TARIMIN GÜNDEMİ - ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

Neden arazi toplulaştırması yapılması gerekir ?
Mirasçılar, aile malları ortaklığı kurarak geliri paylaşabilir mi ?
Arazi satışlarında son durum ne ?
Çiftçi bundan sonra arazisini satabilecek mi ?
Aile büyüklerinden kalan, tapu devri olmamış arazilerin durumu nedir ?
Çok mirasçılı ve parçalı arazilerin durumu ne olacak ?
http://youtu.be/s-hS6IJcxNo

Ynt: TARIMIN GÜNDEMİ - ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

şuan bizim köyde ortalama tarla büyüklüğü 3 dekar 8bin dönüm arazi var bende 1 parca 50 dekar yer var 18 parca tapu var yarıdan çoğu deişme yer toplamaya uğraşıyom hepsini toplayabilirsem tapuların tek tapu olcak inşallah

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

milattan önce milatdan sonra gibi.. ülke tarımı toplulaştırmadan önce toplulaştırmadan sonra diye konuşulacak:)

ÇOK geç kalınmış ÇOK önemli bi mesele.. A ' dan Z ' ye etkisi-faydası var.. hakkıyla düzgün yapılırsa herkes kazanır..

Peki mesala benim tapulu 380 donum yerim var . Bunun 300 donumu koyun en verimli mevkisinde. 80i diger mevkilerde. Ben verimli bolgelerdenmi sahiplencem yoksa digermi kafam karisti :F

konu bence üç beş defa sabitlenmeli . kamulaştırma ve miraslı yerler için büyük referans oluşturacak bir video . bize ulaşmasını sağlayan arkadaşa da çok çok teşekkürler.

Tumosan66 link=topic=80529.msg955558#msg955558 date=1420870482' Alıntı:
Peki mesala benim tapulu 380 donum yerim var . Bunun 300 donumu koyun en verimli mevkisinde. 80i diger mevkilerde. Ben verimli bolgelerdenmi sahiplencem yoksa digermi kafam karisti :F

burada yapılan tapulaştırmada ada ada tapulaştırma yapıldı. yani 300 dekar yerin bir yerde 80 dekar yer ikinci bir yerde.

DOLAR/MARK/TL gibi düşün.. tarlaları-toprağı derecelendirecekler.. toplam arazi miktarın az-çok değişebilir.. aynı mevkide en çok tarlası olana o mevkideki diğer tarlalar eklenir.. toplamda 10-15 tarla yerine büyükçe 1-3 tarla olur:)

toplulaştırma dışında sulama, yol vs hizmetlerde yapıldımı toplamda HERKES karlı çıkar bu işte..

Toplulastırma genelde muhit muhit yapılıyor. Sizin diyelim 300 dönüm yeriniz olduğu yerde diğer 80 dönüm yeriniz olduğu yerde toplulaştırılır.Eğer 80 dönüm yer verimi düşük yerden verimi yüksek 300 donumun yanına gelirse 80 dönümün miktarı biraz düşer.

Toplulaştırma gerekli bir işlem bize bir faydası da olmadı zararıda olmadı bizim yer zaten tek parça hiç bir şey değişmedi ama toplu olan tarlalar iyidir.
Ayrıca miras yolu ile tarlann bölünmemesi işi de iyi oldu eskimiş modernliğini kaybetmiş ekipmanlar ile tarım yapmaya çalışan insanların fazlalığı devlet ekonomisine de yük getiriyor.
Bir çok tarım ile uğraşan insan farklı meslek gruplarında istihdam edilecektir ancak bir dönem geçtikten sonra tarımda üretim artacak ve teknoloji kullanımı yaygınlaşacaktır

D.N Bu yazdıklarımdan kimse benim siyasi görüşüm hakkında yorum yapmasın bu yazdıklarım benim siyasi görüşümü yansıtmaz.

ibrahim_11 link=topic=80529.msg955513#msg955513 date=1420842015' Alıntı:
Neden arazi toplulaştırması yapılması gerekir ?
Mirasçılar, aile malları ortaklığı kurarak geliri paylaşabilir mi ?
Arazi satışlarında son durum ne ?
Çiftçi bundan sonra arazisini satabilecek mi ?
Aile büyüklerinden kalan, tapu devri olmamış arazilerin durumu nedir ?
Çok mirasçılı ve parçalı arazilerin durumu ne olacak ?
http://youtu.be/s-hS6IJcxNo

Araziler çok dağınık ve alanları küçük, miras yoluyla çok fazla bölünmüşler.

Arazi toplulaştırması bitmeden çevrenden satın alabildiğin kadar arazi al. Yada başka yerlerde olup bir araya gelemeyecek olanları takasa gir.

Bütün arazilerin bir araya gelemezse o zaman hepsini 2 veya 3 mevkide toplamaya çalış.

Toplulaştırmadan sonra fiyatlar kat kat artıyor dikkatli ol.

Hisseli olup mirasçıları az vs sağ olanlardan karşılıklı hisseleri al ve onlara ait olanları devret.

Bütün mirasçıları uzun yıllar önce ölen fakat kullanma hakkı yani zilyetlik sende olan araziler, senin istediğin yere mümkünse taşınır. Yada bu mülkteki hakkın ne kadar ise % üzerinden o pay senin başka tarlanla birleştirilir.

Alım satımda sorun yok, sadece toplulaştırma alanı içinde kalan yerlerden alım-satım olacaksa Tarım İl Md. ' den yazılı izin alınıp tapudan öyle alış-veriş yapılıyor. Toplulaştırma bitip yeni tapular verilince durum eskisi gibi oluyor.

Tapularda yeni arazilerin toprak değeri ve bölge değerini içeren kod rakamları var. Önceden arazi değer tesbitleri yapılıp bölge haritası çıkarılıyor. Değersiz yerdeki tarlan değerli yerdeki tarlanın yanına gelince uygun miktarda küçülüyor.

Sabit tesis, yani meyve bahçeleri, besihaneler, tarımsal işletmeler toplulaştırma dışında kalıyor.

Bu çalışmalar yapılırlen 3 defa toplantılar ve mülakatlar yapılıp halk bilgilendiriliyor. Herkes tek tek hangi arazilerinin nerede toplanması gerektiğini bildiriyor. Yapılan çalışmalarda geçici haritalar bir kaç kez asılıyor. En son itirazlar bitip yeni yerler kesinleşince fiziki çalışmalar başlıyor. Bundan sonra itirazlar kabul edilmiyor.

Şu an aklımda olanlar bunlar, başka sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Yasa teorik olarak çok güzel hazırlanmış ama unutulan yada göz ardı edilen bir kaç nokta var
1- diyelimki ekonomik büyülük 70 dönüm olan bi yerde babanın 120 dönüm arazisi 3 evladı var
araziler bölünmüyor birlikte kalıyor
bu durum evlatların kendi başlarına çiftçilik yapmadıkları durumlar için en ideal olanı ama

Ya evlatların kendi başlarına 30 ar dönüm arazileri varsa bu durumda paylaştıklarında her bir evladın 70 dönüm ekonomik büyüklüğe sahip müstakil arazileri olur paylaşmaları ülke ekonomisi için bir kayıp olmaz tabi bu paylaşmada tapu bölünmesi olmaması lazım her bir parsel tek bir kişiye kalacak yine

2- yine aynı durum var evlatlar çiftçilikle geçiniyor arazi bölünmeye müsait değil ama babaya ait parseller her bir evladın tarlasına yakın bu durumda yine evlatlara paylaşım yapılıp arazi farklılıklarının bedellerini fazla alanın az olana parasını vermesi şeklinde paylaşılmalı

3- yasaya göre sadece baba ölüyor ama yasanın haricinde her insan ölümlü yani anne de ölecek anneye ve babaya ait mallar bir kabul edilmeli
yani babanın 120 dönümü var annenin 90 dönümü var toplamda 210 dönüm arazi var ve ekonomik büyüklüğe göre bölünebiliyor ama yasa sadece bireylere göre düzenlenmiş
hatta biraz daha ileri gidilip kayınvalide ve kaynatanın öldüğü durumlarda ele alınalıydı

sonuç olarak işler ne kadar karışsada bunları göz önünde bulundurmanın daha elverişli olacağı kanısındayım

SORU.....

işlettiğim arazide aile fertlerine veya amcalarıma ait araziler var..
bunların kesinlikle tarımla alakası yok ..
gelip ziraatle uğraşmaları söz konusu değil
zaten çks kaydı kira ile bana ait..

şimdi bana ait olan ve olmayan fakat tamamını işlettiğim tarlalar diğer sahiplerininde rızasıyla
hep bir araya toplanırmı..
satmak isterlerse devletin teşviği varmı..
varsa geri ödemesi nasıl..

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80529.msg955732#msg955732 date=1420900840' Alıntı:
SORU.....

işlettiğim arazide aile fertlerine veya amcalarıma ait araziler var..
bunların kesinlikle tarımla alakası yok ..
gelip ziraatle uğraşmaları söz konusu değil
zaten çks kaydı kira ile bana ait..

şimdi bana ait olan ve olmayan fakat tamamını işlettiğim tarlalar diğer sahiplerininde rızasıyla
hep bir araya toplanırmı..
satmak isterlerse devletin teşviği varmı..
varsa geri ödemesi nasıl..

evet toplanabilir diyor adam zaten anlatırken ama 1, veya 2, askıda amcanlar gelip itiraz ederse toplanamazmış yani amcanların rızası şart isterlerse satılabilirde ama geri ödemesini bilmiyorum

FatihEFE link=topic=80529.msg955726#msg955726 date=1420899680' Alıntı:
ibretlik tespit yapmışım :D başlı başına bir konu açılabilir bu tespitle ;D (einstein mod on)

bende senin kafanı biraz karıştırayım.
babam 99 yılında vefat etti. araziyi satın alırken 1/2 hissesini annemin üzerine almış. mirasçının biri yerleri satışa verdi. ancak 2014 mayısında çıkan kanundan sonra annemde vefat etti. bu arada mahkeme halen devam ediyor. yerler satışa giderse babamın malıyla birlikte annemin malı da gidecek. benimde ekonomik büyüklükteki bir işletmeye gelebilmem için arazilerin bir kısmına ihtiyacım var.bir başka dava açıp annemin arazisi için . oda babamla ortak
ortaya muallak bir durum çıkıyor kısaca buyrun buradan yakın.

FatihEFE link=topic=80529.msg955724#msg955724 date=1420899454' Alıntı:
Yasa teorik olarak çok güzel hazırlanmış ama unutulan yada göz ardı edilen bir kaç nokta var
1- diyelimki ekonomik büyülük 70 dönüm olan bi yerde babanın 120 dönüm arazisi 3 evladı var
araziler bölünmüyor birlikte kalıyor
bu durum evlatların kendi başlarına çiftçilik yapmadıkları durumlar için en ideal olanı ama

Ya evlatların kendi başlarına 30 ar dönüm arazileri varsa bu durumda paylaştıklarında her bir evladın 70 dönüm ekonomik büyüklüğe sahip müstakil arazileri olur paylaşmaları ülke ekonomisi için bir kayıp olmaz tabi bu paylaşmada tapu bölünmesi olmaması lazım her bir parsel tek bir kişiye kalacak yine

2- yine aynı durum var evlatlar çiftçilikle geçiniyor arazi bölünmeye müsait değil ama babaya ait parseller her bir evladın tarlasına yakın bu durumda yine evlatlara paylaşım yapılıp arazi farklılıklarının bedellerini fazla alanın az olana parasını vermesi şeklinde paylaşılmalı

3- yasaya göre sadece baba ölüyor ama yasanın haricinde her insan ölümlü yani anne de ölecek anneye ve babaya ait mallar bir kabul edilmeli
yani babanın 120 dönümü var annenin 90 dönümü var toplamda 210 dönüm arazi var ve ekonomik büyüklüğe göre bölünebiliyor ama yasa sadece bireylere göre düzenlenmiş
hatta biraz daha ileri gidilip kayınvalide ve kaynatanın öldüğü durumlarda ele alınalıydı

sonuç olarak işler ne kadar karışsada bunları göz önünde bulundurmanın daha elverişli olacağı kanısındayım

1-) Arazinin bölünümü söz konusu değil. Babadan kalan 120 dekarı kardeşlerden sadece bir tanesi (ehil mirasçı) alabilir. Bölünme yok. Birleşme olabilir. 2. Seçenekleri de kendi arazilerini de birleştirerek büyük bi 'Adi aile ortaklığı şirketi kurabilirler'.

2-) ilk maddedeki çözüm bunda da geçerli.

3-) Şu anki amaç, mevcut işletmeleri 'gerçekte olduğu gibi' olabilecek en küçük birimler olarak ele almak. Ancak böyle tekrar sağlıklı bi birleştirme yapılabilir.

FEHİM link=topic=80529.msg955740#msg955740 date=1420901542' Alıntı:
bende senin kafanı biraz karıştırayım.
babam 99 yılında vefat etti. araziyi satın alırken 1/2 hissesini annemin üzerine almış. mirasçının biri yerleri satışa verdi. ancak 2014 mayısında çıkan kanundan sonra annemde vefat etti. bu arada mahkeme halen devam ediyor. yerler satışa giderse babamın malıyla birlikte annemin malı da gidecek. benimde ekonomik büyüklükteki bir işletmeye gelebilmem için arazilerin bir kısmına ihtiyacım var.bir başka dava açıp annemin arazisi için . oda babamla ortak
ortaya muallak bir durum çıkıyor kısaca buyrun buradan yakın.

şimdi öncelikle hukukçu falan değilim onu belirteyim o yüzden yanlış bilgi verebilirim ama anladığım kadarıyla durumunuz şöyle araziniz ortak tapuda anne ve babanızın üzerine babanız vefat ettikten sonra açtığınız veraset davası sonucu olarak babanızın mülkiyeti bilmem kaç pay kabul edilip annenizde dahil olmak üzere paylaştırılmıştır bu durumda anneniz artık o tarlada 1/2 değil daha fazla hisseye sahiptir daha sonra annenizde hakkın rahmetine kavuşmuş başınız sağolsun ve varislerden biri ki bu durumda sağ ise kardeşiniz aksi durumda onun varisleri satışa çıkardı bu durumda sizin alım önceliğiniz var diyor yasa ve size kredide sağlanacak diyor dava sonucununda bu şekilde olması lazım ama dava uzarsa avukatınızı değiştirin sizi yolmaya çalışıyor olabilir