ciftci mallari korumasi

Ynt: ciftci mallari korumasi

sebazios link=topic=81739.msg970356#msg970356 date=1423849168' Alıntı:
Çmk ' dan geldi.

Geçen başkanı ile karşılaştık. Icraatlardan bahsetmeye başladı.

- 8000 liraya bilgisayar programı aldık. Kayıtları tutmak için.
- ben size bedavaya bi excel tablosu yapardım.
- ?..!.. (Hat gitti burda)

Tarlalara giden yollar o kadar kötü bir hale geldi ki, çiftçeker 65 hp altı traktörü olanlar gidemiyorlar gübre atmaya. Lakin adamlar, 50-100 liralık muhasebe programlarının fazla fazla yapacağı iş için 8000 liralık program alıyor, bide bunu iş yapmış gibi anlatıyorlar.

Çok sabırlı olmak lazım bu ülkede yaşamak için.
CropMasteR link=topic=81739.msg970357#msg970357 date=1423849302' Alıntı:
Korucumuz yok ilcede, koruma parasi oduyoruz :) romanlar bizim yerimize biciyor ayciceklerini.
ismail_17 link=topic=81739.msg970384#msg970384 date=1423851698' Alıntı:
Çalışkan anlayışlı becerikli insanlar olunca kurumun başında yine işler iyi yürüyor ama ters insanlar olunca daha sıkıntı .

Birkaç yıl önce benim biçme ve bağlama işlerimi yapan doğma büyüme bu kasabalı arkadaş çmk bünyesinde çalışmak istemedi.

Bizde çmk biçer organizasyonu yapar paraları toplar biçerlere iş gösterir falan

Bizim biçerci ben serbest çalışçam dedi bana biçtirenleri biçer işime bakarım dedi bizim çmk yönetimi, yok çalışamazsın her gün ceza yazarız

Ya bizimle çalışırsın yada git burdan , nereye gidecek adam kendi kasabasından .

O sezon ilk biçtirenlerdenim kabak benim başıma patladı ama ben biçerci arkadaşım olduğu için sonuna kadar desteklerim dedim .

Biçerciye her gün telefon banada telefon geliyor biçemezsiniz diye bizin işler yarı oldu iş iyice karıştı başladı ilçe tarım kişe karışmaya çalışamazsınız gibi .
Biçerci arkadaşa dedim git iyi bir avukat bul başımız dede girecek tam sezon ortası bir gün biçerin yanına gittim arpa biçiyoruz
Baktım ilçe tarımın arabası biçerin yanında siyah plakalı siyah gözlük takmış bizim zraatçı arkadaşlar birde bizim çmk da çalışan arkadaş .

Görünce zaten dedim tamam oldu şimdi sinirden elim ayağım titriyor biçerde duruyor .

Tam biçerin yanına vardım ilça tarımın araba işi bitmiş ayrıldı uzaklaştı ben yetişemedim .

Ne oldu dedim biçerin şöförüne, biçeri bağladılar dedi bırak biçemezsin demişler .

İLçe tarımın araba biraz uzaklaştı durdular ve seslendiler biz sizi arayıncaya kadar devam edin dediler , bende duydum .

Aradım biçer sahibi arkadaşı dedi ben ilçe tarım müdürünün yanındayım dedi müdür bize hak vermiş durduramaz kimse sizi karışazmalar demiş

Müdürden habersiz birkaç ilçe tarım görevlisi ile gelmişler biçeri bağlamaya sonra müdür bırakın karışmayın adamlar zaten gergin birde sğz germeyin demiş

Sağ olsun o müdür ilgilendi bırakmadı o sezon hep geldi sordu nasıl sorun varmı diye.

Kaymakama dilekçe vermiştik , kaymakamda karışmaz size demişti .

Çmk yönetimindeki lerde arkadaşlarım hala konuşup görüşüyorum zeyir ettiler o sezon harmanı bana .
tammer link=topic=81739.msg970396#msg970396 date=1423852789' Alıntı:
burdada başladı bu çiftçi malları koruma denen olay.bu sene ne olduğunu öğrenmeye gittiğimde yerini zorda olsa bulduk. aslında gözümüzün önündeymiş ama yeni başlamışlar .ahır gibi bi çatı katı tutmuşlar eli boşlar bekçi olmuş. 2 de süslü kız var güya sekreter. kıza diyom ki çks üstünden parayı nasıl hesapladınız ? abi çks ne diye bana soruyor.kızım seni çok mu aradılar deyince ben yeniyim diyor.o arada bi tanede adam oturuyor adam çiftçi menfaatinden güya iyiliğinden dem vuruyor.meğer bekçilerin başı buymuş.adama ben seni tarlalarda hiç görmedim neyi koruyonuz diye sordum.gece sabaha kadar nöbet tutup tarlada gezeriz biz diyor .benim karnım tok bana anlatma bunları 1 aydan fazla domuz için ben her gece tarlaları dolaştım. ben sizi hiç görmedim deyince sesi kesti.madem böyle bişey vardı niye köylere gelip tanışmadınız bizle diye sordum kem küm gene ses yok.zarar ziyan olursa hemen geliriz arayın yeter diyor.sana gerek yok ziyan yapanı ben gece yakalıyom deyince bi daha konuşmadı g..tünü döndü.parayı çiftçiden topluyolar ama çiftçinin koruculardan haberi bile yok.
sebazios link=topic=81739.msg970400#msg970400 date=1423853165' Alıntı:
Ismail Abi bilgiler için teşekkürler.

Şimdi bu ÇMK ' lar, Rusya ' dan aldığımız 5 yıllık kalınma planları ile gelen, daha devletçi, sosyal yapıda olan kurumlar. İşlevlerine bakınca anlıyorsun bu sosyalizm esintisini.

Lakin ülke 'serbest piyasa ekonomisine' geçmiş. Hiçbir zirai malda taban-tavan fiyat uygulaması yok. Liberal ekonomi ve ekonomik küreselleşme almış başını gitmiş ise, o çağ dışı adetleri zorlamanın anlamı yok.

Bugün ben bir çiftlik yaptıracak olsam, Türkiye ' nin istediğim yerinden müteahhit ile anlaşırım. Kimse karışamaz.

Bugün ben tohum alacak olsam, istediğim markadan, istediğim yerden tohum alırım.

Gübre-ilaç-traktör ' de de keza durum aynı.

Yine aynı şekilde istediğim şirkete-fabrikaya, üstelik 'istediğim' fiyattan malımı satarım.

Devlet bu işlerden elini ayağını çekmiş.

Ama gel gelelim ilçeye gelen biçerciye, balyacıya karışan bu saçma, dinazor kurumlar hala ayakta

Işine gelince liberal, işine gelince sosyalist olunmaz.

Arkadaslar size daha once cmk ile basima gelen bir olayi anlatayim.
ben ufakken b.bas hayvanlarimiz vardi.neyse bunlar beni hayvan otlatirken yakaladi babamin adini hangi koylu oldugumuzu sordu.bende sıkıladım bı isim bir hafta boyle idare ettim geliyo gidiyolar mektup gelmedi mi size bi daha buraya gelme diye uyarida bulunuyorlar bende gelmedi deyip gecistiriyordum.ama yine ayni yerlerde hayvan otlatiyorum.
neyse bunlar ona buna sorarak pederin ismini ogrenmisler geldiler .niye yalan soyluyon filan .sonra gercekten mektup geldi eve bu cmk dan .b.bas hayvan basi belli bir para talep ediliyor o parayi yatirinca serbest yatirmassak bu hayvan yayamayacagimizi mektupla bildirmisler yine icra avukat ucretleri odenmedigi taktirde bizden kesilecekmis.neyse biz bunlara hic para vermedik .ben yine hayvan yaymaya devam ediyrm. Bu sefer baban kuruma gelsin diye konusmaya basladilar .gelip gidip peder kuruma gelsin diyorlar .peder de hic orali olmadi .
velhasil bunlara bisey koklatmadik.eve belki 10 adet kagit gelmistir.ama ilgilenen yok.
sonraki seneler zaten peder hayvanlari azaltti ve yavas yavas araziye cevirdi.o gun bugun bize ne icra geldi ne paralarini odedik.

Velhasil bunlara kendi isteginle para verince alabiliyolar zorla alamiyolar oyle bi yetkileri yok.icramis masraflar sana yikilacakmis bunlar korkutup para almak amac bu bunlarda.....

Arkadaslar avukatlar bu konuda kendi aralarinda bilgi alisverisi yapmis ve bu konuda acilmis bir davanin sonucunu paylasmislar....bilginize.

' ' Sevgili meslektaşım avukat olarak bizim aslında yapabileceğimiz bu konu ile ilgili pek bir şey yok.Daha önce ÇMK alacaklarını nasıl tahsil edileceğini araştırmıştım. ÇMK alacakları kamu alacağı niteliğinde kabul ediyor ve 4081 s kanun 15. m göre tahsili emval kanununa yani 6183 s kanuna göre tahsil edilmesi gerekiyor.Ancak çoğu meslektaşımız icra dairelerinden ilamsız takip yolunu seçiyor, itiraz edilmediği içinde takip devam ediyor ve kesinleşiyor.Ancak itiraz olunca duran takibi devam ettirmek mümkün değil.Bu konuya ilişkin pek çok yargıtay kararı var.Bir tanesini ekliyorum.
Çmk başkanlığı 6183 göre alacağını tahsil etmek için borçlulara 6183 s 55 md uygun ödeme emri göndermelidir. Bu şekilde ödeme emri gönderipte itiraz edilmeyip kesinleşen alacaklar için haciz varakası hazırlanır ve 6183 s 64 md göre mahallin enbüyük mülki amirinin veya görevlendirdiği memurunun onayına sunulur.Onaydan sonra cebri icra yapılır.
ÇMK başkanlığı bunları yapmak için bünyesinde tahsil servisi kuracak ve bu işleri o servis yapacak.Birde itirazları incelemek için murakabe heyeti oluşturulacak.
Bunedenle avukatın yapacağı hiç bir şey yok.Ancak icra dairesinden ilamsız icra yaparsan ve itiraz olmazsa bi sorun çıkmaz ve tahsilat yapabilirsin.
T.C.

YARGITAY

3. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/2337

K. 2003/2141

T. 4.3.2003

DAVA : Dava dilekçesinde 204.000.000 lira alacak için itirazın iptali istenilmiştir. Mahkemece davanın kısmen kabulü 100.000.000-TL.lık kısım için itirazın iptali cihetine gidilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü.
KARAR : Davada, Çiftçi Malları Koruma Başkanlığınca belirlenen otlakiye koruma borcu 204.000.000-TL.nın tahsili talep edilmektedir.
Y A R G I T A Y K A R A R I
Mahkemece, davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.
Hükmü davalı temyiz etmektedir.
Takibe konu alacak, 4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanunun 31.maddesi uyarınca Koruma Meclisince tahakkuk ettirilmiş para cezalarından oluşmaktadır. Aynı Kanunun 15. maddesinde koruma bedellerinin 'Tahsili Emval Kanununa' göre tahsil edileceği, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 2. maddesinde de; muhtelif kanunlarda 'Tahsili Emval Kanununa' göre tahsil edileceği bildirilen her çeşit alacaklar hakkında 6183 sayılı kanun hükümlerinin uygulanacağı düzenlenmiştir.
Bu durumda dava konusu koruma meclisince tahakkuk ettirilmiş para cezasının 'Tahsili Emval Kanununa' göre tahsil edileceği cihetle 'kamu alacağı' mahiyetini taşıdığı anlaşılmaktadır. Kamu alacaklarının ise takip yöntemi ayrı bir yasa ile belirlenmiş olduğuna göre bu tür alacaklar için genel takip hukukuna başvurulamayacağı düşünülmeden yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 4.3.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi. ' '

arkadaşlar bizi köydende koruma adında para alınmakta fakat ne bekcimiz nede korumayla ilgili bir embare var giden sene muhtarın atı sürekli arazime geliyor muhtara telf açıyorum çıt yok amaç bilerek koyruluyor adam yerine koymuyolar bu sene muhtarla vardım ilan ediyorlar borcunuzu ödeyin diyor neyse vardı koruma borcun var dedi bende dedim neyimi korudunuz muhtarın atını o sıcakta ailem çıkardı içinmi ödeyecem dedim seslenmediler o borç hala duruyor bu dilekce davası iyi oldu köylüyüde örgütlemek lazım aldıkları parayı yimekteler daha önce duydum köy buvası vardı girdi olarak 60 ton tuz faturası kesilmiş 1 senede.

Arkadaslar cmk adi altinda toplanan paralari odemeyin.gecen sene bizim köyün yarisi odemedi. Bu paralar haksiz olarak toplaniyor. Emeginizi ne oldugu belli olmayan insanlara yedirmeyin para kolay kazanilmiyor...

2 yıldır türediler, motosikletle omzunda ÇMK yazan 3 5 adam dolanıp durdu ilk sene, bu sene kimseyi görmedim, zaten bişey korudukları da yok, kurum diye bi oda tutmuşlar bildiğin kıraathane gibi dumandan göz gözü görmüyor, gerek yok bence de böyle bişeye, ben çocukken köy bekçisi olurdu onlar daha iyiydi tarlaları da köyü de korurlardı.

Bu paraları ödeyecekmiyiz.Ziraat odalarından dekar listelerini almışlar ona göre bir ödeme çıkarıyorlar.Sapımız çalınır,trafalarımız çalınır,telleri sökülür ama korumanın görevi deyildir.Özellikle büyükşehirlerde bu sorun başladı.Eskiden köylerimizde bekçilerimiz var idi.Köylerimzin kendine ait bütçesi vardı.Bütün sorun büyükşehir yasasının biran önce tekrar incelenip köylülerle görüşülerek bir an evvel bu srunun çözülmesidir.

selam arkadaslar babamin arabasiyla coluk cocuk yolculuk yapiyorduk polis cevirmesine girdik babamin ciftci mallari koruma dernegine olan borcu sayesinde yakalama haciz varmis araci baglayip otoparka goturduler basina boyle bir olay gelen varmi yer balikesir merkez

Çmk ' dan geldi.

Geçen başkanı ile karşılaştık. Icraatlardan bahsetmeye başladı.

- 8000 liraya bilgisayar programı aldık. Kayıtları tutmak için.
- ben size bedavaya bi excel tablosu yapardım.
- ?..!.. (Hat gitti burda)

Tarlalara giden yollar o kadar kötü bir hale geldi ki, çiftçeker 65 hp altı traktörü olanlar gidemiyorlar gübre atmaya. Lakin adamlar, 50-100 liralık muhasebe programlarının fazla fazla yapacağı iş için 8000 liralık program alıyor, bide bunu iş yapmış gibi anlatıyorlar.

Çok sabırlı olmak lazım bu ülkede yaşamak için.

Korucumuz yok ilcede, koruma parasi oduyoruz :) romanlar bizim yerimize biciyor ayciceklerini.

burdada başladı bu çiftçi malları koruma denen olay.bu sene ne olduğunu öğrenmeye gittiğimde yerini zorda olsa bulduk. aslında gözümüzün önündeymiş ama yeni başlamışlar .ahır gibi bi çatı katı tutmuşlar eli boşlar bekçi olmuş. 2 de süslü kız var güya sekreter. kıza diyom ki çks üstünden parayı nasıl hesapladınız ? abi çks ne diye bana soruyor.kızım seni çok mu aradılar deyince ben yeniyim diyor.o arada bi tanede adam oturuyor adam çiftçi menfaatinden güya iyiliğinden dem vuruyor.meğer bekçilerin başı buymuş.adama ben seni tarlalarda hiç görmedim neyi koruyonuz diye sordum.gece sabaha kadar nöbet tutup tarlada gezeriz biz diyor .benim karnım tok bana anlatma bunları 1 aydan fazla domuz için ben her gece tarlaları dolaştım. ben sizi hiç görmedim deyince sesi kesti.madem böyle bişey vardı niye köylere gelip tanışmadınız bizle diye sordum kem küm gene ses yok.zarar ziyan olursa hemen geliriz arayın yeter diyor.sana gerek yok ziyan yapanı ben gece yakalıyom deyince bi daha konuşmadı g..tünü döndü.parayı çiftçiden topluyolar ama çiftçinin koruculardan haberi bile yok.

Arkadaslar size daha once cmk ile basima gelen bir olayi anlatayim.
ben ufakken b.bas hayvanlarimiz vardi.neyse bunlar beni hayvan otlatirken yakaladi babamin adini hangi koylu oldugumuzu sordu.bende sıkıladım bı isim bir hafta boyle idare ettim geliyo gidiyolar mektup gelmedi mi size bi daha buraya gelme diye uyarida bulunuyorlar bende gelmedi deyip gecistiriyordum.ama yine ayni yerlerde hayvan otlatiyorum.
neyse bunlar ona buna sorarak pederin ismini ogrenmisler geldiler .niye yalan soyluyon filan .sonra gercekten mektup geldi eve bu cmk dan .b.bas hayvan basi belli bir para talep ediliyor o parayi yatirinca serbest yatirmassak bu hayvan yayamayacagimizi mektupla bildirmisler yine icra avukat ucretleri odenmedigi taktirde bizden kesilecekmis.neyse biz bunlara hic para vermedik .ben yine hayvan yaymaya devam ediyrm. Bu sefer baban kuruma gelsin diye konusmaya basladilar .gelip gidip peder kuruma gelsin diyorlar .peder de hic orali olmadi .
velhasil bunlara bisey koklatmadik.eve belki 10 adet kagit gelmistir.ama ilgilenen yok.
sonraki seneler zaten peder hayvanlari azaltti ve yavas yavas araziye cevirdi.o gun bugun bize ne icra geldi ne paralarini odedik.

Velhasil bunlara kendi isteginle para verince alabiliyolar zorla alamiyolar oyle bi yetkileri yok.icramis masraflar sana yikilacakmis bunlar korkutup para almak amac bu bunlarda.....

dönüm başı gecen yıl 8 tl buyılkini bilmiyorum mart ve temmuz ayında iki taksitte alıyorlar

8 tl mi ?adamlar burda 1,5 tl istiyolar .kimse vermek istemiyor.
ayrica kendi malimi kendim koruyacam deyip dilekce yazinca para almiyolar .4081 sayili kanun

http://www.haber3.com/ciftci-mallar...ftcilerden-para-alamayacak-haberi-844032h.htm

Arkadaslar cmk adi altinda toplanan paralari odemeyin.gecen sene bizim köyün yarisi odemedi. Bu paralar haksiz olarak toplaniyor. Emeginizi ne oldugu belli olmayan insanlara yedirmeyin para kolay kazanilmiyor...

İki yıldır istiyorlar geçen yıl nalet olsun deyip ödedik ama bu yıl kendi arazimi kendim koruyacağım diye dilekçe verdik ses yok

bizde önceden vardı ..
itiraz ettik son 3 yıldır yok öyle bişey..
zaten gereksiz..

2 yıldır türediler, motosikletle omzunda ÇMK yazan 3 5 adam dolanıp durdu ilk sene, bu sene kimseyi görmedim, zaten bişey korudukları da yok, kurum diye bi oda tutmuşlar bildiğin kıraathane gibi dumandan göz gözü görmüyor, gerek yok bence de böyle bişeye, ben çocukken köy bekçisi olurdu onlar daha iyiydi tarlaları da köyü de korurlardı.

Bu paraları ödeyecekmiyiz.Ziraat odalarından dekar listelerini almışlar ona göre bir ödeme çıkarıyorlar.Sapımız çalınır,trafalarımız çalınır,telleri sökülür ama korumanın görevi deyildir.Özellikle büyükşehirlerde bu sorun başladı.Eskiden köylerimizde bekçilerimiz var idi.Köylerimzin kendine ait bütçesi vardı.Bütün sorun büyükşehir yasasının biran önce tekrar incelenip köylülerle görüşülerek bir an evvel bu srunun çözülmesidir.

-Kesinlikle işlevsiz bir dernek, ama iş para tahsilatına gelince, felaket çaba sarf ediyorlar...
Arazimi kendim korumak istiyorum diye dilekçe vereceem dedim, sadece dilekçe ile olmuyor, prosedürü var dediler. Bu sene de 9 lira diyolar dönümüne. Adamların araziye çıktığı yok, haraç topluyorlar sanki... Kesin bir bilgi de yok ki arkadaşlar, naapacaaz bilmiyom.

Çalışkan anlayışlı becerikli insanlar olunca kurumun başında yine işler iyi yürüyor ama ters insanlar olunca daha sıkıntı .

Birkaç yıl önce benim biçme ve bağlama işlerimi yapan doğma büyüme bu kasabalı arkadaş çmk bünyesinde çalışmak istemedi.

Bizde çmk biçer organizasyonu yapar paraları toplar biçerlere iş gösterir falan

Bizim biçerci ben serbest çalışçam dedi bana biçtirenleri biçer işime bakarım dedi bizim çmk yönetimi, yok çalışamazsın her gün ceza yazarız

Ya bizimle çalışırsın yada git burdan , nereye gidecek adam kendi kasabasından .

O sezon ilk biçtirenlerdenim kabak benim başıma patladı ama ben biçerci arkadaşım olduğu için sonuna kadar desteklerim dedim .

Biçerciye her gün telefon banada telefon geliyor biçemezsiniz diye bizin işler yarı oldu iş iyice karıştı başladı ilçe tarım kişe karışmaya çalışamazsınız gibi .
Biçerci arkadaşa dedim git iyi bir avukat bul başımız dede girecek tam sezon ortası bir gün biçerin yanına gittim arpa biçiyoruz
Baktım ilçe tarımın arabası biçerin yanında siyah plakalı siyah gözlük takmış bizim zraatçı arkadaşlar birde bizim çmk da çalışan arkadaş .

Görünce zaten dedim tamam oldu şimdi sinirden elim ayağım titriyor biçerde duruyor .

Tam biçerin yanına vardım ilça tarımın araba işi bitmiş ayrıldı uzaklaştı ben yetişemedim .

Ne oldu dedim biçerin şöförüne, biçeri bağladılar dedi bırak biçemezsin demişler .

İLçe tarımın araba biraz uzaklaştı durdular ve seslendiler biz sizi arayıncaya kadar devam edin dediler , bende duydum .

Aradım biçer sahibi arkadaşı dedi ben ilçe tarım müdürünün yanındayım dedi müdür bize hak vermiş durduramaz kimse sizi karışazmalar demiş

Müdürden habersiz birkaç ilçe tarım görevlisi ile gelmişler biçeri bağlamaya sonra müdür bırakın karışmayın adamlar zaten gergin birde sğz germeyin demiş

Sağ olsun o müdür ilgilendi bırakmadı o sezon hep geldi sordu nasıl sorun varmı diye.

Kaymakama dilekçe vermiştik , kaymakamda karışmaz size demişti .

Çmk yönetimindeki lerde arkadaşlarım hala konuşup görüşüyorum zeyir ettiler o sezon harmanı bana .
Vaybe abi insanın başına neler geliyor, geçmiş olsun.bende yeni duyuyorum böyle biseyi

• Beğen
Tepkiler: ismail_17