Çilek Denemesinden Kareler ( Yazdan Kalma )

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

Kızım yardım ederken. Maşallah derseniz sevinirim.

Bu sene nasip olursa çilek dikeceğimiz yer.

Kızımın gittiği kreşte çocuklara dilimin döndüğünce çiftçiliği anlatmaya çalışırken.

Not: Çilek eşimin yüksek lisans tezi konusu; Eskişehir şartlarında 5 farklı çeşidin farklı zamanlarda dikilmesi durumunda en verimli olanının tespit edilmesi. Farklı çeşitlerin arasında boşluk var. Kuruyanlara gelince, geç ekimde karşılaşılabilecek tutmama oranının ve verime etkisini tespit için olduğu gibi bırakılıyor.

Ynt: Çilek Denemesinden Kareler ( Yazdan Kalma )

DeHLiZ link=topic=80842.msg959835#msg959835 date=1421675188' Alıntı:
Maşşallah :)

Örtü altı yapmıyorsunuz, örtü altı düşünüyor musunuz?

Maşallah için teşekkürler.

Yüksek lisans denemesi olduğu için kuruyanın yerine yenisini , örtüaltı gibi sonucu etkileyebilecek şeyleri yapmıyoruz.

Ama son resimdi galiba, buraya yeni dikeceğimiz çilekler için herşey serbest. :)

öncelikle kızın için maşallah abi .
şimdi çilekte bizim bölgede karşılaşılan en büyük soru naylob altına serilen damlamanın sudaki demir ve iyi filtreleme yapılmamasından dolayı çabuk tıkanması o yüzden çikekleri bi kaç yılda bozmak zorunda kalıyorlar . bınunla ilgili bi kişi ilk dikim yaparken 3 adet damlama çekti ve sanırım 4. senesi hala bozmadı önerin ticari anlamda düşünüyorsanız suyunuzda damlama ile ilgili bu tip sorunlarıbız varsa yada olabilmeai muhtwmelse ilk etapta en azından bir yedek damlamayı naylonun altına sermeniz

Maşallah Abi, Çocukları Böyle Küçükten Toprağa Alıştırmak İlerisi İçin Güzel Bir Adım Olacaktır :)
Çileklerin Arasında En Uygun Olanı Hangisiydi Peki ?
Seneye de O Çeşidi mi Ekeceksin...

hemserim maşallah allah uzun ömürler versin.. kızın yasında kızım var buyaz bızde onunla beraber 15.20 kök bahçemize çilek ektik aklıma geldi :)

Ali SARAÇ link=topic=80842.msg959913#msg959913 date=1421686113' Alıntı:
öncelikle kızın için maşallah abi .
şimdi çilekte bizim bölgede karşılaşılan en büyük soru naylob altına serilen damlamanın sudaki demir ve iyi filtreleme yapılmamasından dolayı çabuk tıkanması o yüzden çikekleri bi kaç yılda bozmak zorunda kalıyorlar . bınunla ilgili bi kişi ilk dikim yaparken 3 adet damlama çekti ve sanırım 4. senesi hala bozmadı önerin ticari anlamda düşünüyorsanız suyunuzda damlama ile ilgili bu tip sorunlarıbız varsa yada olabilmeai muhtwmelse ilk etapta en azından bir yedek damlamayı naylonun altına sermeniz

Teşekkür ederim.

Net değil ama muhtemelen fidelerden ilk yıl hariç takip eden 3 yıl verim alınacağından 4 yıl içinde tıkanma sorunu yaşamamalıyız. Filtre sistemimizde bir sorun yok suyumuz 3lt/sn ama filtrenin kapasitesi 22lt/sn ( daha önce başka yerde kullanıyorduk sonra buraya taktık ). İnşallah tıkanma olmaz.

ismail_17 link=topic=80842.msg959919#msg959919 date=1421686798' Alıntı:
Kolay gelsin bereketli olsun, kızına da 41 kere Maşallah .

Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

omerfarukkoc link=topic=80842.msg959926#msg959926 date=1421688157' Alıntı:
Maşallah Abi, Çocukları Böyle Küçükten Toprağa Alıştırmak İlerisi İçin Güzel Bir Adım Olacaktır :)
Çileklerin Arasında En Uygun Olanı Hangisiydi Peki ?
Seneye de O Çeşidi mi Ekeceksin...

Teşekkürler. Sıkıştırmadığımız sürece toprakla uğraşmayı seviyor. Bazen naz evi olduğu aklına geliyor tabi.
Burada Sweet Ann, Kabarla, Redlads Hope, Albion, San Andreas çeşitleri var. Net sonuç bu yıl sonunda belli olacak ama yıl kaybetmemek için güvendiğimiz iki çeşiti dikeceğiz inşallah. Kabarla ve Albion olacak gibi toplam 3.000 adet çeşit bu hafta netleşecek.

aslan26 link=topic=80842.msg959929#msg959929 date=1421688587' Alıntı:
Bereketlı olsun abi.Çileği ektigin yer köyün yanımı fotoğraflardan öyle görünüyorda.

Sağol Rıdvan. Köyün çıkışında Tavuk çiftliğinin hemen yanında. Buradan bakmakla olmaz yanlız yaza gelip tadınada bakmalısın.

By_eSeS link=topic=80842.msg959930#msg959930 date=1421688622' Alıntı:
hemserim maşallah allah uzun ömürler versin.. kızın yasında kızım var buyaz bızde onunla beraber 15.20 kök bahçemize çilek ektik aklıma geldi :)

Allah razı olsun. Hayırlı evlat olurlar inşallah. Yolunuz düşerse beklerim. Rıdvan yeri biliyor.

Tahminimden çok ortak yönlerimiz varmış :D

1-) benim hanım da ziraatçı.

2-) bende kız babasıyım.

3-) ben de çalışırken imkan olduğunca yanıma almaya çalışırım. (Bkz: http://www.trakkulup.net/videolar-(cekimler)-480/en-kucuk-ciftci/ )

4-) üstelik benimki de ana okulunda.

Allah onlara uzun, kaliteli ve başlarını dik tutabilecekleri ömürler versin.

Not: çilek hakkında rahatsız edicem :D

merhaba
küçük yaşta çiftçiliği çocuklara sevdirmek çok güzel. Maaşallah Allah kem gözlerden nazarlardan saklasın kızınızı.

ben de eskişehirliyim. bu ara çilek işini araştırıyorum. yaklaşık 2,5 dekar bir yer ayırdık. ağaç dikmeyi planlıyoruz bu baharda inşallah. ağaçlar yetişene kadar aralarına çilek dikmeyi düşündük. hangi çeşit olur, dikimi bakımı nasıldır, sizden bilgi almak isterim. Uygun olduğunuz bir zamanda görüşmek isterim.
teşekkür ederim.

- Toprak yapısı çok önemli. Killi ve kireçli değilse iyi olur.
- Kabaca her dekar başına bir kişi bununla ilgilenmeli sizin için 2-3 kişi yani.
- 1.500tl/da gibi işçilik hariç kurulum maliyeti var.
- Su çok önemli ben yapamıyorum ama günlük sulansa iyi olur.
- Kabaca aylık 150-200 tl gübre maliyeti var.
- Pazarı ve işçiyi iyi ayarlamak gerekiyor. İşçi en büyük problemlerden. Çilek nazik meyve hasadı dikkatli yapmalısınız.
- Sezon başı ve ortasında ürünü günlük elden cikarmalısınız .
Vs vs...