Canavar otu (Orobanche). Dikkat!

Canavar otu şimdiye kadar yoktu son iki yıldır var oda alınan tohumla geldi biz pioner ekmistik aynı yıl sorun olmadı, başka marka ekenlerde olmuştu bazi tarlalarda toplu şekilde aycicekler ufacık kalmıştı

Bu sene zararın olduğu tarlalarda verim 200 kg kadar düştü.Bence ekim nöbeti yapmadan ayçiçeği ekince toprak yoruluyor ve ayçiçeğini besleyemiyor.Ayçiçeği beslenemeyip zayıf kalınca canavar otu ayçiçeğinin köküne rahatça tutunuyor.
Önceki yıllarda fazla canavar otu görmezdik.Ekim nöbeti yapmadan ayçiçeği ekimi yapsak bile verim fazla düşmezdi.Buğdaydan yine de karlı olurdu.Ama bu yıl verim çok düştü.Mecburen buğday ekeceğiz.

Mrb.Bu sene köse hastalığına hatırı sayılır verim kaybı yaşayınca bir firma yetkilisi ile görüşmüştüm. Adamın dediğine göre Adana sarıçam bölgesinde canavar otundan başka Dünyada görülmemiş bir bitki çıkmış. Bu bitki ayçiçeği dibinde türüyormuş. Bunlar tesadüf müdür? Bu ülkemizin etrafındaki bölgelerde yaşananlarla bir ilgisi olabilirmi? Hatırlayın kıbrıs harekâtında beyaz sinek çıkışını. Sonra ırak savaşında mısırlarda o senelerde görülen cüce bırakan hastalıklar. Acaba yoksa çokmu şüphecimiyiz?

• Beğen
Tepkiler: ciftci01
Mrb.Bu sene köse hastalığına hatırı sayılır verim kaybı yaşayınca bir firma yetkilisi ile görüşmüştüm. Adamın dediğine göre Adana sarıçam bölgesinde canavar otundan başka Dünyada görülmemiş bir bitki çıkmış. Bu bitki ayçiçeği dibinde türüyormuş. Bunlar tesadüf müdür? Bu ülkemizin etrafındaki bölgelerde yaşananlarla bir ilgisi olabilirmi? Hatırlayın kıbrıs harekâtında beyaz sinek çıkışını. Sonra ırak savaşında mısırlarda o senelerde görülen cüce bırakan hastalıklar. Acaba yoksa çokmu şüphecimiyiz?
Neymiş o bitki abi canavar otundan başka dünyada görülmemiş bir bitkiymiş

Resim varmı abi bilelim bizde nasıl bir bitki
Kardeş ben bitkiyi görmedim. Firma yetkilisinin ifadesi. Adam dert yanıyor. Bizde sizinle beraber bazı şeyleri öğreniyoruz diye. İnternetten yada firmayı arayarak öğrenebilirsiniz. İstersen hangi firma olduğunu geriye dönük bir araştırabilirim. Bu yıl o kadar çok firmanın tohumunu ekim yaptık ki tam bir karma oldu. Sebepte tarlaları bozmamız ve tohum sıkıntısından dolayı. Malum sezon sonu oluşundan.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Kardeş ben bitkiyi görmedim. Firma yetkilisinin ifadesi. Adam dert yanıyor. Bizde sizinle beraber bazı şeyleri öğreniyoruz diye. İnternetten yada firmayı arayarak öğrenebilirsiniz. İstersen hangi firma olduğunu geriye dönük bir araştırabilirim. Bu yıl o kadar çok firmanın tohumunu ekim yaptık ki tam bir karma oldu. Sebepte tarlaları bozmamız ve tohum sıkıntısından dolayı. Malum sezon sonu oluşundan.
Ah bu tohumlar.. hep hastalıklar ondan geliyor pioner ekipte hastalık yapan yok galiba bence tonumda pioner iyi gibi ve bu yıl lg5485 ekmistik oda iyiydi 😊

• Beğen
Tepkiler: Turk-1

Yeni bir canavar otu ırkı ortaya çıkmış olabilir mi?

Ah bu tohumlar.. hep hastalıklar ondan geliyor pioner ekipte hastalık yapan yok galiba bence tonumda pioner iyi gibi ve bu yıl lg5485 ekmistik oda iyiydi
bende sadece lg 5485 hastalık yapmadı. Diğer tüm firmaların ki hattâ lg nin başka numaralı üründe dahil yaptı. Hepsini lg 5485 ekim yapacaktık. tohum satıcının bizi satışından kaynaklı başka ürünler ekmiştik. Eh kazık dediğin de böyle olmalı. Yıllardır çalıştığımız tohumcu yaptı. Onun için hep aynı kişilerle çalışma prensipleri iflas edişi. Hımmm bazı şeyleri irdelemek gerek. Eh insanız sonuçta hata yapabiliriz. Bencede tohum kaynaklı gözüküyor. Her ne kadar firmalar kabul etmesede. Hava şartları toprak şartları ileti sürüyorlar. Ama unutmayın bu geçen sezon tüm Türkiye ayçiçek ekti. Talep çok. Tohumların elde ediliş zahmeti ve miktar belli. Nasıl olcak. Sanki ellerinde ne varsa sürdüler piyasaya gibi geliyor bana. Bu benim tahminim. Ne diyelim Allah. Öyle bir şey varsa Allah'a havale ettim.

• Beğen
bende sadece lg 5485 hastalık yapmadı. Diğer tüm firmaların ki hattâ lg nin başka numaralı üründe dahil yaptı. Hepsini lg 5485 ekim yapacaktık. tohum satıcının bizi satışından kaynaklı başka ürünler ekmiştik. Eh kazık dediğin de böyle olmalı. Yıllardır çalıştığımız tohumcu yaptı. Onun için hep aynı kişilerle çalışma prensipleri iflas edişi. Hımmm bazı şeyleri irdelemek gerek. Eh insanız sonuçta hata yapabiliriz. Bencede tohum kaynaklı gözüküyor. Her ne kadar firmalar kabul etmesede. Hava şartları toprak şartları ileti sürüyorlar. Ama unutmayın bu geçen sezon tüm Türkiye ayçiçek ekti. Talep çok. Tohumların elde ediliş zahmeti ve miktar belli. Nasıl olcak. Sanki ellerinde ne varsa sürdüler piyasaya gibi geliyor bana. Bu benim tahminim. Ne diyelim Allah. Öyle bir şey varsa Allah'a havale ettim.

Bu yıl sadece LG 5485 ekmiştik.Ekim nöbeti yapmadığımız yerler canavar otu yaptı.Bir ayçiçeği kökünde 10-15 tane canavar otu vardı.Daha önce bu kadar canavar otu görmemiştik.Verim bazı yerlerde 200 kg kadar düştü.Ama aksine ekim nöbeti yapılan yerden de şu ana kadar aldığımız en yüksek verimi aldık.

IMG_2726.JPG

2017 yılında napoli diye tohum cinsi ekmis birkaç kişi hastalık yapmış galiba oda, lg5485 bile bazi tarlalarda olmadı büyümedi nedense bazi tarlalarda hiç hastalık yapmadı. Bu yıl zaten tohum yetmemiş 5485 istedik kalmadı dediler, size satan kişi hastalık yapacağını bilmiyor da olabilir onun görevi satmak sadece

Canavar otu tohumları toz gibi Bence rüzgar bile başka yerlere taşıyabiliyor.Zaten burada daha önce canavar otu yoktu.Ayçiçeği tohumlarından geldiğini düşünüyorum.Şu an her yere bulaşık durumda.
Canavar otu osmaniye de bilmezdik iki yıl öncesine kadar. Hangi marka olduğunu unuttum ekenlerin nerdeyse hepsinde canavar otu vardı adını sonradan öğrendik, ama aynı yıl başka marka ekenlerde hastalık yoktu

2017 yılında napoli diye tohum cinsi ekmis birkaç kişi hastalık yapmış galiba oda, lg5485 bile bazi tarlalarda olmadı büyümedi nedense bazi tarlalarda hiç hastalık yapmadı. Bu yıl zaten tohum yetmemiş 5485 istedik kalmadı dediler, size satan kişi hastalık yapacağını bilmiyor da olabilir onun görevi satmak sadece
Zaten satandan değil onu paketleyen firmalardan bahsediyorum.

ARKADAŞLAR BU AYÇİÇEK HASTALILARI ÇUKUORVADA DA OLMAYA BAŞLADI.AMA HASTALIĞA EN DAYANIKLI İKİ ÇEŞİT TOHUM VAR BİRİ LG 5485 ,DİĞERİ İSE PIONEER 64LC 108 ..BİR DE AYNI TARLAYA EN FAZLA İKİ DEFA ÜST ÜSTE EKİN.ÜÇÜNCÜYE BUĞDAYA ÇEVİRİN.BEN BOYLE UYGULADIM HEM VERİM KAYBI YAŞAMADIM HEM HASTALIĞA YAKALANMADIM.BİRLG5485 EKİN BİR PINEER 108 EKİN ÜÇÜNCÜYE BUĞDAY..EN SAĞLIKLISI BU...

• Beğen