daha fazla teknik bilgiye ve tecrübeye sahipmiş bu ne kadar meraklı ve bilgili olduklarını gösteriyor sanırım.Tek duyduğum bu millete yıllarca ekmek yedirmiş mahsülünü hasat etmiş TC nin aşağılanması oldu ve claas hakkında sadece daha iyi ve new holland tan üstün söyleminden baska yorum olmadı claas hakkında detaylı bilgi alamadım ben şahsen ve yeterli bilgi verilememesi karşısında claas ' a hiç ısınamadım.
Sonucta bicerciyiz ve her makinaya bakıp ilgileniyoruz.New holland kullanıyoruz diye illa new holland ile ilgilenmeyip her marka bicerdovere bakıp inceleme yaparım. Kullandigim makinaya göre eksi ve artı yonlerini karşılastırırım ve böylece illa new holland değil diğer markalar hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.

LORD59 link=topic=80059.msg950141#msg950141 date=1419680693' Alıntı:

Konunun bu noktaya geleceğini bildiğim için zaten konuya bilerek yorum yapmadım. Ben ne kadar konu hakkında bilgi paylaşsam. Arkadaşlar illa tersi yorum yapacakları için konuya yorum yapmadım. Sonuçta buna benzer birçok konu daha önce açıldı. Sitemizi dikkatli incelerseniz görebilirsiniz. Hepsinin sonuda buna benzer oldu. Sonu tartışmaya yöneldi. Hatta kalp kıracak konulara döndü. Ben elimden geldiğince bu sitede CLAAS hakkında bilgi paylaşacak veya fikir verecek konular açıyorum veya açmaya çalışıyorum. Nitekim bu konuda bilgi almak için açılmış bir konu değil. Madem CLAAS hakkında bilgi almak istiyorsunuz. CLAAS biçerdöverlerini artı yönleri nedir veya şu noktalarını merak ediyorum. Tercih sebepleri nedir şeklinde bir konuyu CLAAS bölümünde açmış olsaydınız ona göre kullanan veya bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgilerini sizler ile paylaşırdı. Siz burada direkt olarak karşılaştırma konusu bazında açmışsınız. Nitekim konunun bu kadar dallanıp budaklanmasının sebebide bu konunun açılış şekli. Arkadaşlarında belirttiği gibi ne bir model ne bir seri veya ne bir özellik belirtilmemiş. Herkes kendi bildiğine göre birşeyler yazarak konu giderek sapmış. Kimsenin bilgisi veya tecrübeside konulara yorum yazıp yazmamak veya kullanıp kullanmamak ile belli olmaz. Herkesin kendine özgü bir donanım bilgisi veya tecrübesi olabilir. Herkes bildiğini bildiği kadarda yazmaya çalışıyor. Herkes en iyisini en doğrusunu bilecek diye de bir kaide yok. Ayrıca ben her dakka burada anlık bilgi vermiyorum. Elimden geldiğince merak eden arkadaşlara yardım etmeye çalışıyorum. Hem her kullanıcıda burada her dakka olacak, her dakka cevap verecek diye birşey yok. Benim mesela şuan final sınavlarım var. Onlara çalışmam gerekiyor ve ben şuan bu konuya cevap yazıyorum. Yani herkesin işi gücü var. Konuya cevap verilmedi diye bilgili kimse yokmuş falan gibi yorumlar yapmak çok yanlış. Belki kişinin o anki anlık piskolojik durumu bile yorum yapmamasını sağlayabilir. Bunu kısa süre zarfında açılmış bir konuda belirtmek çok yanlış. Birkaç aylık konu olsa kimsede birşey yazmasa dediklerinizde haklı olabilirsiniz. Ben yine elimden geldiğince bilgi almak isteyenlere yardımcı oluyorum. Kimisi özel mesaj ile irtibata geçiyor. Kimisi konu açıyor. Yani adım hıdır elimden gelen budur. Bu konuda sizin düşüncelerinizde yeteri kadar etkili olmuş. Daha fazlada dallanıp budaklanmaması için kitliyorum.

Saygılarmla....

Erkanın affına sığınarak konuyu tekrar açıyorum.
Gelen mesajlardan ötürü bu kararı aldım.Hakaret,gereksiz tartışma vs gibi durumlar olursa tekrar kilitlerim.
Soru sorupta cevap alamayan veya yeni soru soracaklar için tekrar buyrun sohbete.

CropMasteR link=topic=80059.msg950190#msg950190 date=1419692307' Alıntı:
Gleaner mi, rostselmash mi? :( yeni topic bu olsun

Offf yemin ediyorum hiç bukadar kararsız kalmamıştım ikiside süper yaaa :(

İSMAİL TUTAR link=topic=80059.msg950193#msg950193 date=1419693446' Alıntı:
Az daha John Deere de karışıyordu biçerdöver sohpetine.

Karışsın her renge duyulan sevdaya açık bir topic burası

Cok ilginc. diyorlar ki, gleaner transverse rotor, axial rotora gore daha avantajli. Sapin doğal akisi aslinda gleaner daki gibi olmaliymis. Axial flowlarda sapin akisi yeniden sekillendiriliyormus. Bu da daha fazla asinma calisma ve guc ihtiyaci gerektiriyormus.