10-15 SENE SONRA ÜZÜMCÜLÜK

MERABA BEN MANİSADAYIM İLGİ VE GÖRÜŞLERİNİZİ ALABİLİRMİYİM NE OLUR

SICA SU ÇIKMAKTA HARRAN OVASI BEKLEMEDE HERAN DİKİMLER YAPILDIMI DÜŞENEMİYORUM BAĞI KAZIYIP HAYVANCILIGA GEÇENLERDE MEVCUR BURALARDAR​

10-15 SENE SONRA ÜZÜMCÜLÜK KURU YAŞ NE OLUR? BİLGİLERİNİ ALABİLİRMİYİZ GELECEKTE.​

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Ynt: 10-15 SENE SONRA ÜZÜMCÜLÜK

muratyurdakul link=topic=80320.msg952454#msg952454 date=1420211661' Alıntı:
üzümçülük işine hiç girme gireceksende sıcaksu varsa sera bağcılık yapp

30-40 dönüm boş yerim VAR DAĞ GİBİ YERDE AVLUMDA GENİŞ EKİPMANLARDA VAR BAĞ YERİNE BAYVAN YEMLERİ ÜRETECE EN KAARLI VE GELECEĞİN EN İYİ MESLEĞİ BENCE GIDA MADDESİ SONUÇTA :) ÜZÜMCÜLÜK NAKAVT GÖRÜŞÜME GÖRE

Bırak 15 sene sonrasını sabaha çıkacağımızı sadece Allah bilir.
Fakat şu bir hakikat. Dünya var oldukça giyim, barınma ve tarım zaruri ihtiyaçtır. iklim ve araziniz üretime müsaitse, bu işin uzmanı olan firmalarla beraber çalışıp yap.

Ben burdurluyum alaşehirde okuyorum şöyle bi baktığımda bir çiftçinin 1 milyon lira sermayeyle kazandığı para miktarı çok az o sermaye ile hayvancılık yapılsa daha karlı olacağına inanıyorum ama üzüm işi ileride neye döner bilemem. bence 10-15 krş ' a üzüm satmayla para kazanılmaz.

Emmiogluu link=topic=80320.msg952649#msg952649 date=1420231496' Alıntı:
Ben burdurluyum alaşehirde okuyorum şöyle bi baktığımda bir çiftçinin 1 milyon lira sermayeyle kazandığı para miktarı çok az o sermaye ile hayvancılık yapılsa daha karlı olacağına inanıyorum ama üzüm işi ileride neye döner bilemem. bence 10-15 krş ' a üzüm satmayla para kazanılmaz.

bende alaşehirde kalıyorum :) kemaliye kasabasındanım dediğim gibi 1 hayvan en kötü şartları 1 evi rahatla geçirebilir 1 dönümde tarlan varsa yakınlarda şöle :) yani bak şimdi bi fibzlte yapalım 1 inek 30 KG VEREN İYİ BİR BAKIMLA İNEK 30 KG FİYATI 5 BİN AMA BU İNEĞİ 6.500 DİYE HESAB EDELİM
10 İNEKX6500= 65 bin TL GÜNLÜK SÜT 30G HESAB EDERSEK İYİ BİR BAKIMLA BAĞI BAKTIGIMIZ GİBİ
30KG/10=300 KG GÜNLÜK AYLIK 9 TON SÜT +PİRİM 1.150+PRİM 10 BİN LİRA AYLIK FİRMADAN PARA GELİRİ 10 AYDA 300GÜN ' DE 100 BİN TL EDİYOR
1 NEĞİN HAZIR BESLEME 15 TL HACİMMET ARKADAŞIM DEMİŞTİ KENDİSİ HAZIR BESLERSEN TÜM YEMİ KARŞILARSAN

25 DÖNÜM 30 DÖNÜM BOŞ YER VAR SA 10 İNEĞİ YEM MALİYETİ BEDEVA GELMİŞ OLCAK 100 BİN TL NİN 20 BİN TL SİNİ MAZOR+DOKTOR VSVS SU FALAN 80 BİN KAAR + BUZAĞILARI KALIR İŞTE YILLIK KAAR ORANI TABİ BAKIMA GÖRE İNEĞE GÖRE DEĞİŞİR HOLSTEİNDEN BAHSETTİN
+20 BİN 10 İNEK İÇİN ÇİFTLİK +20 BİN TRAKÖTKR EKİPMAN VS TOPLAM VERİCEĞİMİZ PARA 105 BİN TL YILLIK KAAR 80 BİN TL 5 SENE VADE İLE ALDINMI RAHAT RAHAT ÖDEME YAPARSIN

FAKAT 25TL DEN 10 DÖNÜM BAĞ 250 BİN TL EDİYOR 5 SENE ALSAK VADELİ YILLIK 10 DÖNÜM BAĞDAN TAM BİR BAKIMLAR MAX 7-8 TON ÜZÜM ALIYORUZ

2014D 2.5TLYE SATTIK 8 DÖNÜM ÜZÜMÜ İYİ BİR BAKIMLA ALINACAK ÜZÜM YILLIK BURDA 20 BİN TL EDİYOR KURU ÜZÜM DE FİYAT BU OLUYOR YAŞ ÜZÜM ZATEN ÇOK KRİTİK PARAYI ALIP KAÇIYORLAR FALAN FALAN 20 BİN TL NİN

AMELE PARASI MAZOR PARASI İLAÇ PARASI EN EN DÜŞÜK OLMAZ AMA GENEDE YAZAM 20 BİN TL NİN KURU ÜZÜM OLARAK 5 BİN TL Sİ MASRAF TIR TÜM İŞLERİ İP BAĞLAMA KESME SULAMA VS ADAM TUTARSAK DAHA ÇOK OLUYOR DEDİKLERİM GÜBRE İLAÇ MAZOR FALAN

15 BİN TL 1 YILDA BAĞDAN GELEN AYNI PARAYA NELER YAPABİLİYORUZ FAKAT? VE GIDA SEKTÖRÜ SONUÇTA ARTIK İNEK GÜDME YOK SÜRÜ YÖNETİCİ VAR ADAM SABAH KALKAR SÜTÜNÜ SAĞAT TRAKTÖRLE GÜBRELERİ ÇEKER ORALARI MOTORLAR TEMİZLER YANİ YEMİNİ VERİR ÖĞLENDE DURUMA GÖRE YEM VEREBİLİR SONRA AKŞAMA KADAR BOŞSUN :) DÜŞÜNÜNCE İNSAN NEDEN BAĞCILIK YAPAYIM DİYOR YANİ

Dışardan bakınca kolay gelir herşey internette yazdığı gibi değil. İnek sadece laktasyon (buzağılama)dan sonra 30-40 kg süt verimi yakalar bu giderek düşer+ sen bir ineğe 12 ay boyunca sağım yaparsan bu süt 15 kgye dahi düşer eğer oralarda bir işletme varsa git gör.
Şunu diyeyim birde 3Lt. süte 1 kg civarında suni yem+kesif yem olarak 20-25-30 kg mısır silajı+1-1.5 kg kuru yonca+1-2 kg saman bunların maliyetlerinide hesapla..
Devlet desteği olarak çok iyi tam aklımda değil ama yaklasık olarak anaç sığır başına 285TL ödeme yapılmıştı Buzağıya 85 tl yani 50-60 başlık bir işletmenin 25-30 sağmal hayvanı olsa süt desteği+anaç sığır+buzağı desteği yıllık 25 000 Tlyi buluyor :D

Gelecek için planlama yapıyorsunu diye yaşınıza bakayım dedim ama bir sonuca ulaşamadım.
Harran için endişelenmeniz gerek yok.
Kuru üzüm ihraç malı yani davul bizde tokmak başkasında gibi düşünülebilir.
Siz tl ile satsanızda asıl göz önünde tutulması gereken para birimi dolar, euro.
Harran demişsiniz oradan yetiştirilecek üzüm ne olacak sofralık, şaraplık, kurutmalık vs vs,
Hadi sizinle aynı üzümü yetiştiriyor diyelim ilaç kalıntısı, kalite, pazar, nakliye gibi pek çok parametre var.
Planlama elbette iyi ama, bakalım daha o zamana çok var...

Not: Ben bölgemde benzer sistemde yokken bağı kuralı 2 yıl oldu. Harran ' a, Sarıgöl ' e vs bakarsam atlayacak köprü aramam lazım.

Emmiogluu link=topic=80320.msg952649#msg952649 date=1420231496' Alıntı:

10-15 krş derken ?

Emmiogluu link=topic=80320.msg952700#msg952700 date=1420233660' Alıntı:
Dışardan bakınca kolay gelir herşey internette yazdığı gibi değil. İnek sadece laktasyon (buzağılama)dan sonra 30-40 kg süt verimi yakalar bu giderek düşer+ sen bir ineğe 12 ay boyunca sağım yaparsan bu süt 15 kgye dahi düşer eğer oralarda bir işletme varsa git gör.
Şunu diyeyim birde 3Lt. süte 1 kg civarında suni yem+kesif yem olarak 20-25-30 kg mısır silajı+1-1.5 kg kuru yonca+1-2 kg saman bunların maliyetlerinide hesapla..
Devlet desteği olarak çok iyi tam aklımda değil ama yaklasık olarak anaç sığır başına 285TL ödeme yapılmıştı Buzağıya 85 tl yani 50-60 başlık bir işletmenin 25-30 sağmal hayvanı olsa süt desteği+anaç sığır+buzağı desteği yıllık 25 000 Tlyi buluyor :D

hocam k.bakmada yazımı iyi okuyun ve çıkardıgım 20 bin tlyide okuyun 35 dönüm boş yerim var
hayvanların yem ihtiyacını orddan çıkarrız tamam.ve yıl olarak hesab ettiğimde 10 ay üzerinden ettim 20 binde ekin maliyeti mazor vsvs çıkardık :)

Valla arkadaşlar biz 80 li yıllardan bu yana tarım hayvancılıkla uğraşıyoruz.Hayvan hesaplamalarınız izliyorumda evdeki hesap hiçbirzaman çarşıya uymuyor.Öle laktasyon ortalaması ( laktasyon ortalamasına dikkat) 30 lt felan bizim gibi orta işletmelerde hiç görmedim.Bizimki 15 lt civarlarında köyünde en iyi alanlar 20 lt civarı.Mesela eylülden bu yana 12 hayvan doğum yaptı 8 tanesi dört dörtlük diğerlerinde zordoğum dana ölümü vs vs sorunlar o sorunlarda laktasyon karını aldı gitti.
Bağcılığa gelince bizim burda sofralık olarak yöresel İSMAİLOĞLU üzümü var o nun fiyatı 4 yıl önce 50-55 kr du bu yıl ise 1 lira 15 kr şa sattık yani diyeceğim artan bi kar marjı var.Ve de bu yıl 7 dekar 7000 m2 den 17 ton üzüm sattık.
Yani benim diyeceğim insanlığın vazgeçilmezi gıda ya yapılan yatırım herzaman için kazandırır.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=80320.msg952867#msg952867 date=1420281747' Alıntı:
Valla arkadaşlar biz 80 li yıllardan bu yana tarım hayvancılıkla uğraşıyoruz.Hayvan hesaplamalarınız izliyorumda evdeki hesap hiçbirzaman çarşıya uymuyor.Öle laktasyon ortalaması ( laktasyon ortalamasına dikkat) 30 lt felan bizim gibi orta işletmelerde hiç görmedim.Bizimki 15 lt civarlarında köyünde en iyi alanlar 20 lt civarı.Mesela eylülden bu yana 12 hayvan doğum yaptı 8 tanesi dört dörtlük diğerlerinde zordoğum dana ölümü vs vs sorunlar o sorunlarda laktasyon karını aldı gitti.
Bağcılığa gelince bizim burda sofralık olarak yöresel İSMAİLOĞLU üzümü var o nun fiyatı 4 yıl önce 50-55 kr du bu yıl ise 1 lira 15 kr şa sattık yani diyeceğim artan bi kar marjı var.Ve de bu yıl 7 dekar 7000 m2 den 17 ton üzüm sattık.
Yani benim diyeceğim insanlığın vazgeçilmezi gıda ya yapılan yatırım herzaman için kazandırır.

Nerelisiniz bilmiyorum fakat biz manisa alaşehirliyiz kasabada oturuyoruz bizi burda minumun 20kg max 40kg ideal 30-35kg süt verimleri mevcut ayriyetten kendimden örnek vericek olursam 10 adet inek işine girip ayda 9bin TL Firmadan 300 günde 90 bin yılda 1.5 2 ay sağılmıyor gebe vs
AYDA 9 BİN TL AYRICA 30 -40 DÖNÜM EKİN SULU YERİMİZ DE VAR BOŞ YANİ BAĞCILIK ŞUANDA YAPILMAZ ONUDA ANLATICAM
10 İNEĞİN BU BOŞ ALANLAR YEMLERİNİ BEDEVAYA GETİRECEKTİR TRAKÖTKR EKİPMAN VS LERDE MEVCUT BİRTEK SAYA YAPICAZ AVLUMUZDA 2 DÖNÜM BOŞ YER VAR 20 BİN TL YE SON SİSTEM YAPILACAK.DEMEK İSTEDİĞİM BU BİZDEDE VAR BAĞ 10 DÖNÜM ESKİLERDEN DEDEDEN NENEDEN KALMA
ŞİMDİ 5 DÖNÜM YERİ 150 BİN TL VEREREK ALMAK HİÇ MANTIKLI DİGİL VE APTALLIKTIR BOŞ YERİN VAARSA DİK AMA ALMA ÇÜNKİ ESKİDEN ANALARIMIZ BABALARIMIZ 1BİN TL YE VEYA BEDEVAYA GETİRDİKLERİ İÇİN BAĞLARI OZAMANDAN ALANLAR ALDI SATTI VS ESKİDEN KALMA YANİ.SEN 150 BİN TL YE YILDA BAĞDAN 20 BİN LİRA ALSAN NEYİNİ YETER? Kİ FAKAT 150BİN TL YE İYİ BİR HAYVANCILIK İÇİN KAT KATI N 2SENEDE KAPATIR YANİ 150 VERİP ÇİFTLİK SİSTEM VS TRAKTÖRK TARLA EKMEK BİÇME MAZOR 1-2 SENE O İNEKLERE ÇALIŞ :) 3.SENE KÖŞEYİ DÖN TABBİ BUDA İYİ BİR BAKIM KONFORLU YATAK BİRAZ ARAŞTIRIN MESELA ÖĞRENEBİRİZ BİZ İNEĞİ GÜBRENİN PİSLİK KOKU İÇİN DE YERE YAPARSAK TABİKİDE O HAYVANCILIK ÖLMEZ AMA İYİ BİR HİZMET VE BAKIM ÇOK İYİ BİR KAAR GETİRECEKTİR İNANIN

bak arkadaşım fıkırlerın çok guzel ama hayallerını gerçekleştırmek için o işi ıyı yapman gerek uzaktan bazen her şey aynı olmuyor bence bır denemenı tavsıye ederım çunku bende zamanla o kılolar veren ınekçılıgı yaptım o zaman ıyı para kazandım ve her hayvan gunluk ortalama 30 35 kg sut verıyordu daha sonra iş gereği hayvancılığı bırakmak zorunda kaldım ama kendın bakarsan herşeyınle ılgılenırsen neden başarılı olmayasın

bantun111 link=topic=80320.msg952903#msg952903 date=1420287936' Alıntı:
Nerelisiniz bilmiyorum fakat biz manisa alaşehirliyiz kasabada oturuyoruz bizi burda minumun 20kg max 40kg ideal 30-35kg süt verimleri mevcut ayriyetten kendimden örnek vericek olursam 10 adet inek işine girip ayda 9bin TL Firmadan 300 günde 90 bin yılda 1.5 2 ay sağılmıyor gebe vs
AYDA 9 BİN TL AYRICA 30 -40 DÖNÜM EKİN SULU YERİMİZ DE VAR BOŞ YANİ BAĞCILIK ŞUANDA YAPILMAZ ONUDA ANLATICAM
10 İNEĞİN BU BOŞ ALANLAR YEMLERİNİ BEDEVAYA GETİRECEKTİR TRAKÖTKR EKİPMAN VS LERDE MEVCUT BİRTEK SAYA YAPICAZ AVLUMUZDA 2 DÖNÜM BOŞ YER VAR 20 BİN TL YE SON SİSTEM YAPILACAK.DEMEK İSTEDİĞİM BU BİZDEDE VAR BAĞ 10 DÖNÜM ESKİLERDEN DEDEDEN NENEDEN KALMA
ŞİMDİ 5 DÖNÜM YERİ 150 BİN TL VEREREK ALMAK HİÇ MANTIKLI DİGİL VE APTALLIKTIR BOŞ YERİN VAARSA DİK AMA ALMA ÇÜNKİ ESKİDEN ANALARIMIZ BABALARIMIZ 1BİN TL YE VEYA BEDEVAYA GETİRDİKLERİ İÇİN BAĞLARI OZAMANDAN ALANLAR ALDI SATTI VS ESKİDEN KALMA YANİ.SEN 150 BİN TL YE YILDA BAĞDAN 20 BİN LİRA ALSAN NEYİNİ YETER? Kİ FAKAT 150BİN TL YE İYİ BİR HAYVANCILIK İÇİN KAT KATI N 2SENEDE KAPATIR YANİ 150 VERİP ÇİFTLİK SİSTEM VS TRAKTÖRK TARLA EKMEK BİÇME MAZOR 1-2 SENE O İNEKLERE ÇALIŞ :) 3.SENE KÖŞEYİ DÖN TABBİ BUDA İYİ BİR BAKIM KONFORLU YATAK BİRAZ ARAŞTIRIN MESELA ÖĞRENEBİRİZ BİZ İNEĞİ GÜBRENİN PİSLİK KOKU İÇİN DE YERE YAPARSAK TABİKİDE O HAYVANCILIK ÖLMEZ AMA İYİ BİR HİZMET VE BAKIM ÇOK İYİ BİR KAAR GETİRECEKTİR İNANIN
İyi akşamlar güzel arkadaşım.Nereli olduğum ismim yaşım vs hepsi profilimde mevcut.Sizin yaşınızı,isminizi bilmediğimden arkadaşım diye hitap ediyorum.Öncelikle bir yanlış anlama varsa onu silmek isterim.Ben üniversteyi bitirdikten sonra tabiri caizse kaymakamlık kariyerimi süt sığırcılığı yapmak için elimin tersiyle ittim.Şimdi olsa aynısını yaparım.Bizim buralar kurak tarla verimlerimiz düşük.Herşeyi satın almailede süt ve et fiyatları gayet iyi olmasına karşın hayvancılık zor yürüyor.Ama aile işletmemiz olduğu için devam da ettireceğiz.
Şuanda hayvancılık fiyatları tavan yapmış durumda.Bizim burda döküm ve sofralık üzüm fiyatlarıda yüksek seviyede.Şimdi eğer 30-40 dekardan hayvanların kaba ve kesif yem ihtiyaçlarını karşılarım dersen bencede hayvancılık yap derim.Ama arpa,yonca,silaj ve samana vs vs para verip alacam dersen kendin daha iyi değerlendirirsin.MEVLAM fikrine göre versin.

bantun111 link=topic=80320.msg952453#msg952453 date=1420211522' Alıntı:
MERABA BEN MANİSADAYIM İLGİ VE GÖRÜŞLERİNİZİ ALABİLİRMİYİM NE OLUR

SICA SU ÇIKMAKTA HARRAN OVASI BEKLEMEDE HERAN DİKİMLER YAPILDIMI DÜŞENEMİYORUM BAĞI KAZIYIP HAYVANCILIGA GEÇENLERDE MEVCUR BURALARDAR​

10-15 SENE SONRA ÜZÜMCÜLÜK KURU YAŞ NE OLUR? BİLGİLERİNİ ALABİLİRMİYİZ GELECEKTE.​
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Üzüm bağına yatırım yapılırmı diye soruyorsunuz anladığım kadarı ile. Özellikle kuru üzüm konusunda bayağı paylaşımlarda bulundum sitenin üstündeki kırmızı bantta bulunan ara bölümünden bu konuları bulabilirsiniz. Özetle söylemek gerekirse şu durumda kuru üzümde ışık yok ancak ihracatımızın da olmadığı ortada. Komşularımızla maalesef düşman gibiyiz bunun da etkisi olabilir. Kuru üzümde fiyat 4 TL civarında olursa sorun olmaz pek ancak bunun altı pek kar ettirmez. Masrafı çok çünkü.
Hayvancılık düşünüyorsan bununla ilgili de bir çok konu ve bu konuda uzman arkadaşlarımız var rahatlıkla yardım alabilirsin. Tavsiyem iyi düşün ona göre yatırım yap hayvancılıkta bağ tesisi kurmakta bayağı masraflı işler. Şimdiden hayırlı işler bol kazançlar dilerim.

kardeşim, çiftçinin işi hep böyle. benim köyüm bileciğin en eski en çok üzüm üreten köyüydü. 80li yıllarda günlük 10 kamyon üzüm kalkardı köyümüzden. şimdi o bağlar söküldü. kiraz dikildi. hala daha dikiliyor. belki ilerde kirazlar sökülüp başka şeyler dikilecek. bunun sebebi, 80li yıllardan bu yana aracının çoğalması, aracıların aldığı riske göre karlarının çoğalması, çiftçinin ise aldığı riske göre ya çok düşük karla çalışması ya da hiç kar edememesi. mesala sizin sattığınız kuru üzümü sordum iki gün önce egenin en meşhur kuruyemişcisinde: 30 lira dedi kilosuna. bazı sofralıklar 4 liradan hiç aşağı düşmüyor marketlerde. çiftçi 1e satsa da kurtarır belki ama adam 1e alsa tüketici 4ten aşağı yiyemiyor o üzümü.