TİGEM’in yatırımları hız kesmiyor

TİGEM’in yatırımları hız kesmiyor

07 Ocak 2015 Çarşamba - 11:45

TİGEM 2015- 2017 yıllarında, mevcut tesislerin modernizasyonunun yanı sıra, 1000 ana başlık komple damızlık sığır tesisi yapılmasını planlıyor.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) önümüzdeki yıllarda hayvancılık, sulama, mekanizasyonun yenilenmesi, tarımsal yapılar ve tesis yapımı olmak üzere 4 ana başlıkta planladığı yatırımları hayata geçirecek. TİGEM 2015- 2017 yıllarında, mevcut tesislerin modernizasyonunun yanı sıra, 1000 ana başlık komple damızlık sığır tesisi yapılmasını planlıyor.

Türkiye koyun yetiştiricilerinin son dönemde artan yüksek verimli ve üstün vasıflı damızlık taleplerinin büyük ölçüde karşılanabilmesi amacıyla TİGEM, 2010 yılında 46 bin ana baş hayvan varlığı ile sürdürdüğü damızlık koyun yetiştiriciliği kapasitesini 2017 yılında 119 bin ana başa çıkarmayı hedefliyor. 9 işletmede 45 bin başlık komple damızlık koyun tesisi yapılması, mevcut barınakların modernizasyonu, koyun yetiştiriciliği yapılan tüm işletmelerde otlatma tesisi kurulması planlanıyor. TİGEM, safkan Arap atı yetiştiriciliği yatırımlarına da devam ediyor.

Sulu tarım arazisi 1 milyon dekara çıkacak

TİGEM, Şanlıurfa Ceylanpınar ve Amasya Gökhöyük işletmelerinde DSİ sulama kanallarından ve yeraltı su potansiyeli olan işletmelerde ise derin kuyulardan sağlanacak sulama suyu ile 2015-2017 yıllarında 130 bin 831 dekar arazinin sulamaya açılmasını planlıyor. Projenin tamamlanması ile TİGEM ' in sulu tarım arazisi 850 bin dekardan 1 milyon 21 bin dekara çıkarılacak.

TİGEM ' in sertifikalı hububat ve yem bitkileri tohumluklarının üretimi ve dağıtımındaki etkinliğin artırılması hedefleniyor. TİGEM, 2015-2017 ' de 1 tohum hazırlama tesisi, 2 tohum hazırlama tesisinin otomasyonu, 3 renk ayırıcı sistem, 76 bin tonluk mahsul muhafaza silosu, 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma tesisi kurmayı planlıyor.

Ynt: TİGEM’in yatırımları hız kesmiyor

Yatırım bütçesinin kimin tarafından karşılandığını yazsalardı bir de..

El şeyi ile gerdeğe girmek neyse de bir de bununla övünmek hakikaten abes.

Ercan AYKUŞ link=topic=80688.msg957886#msg957886 date=1421305289' Alıntı:
Maşallah tigem ' den hep iyi haberler alıyoruz başarılar dilerim :)
şakamı yoksa gerçek mi dediğin anlamadım kardeş ama neyse . ulaş TİM 400 büyük baş kapasiteli ahırlar yaptı ikinci sene hayvanları başka çiftliklere sevketti ahıra gerek kalmadı, pivot sistem sulama kurdu karaziyi patates üretimi için firmalara verdi ( nasıl bi arge yaptılarsa su bitti alan firma patatesini de sulayamadıya neyse ), bu geçtiğimiz yıl aldıkları valtra traktör ve gaspardo çekili ekim makinları ile tarlalar ekildi ama tarlaların yarısı boş kaldı ekim hatası nedeniyle it oynamış yonca tarlasına döndü, ben gittim ulaş tim ' e bana da arazi verin bende tohumluk üreticisiyim dedim bana ankarada dayın varmı dedi şb. müdürü welhasılı ne yatırımı ne kaldırımı olan bize oluyor malzemeler kullanılmadan hurda fiyatına satılıyor hayvanlar keza aynı, traktörler, arazi sahipsiz sonra malına sahip çıkmayan tigem yatırım yapıyor

bytk link=topic=80688.msg961903#msg961903 date=1422048934' Alıntı:
şakamı yoksa gerçek mi dediğin anlamadım kardeş ama neyse . ulaş TİM 400 büyük baş kapasiteli ahırlar yaptı ikinci sene hayvanları başka çiftliklere sevketti ahıra gerek kalmadı, pivot sistem sulama kurdu karaziyi patates üretimi için firmalara verdi ( nasıl bi arge yaptılarsa su bitti alan firma patatesini de sulayamadıya neyse ), bu geçtiğimiz yıl aldıkları valtra traktör ve gaspardo çekili ekim makinları ile tarlalar ekildi ama tarlaların yarısı boş kaldı ekim hatası nedeniyle it oynamış yonca tarlasına döndü, ben gittim ulaş tim ' e bana da arazi verin bende tohumluk üreticisiyim dedim bana ankarada dayın varmı dedi şb. müdürü welhasılı ne yatırımı ne kaldırımı olan bize oluyor malzemeler kullanılmadan hurda fiyatına satılıyor hayvanlar keza aynı, traktörler, arazi sahipsiz sonra malına sahip çıkmayan tigem yatırım yapıyor

Hocam anlamadığım nokta şu oldu Tigem, Karacabey-Ulaş-Çukurova farketmeksiniz kişi gidip söylerse ve yeterli kriterleri sunarsa Tigem ' in arazisinde kendisine yer işleyebiliyor mu ?
Veya Tigem arazisinde kişinin kendisine yer işlemesinin şartları varsa bunlar neler ? Acaba ben mi yanlış anladım çünkü bildiğim kadarıyla Karacabey Tigem ' de böyle bi olay yok. Karacabey bütün arazisini kendi işliyor.

tigemide yavaş yavaş satacaklar belli oldu :)
normal de bir devlet kuruluşu önce zarar ediyor deniliyor sonra nasıl düzeltiriz adı altında kuruluşa epe yyatırım yapılıyor
ensonunda ise
ne yaptıysak olmadı zarar ediyor deyip satıyorlar
tigemin kaderide bu
gerçi zaten uzun yıllardır tigem arazilerini kısa vadeli ve uzu nvadeli kiralıyor birçok şahsa
hatta biryerdeki araziyi 49 yıllıgına kiraladıgıı duymuştum

noble link=topic=80688.msg965368#msg965368 date=1422840425' Alıntı:
Hocam anlamadığım nokta şu oldu Tigem, Karacabey-Ulaş-Çukurova farketmeksiniz kişi gidip söylerse ve yeterli kriterleri sunarsa Tigem ' in arazisinde kendisine yer işleyebiliyor mu ?
Veya Tigem arazisinde kişinin kendisine yer işlemesinin şartları varsa bunlar neler ? Acaba ben mi yanlış anladım çünkü bildiğim kadarıyla Karacabey Tigem ' de böyle bi olay yok. Karacabey bütün arazisini kendi işliyor.
kardeş tigemin bazı işletmeleri toplu olarak uzun yıllar vade yapılarak kiraya verildi örneğin alparslan tar. işl., hafik tar. işl., kırşehir tar.işl. gibi ama benim bahsettiğim olay ulaş TİM in tamamı değil sadece sulama olanağı bulunan araziler tohumlık patates üretimi adı altında firmalara verildi.