Destekleniyor muyuz? Köstekleniyor muyuz? (Tarımsal Destek İlizyonu)

Ynt: Destekleniyor muyuz? Köstekleniyor muyuz? (Tarımsal Destek İlizyonu)

Bence hangi parti gelirse gelsin bu değişmeyecek.Meclisteki milletvekillerine bakın kaç tanesi toprakla uğraşmış toprakla uğraşmayan adam bizi anlayamaz anlattıklarımız onlara hikaye gelir çiftçiler avrupadaki gibi eylem yapmadığı sürece bu değişmez birlik olmamız lazım.

neden her seyı baskasından beklıyoruz bakın yunan cıfcısıne bakın fransız cıfcısın ehepsı orgutlu bız neden örgutlu olamıyoruz bızım asıl sıkıntımız bu eger orgutlu olsak sıyasıler bızımle dalga gecmemez

örgütlü toplum güçlü toplumdur.. örgütlü üretici güçlü üreticidir.. siyaset bi yana kırsal bunu kendi içinde ya paşa paşa başaracak yada kuru yaprak misali savrulup gidecek.. olay budur uzatıp kısaltmaya gerek yok.

(siyasiler tek tek bireyleden korkmaz hatta aslında adam yerine koymaz.. ama bi sıfatın varsa.. o da başkanı, birlik başkanı, kooperatif başkanı gibi o zaman eli mecbur sever sayar dinler)..

Üretici şu soruyu kendine sorup cevabını dürüstçe vermediği sürece hepsi lafı güzaf.. tek mi takılcam örgütlümü?

NOT: aslında işin garibi şuan tüm mevzuat, destekler vs.. üreticinin birleşmesini teşvik edici, destekleyen bi yönde yani devlette karşıma birleşip adını koyun gelin diyo..

yazdıklarım güncel, günübirlik siyaset veya gündem için değildir.. bu tarımsal yapının ANA sorunlarından biri, inşallah küçük-orta aile işletmeleri bu uçurumu görüp tedbir alırlar.. yoksa ABD misali dev-fabrika tarzı işletmelerin eline kalacak tarım sektörü..

condere link=topic=81188.msg964209#msg964209 date=1422606078' Alıntı:
Bence hangi parti gelirse gelsin bu değişmeyecek.Meclisteki milletvekillerine bakın kaç tanesi toprakla uğraşmış toprakla uğraşmayan adam bizi anlayamaz anlattıklarımız onlara hikaye gelir çiftçiler avrupadaki gibi eylem yapmadığı sürece bu değişmez birlik olmamız lazım.

birliklerimiz var yok değilde . ilk önce konuyu kendimizden düzeltmeyle başlamalıyız. şöyle ki sen icarla bir yer için anlaşıyorsun bende senin yaptığın icarı nasıl bozarımla uğraşıyorum ; senin verdiğin fiyatın iki katına çıkıyorum ne ben para kazanabiliyorum nede senin kazanmana müsade ediyorum.
değişimin ilk önce kendimizde olması gerekir. her geçen günde geç kalmaya başlıyoruz.
Avrupa daki milletvekili tarladan anlamaz ama karşısında bir birine güvenen bireyler çıkınca o da düşünmeye başlıyor tabiki..

ömer sağlam link=topic=81188.msg964213#msg964213 date=1422606616' Alıntı:
neden her seyı baskasından beklıyoruz bakın yunan cıfcısıne bakın fransız cıfcısın ehepsı orgutlu bız neden örgutlu olamıyoruz bızım asıl sıkıntımız bu eger orgutlu olsak sıyasıler bızımle dalga gecmemez

Örgütlenmek güzelde birde bizim Türk Milletinde işletenler yöneticiler yiyorlar anlayışı var babamlar 10-15 arkadaş 1979 da kalkınma kooperatifini kurmuş babamda işletmesini üstlenmiş. 3-4 yıl güzel ondan sonra başlamış taht kavgası adını yazamayan adamlar işletmenin başına geçmeye başkanlık yapmaya çalışmış. Kooperatif zeytin yağı çıkarma ve tahıl öğütme yani yem kırma un çıkarma gibi hizmetler veriyormuş. Fakat ne hikmetse kırıcıların içinden civata demir parçası vb. materyaller çıkmaya başlamış. Bazı şerefsizler çuvallarıyla beraber ihanetide getirmeye başlamışlar en sonunda babam işletmeyi bırakmış kimseninde biyerleri işletmeye yetmemiş. 30 senedir faaliyet göstermeyen bir kalkınma kooperatifimiz var. Daha sonra Benim yeni yetiştiğim dönemlerde Tariş vardı Pamuk, Zeytin, Zeytin Yağı, Kuru üzüm gibi mahsülleri oraya veriyorduk orda da eksperlere parayı en çok kim yedirirse en rekolteli mal onun olmaya başladı oda iş yapmaz oldu o yüzden bizim Çiftçimiz yine tüzel kişiliklere eli mahkum vaziyette Çünkü Milletimiz önüne geleni eliyle itiyor.

adamlar düzeni kurmuş cumhurbaşkanı kızımı milletvekili yapacağım diyor polisi askeri kendine göre düzenledi dikdatör oldu parayla oy alıyor dedelere hacı hoca görünüyor afedersiniz ama çingenelere oy karşılığı kolilerle şarap dağıtıyor alıyor oyunu olan yine çiftçiye oluyor bu hükümetin her meslek kesimine faydası olmuş olabilir ama çiftçiye gram faydası yok

s.a beyler..
yine kendi aranızda fısıldaşıyonuz..
ne yazıkki kimse duymuyor..
bu konuda diğerleri gibi kapanıp unutulup gidecek..
yazık.... kardeşim sizi kimse duymaz buradan tıklamaz..

buna benzer konular her açıldıkça avaz avaz bağırdım.
gelin ankarada toplanalım.
bir biro açalım çiftçinin sesi olalım örgütlenemezmiyiz sanki.
her yerden tamam sesi geldi .. ama kimse gelmedi.
oturduğunuz yerden hesap kitap hitap kolay.. ama boş.

içimizde nice cevherler var zayi olup gidecek..
hadi şimdi örgütlenme planlaması yapın..
uygun birşeyler çıksın ben herseye hazırım.
bir statü kazanalım önce
sonra herkesten hesap sorarız.

rahmetli babamın bir lafı vardı ' ' çiftçinin elindeki enayi malı zenginin elindeki sanayi malı ' ' derdi.
ineklerimiz para etmedi
sütümüz para etmedi
yem pahalı geldi sattık inekleri zengin çiftliklerine
zenginin eline geçince
ette para etti
sütte para etti
inekte para etti
kredi çektik geri aldık fiyatlar geri düştü :D
şimdide ürünler para etmiyor ama tarlalar zenginlerin eline geçmeye başladı bile uyanık olun malınıza sahip çıkın
bu oyun eski oyun ama aynı oyun

FatihEFE link=topic=81188.msg964236#msg964236 date=1422615657' Alıntı:
rahmetli babamın bir lafı vardı ' ' çiftçinin elindeki enayi malı zenginin elindeki sanayi malı ' ' derdi.
ineklerimiz para etmedi
sütümüz para etmedi
yem pahalı geldi sattık inekleri zengin çiftliklerine
zenginin eline geçince
ette para etti
sütte para etti
inekte para etti
kredi çektik geri aldık fiyatlar geri düştü :D
şimdide ürünler para etmiyor ama tarlalar zenginlerin eline geçmeye başladı bile uyanık olun malınıza sahip çıkın
bu oyun eski oyun ama aynı oyun
fatih abim yaş kaç acaba profile işlesen iyi olur..
en azından senden küçükler adınla beraber abi der :)

tamam millet......
hadi plan program yapın....
2015 yılı içinde ankarada çiftçi kalkınma koop.
veya buna benzer bir isimle örgütlenelim..
kuralım üyemiz bol zaten..
her ilde bir iki sözcü ve habercimiz olur v.s
taslak hazırlar dergide basarız.
bizim herşeye gücümüz yeter.
eğer bu konuda ses çıkmazsa..
geleneksel buluşmaya kadar organize olup..
bu işi bitirelim ...

bir sesimiz olsun yeterrr.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81188.msg964248#msg964248 date=1422617980' Alıntı:
tamam millet......
bu işi bitirelim ...

Ben varım yusuf abi her zaman ama bize iyide bir avukat lazım veya bu işlerden anlayan biri :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81188.msg964248#msg964248 date=1422617980' Alıntı:
tamam millet......
bu işi bitirelim ...

Bende varım.

Bir Türk 5 Japon ' a bedel. 5 Japon 50 Türk ' e bedel!

İsterseniz eğri oturabilirsiniz fakat doğru olmadıkça kalıbımı basarım bir arpa boyu yol katedemezsiniz. Bir başkan koltuğu, 3-5 kişilik yönetim kurulu masası ile anca basına etkisiz demeç verebilirsiniz.
Devletin aracını, yazıcıdaki kağıdını, gereksiz yanan lambasını kollamayacağım.
Kamu malı olan trafik tabelasından, kaldırım taşına kadar yeterince muhafaza edip korumayacağım.
Tam çıkış yapmamış fiğ için tam destekleme alacağım.
Tarla alırken alış fiyatı değil az vergi ödemek için mümkün olan en düşük bedeli göstereceğim.
Ama milletvekili olunca, bakan, başbakan olunca sadece devletim, milletim için çalışacağım! Sizi bilmemde ben rüyamda görsem inanmam!

Ütopik mi geldi örneklere bakalım.
Osmanlı devleti zamanında zenginler zekatlarını halkın ulaşabileceği yerlere bırakırlar ( kimse kimin ne bıraktığını görmüyor bırakan sadece inançları doğrultusunda hareket ediyor. ) İhtiyaç sahibi sadece lazım olan kadar alıyor fazlasına dokunmuyor. ( Ne kadar ihtiyacı olduğunu sadece kendisi biliyor. )
Sultan Selim ' i Yavuz yapan, Sultan Süleyman ' ı Kanuni yapan sadece kişisel özellikleri değil. Halkıda onun gibiydi.
Mustafa Kemal ' i Başkomutan yapanda aynı düşüncedeki kalbi vatan millet aşkıyla atan fedakar insanlardı.

Kişiler değil fikirlerin tabanda ve iktidarda olmasıdır bize mesafe katettirecek olan.

Bunun için baba doğruluktan ölse şaşmayacak, anne merhametle evladını büyütecek. Bugün insanlığa ışık tutanların olduğu gibi binlerce insanın kanına girende, milletin malına tecavüz edende masum birer bebekti. Büyümeden ölselerdi inancımıza göre cennetlik olacaklardı. Aile ve sosyal çevresi onları bu yola sürükledi.
Ev, tarla, mal kalsın dediğimiz evlatlarımızı yetiştirmeye ne kadar özen gösteriyoruz?
Bırakacağımız malı kazanmaya harcadığımız zamanın kaçta kaçını bırakacağımız evladımıza ayırıyoruz. Düşünmeliyiz!

Bütün bunlar için çok mu zamana ihtiyaç var?
Yok öyle iki nutukla koca devleti rayına oturtmak.

Kimseyi yolundan edecek elbette değilim. Kimi siyasi parti kurar, kimi dernek, kimi okey dörtlüsü. Ama tarihte örneğini hep gördük, eğitim ile öğretim arasındaki farkı bilmeden, emek sarfetmeden, doğru eğitmeden imkansız yollar aşılmaz.