Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

Fiyatlar kullandiginiz yeme ve ota size bagli biz profosyenel yapamiyoruz malesef baraj kenarinda bir yerlesim yerinde olmamiza ragmen tarlam yok ve ilce olarak su akiyor biz bakiyoruz su kenarina sadece panca ekiliyor ve yanan arpa -bugdaya 1 damla su akitan yok hep oturuyoruz.
Neyse biz saman ve pancar kusbesi sut yemi besi yemi ve hububati karistirip yem olarak veriyoruz 4 ton pancar kusbesi 1 tonda fabrikasyon yem veriyor 20 romork saman koyduk otluk yaptim davari birakiyorum saman dokulene kadar orda ot yiyor. Bizim masraf bunlardan ibaret

Ama siz yonca,fig,ot balyasi bulabilirsin getiribelirsiniz ayri masraf olur yani profosyonel yapilan koyunculukta degisir

200 koyun ile bu işi yaptıgımızda kar olarak kuzu bası 300-350 tl kalırmı yemleri kendimiz üretirsek

150 donumden kendi kaba yem ve arpamızı karsılayablirmiyiz yeterli gelir mi?

200 koyun ile bu işi yaptıgımızda kar olarak kuzu bası 300-350 tl kalırmı yemleri kendimiz üretirsek

150 donumden kendi kaba yem ve arpamızı karsılayablirmiyiz yeterli gelir mi?

Abi bende küçükbaş işini araştırıyorum ancak coban ücretleri karlılığı minimize ediyor işçiliği kendiniz yapacaksanız yem uretiminiz zaten var agilinizda varsa düşük maliyet ile yapıyorsanız kazanırsınız ...

neden herkez çoban tutma derdinde kimse kendi koyununu kendi gütmek istemiyor.

Abi küçükbaş dana inek gibi değil Buyukbasla verirsin 1 saatte yemini samanini sagarsin çıkarsın icinden.Kucuk baş illa gezecek saatini sasir neler durur hayvan heleki tek isen doğum zamanı yandin demektir annesini emmeyen emzirmeyen v.s takibini iyi yapman lazım .Eskiler hangi kuzu hangi koyunun Hangi koyunda süt kalmış hangi kuzu aç sürüye baktığı zaman bilirdi Küçük baş zor iş ...Ben çocukken zar zor hatırlarım bataklığa giren koyunlara çorba kaynatıp icirmislerdi kış günü

Abi küçükbaş dana inek gibi değil Buyukbasla verirsin 1 saatte yemini samanini sagarsin çıkarsın icinden.Kucuk baş illa gezecek saatini sasir neler durur hayvan heleki tek isen doğum zamanı yandin demektir annesini emmeyen emzirmeyen v.s takibini iyi yapman lazım .Eskiler hangi kuzu hangi koyunun Hangi koyunda süt kalmış hangi kuzu aç sürüye baktığı zaman bilirdi Küçük baş zor iş ...Ben çocukken zar zor hatırlarım bataklığa giren koyunlara çorba kaynatıp icirmislerdi kış günü
sayı çok afaki olmadıkça 120 adet üstü benim gözümde büyür.
tek kişi kendi koyununun işini çevirir kuzulama dönemi bir destekçi bulunur.
şimdi cep telefonları büyük rahatlık ceptelefonu yokken koyunculuk daha zordu .
kuzuladımı ara köyden genç bi çocuk atlasın motora gelsin.

Koyunculuga bende hastayim ama yapmasi zor ama teknoloji gelisti bazi seylrr eskiye gore kolay olabilir ama yine de zor gardasim sende en once 25 al git orda birinin koyununa kat onunkinide gut ekmek parani cikar hem seninki artar hen gecimini saglarsin iki sene sonra herkes sana imrenir sabret yeterki şehirlerde gercekten faturaya carta curta baktikca hayat bitti yada bitiyor

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Arkadaşlar davulun sesi uzaktan hoş duyulurmuş. Herkes kendi yemini kendi yapıyor(ben 2000 dönüm yer ektiğim halde sulu da olmak şartıyla yapamıyorum yapan varsa helal olsun derim .mesele çobanı telefonla arayıp kuzuyu almak ta değil.mesele karnı doymayan kuzuyu doyurmak yavrusu ölen koyuna kuzu yakmak kuzulayamayan koyunu kuzulatmak hasta olan koyuna kuzuya müdahale etmek daha sayacak olsam neler neler.Yem sadece arpa buğday saman değil.sen arpayla enerji verirsin protein mineral veremezsin.hayvana süt yapamazsın.mecburen yem alacaksın.yemin içindeki bütün gıdaları arpayla buğdayla sağlayamazsın.saman hayvana hiçbir faydası yoktur sadece işkembeyi doldurur.500 koyunumuz var kuzuların yetiştirmesi dahil 100 ton yem alıyorum+ 30 ton buğday arpa ,süt yapması için 100 ton pancar kuyruğu ve küspe,1000 kadar fiğ balyası 10 ton kadar da dane mısır alıyoruz.iş beslenmeyle de bitmiyor artı veteriner hekim gibi olman şart elinde iğne ilaç devamlı iğne vuracaksın sürü hayvanı olduğu için en ufak hastalık yayılıyor + ilaç masrafları

Arkadaşlar davulun sesi uzaktan hoş duyulurmuş. Herkes kendi yemini kendi yapıyor(ben 2000 dönüm yer ektiğim halde sulu da olmak şartıyla yapamıyorum yapan varsa helal olsun derim .mesele çobanı telefonla arayıp kuzuyu almak ta değil.mesele karnı doymayan kuzuyu doyurmak yavrusu ölen koyuna kuzu yakmak kuzulayamayan koyunu kuzulatmak hasta olan koyuna kuzuya müdahale etmek daha sayacak olsam neler neler.Yem sadece arpa buğday saman değil.sen arpayla enerji verirsin protein mineral veremezsin.hayvana süt yapamazsın.mecburen yem alacaksın.yemin içindeki bütün gıdaları arpayla buğdayla sağlayamazsın.saman hayvana hiçbir faydası yoktur sadece işkembeyi doldurur.500 koyunumuz var kuzuların yetiştirmesi dahil 100 ton yem alıyorum+ 30 ton buğday arpa ,süt yapması için 100 ton pancar kuyruğu ve küspe,1000 kadar fiğ balyası 10 ton kadar da dane mısır alıyoruz.iş beslenmeyle de bitmiyor artı veteriner hekim gibi olman şart elinde iğne ilaç devamlı iğne vuracaksın sürü hayvanı olduğu için en ufak hastalık yayılıyor + ilaç masrafları
zamanıyla azda olsa koyun baktık.
kesinlikle tamamen herşeyi kendiniz halledemiyorsunuz.
bana tuhaf gelen çoban tutarak bütün sorunların aşılacağı düşünülmesi.
çobanın en fazla yapacağı merada güdümü yapar.
zor doğum, kuzu yakma, kuzuyu almayan adamı çileden çıkaran toklular.
bunlar hep işin içinde bulunurak çözülecek sorunlar.
doğum sorunlarında müdahale ineklerdeki gibi kolayda olmuyor.
yem yapma olaylarında kuzular vitamin mineral eksikliği çektiğinde hemen toprak yemeye başlıyor istersen kuzu yemi alma.
allah yardımcınız olsun.

- Bir koyuna vermeniz gereken günlük kuru madde miktarı, hayvanın canlı ağırlığının %3 ' ü civarında olmalıdır. Kullanılacak yemin kalitesi ve yemin içerisindeki 'kesif/kaba' yem oranına göre miltar yükselip düşebilir.

- Geç gebe koyuna yoğun silaj vermek, 'karnındaki kuzuyu düşür' demekle aynı şeydir.

- Doğumdan sonra 12 saat içinde kolostrum (ağız sütü yada maya da denir) emmemiş kuzuyu 'ölü' sayabilirsiniz. Yaşama ihtimali, %10 civarındadır. Hemen ölmese bile, gelişmeyen bağışıklık sistemi nedeni ile ileride, en kısa zamanda ölecektir.

- Yeni doğmuş bi kuzunun vücudunda, 12 saat hayatta kalmasını sağlayacak kadar enerji bulunur. Bir önceki maddede neden bu kadar kesin konuştuğumuz da anlaşılmıştır.

- Yeni doğmuş bir kuzunun yerini 'mümkün mertebe' DEĞİŞTİRMEYİN. Çünkü doğum esnasında plesenta ' dan boşalan sıvının 'antiseptik' (mikrop öldürücü) özelliği vardır. Bu sayede kuzunun yere değdiği ilk alanlar, koyun tarafından dezenfekte edilmiş olur.

- Ot ' unuz yoksa, koyun bakmayın. Tavşan bakın, keçi bakın, köpek bakın ama koyun bakmayın.

- Koyunlarda doyma hissi yoktur. Ölene kadar yiyebilirler.

- Koyuna sadece 'arpa/buğday' verirseniz, koyun ölür.
Koyuna sadece 'fabrika yemi. verirseniz, koyun ölür.
Koyuna sadece 'silaj' verirseniz, koyun ölür.
Fakat koyuna sadece 'OT' verebilirsiniz. Ölmez. Üstüne gelişir.

- Koyun / Kuzu rasyonlarında %50 ' den fazla buğday kullanılması, silikat taşı (sidik zoru-işeyememe) oluşuma neden olacağından kullanılmamalıdır.

- Satın alıcağını tüm fabrika yemler, ambarınızdaki arpa - buğdayın 'malzemeden çalınmış pahalı' versiyonlarıdır. Tek avantajları, sanayi artıkları ile arttırılmış proteyin oranları ve zordan eklenmiş mineral/vitamin karışımlarıdır.

- Toprak / duvar yalayan, yapağı yiyen, demir / tahta kemiren hayvanınız varsa, beslemede bir yanlışınızmvar demektir. (Özellikle mineral/vitamin yada mikro besin)

Bir kaç tane de basit rasyon paylaşalım:

Yoğun Kuzu Besisi için fesin yem rasyonu:

%50 arpa
%25 buğday / mısır
%20 Ayçiçeği küspesi
%1.5 mineral
%1.5 vitamin
%1 tuz
%1 kireç taşı / mermer tozu

Yukarıdakine ek olarak, sindirim fonksiyonlarının sağlıklı çalışabilmesi için hayvan başı 200-300gr/gün en kalitelisinden ot (yonca, fiğ, bezelye, ota biçilmiş arpa hasılı vs)

(Miktar, yaşı farketmeksizin, kuzunun yiyebileceği kadar)

Geç Gebe koyun rasyonu:

%50 kaliteli ot.
%20 süt yemi
%20 tane yem (arpa-buğday-mısır)
%10 katalizör

---------

Ilk laktasyon (doğum sonrası 15-20 gün) için Rasyon

%40 kaliteli ot yada mera
%30 silo yem (mısır silajı, üzüm cibresi, pancar posası vb...)
%20 süt yemi
%10 tane yem (arpa buğday)

---------

Geç laktasyon:
%50 mera
%30 orta kalite ot yada saman
%20 süt yem yada tane yem

-----
Kuru dönem:
%100 mera

'Arpayla koyun, gerisi oyun'
'Buğdayla koyun, gerisi oyun'
'Samanla koyun, gerisi oyun'
'Odunla koyun, gerisi oyun'
'Viski ile koyun, gerisi oyun' gibi 'odun - koyun' kafiyesinden türetilmiş varyasyon tabulara takılmayın. Her şeyin yeri ve zamanı var. Bi baklavayla yaşanmayacağı gibi (en kalitelisi bile olsa) tek tür yem ile canlı bakılmaz.

Not: konu istek üzerine açılmıştır. Akla geldikçe eklemeler yapılacak, Tecrübeli arkadaşlardan da eklemeler bekleriz.

Bu cok değerli bilgiler cok teşekkürler.cok basit ve anlaşılabilir bir dilde anlatmışınız.

birde aşı takvimi hakkında bilgi verebilir misiniz.
yeni doğan kuzularda kullanılması gereken aşı ve hapların hangi aralıklarla nezaman kullanılacağına dair.
laktosyonlar arası aşı takvimi nasıl???

Yeni doğan kuzular için genel bir aşılama takvimi yoktur. Kuzuyu soğuktan ve cereyandan korumak ilk ağız sütünü muhakkak içirmek karnı doymuyorsa takip etmek gerekli.hastalığa göre aşı yada vitamin takviyesi yapılır.kuzularda genellikle ağız yarası ishal ve tırnak hastalığından topallık oluyor.ağız yarası için ektima ve sprey kullanılır.vitamin olarak ademin vuruyoruz. Hasta olduğunu hissettiklerimize prymascn la ağızdan damlatıyoruz.ishal için ağızdan uygulanan sprey türü ilaç kullanıyoruz topallık için ekotil 300 bence en etkili ilaç.gerisi Allaha kalmış

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Evren YAVUZ
Yeni doğan kuzular için genel bir aşılama takvimi yoktur. Kuzuyu soğuktan ve cereyandan korumak ilk ağız sütünü muhakkak içirmek karnı doymuyorsa takip etmek gerekli.hastalığa göre aşı yada vitamin takviyesi yapılır.kuzularda genellikle ağız yarası ishal ve tırnak hastalığından topallık oluyor.ağız yarası için ektima ve sprey kullanılır.vitamin olarak ademin vuruyoruz. Hasta olduğunu hissettiklerimize prymascn la ağızdan damlatıyoruz.ishal için ağızdan uygulanan sprey türü ilaç kullanıyoruz topallık için ekotil 300 bence en etkili ilaç.gerisi Allaha kalmış

bir kuzunun doğumundan kesime kadar olan sürede kullanılan bir aşı takvimi yok mu peki. mesela iç dış parazitler hangi dönemde vuruluyor. kuzu doğumundan sonra yapılması gereken dezenfeksiyon, kordon bağı temizliği gibi zamanında yapılması gereken tedavi şekilleri???

bir kuzunun doğumundan kesime kadar olan sürede kullanılan bir aşı takvimi yok mu peki. mesela iç dış parazitler hangi dönemde vuruluyor. kuzu doğumundan sonra yapılması gereken dezenfeksiyon, kordon bağı temizliği gibi zamanında yapılması gereken tedavi şekilleri???
Bu şema sizin için faydalı olur.
929178569d7598557141014f6e091cc2.jpg

Arkadaslar merak ettim de koyunlarin hepsi yakin kuzuluyor ya bunlari birbirine karismadan yani anasini karistirmadan felan nasil hallediyonuz

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using TrakKulüp mobile app

farklı renk ve sayılar ile hallediyorum ben Örneğin: Siyah 1 Annenin sırtına siyah ile 1 kuzuların sırtınada anneye yazılan aynı yere siyah renkte 1. Daha sonra O koyun ve kuzular siyah 1 diye anılmaya başlanır. siyah 9 geldikten sonra renk değişitiriyorum kırmızı 1 böyle devam ediyor :)

0-9 a kadar bir şablon hazırlanır ince bir tahta ve ya sert bir plastikten onu koyunun üstüne koyup sprey boya ile boyamak baya pratik oluyor. emmeyen kuzu ve ya başkasının annesini emen kuzu olunca hemen görünüyor. renga renk olunca çabuk göze çarpıyor.