Besicilik mi? Sütcülük mü? Daha Kaar'Lı

Ynt: Besicilik mi? Sütcülük mü? Daha Kaar'Lı

ArAnAnAdAm link=topic=81718.msg969800#msg969800 date=1423734917' Alıntı:
Kendi ineklerininin erkek yavrularınıda besi yapacaksın
Ben buzağı satma olayına karşıyım
Geçen gün 3 tane dana kestirdim 21 bin tuttu hesap ortada
sakıncası yoksa eger danalar
kaç aylık
kaç kilo idi ?

ekiz link=topic=81718.msg969811#msg969811 date=1423738484' Alıntı:
sakıncası yoksa eger danalar
kaç aylık
kaç kilo idi ?
15-16 aylıktı birisi simental digerleri siyah alaca toplam 990 kilo geldi
bir buzagının sütünü hakkınca verirsen ilk aylarda sadece yonca samanı ve buzagı yemi verirsen ilerki dönemdede arpa ezme takviyeli besi yemi verirsen 300 kg ma 1 yaşında ulaşırsın
Dışarıdan dana alıp beslemek bugünkü şartlarda ekonomik değil

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp

ArAnAnAdAm link=topic=81718.msg969895#msg969895 date=1423752612' Alıntı:
15-16 aylıktı birisi simental digerleri siyah alaca toplam 990 kilo geldi
bir buzagının sütünü hakkınca verirsen ilk aylarda sadece yonca samanı ve buzagı yemi verirsen ilerki dönemdede arpa ezme takviyeli besi yemi verirsen 300 kg ma 1 yaşında ulaşırsın
Dışarıdan dana alıp beslemek bugünkü şartlarda ekonomik değil
bahsettigin kilolar karkas ağırlığımi
yoksa canli ağırlığımi ondan bahsetmemissin

KIvrak link=topic=81718.msg970350#msg970350 date=1423848168' Alıntı:
21000 tl aldığına göre karkas olmalı canlı 600-650 şer kg lara tekabül ediyor
simental ve diğerleri yazmışsın ben diğeri diye okudum o nedenle yazdım kusura bakma yinede cok ii kilo yaptırmışsin tebrik ederim
ırk çok önemli 22 aylık simental 524 kg kestirdik

Benim edindiğim bilgilere göre süt verimini çok yüksek tutacaksanız yani mesela bi Simental canlıdan bile 25-28lt arası süt alıcaksanız kesinlikle karma yapılmalı yani doğanlar besiye çeklip işletmenin karlılığını arttırmak adına satılmalı.

Tamamen süt işletmelerinde ise bence hala Holstein açık ara olmasa bile önde. Burdaki çoğu çiftlik Holstein ' den 30lt süt alıyor. Hatta birçoğu artık Holstein ' le o kadar içli dışlı olmuş ki kendi vücudundan iyi tanıyo desem yeridir. Böyle adamlar ise çiftlik ortalamalarını 33-35ltlerde tutuyor. Aynı zamanda edindiğim bilgilere göre aynı şartlarda bakılmış Holstein-Simental karşılaştırmasında Simental ırkı Holstein ' e göre 3-4lt az süt veriyor. Eğer böyle olursa bu süt değerleri yakalanırsa Simental alınıp erkekleri besiye çekmek çok daha mantıklı bence. Hatta Simental ' de dişi falan fark etmiyo çek besiye gitsin kalıplı hayvan vesselam :)

buzagi.jpg

Şunun güzelliğine bak harbiden yetiştiriciye bazen hak veriyorum sadece şu güzellik için bile Simental beslenir :)

Yetişkin bir koyun günde mera olmadan ne kadar yer?Kuzuların kesime gelene kadarki masrafı nedir?

Günde ne kadar yanlış bir soru olmuş aslında... koç katım dönemi farklı rasyon, gebeliğin ilk 3 ayı farklı rasyon, son 2 ay farklı rasyo,n emziren koyunlar farklı rasyon ile beslinir. 50 kuzu için 4 aylık besleme de 2 ton yem + 30 tane falan yonca yediler 4 ayın sonunda kuzular ortalama 48 KG geldiler.

Günde ne kadar yanlış bir soru olmuş aslında... koç katım dönemi farklı rasyon, gebeliğin ilk 3 ayı farklı rasyon, son 2 ay farklı rasyo,n emziren koyunlar farklı rasyon ile beslinir. 50 kuzu için 4 aylık besleme de 2 ton yem + 30 tane falan yonca yediler 4 ayın sonunda kuzular ortalama 48 KG geldiler.
Mrh abi kuzular sütten kesildikten sonramı 4 ay besiye alıp 48 kilo geldiler bide kıl keçisinin erkek oğlakları sütten kesildikten sonra 8 ay besiye koysan canlı kaç kilo gelir

Mrh abi kuzular sütten kesildikten sonramı 4 ay besiye alıp 48 kilo geldiler bide kıl keçisinin erkek oğlakları sütten kesildikten sonra 8 ay besiye koysan canlı kaç kilo gelir

Keçiden hiç anlamam uzmanlık alanım koyun bilmeden konuşmayayım :)

Hayır doğumdan itibaren 4. ay ve 5. ay aralığı hayvanlar ortalama 48 kg geldi tam olarak

Keçiden hiç anlamam uzmanlık alanım koyun bilmeden konuşmayayım :)

Hayır doğumdan itibaren 4. ay ve 5. ay aralığı hayvanlar ortalama 48 kg geldi tam olarak
Abi bide mercimek samanı oğlaklara versem kilo alırlarmı mercimek samanına iyi diyolar bide sütten çıkmış oğlaklara günde 400 gram mercimek samanı 250 gram arpa versem yeterli olurmu aylar geçtikçe samanın ve arpayı artırırım biraz yemleme konusunda bilgilendirsen sevinirim abi

Abi bide mercimek samanı oğlaklara versem kilo alırlarmı mercimek samanına iyi diyolar bide sütten çıkmış oğlaklara günde 400 gram mercimek samanı 250 gram arpa versem yeterli olurmu aylar geçtikçe samanın ve arpayı artırırım biraz yemleme konusunda bilgilendirsen sevinirim abi

Keçi hayvanı hakkında tek bildiğim içeride beslenmekten pek hazzetmedikleri öyle duydum (kendim araştırmadım) ancak süt için keçi besleyen bir tv programıda izlemiştim adam içeride besliyordu. hangisine inanalım bilemedim. Oğlaklar konusunda bir şeyler söylemek haddime değil çünkü bilmiyorum

Arpanın hayvanları kilo aldıracağını biliyorum gelişme döneminde hayvanı sıkabileceğini yani cidago yüksekliklerinin artmasına engel olabileceğini biliyorum (aşırı arpa vermek gelişme dönemindeki hemen her hayvanı sıkar) Mercimek samanı hiç bilmiyorum ama saman kuru madde sonuçta hayvanları besler ancak protein oranı yoncaya kıyasla nasıldır bunu bilmek gerekir. protein oranı düşük ise hayvanı sadece tok tutacak kültür yem bitkilerine (yonca ryegrass vs) kıyasla daha yavaş kilo aldıracaktır.

Keçi hayvanı hakkında tek bildiğim içeride beslenmekten pek hazzetmedikleri öyle duydum (kendim araştırmadım) ancak süt için keçi besleyen bir tv programıda izlemiştim adam içeride besliyordu. hangisine inanalım bilemedim. Oğlaklar konusunda bir şeyler söylemek haddime değil çünkü bilmiyorum

Arpanın hayvanları kilo aldıracağını biliyorum gelişme döneminde hayvanı sıkabileceğini yani cidago yüksekliklerinin artmasına engel olabileceğini biliyorum (aşırı arpa vermek gelişme dönemindeki hemen her hayvanı sıkar) Mercimek samanı hiç bilmiyorum ama saman kuru madde sonuçta hayvanları besler ancak protein oranı yoncaya kıyasla nasıldır bunu bilmek gerekir. protein oranı düşük ise hayvanı sadece tok tutacak kültür yem bitkilerine (yonca ryegrass vs) kıyasla daha yavaş kilo aldıracaktır.

Abi peki fiiğli arpa nasıl olur erkek oğlakları için bide mesela 4 aylık erkek oğlak için kaba yem kesif yem ne kadar verilirse doğru olur