Çerezlik Ayçekirdeği Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey (Resimli Anlatım)

Ynt: Çerezlik Ayçekirdeği Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey (Resimli Anlatım)

Dediğiniz sistem güzel ama yine kelleleri yere kesip yerden biçere atmak gerekecek? Elle attıktan sonra gezer patozla fazla bir farkı kalmaz.

hayır elle kesmeye gerek yok yavaş işledikten sonra yerden 20 cm yükseklikte biçile bilir.ama biçerin ömrünü azaltacağı kesin forumda biçerden anlayan arkadaşlar vardır.onlar bu konuda daha aydınlatıcı bilgi vere bilirler.

sefayuksel link=topic=80720.msg960440#msg960440 date=1421787812' Alıntı:
hayır elle kesmeye gerek yok yavaş işledikten sonra yerden 20 cm yükseklikte biçile bilir.ama biçerin ömrünü azaltacağı kesin forumda biçerden anlayan arkadaşlar vardır.onlar bu konuda daha aydınlatıcı bilgi vere bilirler.

Bizde ayçekirdeği boyları dengesiz olduğu için imkansız denilebilir ama daha sık ekili ve sulu ekilen tarlalarda dediğiniz olabilir haklısın

fark etmez bu sene bizim burda sulu çekirdeği biçer işledi işlemede sıkıntı çekmiyo yerden 15-20 cm yukardan işledi tek sıkıntı çekirdek pis çıkıyordu bide çok geç işlediler kuruması için mevsim geçtiğinden dolayı yağışlara falan yakalandı çok uğraştırdı

Arkadaşlar ben bu sene demedim 70 cm arayla ektim bikere suladim yagmurlama taban gubresi attim ama sonrasinda tarlaya giremedik yagmur camur derken boy atti motor sigmayinca giremedik sicaklar ve sam berbat etti kafalar buyumedi taneler ufak kaldi zaten tadimi tutmayinca isin zor demektir oldum fiyatina almaya calisirlar ki zaten oyle de oldu benim arkadaslara tavsiyem su olur ankara icin tadima gecti gecti yoksa garajda dokme olarak depolayip 2.3. Ayi beklemeleri borcu derdi yoksa tabi sulama konusuna gelince en iyi damlama sulama yada yagmurlama (gunes isinlarindan etkilenmeyecek) sekilde sulama salma sulamada devrilme cok oluyo bunlar tecrubeyle sabit kar konusuda ekin ve diger hububatlardan bi nebze daha iyi kar birakiyo girdisi fazla degil bugun 3 tl 4tl kotu para degil gecen sene 5 tl ye sattik bu sene 2.5 tlye gitti allah bereket versin isciligi o kadar zor degil 4 kisi gunde 50 donum rahat dover yuruyen mmakinada yada sabit makinada ekmeyen arkadaşlara tavsiye ederim katli bi alan ...

tumosan66 siz toprağı 3 4 defa karıştırırsanız topraktaki nemi azaltırsınız ve dolasıyla ürününüzün çıkış gücünü zayıflatırsınız. Burdaki amaç minimum işlemle maksimum iş verimliliğini elde etmek unutmayın.
demıssınız tarlayı kısın surmedık bahardada epeyce otlanmıs cozum ???

Konuyu Tamamen Okudum Uzun Zaman Olmuş Gübreleme Konusunda Bilgi Verilecekmiş Ama Baktım Bulamadım Bu Sene Ekmeyi Düşünüyorum İlk Olarak Elinzde Tohumluk Satabileceğiniz Çekirdek Varmı Veya Almamı Önerebileceğiniz Bir Yer İkincisi Gübreleme İlk Olarak Ekimden Önce Tarlayı Hümik Asid Kullanımı Bunu Babam Önerdi Ama Ben Fazla Sıcak Bakmadım Sizce Kullanmalımıyız Kullanırsak Bi Faydasını Görebilirmiyiz Bölge Olarak İç Anadolu Kurak Ve Yağmursuz Geçiyor Bildiğiniz Gibi Ayrıca Sulama İmkanımız Yok İkincisi İse Yapraktan Gübreleme Bu Önemli Çünki Verime Çok Katkı Sağlıyacağını Düşünüyorum Ne Karışımı Uygulamalıyız Hazır Sıvı Gübreler Varmı Şimdiden Cevaplar İçin Teşekkür Ederirm ...

Bu çerezlik ayçekirdeği işcin varsa en karlı ürünlerden birisi.Biz evde 4 kişi 10 ton malı zar zor çıkarıyoruz.İşci bulma sıkıntım olmasa bütün arazimi çerezlik ayçekirdeği ekerim.Şu malı patoz gibi temiz hasat eden biçerdöver çıkarsalar süper olacak.

Bu çerezlik ayçekirdeği işcin varsa en karlı ürünlerden birisi.Biz evde 4 kişi 10 ton malı zar zor çıkarıyoruz.İşci bulma sıkıntım olmasa bütün arazimi çerezlik ayçekirdeği ekerim.Şu malı patoz gibi temiz hasat eden biçerdöver çıkarsalar süper olacak.

Ekmişken sulu ekmek lazım sulu araziye ekenler bayağı verim alıyor :) Bizim akraba Clayson 1530 a tabla yaptırıp ayçekirdeği ekmek için ayarladı makinadan memnun kaldılar çekirdeği baya temiz çıkarıyormuş diye duydum..

slm arkadaşlar çerezlik ayçekirdeği konusunda yazılan bütün bilgiler doğru yazan arkadaşa teşşekkür ederim ama yanlış bilinen bir şeyi düzelmek sizlerinde faydalanmasını sağlamak isterim ayçekirdeği eleme işlemi artık biçerdöver denilen ilkel ve çekirdeğe zarar verilen ekipmanlarla yapılmamaktadır. kesinlilke çekirdeği kırmayan ön eleme sistemine sahip traktörden hareket alarak çalışan saat kapasitesi 2000 kg ram civarı ve istenilen yerde eleme yapabilen bir makineyle yapılmaktadır.detaylı bilgi ve videoları itimat tarım makineleri resmi veb sitesinden izleyebilirsiniz. kesinlikle harika bir makine.

Arkadaşlar cümlaten merhabalar. Çerezlik ayçiçeği ekimi için makina araştırdım. Yukarıda arkadaşın yazdığı İTİMAT makinayı internette buldum. Bu makina ayçiçeğinin yanında kavun ve karpuzda ekiyormuş. Kullanan arkadaşlar var ise yorumlarını bekliyorum.
Bu yıl borç çok, nohut ekecektik ama tohumun yarısını evimizin bodrumundan çaldılar. Bari tarlaları boş bırakmayalım .