Aynı silindir Sayısında Farklı Silindir Hacminin Güce Etkileri

Ynt: Aynı silindir Sayısında Farklı Silindir Hacminin Güce Etkileri

neyse kısaca geçeyim..
iki adet 4 silindir motor...
ikiside 4000 lik diyelim
ama biri 55 lik traktörde'
biri 75 lik traktörde nasıl oluyor der insan..
bu iki motorun krank,piston kolu v.s bazı parçaları değişkendir..
misal 75likte yanma odası her harekette 12 cc ' lik mazot hava karışımı yakıyorsa..
55likte yanma odası 8 cclik bir karışım yakacaktır.
buda güç ve yakıt ayrımı demektir.
Kısacası bu ..

Ynt: Aynı silindir Sayısında Farklı Silindir Hacminin Güce Etkileri

aoboran link=topic=80366.msg962299#msg962299 date=1422133354' Alıntı:
Öncelikle teşekkür ederim, güzel ve yararlı bir konuya değinmişsiniz.Bazı örnekler ve karşılaştırmalar yapılmış,baktım hepsininde eşşeği(HP) ;D baya çok olan modeller.Benim de farklı bir sorum olacak; 3DT-31T075C tümosan motoru, 3 silidir 3100 cc,75hp 290Nm tork,arka tekerlek 28 ön 18 jant, maksimum hızı 35 km/s Perkins 1103 D - 33TA erkunt meyveci motoru, 3 silindir 3300 cc, 79hp 310Nm tork, arka tekerlek 28 ön 20 jant, maksimum hızı 40 km/s Perkins 1104 D - 44TA erkunt meyveci motoru, 4 silindir 4400 cc, 75hp 310Nm tork, arka tekerlek 28 ön 20 jant, maksimum hız 50 km/s Newholland TD75B 3 silindir 2900 cc, 72hp 295Nm tork,arka tekerlek 28 ön 18 jant, maksimum hız ??? Bu dört traktörü değerlendirirsek,aynı şartlarda olmak kaydıyla; pulluk ile,diskaro ile,çizel veya patlatma(yöreye göre değişmekte :D) ile,rotovatör ile çalışırken ve olmazsa olmaz araziler arasında ki yol(malum arazilerimiz parçalı)kullanım rahatlığı,traktörün performansı ve yakıtı teknik olarak değerlendirilirse birbirlerine artıları ve eksileri neler olur? Saygılar...

Bu konuda yorum yapmam için pm atmışsınız ben aslında bunu gördüm ama cevap yazmamıştım. Nedeni ise sorduğunuz sorular çok göreceli ve konu başlığı ile ilgili değil daha çok model deneyimiyle alakalı. Çünkü sorduğunuz bahçe traktörü kullanmış kişilerce cevaplanabilcek türden, şanzıman ve taktığınız takım ile doğrudan alakalı. Şahsen özellikle benim civarımda bu traktörlerden hiç ama hiç yok ne tarz patlatma yada diskaro kullanılır hiçbir bilgim yok. Bu sorunuzu konu başlığı olarak yeni bir topic açarsanız size faydalı bilgiler kullanıcılar tarafından aktarılacaktır.