Ryegrass OTU HAKKINDA BİLİSİ OLAN VARMI

Ynt: Ryegrass OTU HAKKINDA BİLİSİ OLAN VARMI

biz pazar günü bağladık 5 dekardan 160 balya çıktı ufak bir alana mil gelmişti orasıda çıksaydı 170 rahat çıkardı beklediğimden çok iyi çıktı namluları gören 250yi geçer diyordu ama 160ta kaldı balyalar 25-28 kilo. namlular çok kalın olduğu için kurutmada zorlandık 3 kere çevirdik şuandaki boyu 1 karış civarında bu gün ilk suyu vercektik tesisatta sorun vardı yarın kısmetse su vercez

29 Dönüm tirinova ektim dönüme 590 kg aldım bu ot çok faydalı ve Avrupa ' da çok fazla dikiliyor hatta tirinova ot yetiştiricileri dernekleri bile kurulmuş hayvancılıkta artık samana biraz daha az yer verilmeli diye düşünüyorum

Benim bildiğim 15 ila 20 gün arası biçime geliyor ve sulak arazide yılda çok rahat 8-9 biçim yapılıyor ve hatta dediğiniz gibi çok yüksek verimlere sahip nerdeyse yonca kadarda besleyici bir yem bitkisi bence mera yapımında da kesinlikle kullanılabilir bir bitki yanlış hatırlamıyorsam ryegrass mixte 10 ay kadar otlatma yapılabiliyor çünkü içinde çeşitli zamanlarda faal olan farklı tohumlar var.Bu konuyu açtığınız içinde size ayrıca teşekkür ediyorum iyi günler

Valla bu trakkulüp anabritanikadan çoook daha bilgili.Tuttum ryegrassı araştırıyordum hiçbiyerde doğru dürüst bilgi bulamadım.Aradığım bilgiyi bizim trakkulüp te buldum.Bilgi ve tecrübelerini esirgemeyen bütün dostlara sonsuz teşekkürler.Bide kuru şartlarda ekim yapanlarda tecrübelerini paylaşırsa süper olacak. ;) ;)

IMG_1904.JPG bizde biçimi yaptık hayırlısı ile

Ot Slajı makinası olmayan bu otu ekmesin onuda söyleyeyim ot kurumuyor 3 Sefer cevirdim kurumadı yağmur yağacak diye yaptık paketi biraz yaştı. Balyaların ipini kestim kestim açtım yaydım yoksa yanacaktı IMG_2020.JPG