Canavar otu (Orobanche). Dikkat!

Ynt: Canavar otu (Orobanche). Dikkat!

manas link=topic=80455.msg954788#msg954788 date=1420653389' Alıntı:
bu ılacı kullanıyormusun yılmaz bnım tarlalarım daha aycıcege yenı ama komsular bulasık terettut edıyorum

Abi ClearField ilaç değil aslında. Hem tohumu, hem de ilacı kapsayan bir sistem. Aslında olay, tohumun, ilaca karşı dayanıklı biçimde, özel olarak üretilmesi.

Yani tohumun CL (ClearFeild) özelliği olması halinde, intervix denen ilaç ile tarladaki tüm yabancı otları (oboranche dahil) yok edebiliyorsun. Lakin tohumun kesinle CL (ClearField) özellikli olması gerekiyor. Her ayçiçeğinde kullanılan ilaç/metod değil.

Yöntemin kullanılabildiği ayçiçeği türleri:

efcfcacdc3e2018cad3640673ac8b8c9.jpg

sebazios link=topic=80455.msg954795#msg954795 date=1420654240' Alıntı:
Abi ClearField ilaç değil aslında. Hem tohumu, hem de ilacı kapsayan bir sistem. Aslında olay, tohumun, ilaca karşı dayanıklı biçimde, özel olarak üretilmesi.

Yani tohumun CL (ClearFeild) özelliği olması halinde, intervix denen ilaç ile tarladaki tüm yabancı otları (oboranche dahil) yok edebiliyorsun. Lakin tohumun kesinle CL (ClearField) özellikli olması gerekiyor. Her ayçiçeğinde kullanılan ilaç/metod değil.

Yöntemin kullanılabildiği ayçiçeği türleri:

efcfcacdc3e2018cad3640673ac8b8c9.jpg
Peki Yılmaz ben nadasa bıraktığım tarlaya intervix atsam bi faydası olurmu yani hem nadasa bırakmış olcam hemde o ilaç sayesinde otlardan arınmış olacak.. Bu intervix ilacını kullandınmı daha önce nekadar süre toprakta etkisi devam ediyor?

Tumosan66 link=topic=80455.msg954804#msg954804 date=1420654774' Alıntı:
Peki Yılmaz ben nadasa bıraktığım tarlaya intervix atsam bi faydası olurmu yani hem nadasa bırakmış olcam hemde o ilaç sayesinde otlardan arınmış olacak.. Bu intervix ilacını kullandınmı daha önce nekadar süre toprakta etkisi devam ediyor?

Özkan çevremde çok yoğun şekilde kullanan insanlar var lakin ben kasıtlı olarak kullanmıyorum. Etkili bir ilaç ve dozajda ufak dahi bi sapma yaptığında sonraki mahsüle ciddi etki edebiliyor. Yani kalıcılığı yüksek bir ilaç.

Toprak bizim mirasımız. Binlerce yıldır üzerinde yaşayan insanların karnını doyurmuş olan toprağı, 3 kuruş kazanma uğruna mahvetmeye hakkımız yok. En azından benim şahsi görüşüm böyle. Bu nedenle bilinçli olarak kullanmıyorum.

(Ayrıca ne kadar işe yarar, hatta zorunlu olursa olsun, intervix gibi toprakta kalıcı hasara neden olabilme ihtimali olan hiç bir ilacı kullanamam. Bu fikir eleştrilebilir ama baştan da dediğim gibi. Şahsi tercihim)

İntervix ' in kullanımı Trakya ' da korkunç boyutlara ulaştı. Oboranche dahil tüm yabancı otlar için çözüm olduğu için daha da artacağa benziyor.

Lakin toprak öldüğünde, insanoğlu paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak..

Imazamox etken maddesi.IMI toleranslı çeşitler yani ilaca karşı dayanıklı hibrit çeşitlerde kullanılır.
Intervix ® PRO Basf
Vıntageon Agrega
İzoltor Ultra Metropol
Ramox Ultra Safa Tar.A.Ş.
Metroultra Özbaşkent
Baytore 40 SL Agrobest Grp.
Kres Ultra Doğal Kim.
Korzamox Ultra Koruma
Huesca Ultra Ertar Kim.

AYÇİÇEĞİ (IMI Toleranslı Clearfield çeşidi) -Ayçiçeğinin 4-8 gerçek yapraklı döneminde ... 125 ml/da
Canavar otu (Orabanche cemua) Domuz pıtrağı (Xanthium strumarim)
Sirken (Chenopodium album) Horoz ibiği (Amaranthus albus)
Köpek üzümü (Solanum nigrum) Darıcan (Echinochloa crus-galli)
Çoban değneği (Polygonum aviculare) K.köklü tilki kuyruğu (Amaranthus aviculare)

patatesler 15 20 santim şuan ben bugün tarlanın bir kısmında 4 yerde gördüm bu tarlayı sararmı arkadaşlar ne yapmalıyım lütfen bilgisi olan bilgilendirsin

Ben bu konuyu nasıl kaçırdım :S

Belli başlı mücadele biçimleri varmış bahsedilmiş öğrenmiş oldum

Lakin bizim yani seracıların orabanj otuna karşı kullanabildiğimiz en etkili kimyasal çözüm 'Metil Bromür' 2000 yılına kadar çok yaygın kullanılıyordu sonradan yasaklandı bu etken maddeli fumigantların kullanımı kullanım o kadar yaygındı ki söküm ve dikim zamanlarında belediye dağıtıyor sanırdınız hayal-meyal hatırlıyorum babam bi kere zehirlenmişti bundan zar zor yetiştirmişlerdi hastahaneye
Bizim işletmede son kullanmamız 2001 yılıymış ajandaya düşülen notlara göre.

Şimdilerde bu fumigant sadece yetkilendirilmiş fumigasyon şirketlerince seralara uygulanabiliyor Elmalı bölgesinde yazlık domates üreten bir arkadaşım yaptırmıştı dekara 1000 lirayı buldu diyordu maliyet için ne kadar doğrudur bilmem

Babamın notlarına göre bizim kışlık seralarda en son görülmesi 97 yılı sonra görülmemesine rağmen yinede uygulamışlar metil bromür ' ü
Yazlık domates serasında küçük bir parselde görülüyor her yıl onları da çiçeklenmeden kökleye kökleye iyiden iyiye azalttım 3 yılda

Tecrübelerim ve gözlemlerime göre bununla kimyasal dışında en güzel mücadele yöntemi(domates için) güçlü kök ve yeşil aksam kök ne kadar güçlü olursa bağlanıp beslenmesi o kadar zor oluyor bunun için çiftlik gübrelemesi şart lakin işlenmiş,dezenfekte edilmiş ve iyi yanmış olması şart yoksa kaş yapayım derken göz çıkıyor tabi buna bağlı olarak iyi bir gübreleme
Eğer toprağınız sıkı yapıdaysa 1-0 öndesiniz bilhassa kırmızı toprakta yayılması ve çimlenmesi zor oluyor
Bide tesadüfen fark ettiğim bir durum var doğrumudur bilmem 2014 sezonunda seranın bir parselinde zayıf gelişim vardı biraz üre kullanmak gerekti o yıl orabanjın en yoğun olduğu yıldı tam topraktan kafayı çıkarttığı evreydi üreyi uyguladım 3-4 gün daha büyümeye devam etti sonra kendi kendine başka hiçbir müdahale olmaksızın kararıp kurudu işe yaradığını düşünerek diğer parselede aynı üre uygulamasını yaptım aynı sonucu aldım ilginç ama üre uygulamak işe yaramıştı etrafına şeker gübre atılınca kuruduğunu duymuştum acaba ürede aynı etkiyi yapmışmıdır yoksa tesadüfmüdür bilmiyorum
Eğer imkan varsa solarizasyon da çok etkili bir yöntem

Çerezlik Aycekirdeğini En Son 3 4 Sene Önce Dikmiştik Basf oraban ilacı üzerinden en az 10 yeri arayarak bi ilaç bulduk ama Basf oraban ' mıydı hatırlamıyorum ama oda 3 kere uygulanıyordu yaprak sayısını unuttum :D köye gidince bakarım koli olarak satılıyomus normalde ama bizim yerimiz 100 dönüm civarı bişeydi 1 kutumu 2 kutumu rica ile almış babam herhalde geç kaldığımız içinde 1 kezmi ne uygulamıştık gözle görülür şekilde canavar otunu öldürmedi ama durdurdu gelişimini bilginiz olsun ...

Konu baya eskimis ama canavar otu için arpa ekilince geçermiş öyle diyorlar arpa ekenler olmuştu ayçiçek yerine

Arpayla alakasının olmaması lazım. Biz arpa ekmiyoruz ama her yıl çerezlik ayçiçeği ekiyoruz. Uzun yıllar ekilen tarlalarda her kökte 20-30 adete kadar canavar otu oluyor. Bu yıl 65 dönümlük tarlamız kelle çıkarmadan komple kurudu. Ama az ekilen tarlalarda pek görmedik tarla durumu ve ayçiçekle alakalı bişey...

Arpayla alakasının olmaması lazım. Biz arpa ekmiyoruz ama her yıl çerezlik ayçiçeği ekiyoruz. Uzun yıllar ekilen tarlalarda her kökte 20-30 adete kadar canavar otu oluyor. Bu yıl 65 dönümlük tarlamız kelle çıkarmadan komple kurudu. Ama az ekilen tarlalarda pek görmedik tarla durumu ve ayçiçekle alakalı bişey...
Yıllardır bir yıl buğday bir yıl yaglik ayçiçeği ekerler burada. 2 yıl önce birkaç tohum markasında çok vardı daha önceden kimse bilmezdi burada ama bazı markalarda olmamıştı tohumla birlikte gelmiş hatta markadan gelip bakmışlar, arpa ekilirse zamanla geçer demişler ne kadar doğru bilemiyorum 😊

Yıllardır bir yıl buğday bir yıl yaglik ayçiçeği ekerler burada. 2 yıl önce birkaç tohum markasında çok vardı daha önceden kimse bilmezdi burada ama bazı markalarda olmamıştı tohumla birlikte gelmiş hatta markadan gelip bakmışlar, arpa ekilirse zamanla geçer demişler ne kadar doğru bilemiyorum

Bazı tuzak bitkiler var.Örneğin keten ekilip canavar otunun çimlenmesi sağlanıyor ama çimlenen canavar otu keten bitkisinin köküne yapışmadan ölüyor.Arpa tuzak bitkiler arasında değildir.
Canavar otu tohumları yaklaşık 10 yıl boyunca canlı kalabiliyor.Bu durumda yaklaşık 10 yıllık ekim nöbeti yapmak gerekir:)
Ekim nöbeti yapmadan ayçiçeği ekildiğinde canavar otu yoğunluğu artıyor.Bence bu durum ayçiçeği zayıf kaldığı için oluyor.Ayçiçeği zayıf kalınca canavar otu ayçiçeğinin köküne daha kolay tutunabiliyor.

Bazı tuzak bitkiler var.Örneğin keten ekilip canavar otunun çimlenmesi sağlanıyor ama çimlenen canavar otu keten bitkisinin köküne yapışmadan ölüyor.Arpa tuzak bitkiler arasında değildir.
Canavar otu tohumları yaklaşık 10 yıl boyunca canlı kalabiliyor.Bu durumda yaklaşık 10 yıllık ekim nöbeti yapmak gerekir:)
Ekim nöbeti yapmadan ayçiçeği ekildiğinde canavar otu yoğunluğu artıyor.Bence bu durum ayçiçeği zayıf kaldığı için oluyor.Ayçiçeği zayıf kalınca canavar otu ayçiçeğinin köküne daha kolay tutunabiliyor.
Canavar otu şimdiye kadar yoktu son iki yıldır var oda alınan tohumla geldi biz pioner ekmistik aynı yıl sorun olmadı, başka marka ekenlerde olmuştu bazi tarlalarda toplu şekilde aycicekler ufacık kalmıştı