pulluk secimi yardım lütfen

Ynt: pulluk secimi yardım lütfen

sagalassos link=topic=80332.msg988542#msg988542 date=1427832682' Alıntı:
Yapma İsmail kardeş ; 12 numaradan bahsediyoruz, nasıl bahçe bellermiş, neyse.... sen yine benim dediğimi bir dene , bir değerlendir.
Abi öyle dememin sebebi düüzgin devirme yapmaması toprağı yatırıp bırakıyor ve az. Bi batırma derinliğinde.hemen kulakların üstünden toprak aşıp bi sonraki çizi tabanını kessekle dolduruyor. Bizdede 100 hp traktör ve 5li 12 li alpler var ben böyle düşünüyorum 16-18 inç ile 20cm de daha kaliteli.sürüm yapılır kessek olayıda daha çok tavla alakalı tavda girmezsen 12 noda bile kaya gibi kessekler çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN
Arkadaşım ben anlamadım, 16 inç pullukla ne yapacaksın, hendek mi açacaksın. Toprağın tabanındaki nemden faydalanmak varken, siz kurutuyorsunuz sanırım. Ben yıllardır toprağı 20-25 cm. den fazla derin sürmem, deli dehşet ürün alıyorum. Sendeki 100 beygir traktör bende olsa 5 li 11 veya 12 numara takarım, hem az kesek çıkarır, hem çok yer götürür, hemde mazottan tasarruf sağlarım.
Cok haklısın

slm arkadaslar ben erkunt 70 lüks sıfır aldım 4 lü 14 numara pulluk aldım acaba dogru bi kararmı vermişim bilgisi olan arkadasların yardımını rica ediyorum saygılarımla.....

kardeşm eğer değitirme şansın varsa 12 ayara düşürt 70 beygir bir traktör için 4 lü 14 ayar ağır gelir . çekmesine çeker lakin yakıt konusunda sıkıntı cekersın size sole bir örnek verim bı traktorun pulluk hesabı soyle olur 4*14*1,5=85hp yapar bu resmi dünyadaki gecerli olan hesaptır . . .

gecen gun turk traktorde calısan muhendıs bı arkadasım gosterdı gercekten de dogru deneyıp gordum :D

bak mesela eger 12 ayar alsaydın 4*12*1,5=72 hp olucaktı bu pulluk senın traktorun ıcın ıdeal olur . . .

bak mesela eger 12 ayar alsaydın 4*12*1,5=72 hp neye göre hesapladınız bide kulakları komple 12 numara kulak taksam randıman alabilirmiyim

bak ben sana ne dıorum cekmesıne ceker ben basak 2073-75 tekceker 4 lu 14 ayar taktım oda cekıor ama napıor motoru zorluosun 15 sene kullancana 5 senede dagıtıosn :D ben case jx 100 e takıorm 4 lu 14 luyu serı bırde ucuooo :)

4 pulluk sayısı oluyor 14 ıncı ayarı oluor bunları çarpıosun beygır katsayısı sbt 1.5 le carpıosn

4 pulluk sayısı oluyor 14 ıncı ayarı oluor bunları çarpıosun beygır katsayısı sbt 1.5 le carpıosn....(1.5) nerden cıktı onu anlayamadım

o bir sbt sayı kw yi hp ye cevırıooooo :D

ruhsata bak traktorun kw cınsındendır onu 1.479 la carptında beygır gucunu hesaplıosun

Pulluk seçimi için güzel hesapmış 👍

Traktör Gücü (HP) ≥ Pulluk Kulak Sayısı x Pulluk Büyüklüğü x 1,5

Şimdi bu hesabı birde tersten yapalım. Yani motor gününe göre pulluk seçelim:

Örneğin 90 beygir (HP) çiftçeker traktör için

90÷1,5=60

60÷5=12
Yani 5 kulak 12 inç uygundur.

60÷4=15 inç
Yani 4 kulak 14 inç uygundur.
Yada
60÷3 =20
Yani 3 kulak 20 inç uygundur.

Yada 60÷2=30
Yani 2 kulaklıklı 30 inç pulluk çekebilir.

Eskiler kullanılmış köyde, tek pulluk 28 inç.
Demek bizim 90'lık traktör rahatlıkla 2 kulak 28'liyi çeker. Bunlardan bulursak ikitane birleştirip harika bir iş çıkartabiliriz. 👍

71 cm derin sürülür tarla.. Ha gerek var mı, tartışılır. Azaltılmış tarımı ne kadar desteklesem de üç beş yılda bir böyle derin sürmeyi çok isterim.

Son düzenleme:
4 9", Alpler pulluk , tahıl yeri hazırlıklarında gayet iyi olur.
Bozma sürümlerde 3 14" pulluk gerekebilir.
Traktörde muhtemelen LDA yok ,taktırıp iyi bir mazot pompa ayarıyla performans iyileşir.

kardeşm eğer değitirme şansın varsa 12 ayara düşürt 70 beygir bir traktör için 4 lü 14 ayar ağır gelir . çekmesine çeker lakin yakıt konusunda sıkıntı cekersın size sole bir örnek verim bı traktorun pulluk hesabı soyle olur 4*14*1,5=85hp yapar bu resmi dünyadaki gecerli olan hesaptır . . .
Toprak yapısına ve sürdüğün derinliğe göre değişir biz 105 hp başağa 5 li 14 takıyoruz derin sürüm yapıyoruz 2,7 yakıyor

Neden kimse Lastik ölçüsünü hesaba katmamış ? Pulluklardaki inç, lastiğin ebadına göre seçilmezmi ? Sadece beygir gücüne göre hesap yapmışsınız. 16.9 lastiğin rahatça sürülen yere girebilmesi için 16-17inç pullukla sürülmesi gerekiyor. Yoksa tekerin kesekleri çiğnediğini diğer konuda arkadaşlar belirtmiş.

Bu konuya benzer konu var aşağıya linkini bırakıyorum. o konuda sadece lastik hesabı yapılmış. Hem beygir hemde lastik ölçüsü hesaba katılırsa daha net bir cevap olacaktır. Tabiki toprak yapısı arazi yapısı çok önemli ona göre inç mecburi olarak küçülebilir diye düşünüyorum. Gerisi bu işten anlayan ustalarımızda...