Topraklatı damla sulama 200 dekar

Yazın yapmıs oldugum 50 dekar toprakaltı damla sulamanın mısırda basarılı performans göstermesi üzerine 200 dekar daha yapmaya karar verdim. Sansıma cok yagmurlu doneme geldik 160 dekarı serdim 40 dekar kaldı sonra yeraltı boruları ile baglantılar yapılacak

Ynt: Topraklatı damla sulama 200 dekar

Paylaşım için teşekkürler. Güzel bir çalımşa olmuş. Yeraltı sulamasını duymuştum fakat bilgim yok merakım var. Fiyatı ve çalışması hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

35 cm derinliğe seriyorum 1 mt ara ile
Damlatıcı aralığı 40 cm debi 1 lt/saat

Maliyet olarak değişken durumlar var mesala benim bu serdigim 22 lik 550 mt uzunlugunda serim yapıyorum.
Kısa mesafelerde 16 lık basınc olarak kurtaıyor daha dusuk maliyet
Filtre secimi ben otomatik amiad sigma filtre sectim
Netafim nmc junior otomasyon kurulacak.
Vanalar otomatik bermad ve bilgisayar kontrollu olacak (vana acma kapama zamanı programlanacak sistem otomatik yapacak bunu
Yaklasık maliyet vermek gerekirse dekara maliyet 1000-1200 tl civarı oluyor
Dedigim gibi otomasyon, otomatik vana, kalın damlama hortumu maliyeti etkiliyor.

Derin surun yapmayacagım ( pulluk veya patlatma tarzı) planlamam dik freze, diskaro , goble ile tohum yatağı hazırlamak. Bulundugum bolgede ikinci ürün ekildigi için arazi surekli dola olacak nadas gibi bir durum yok.

• Beğen
Tepkiler: Osman22.

kolay gelsin Ünsal bey... güzel paylaşım olmuş..
damlama boruları sanki yer üstü damlama borusu gibi geldi bana...?
borulara kaç yıl garanti veriyolar acaba.?
biz de geoflow diye bi markaya yaptıracaktık.. yalnız fiyatı pahalı geldi..
ortalama dekar maliyeti 2000tl di.

İyi gunler
Ben Netafim ile calıstım bu projede kullandıkları boru anti siphon özellikli yeraltı için özel yapılmış.
Gatanti konusa gelince mekanik zarar vermezseniz 10-15 yıl cok rahat dayanır dediler
Fiyat konusu haklı olabilrsiniz ben yazdan anlasmıstım basarılı olursa fiyat o zamanda fikslemiştik. Dediğim gibi fiyatı degiştiren cok etken var.
Damlama et kalınlığı
Damlatcı aralığı
Filtre secimi
Otomasyon
Bunlar hep fiyatı etkileyen seyler

abi kolay gelsin çok zor iş ya bizde 50 dönüm sebze yapıyoz yaklaşık 40 bin mt damlama ve 400 adet taşıma borusu seriyoz son 2 senedir tek yıllık kullamnaya başladık sezon sonu toplama derdi yok çizelle tarlanın bikaç yerinden gidip topluyoz ve yakıyoz

unsal link=topic=80475.msg954833#msg954833 date=1420658819' Alıntı:
İyi gunler
Ben Netafim ile calıstım bu projede kullandıkları boru anti siphon özellikli yeraltı için özel yapılmış.
Gatanti konusa gelince mekanik zarar vermezseniz 10-15 yıl cok rahat dayanır dediler
Fiyat konusu haklı olabilrsiniz ben yazdan anlasmıstım basarılı olursa fiyat o zamanda fikslemiştik. Dediğim gibi fiyatı degiştiren cok etken var.
Damlama et kalınlığı
Damlatcı aralığı
Filtre secimi
Otomasyon
Bunlar hep fiyatı etkileyen seyler

Ünsal hocam kolay gelsin, diğer tarlada pivotun gelmediği yerlere yapmıştınız, pivottan daha ucuz ya da daha başarılı mı oldu yoksa başka bir sebeple mi pivot yerine tamamen bunu tercih ettiniz?

Maliyet analizi olarak soyle bir durum ben burada su olamdan hicbirsey yetistiremem bugday dahil ve suyuda kendi kuyularımdan cıkartıyorum. Kendime ait 4 kuyu var salma sulamada her bir kuyu yaklasık 130-150 dekar alan sulayabiliyor ama damlama 250 dekar arlanı aynı su miktarı ile sulayabiliyorsunuz. Bu benim için elektrik anlamında %40-50 daha maliyet demek büve ek olarak verim artısı ve sulama işçiliği
Ben bunu ziraat bankasının 5 yıl faizsiz kredisi ile aldım ( pivotlarıda aynı kosullarda almıstım) bildigim kadarıyla hibe de sozkonusu
Amorti suresine gelince benim sartlarımda 3-4 yılda amorti ediyor yılda iki ürün ekim sisteminde

Burada yapmaya calıstıgım sulama işçiliğini minimuma indirgemek cunku mevcut sulama işçileri ile profesyonel olarak bu iş yurumuyor gectigimiz yıllarda basıma gelen bir olayda salma sulama yapılıyor hat patlamıs sular yan hattlara kaynıs 15-20 hat sulanmamıs pamuk sıcaktan bembeyaz olmus işciyi cagırıp bu ne dedigimde elimden gelen bu anlamına gelen sozler kullandı biliyor ki siz sezon ortasında işçi bulamayacagımı
O yuzden butun oncelikli yatırımlarım sulama sistemleri uzeirne oldu 2 adet pivot toplam 460 dekar ve 250 dekarlıkta toprak altı damla sulama projesi yatırımı yaptım.

Bu yaptıgım son parselde elektrik direkleri var ve araziye ikinci pivotu koydugumda diger pivotun için egecme durumu oluyordu. Pivot boyunu kısattığımda da sulanmayan arazi miktarı artıyordu. Bu yuzden toprakaltı damla sulama yapmaya karar verdim. Benim sartlarımda tek handikap çimlenme için yağmurlama yapma gerekliiği ikinci üründe sart olması pivotta boyle bir sıkıntı yok

POYRAZLI TALHA link=topic=80475.msg954837#msg954837 date=1420659141' Alıntı:
Bu sistem 650 donum gibi büyük araziye uygulanabilirmi acaba? Birde devlet desteği varmı bu sisteme?

büyük arazilerede uygulanabilir ancak maliyet meselesi tabiki..
devletin uyguladığı destekler var..
1- Sıfır faizli 5 yıl ödemeli kredisi var..
2- %50 hibe destekli kredileri bireysel de 100 bin tl ye kadar desteği var..

çok başarılı bi çalışma ülkemizde böyle sulama sistemlerine ihtiyaç var işçilikte tasarrufta pivotta yer altı damla sulamada çok iyiler.ancak sürümde belli bi yıl sonra sıkıntı olur.toprak altında ömürü nekadar hortumların ? birde ömrü bittikten sonra nasıl toplanacak ?

Surum konusunda cok sorun olacagını sanmıyorum cunku salma sulama olmadıgı için toprak com yumusak cok rahat diskaro oluyor cok sıkıntı olursa pulluk 25 cm batmaya ayarlanr pulluk yapılır, eger teknolojik imkan varsa gps ile damlama boruları serilir daha sonraki yıllarda gps e gore cizel ceklilri .

Dedigim gibi kullanım ömru 10-15 yıl eger mekanik zarar vermezseniz ve duzgun filtreleme yaparsanız.

unsal link=topic=80475.msg954865#msg954865 date=1420662957' Alıntı:
Surum konusunda cok sorun olacagını sanmıyorum cunku salma sulama olmadıgı için toprak com yumusak cok rahat diskaro oluyor cok sıkıntı olursa pulluk 25 cm batmaya ayarlanr pulluk yapılır, eger teknolojik imkan varsa gps ile damlama boruları serilir daha sonraki yıllarda gps e gore cizel ceklilri .

Dedigim gibi kullanım ömru 10-15 yıl eger mekanik zarar vermezseniz ve duzgun filtreleme yaparsanız.

peki 15 yıl sonra nasıl toplanacak bu ünsal bey ?toprakta kaybolmaz sonuçta bu 15 yılda

abi sistem çok güzel otomasyonla harmanlanması da bi ayrı güzel olmuş ancak bunun verimi nasıl olur ki yani yer üstü sulama gibi olucak mı 30 35 cm ye koyulan borulardan bitki köklerine su nasıl cıkacak ve sürekli diskaro goble kullanımına baglı taban topragının işlenmemsei olumsuz sonuclar dogurmayacakmı ? ben bi ara iyi niyetlenmiştim bu işe toprak altı ve pivot kullanımı konusunda çok arastırma yaptım ancam bölgemizdeki tigem gecen yıl pivotlardan hiç verim alamadı buda beni pivottan bi nebze soguttu diyebilirim. eger bu sistem başarılı olursa gerçekten türk tarımı için çok umut verici gelişmeler olur diye düşünüyorum.

Ünsal Abi, Güzel Paylaşım Eline Sağlık Verdiğin Bilgiler İçin de... Mali Açıdan Büyük Bir İş Bu Ama Senin de Dediğin Gibi Yağmurlamayla Veya Salmayla Sulanan Tarlada İşçiye Güvenemiyorsun Hem + Maliyet Oluyor Hem de Suyu Ekonomik Kullanamıyoruz... Bu Toprakaltı Damlama Ve Pivot İşi Bu Açıdan Hakkaten Güzel...
Seni Takibe Devam Abi :)