Sezon Geliyor Yumurtalık Etlik CiwCiw Almayı Düşünenler

Ynt: Sezon Geliyor Yumurtalık Etlik CiwCiw Almayı Düşünenler

sebazios link=topic=80651.msg984069#msg984069 date=1426807135' Alıntı:
Derenin az aşağısında da bi kumsal var. 23m2.. Üfff diyorum. Ne planlar ne planlar.

Şaka bi yana Bantun ' un hayali bi virüs gibi. Bildiğin salgın.. Ülkedeki herkes aynı hayali kurar mı be arkadaşım :D

Yılmaz, ben de komşunun oğlunun kayınpederinin amcaoğlundan duydum, sülün işinde iyi para varmış ne diyorsun :D

Ynt: Sezon Geliyor Yumurtalık Etlik CiwCiw Almayı Düşünenler

DeHLiZ link=topic=80651.msg984235#msg984235 date=1426856778' Alıntı:
Yılmaz, ben de komşunun oğlunun kayınpederinin amcaoğlundan duydum, sülün işinde iyi para varmış ne diyorsun :D

ama sülün işinde gerçekten iyi para var, hastaları var, acaip paralar döküyorlar kuşlara :) :) :)

Cevap: Ynt: Sezon Geliyor Yumurtalık Etlik CiwCiw Almayı Düşünenler

İzmirde yatırıma başlamak üzereyiz, bin adet Lohman Brown ile başlamayı düşünüyoruz, çok uzun zamandır araştırma ve besleyen çiftlikleri geziyorum bölgede, bizim burada piyasada oldukça talep gören bir ürün doğal köy yumurtası, pazarlama sorunumuz yok gibi, yapanlar şu anda mal yetiştiremiyor, riskleri var tabi, açıkta beslendiğinden hastalıklara açık bir iş ama onun da çaresi var, bakalım... işe başlayınca fotoğrafları paylaşıcam...
Yem fiyatları yüksek. yumurta fiyatları düsuk biraz hesap yaptım vazgectim.

genetiği değiştirilmiş türlere para vermeyin.
sağlığınızı tehlikeye atmayın.
yerli cinsleri koruyun,
her yerde aynı cins, aynı tür tavuk görmek iyi bişey değil.
üretilip satılan civciv ya da tavukların hepsi bir uluslararası şirketin patenti altındadır. o şirketin ürünüdür.
Genetiği değiştirilmiş, laboratuvarda üretilmiş cinslerdir...
en iyisi köy tavuğu, gen karışımı, ilaç bulaşımı olmayan...

yerli cinsleri koruyun,
üretilip satılan civciv ya da tavukların hepsi bir uluslararası şirketin patenti altındadır. o şirketin ürünüdür.
senin bim marketler ve tavukları hakkındaki yorumunu merak ediyorum
şaka değil haa :)

yerli cinsleri koruyun,
Atak s türü Tavuklar sözde yerli diyorlar..yalan mı?

pek satın tavuk yememeye özen gösteriyim ama ne yapsak
gene de haftada bir en azından tavuk suyu, tavuk döner veya içinde tavuk eti olan bir şey yiyoruz.
yani çiğ paketli tavuk pek almam, hazır pişmiş alıyorum.
Bim'e gelince paketlenmiş tavuk almıyorum yazdığım gibi ama BiliBili yumurtadan şaşmıyorum :)
Bim'deki bilibili yumurtalar çok satıyor o yüzden tazedir diye sürekli oradan alıyorum...

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Atak s türü Tavuklar sözde yerli diyorlar..yalan mı?

bir yerde marka ve patent varsa, o bir şirkete aittir ve normalinden çeşitli yollarla değiştirilmiş veya ırkı kırılmış bir türü ifade eder.
normal doğal bir tavuk cinsi kimseye ait değildir. fakat gen değiştirme veya ıslah yada çiftleştirme yöntemleriyle yeni bir cins ırk ortaya çıkarıp onun patentini alıyorlar...
ben yerli yabancı diye ayırmıyorum.
Gen değişikliği veya kırma varsa almayın diyorum.
doğal olmayan, işlenmiş gıdalardan uzak durun. sağlıklı yaşayın...

Şöyle bir örnek vereyim. Bir kaç sene önce akrabamız hayvan pazarından tüysüz tavuklar aldı, yemek için. Hayvanları getirdi köye ama hayvanlarda hareket edecek güç yok. Bugün keseriz yarın keseriz diye bir kaç ay besledi. "Bunların özelliği bu, bunlar tüysüz olur" diye satılan tavuklar bildiğimiz tüylü köy tavuklarına dönüştü. Kimisi siyah oldu, kimisi kahverengi. Ayaklandılar, neredeyse köyü komple gezecekler :D. Akrabaya, "tavuğu bu hale getiren her ne ise sana da az çok zararı olur" dedim. Basmışlar ilacı basmılar ilacı, hayvanı perişan etmişler. 1-2 tanesini tilki kaptı. Kalanını da akraba kesip yedi.

Broiler diye tabir edilen etlik tavuklar da neredeyse bu şekilde yetiştiriliyor. Hayvancılık programlarında broiler tavuk yetiştiriciliğini izliyorum. Hayvanlar 2 adım atıp düşüyor. Yem yemeye, su içmeye halleri kalmamış. Birbirlerini çiğniyolar, sesleri çıkmıyor. Adam işin uzmanı, ortam şöyle olacak böyle olacak diye konuşuyor. Yahu sen bu işin uzmanısın, okulunu okumuşsun, belki de veterinersin; sen bu hayvanlara sağlıklı diyor musun? Yorum yok... Zaten hayvanların sağlığıyla ilgili en ufak konuşma geçmiyor.

Ben sırf bu et, yumurta sorunu yüzünden kendim yetiştirmeyi düşünüyorum. Köydekilerin zaten tavuğu, arısı filan olmalı. Ben de köye gidebilirsem kesinlikle alacağım.

• Beğen
Tepkiler: meskisehiri
Cevap: Ynt: Sezon Geliyor Yumurtalık Etlik CiwCiw Almayı Düşünenler

bende yeni başladım hobi amaclı
lohman aldım 3 tane 50 tl hergün garanti 2 tane yumurtluyor cok uysal
10 tane köy tavugu aldım daha piliç günde 1 tane
5 tane ataks onlarda daha piliç hareketli tavuklar
20 tane astrolop alacagım şimdilik yeter
yem olarak bugday taze ot ve yemek artıkları veriyorum
Buğday yağlandırır tavuğu. Yumurta almakta zorlanırsınız.