TARIMIN GÜNDEMİ - ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

Ynt: TARIMIN GÜNDEMİ - ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

sebazios link=topic=80529.msg955742#msg955742 date=1420902007' Alıntı:
1-) Arazinin bölünümü söz konusu değil. Babadan kalan 120 dekarı kardeşlerden sadece bir tanesi (ehil mirasçı) alabilir. Bölünme yok. Birleşme olabilir. 2. Seçenekleri de kendi arazilerini de birleştirerek büyük bi 'Adi aile ortaklığı şirketi kurabilirler'.

2-) ilk maddedeki çözüm bunda da geçerli.

3-) Şu anki amaç, mevcut işletmeleri 'gerçekte olduğu gibi' olabilecek en küçük birimler olarak ele almak. Ancak böyle tekrar sağlıklı bi birleştirme yapılabilir.

bunları bende biliyorum ama doğru gelmiyor sonuçta mülkiyet hakkımızın olduğu kapital düzende yaşayıp komünist rejim gibi tarım politikasına maruz bırakılıyoruz yani kişiler özel mülkiyet hakkından mahrum bırakılıp şirketleşmeye yada bu işi bırakmaya zorlanıyor bu yasayla ekonomik olarak gerekli ve geçerli olabilir ama anayasal olarak mülkiyetini satışa zorlanmak gibi bir durum var yani

FatihEFE link=topic=80529.msg955798#msg955798 date=1420906874' Alıntı:
SORU
Tek tarla olarak ekilen ama tapuda birden fazla parsel olarak görülen arazilerde tek tapu yapmak için ne yapmak gerekiyor ve ne kadar masraf gidiyor

Tapuların tamamı size mi ait, yoksa sadece hissedar mısınız?

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80529.msg955732#msg955732 date=1420900840' Alıntı:
SORU.....

işlettiğim arazide aile fertlerine veya amcalarıma ait araziler var..
bunların kesinlikle tarımla alakası yok ..
gelip ziraatle uğraşmaları söz konusu değil
zaten çks kaydı kira ile bana ait..

şimdi bana ait olan ve olmayan fakat tamamını işlettiğim tarlalar diğer sahiplerininde rızasıyla
hep bir araya toplanırmı..
satmak isterlerse devletin teşviği varmı..
varsa geri ödemesi nasıl..

Evet hepsini bir araya getirebilirsin. Tabi bu belli şartlara bağlı. Örneğin toplulaştırma alanı içinde bulunan arazileri bir araya getirebilirsin, bu alan dışındaki arazileri getiremeyebilirsin.

İkinci konu;
Arazi alım kredileri var. Bazı bankalar sadece sınır tarlaları alırken kredi verir. Bazıları bu şartı aramaz. Fakat ısrarla tavsiye ediyorum mutlaka toplulaştırmadan önce birbirine en fazla 2-3 kilometre mesafede tarlalardan al. Bunların kalitesi önemli değil.

sebazios link=topic=80529.msg955815#msg955815 date=1420909402' Alıntı:
Tapuların tamamı size mi ait, yoksa sadece hissedar mısınız?
tapuların hepsi bize ait olacak ama şu an bilmiyorum
işin aslı şöyle bir zeytin bahçesi var 10 dönüm satılık ama 2, 3 dönümlük 4 parça tapular halinde tabi tapu masrafıda 1500 civarı tutuyor böyle olunca ama mal sahibi satmadan tek tapu yapıp satarsa bizim için daha uygun olurmu acaba 1500 den daha aşağı mal edebilirmiyiz yani bunun için sormuştum

FatihEFE link=topic=80529.msg955831#msg955831 date=1420911040' Alıntı:
tapuların hepsi bize ait olacak ama şu an bilmiyorum
işin aslı şöyle bir zeytin bahçesi var 10 dönüm satılık ama 2, 3 dönümlük 4 parça tapular halinde tabi tapu masrafıda 1500 civarı tutuyor böyle olunca ama mal sahibi satmadan tek tapu yapıp satarsa bizim için daha uygun olurmu acaba 1500 den daha aşağı mal edebilirmiyiz yani bunun için sormuştum

Kesin bilgim yok ama parsel devirlerinin masrafı daha az tutuyor diye biliyorum. Yani satın alacağınız kişi birleştirip size satarsa daha ekonomik olabilir.

ENES4422 link=topic=80529.msg955821#msg955821 date=1420909754' Alıntı:
Evet hepsini bir araya getirebilirsin. Tabi bu belli şartlara bağlı. Örneğin toplulaştırma alanı içinde bulunan arazileri bir araya getirebilirsin, bu alan dışındaki arazileri getiremeyebilirsin.

İkinci konu;
Arazi alım kredileri var. Bazı bankalar sadece sınır tarlaları alırken kredi verir. Bazıları bu şartı aramaz. Fakat ısrarla tavsiye ediyorum mutlaka toplulaştırmadan önce birbirine en fazla 2-3 kilometre mesafede tarlalardan al. Bunların kalitesi önemli değil.

bazı bankalar komşu olmayı aramıyor da anasının nikahını istiyor. örneğin başıma gelen denizbank tan 30 bin tl kredi kullanmak istedim. istediği belgeler : çks, alınacak arazinin tapusu , dükkanımın vergi levhası , evimin tapusu , diğer arazilerimin tapuları vb. gel de kredi kullan. haaa birde 30 bine yuvarlak hesap 3 yılda 45 bin civarı geri istiyor. tek istemediği benim nikah defterim.

FEHİM link=topic=80529.msg955848#msg955848 date=1420911914' Alıntı:
bazı bankalar komşu olmayı aramıyor da anasının nikahını istiyor. örneğin başıma gelen denizbank tan 30 bin tl kredi kullanmak istedim. istediği belgeler : çks, alınacak arazinin tapusu , dükkanımın vergi levhası , evimin tapusu , diğer arazilerimin tapuları vb. gel de kredi kullan. haaa birde 30 bine yuvarlak hesap 3 yılda 45 bin civarı geri istiyor. tek istemediği benim nikah defterim.
bu yasada bahsedilen kredi özel banka kredisi değil belirli şartlara bağlı ve sadece ziraat bankasından çekilebilecek bir kredi yanlız muhtemelen daha düşük faizli olacaktır sonuçta toplulaştırmayı ve işletme büyütmeyi hedefleyen bir yasa ben her ne kadar doğru bulmasamda
zaten krediyi siz değil satın aldığınız diğer hissedarlar çekecek diyor yani para onların adına yatacak bankaya
siz daha sonra ödemeleri yapacaksınız

sebazios link=topic=80529.msg955846#msg955846 date=1420911867' Alıntı:
Kesin bilgim yok ama parsel devirlerinin masrafı daha az tutuyor diye biliyorum. Yani satın alacağınız kişi birleştirip size satarsa daha ekonomik olabilir.
madem devlet arazilerin bölünmeyip büyümesini ve ekonomik değer kazanmasını istiyor evvela bu işler tek bir dilekçeyle masrafsız bir şekilde olması lazım yani yan yana olan parsellerimiz tek tapuda birleşmesi lazım
örneğin benim kendimize ait 2 tarlamızda da bu şekilde yan tarafımızdaki komşunun tarlasını aldık tarlayı büyüttük ama her iki tarlada ikişer tapu

sonra istatistiklere bakıyolar türkiyede bilmem kaç tapu var bu şekilde işlenmiyor ama her biri 2 dönüm ortalamaya geliyor diye
önce bi kayıt sistemlerini yenile tapuları sadeleştir sonra önüne daha sağlıklı veriler gelsin ona göre iş yapılsın öyle değilmi ama

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80529.msg955732#msg955732 date=1420900840' Alıntı:
SORU.....

işlettiğim arazide aile fertlerine veya amcalarıma ait araziler var..
bunların kesinlikle tarımla alakası yok ..
gelip ziraatle uğraşmaları söz konusu değil
zaten çks kaydı kira ile bana ait..

şimdi bana ait olan ve olmayan fakat tamamını işlettiğim tarlalar diğer sahiplerininde rızasıyla
hep bir araya toplanırmı..
satmak isterlerse devletin teşviği varmı..
varsa geri ödemesi nasıl..

Yusuf kardeşim bir de şunu eklemek istiyorum, bizim buralarda ilk toplulaştırma biteli yıllar oldu. Şimdi ikincisi yapılıyor. Bu çalışmalar yapılmaya başlanmadan önce buralarda arazi kredileriyle çok büyük alanlar satın alındı. Bir kişi sadece 600 dönüm yer aldı. İlan verenler çok oldu 'Tarlalarınız satın alınır' diye. İnsanlar en ücra köşede ve kır tarlalarını sattılar. Pahalı sattık diye sevindiler. Fakat sevinen taraf arazileri satın alan ve toplulaştırma çalışmasında bir araya getirenler oldu.

Bu yüzden bütün bankalarla görüş derim, örneğin Ziraat Bankası komşu tarlaları alırken kredi vereceklerini söylediler. Halk Banktan yetkililerle fuarda görüştüm bu şartı aramadılar. Hatta hazır evraklardan verdiler şartlar uygundu.

FatihEFE link=topic=80529.msg955858#msg955858 date=1420912717' Alıntı:
madem devlet arazilerin bölünmeyip büyümesini ve ekonomik değer kazanmasını istiyor evvela bu işler tek bir dilekçeyle masrafsız bir şekilde olması lazım yani yan yana olan parsellerimiz tek tapuda birleşmesi lazım
örneğin benim kendimize ait 2 tarlamızda da bu şekilde yan tarafımızdaki komşunun tarlasını aldık tarlayı büyüttük ama her iki tarlada ikişer tapu

sonra istatistiklere bakıyolar türkiyede bilmem kaç tapu var bu şekilde işlenmiyor ama her biri 2 dönüm ortalamaya geliyor diye
önce bi kayıt sistemlerini yenile tapuları sadeleştir sonra önüne daha sağlıklı veriler gelsin ona göre iş yapılsın öyle değilmi ama

Kesinlikle. Kaç yıldır üzerinde bağırdığımız konu bu.

Bi devir işlemi ortalama 500 lira tutsa, inci boncuk 10 tane tapunun birleştirilme masrafları 5000 lira tutuyor. Büyük rakam. Hatta bu rakam bile birleştirilmeye mani olan unsurlardan biri.

1-) Şahsi emek ile birleştirme, toplulaştırma yapandan devir harçları alınmamalı, yada sembolik alınmalı
2-) Arazi bedeli en az 10 yıl '0' faiz ile geri ödenebilmeli. Çünkü devlet ve çiftçinin parça arazilerden kaynaklanan maddi kaybı, arazi alımlarında ortaya çıkan ve devletin üstleneceği faizden fazla.

Neyse, şahsi durumlara girmeyelim. Konu dağılıyor.

Yeni kanunda bence en çok soru işareti bulunduran nokta, hayvancılık yapan arazi sahipleri. Yani çiftlikler.

Bugün arazi sahibi çoğu kişinin az yada çok, kendi hayvanlarının ihtiyacı olan yemi karşılayabilmesi için edinmiş olduğu araziler var ki bu kişinin asıl mesleği hayvancılık olduğundan asıl amacı, arazi büyütmek değil, sürü sayısını yükseltmek. Bu tip işletmeler için arazi, asıl üretimi hayvancılık olan işin yanında, bir yan üretim aracı olarak kullanılıyor.

Bu nedenle 'yeter büyüklükte tarım arazisi' kavramının ve bölgelere göre belirlenmiş normların, hayvan sahiplerini de kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekirdi.

Örneğin işi sadece tarım olan biri için kuru şartlardaki 'yeter büyüklükte tarım arazisi' boyutu 125 dekar denmiş. Bu büyüklükteki arazinin altındaki miktarlar, bir ailenin geçimi için yeterli büyüklüğe sahip değildir, diye de eklenmiş.

Oysa çiftçilik yanında hayvancılık yapan bir aile için 30 adet büyükbaş ve yem üretimi için kullanılan 80 dekar arazi, 'kanunun yeter büyüklükte olmamasına rağmen' gelir olarak ilk durumdaki (sadece 125 dekar kuru tarım arazisi işleyen) ailenin gelirinden kesinlikle fazladır.

Kanuna göre, hayvan varlığı bir işletmenin yeter büyüklükte olmasında etkili olan bi unsur değil ki bu durum hayvancılık yapanları kolaylıkla mağdur edebilecek bi uygulama. Ayrıca bu konuya nedense hiç değinilmemiş.

Devlet, tarım arazilerinde yem bitkileri yetiştirilmesini teşvik ederek hayvancılık maliyetlerini düşürmeye çalışırken, hayvan varlığını 'yeter büyüklükte tarım arazisi' hesaplamasına dahil etmemesi, oldukça mantıksız bi durum.

Yoksa ben mi birşey kaçırıyorum?

Not: Ehil mirasçının belirlenmesi esnasında sorulan 'başka gelir kaynağı var mı?' sorusuna, hayvancılık yapan biri doğal olarak 'evet' diyecek. Lakin bu cevap, puan kaybederek 'ehil mirasçı' olma şansını azaltacak bi unsur oluyor.

Sonuç olarak anlatmak istediğim şu arkadaşlar videodaki bu arkadaşında dediği gibi bu araziler bu yasayla bütünleşmeyecek doğal olarak bununda türk tarımı ve ekonomisine katkısı olmayacak
varislerin sadece bir tanesi tarımla uğraştığında işler iyi bu durumda bölünsede bir şey değişmiyor zaten fakat birden fazla olduğunda yasa çalışmayacak
çünkü adi aile malları ortaklığı şirketi kurularak kardeşler malları tapuda bölmeyecekler ama pratikte bölmeye devam edecekler çünkü geçim kaynakları bu yani 20 dönüm arazi ortak tapu olacak ve 10aar 10 ar işletmeye devam edecekler diğer taraftanda olan 30 dönümü 15 er 15 er işletecekler araziler yine bölünmüş olacak
ama yasa parselleri paylaşılmasına imkan verse öte yandan parsel bölünmeyi engellese doğal olarak biri 20 dönümü diğeri 30 dönümü alacak ve aradaki farkın bedelini ödeyecek
ayrıca acil olarak bu yasaya eklenmesi gereken hususlar ise şunlar olduğu kanaatindeyim
yıllardır paylaşılmayan ve ekilmeyen araziler var ülkemizde bu durumda bu yasaya göre varislerden bir tanesinin mahkemeye başvurması gerekiyor ama bu adamlar bunları zaten paylaşmıyorlar yıllardır da mahkemeye gitmemişler bu yasadan sonrada gitmezler doğal olarak bu araziler yine bu şekilde kalmaya devam edecek
arazi satın almada komşuya verdiği hakkı bu durumda da vermesi ve komşunun bunları paylaşın yada bana satın bu arazileri türk ekonomisine kazandıralım deme hakkını vermesi lazım
yada devlet direk kamulaştırıp kendisi satsın

çünkü böyle araziler benim tarlalarımın yanında mevcut ve inanın zeytin bahçelerimde bu araziler yüzünden verim kaybı yaşıyorum yani bana zararları var dolayısıyla türk tarımı ve ekonomisinide zararları var çünkü ne kadar kültürel yada ilaçlı olarak yabancı ot mücadelesi yapsamda bu tarlalardan benim bahçelerime rüzgar veya kuşlar yoluyla yabancı ot tohumları geçiyor bu otlar yazın dahada tehlikeli çünkü bir ateş kaçsa son sıradaki ağaçlar alevlerden birer tarafarına ateş vurur ve kurur bu yüzden onların tarlalarındanda 1 2 metre otla mücadele yapıyorum ki hem daha az ot geçsin hemde yanarsa zarar vermesin

sebazios link=topic=80529.msg955871#msg955871 date=1420914024' Alıntı:
Kesinlikle. Kaç yıldır üzerinde bağırdığımız konu bu.

Bi devir işlemi ortalama 500 lira tutsa, inci boncuk 10 tane tapunun birleştirilme masrafları 5000 lira tutuyor. Büyük rakam. Hatta bu rakam bile birleştirilmeye mani olan unsurlardan biri.

1-) Şahsi emek ile birleştirme, toplulaştırma yapandan devir harçları alınmamalı, yada sembolik alınmalı
2-) Arazi bedeli en az 10 yıl '0' faiz ile geri ödenebilmeli. Çünkü devlet ve çiftçinin parça arazilerden kaynaklanan maddi kaybı, arazi alımlarında ortaya çıkan ve devletin üstleneceği faizden fazla.

Neyse, şahsi durumlara girmeyelim. Konu dağılıyor.

Yeni kanunda bence en çok soru işareti bulunduran nokta, hayvancılık yapan arazi sahipleri. Yani çiftlikler.

Bugün arazi sahibi çoğu kişinin az yada çok, kendi hayvanlarının ihtiyacı olan yemi karşılayabilmesi için edinmiş olduğu araziler var ki bu kişinin asıl mesleği hayvancılık olduğundan asıl amacı, arazi büyütmek değil, sürü sayısını yükseltmek. Bu tip işletmeler için arazi, asıl üretimi hayvancılık olan işin yanında, bir yan üretim aracı olarak kullanılıyor.

Bu nedenle 'yeter büyüklükte tarım arazisi' kavramının ve bölgelere göre belirlenmiş normların, hayvan sahiplerini de kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekirdi.

Örneğin işi sadece tarım olan biri için kuru şartlardaki 'yeter büyüklükte tarım arazisi' boyutu 125 dekar denmiş. Bu büyüklükteki arazinin altındaki miktarlar, bir ailenin geçimi için yeterli büyüklüğe sahip değildir, diye de eklenmiş.

Oysa çiftçilik yanında hayvancılık yapan bir aile için 30 adet büyükbaş ve yem üretimi için kullanılan 80 dekar arazi, 'kanunun yeter büyüklükte olmamasına rağmen' gelir olarak ilk durumdaki (sadece 125 dekar kuru tarım arazisi işleyen) ailenin gelirinden kesinlikle fazladır.

Kanuna göre, hayvan varlığı bir işletmenin yeter büyüklükte olmasında etkili plan bi unsur değil ki bu konuya nedense hiç değinilmemiş.

Devlet, tarım arazilerinde yem bitkileri yetiştirilmesini teşvik ederek hayvancılık maliyetlerini düşürmeye çalışırken, hayvan varlığını 'yeter büyüklükte tarım arazisi' standartlarına dahil etmemesi, oldukça mantıksız bi durum.

Yoksa ben mi birşey kaçırıyorum.

Not: Ehil mirasçının belirlenmesi esnasında sorulan 'başka gelir kaynağı var mı?' sorusuna, hayvancılık yapan biri doğal olarak 'evet' diyecek ve bu cevap, puan kaybederek 'ehil mirasçı' olma şansını azaltacak bi durum haline bile getirilmiş.

aynen buda çok doğru bakın bende hayvancılıkla uğraşmadığım için bu konuyu gözden kaçırmıştım ama sanırım asıl meselede bu bu yasaları koyanlar ne kadar düşünürlerse düşünsünler bu işlerin içerisinde kişiler olmadıkları için sağlıklı bi sonuca ulaşamıyorlar.

birde video da dikkat ettim de şirketleştikten sonra ticaret kanunları geçerli buraya kadar her şey normal de mirasçının biri şirketteki hissesini hissedarlardan birine değilde 3. bir kişiye satması durumunda bence bant kopar düşüncesindeyim.

• Beğen
Tepkiler: sezgin kırcalı

madde 8 c b bendine göre:
Birden fazla ehil mirasçı olması ve bu mirasçıların miras dışı tarımsal arazilere sahip olması durumunda, bu mirasçıların mevcut arazilerini yeter gelirli büyüklüğe ulaştırmak veya bu arazilerin ekonomik olarak işletilmesine katkı sağlamak amacıyla hâkim, tarım arazilerinin yeter gelir büyüklüğünü aramaksızın bu mirasçılara devrine karar verebilir.

FEHİM link=topic=80529.msg955893#msg955893 date=1420917694' Alıntı:
birde video da dikkat ettim de şirketleştikten sonra ticaret kanunları geçerli buraya kadar her şey normal de mirasçının biri şirketteki hissesini hissedarlardan birine değilde 3. bir kişiye satması durumunda bence bant kopar düşüncesindeyim.
MADDE 8/İ – 8/C maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca aile malları ortaklığı veya kazanç paylı aile malları ortaklığı kurulduğu takdirde, ortaklardan birinin payını üçüncü bir kişiye satması hâlinde, diğer ortaklar önalım hakkına sahiptir.

peki yeter gelirli arazi büyüklüğü
sulu 70
kuru 160
dikili 10
örtülü 3 dekar

olan bi yerde babaya ait 150 dönüm arazinin
60 dönümü dikili
70 dönümü sulu
20 dönümü kuru
olsun diyelim 6 kardeş var bu durumda dikili arazi miktarı bölmeye müsait ama diğer araziler kanuna göre bölünemez kabul ediliyor bu durumda ne olacak sonuçta bir çiftçi sadece tek yönlü tarımla uğraşmıyor

bide ehil mirasçı gerçekten ehil mirasçıyı belirlemek için yeterli değil gibi geldi bana
Ehil mirasçıya ait kriterler
MADDE 10 – (1) Ehil mirasçının belirlenmesinde aşağıdaki kıstaslar dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda elli puan ve yukarısına sahip olan mirasçı veya mirasçılar ehil mirasçı olarak kabul edilir. Mirasçılardan;

a) Geçimini mirasa konu tarım arazilerinden sağlayanlara yirmi puan,

b) Tarım dışı geliri bulunmayanlara on puan,

c) Eşi fiilen tarımsal faaliyette bulunanlara on puan,

ç) Tarımsal arazileri işleyebilecek mesleki bilgi ve beceriye sahip olanlara on puan,

d) Mirasa konu arazilerin bulunduğu ilçe sınırları içinde altı yıla kadar ikamet edenlere beş puan, altı yıl ve daha uzun süre ikamet edenlere on puan,

e) Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlara on puan,

f) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında tarım sigortası olanlara beş puan,

g) Bakanlığın mevcut kayıt sistemlerine kayıtlılık süreleri altı yıla kadar olanlara beş puan, altı yıl ve daha uzun süre olanlara on puan,

ğ) Tarımsal örgütlere kayıtlılık süreleri altı yıla kadar olanlara iki puan, altı yıl ve daha uzun süre olanlara beş puan,

h) Tarım alet ve donanımlarına sahip olanlara beş puan,

ı) Kadın olanlara beş puan verilir.

şimdi bu kriterlere göre belirleyicilik olurmu mademki ekonomik bütünlük ve ekonomiye katkı yapılmak isteniyor mevcut arazilerinden kimin ne kazandığınada bakmak gerekmezmi

örneğin varislerden biri o kadar özenli bi meyvecilik yada bağcılık yapıyor dekardan bin lira kazanıyor ama tarımdışı geliri var eşide tarımdışı başka bi işte çalışıyor sosyal güvenceside var ama kafadan 30 puan kaybediyor
diğeri ise hiç bir şekilde çalışmayı sevmiyor ağaçlara bakmıyor ekiyor gübre atmıyor dikiyor sulamıyor budamasını yapmamamış ağaçları kuruyor dekardan 300 500 lira ancak kazanıyor ama eşide tarımda çalışıyor gözüküyor daha doğrusu başka bir işte çalışmıyor kendisinin başka geliri yok sosyal güvenceside yok ama kafadan 30 puan avantajlı başlıyor

şimdi bu araziler ilk örneğe kalsa adam 5 ton meyve çıkaracak türk ekonomisine 2, örneğe kalsa 2 ton meyve çıkacak ama ehil olan 2, örnek

10. Maddenin 'ç' bendi de çok subjektif. Birinin 'Tarımsal arazileri işleyebilecek mesleki bilgi ve beceriye sahip' olduğuna kim, nasıl karar verecek?

Benim bildiğim, çiftçiler için yapılan bi 'seçme ve değerlendirme' sınavı yok :D (keşke olsa da kahvelerde bilip bilmeden bol keseden sallayanların sayısı azalsa)