Turşuluk Hıyar (Kornişon) Yetiştiriciliği

Hıyar kabakgiller familyasındandır. Anavatanı hindistan olup iran ve anadolu üzerinden avrupaya gelmiştir. Kalorisi düşük, A ve B grubu vitaminler bakımından zengindir. Vücutta protein alımını sağlar ve %95i sudur. Turşu yapımında Türkiyenin her yerinde alıcı bulur ve ihracatı da yüksek miktarlarda yapılmaktadır.

En çok Ege Bölgesinde üretimi yapılır, Sındırgı, salihli, uşak , afyon, Nevşehir ve Mardin bölgelerinde ekilmektedir. Yıllık 50.000 dekar üretimi yapılmaktadır.

Üretimi dikimden hasada, elekte boylanmasından fabrikada kavanozlanmaya kadar kalite ve özen gerektirmektedir. Dayanıklı olması, boy/çap oranı, iç boşluğu yapmaması, verim,renk ve raf ömrü için titiz bir çalışma gerektirmektedir. Bu yüzden tohum seçimi, gübreleme, mücadele ve işçilik çok önemli bir husustur.

HAZIRLIK:
Genelde mineral maddelerce zengin, kumlu-tınlı, fazla tuz ve kireç içermeyen, drenajı iyi toprakları sever. pH 6,5-7 arasında olmalıdır. Yüksek ve düşük ısıdan hoşlanmaz. Çok nemli yada su yönünden fakir ağır ve killi topraklar üretim için uygun değildir. Ekim dikim öncesi toprak iyi bir şekilde işlenmeli, organik ve toprak altı gübrelemesi yapılmalıdır. Gübreleme planı, toprak analizine göre belirlenmelidir. Genel olarak dekara;
DAP...25-30 kg
15.15.15...30 kg
2-3 tonda yanmış hayvan gübresi toprak hazırlama esnasında atılabilir.

Daha sonra damlama veya salma sulama sistemime göre ara gübreleme programı yapılır. Bazı üreticiler bol azot ağırlıklı gübreleme yaptıklarında, boğum aralarını açmakta, ürünün hastalığa daha çabuk yakalanmasına sebep olmaktadır. Bilinçli şekilde yapılan gübreleme ürün kalitesi ve verimini direk etkilemektedir.

EKİM/DİKİM:
Genellikle Ege bölgesinde baharlık ve güzlük iki sezon üretim, başta Afyon olmak üzere diğer yerlerde tek sezon üretim yapılmaktadır. Tohum atımı toprak sıcaklık değeri 12 C derece üzeri uygundur. Yaklaşık 40 gün sonra hasat başlamakta ve haftada 3-4 kez toplanmaktadır. Son 3-4 yıldır partanocarp (kendini dölleyen) çeşitlerle verim ve kalştede artış gözlenmektedir. Genelde sıra arası 180-250 cm sıra üzeri 30-40 cm. olmakta, ve dekara 1600-2200 bitki dikilmektedir.Bazı bölgelerde erkencilik hem de toprak ısıs için malçlama yapıkır. Çıkış veya dikim sonrası toprak havalandırma ve yabancı ot için çapa yapılmalı, daha sonra bitki kökleri yüzeysel olduğundan bırakılmalıdır. Hasada kadar kök geliştirmeye önem verilmelidir. Fosfor gübresinin ağır hareketi ve köklenmeye etkisi açısından köklendirici ürünlerle birlikte önce başlanmalıdır. Turşuluk hıyar üretiminde de hazır fide kullanımı yaygınlaşmaktadır.

GÜBRE/SULAMA:
Dikim öncesi verilen toprak altı gübrenin yanında, kol atmaya kadar azot ağırlıklı fosfor ve potasa başlayarak, hasat başladığında ise potas ağırlıklı olup fosfor ve azotu ihmal etneyerek gübreleme yapılır. Kalite ve bitki ömrü için iz element çok önemlidir. Özellikle çiçeklenmede çinko, kalite ve dayanıklılık için kalsiyum ve magnezyum önemlidir. Bor ve demir de önemli ihtiyaçlarındandır.
Sulamanın damlama olmasıgübrelerin daha az maliyet ile verilmesini sağlar, kaliteyi etkiler. Damlama olmaması durumunda toprak nemine göre3 günde bir, ağır killi topraklarda 5-6 günde bir yapılmalıdır. Önemli olan az ve sık sulama yapılması, sabah veya aşamüstü sulama yapılmalıdır.

BAŞLICA HASTALIK VE ZARARLILAR:
Başlıcaları Yalancı mildiyö, çökerten, fusarium, külleme, kök ur nematodudur. Dikimden itibaren bunlarla mücadele edilmelidir. En önemli zararlı kırmızı örümcek, yaprak biti ve beyaz sinektir. Bazı bölgelerde trips önemli zararlar verir. Dikim sırasında danaburnu ve daha sonra görüldüğü takdirde kurt mücadeleleri önemlidir. Hassa olan hıyarda bu mücadeleler, yerinde ve zamanında uygulama ile direk verime ve kalşteye yansımaktadır.

HASAT:
Dikimden 40 gün sonra başlar, yaklaşık 40 gün devam eder. Gün aşırı, haftada 4 kez toplana hıyarlar, toplamda 2,5-3 ton vermektedir. Özellikle Ödemiş bölgesinde güz ekimleri Temmuz da başlayarak, yeni geliştirilen güçlü kök yapılı tohumlar ile Ekim sonuna kadar hasat sürmektedir. Sbah erken saatlerde toplanan hıyarlar, belli noktalarda anlaşma sağlanan alıcılara sahip eleklerde boylanarak fiyatlandırılmaktadır. Bir kısmı ön soğutma yapılarak, frigolu tırlar ile ihraç edilmekte, bir kısmı da iç piyasada değerlendirilmektedir.
Eleklerde boylama şu şekilde yapılmaktadır:
1 numara.................0-6 cm. çap
2 numara.................6-9 cm çap
3 numara.................9-14 cm. çap

Fiyatlar bu kalibreye göre verilmektedir. 2015 yılı için işletmeler tarafından açıklanan fiyatlar şunlardır:
1 numara....1,75 TL
2 numara.....0,62 TL
3 numara.....0,33 TL

En önemli nokta bitki hırpalanmadan toplanmalı, toplana ürün sıcakta beklememlidir. Ürün içi boş yapmamalı, boy/çap oranı ve rengi iyi olmalıdır. Bu da iyi bir yetiştiricilik ve fide seçimi ile mümkündür. Böylelikle dikimden hasada, oradan işlemeye, ve son nokta ambalajı ile ihracat ve iç piyasadaki üreticiye kadarkalitesini koruru ve kazandırır.

Umarım birilerine faydası olur, iyi ve kazançlı bir sezon dilerim...

Ynt: Turşuluk Hıyar (Kornişon) Yetiştiriciliği

Paylaşım için teşekkürler, buradan yapmak isteyen kardeşlerimize sesleniyorum. Ben daha önce yaptım; satabilir miyim? Bu soruyu kendime çok sordum.

Allah büyük dedim ve bir pazar araştırmasından sonra ekim yaptım. Çok başarılı oldum fakat ürünü toptan alıcıya satamadım. Çünkü güz gelene kadar her hafta toplamaya gidiyorsun ve çevremdeki insanların siparişlerini bile zor karşıladım, o kadar çok talep vardı...:))

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Ynt: Turşuluk Hıyar (Kornişon) Yetiştiriciliği

fabrikalar anlaşmalı ektiriyor bunu .. karlı bi iş ama toplıycak adamını iyi bulacaksın .. tek sorun amele toplama .. 20-30 dekar yaptın mı fabrika elekte kuruyor tarlanın başına

Arkadaşlar bu sene malum 15 temmuz olayları her kesimden insanı, her türden mesleği ve ticaret kanalını vurdu bu sene fiyatlar çok kötüydü ve kalibreler çok dar ayarlanmıştı. Bu sene 32 dekar ektik yaz güz ayrı ayrı güze 20 bin lira gömdük ama malesef 1 2 gün içinde mahsül ölecek ama masrafını dahi çıkaramadık. Seneye ALLAH kerim

Selamün aleyküm kardeşlerim, önümüzdeki sezon Manisa'da 10 dekar kadar kornişon salatalık ekmeyi düşünüyorum. Ziraat konusunda acemiyim neler gerek tarlanın nasıl olması lazım, toprak analizi gerekir mi? Ekmeden önce toprağa ne gibi işlemler gerekli (gübre, ilaç, sürüm gibi). Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.

Selamün aleyküm kardeşlerim, önümüzdeki sezon Manisa'da 10 dekar kadar kornişon salatalık ekmeyi düşünüyorum. Ziraat konusunda acemiyim neler gerek tarlanın nasıl olması lazım, toprak analizi gerekir mi? Ekmeden önce toprağa ne gibi işlemler gerekli (gübre, ilaç, sürüm gibi). Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.
Olması gereken çok tarlayı şimdi sürmen yeterli ekmeden önce kültivator varsa rotavatör daha iyi olur salatalığın ot ile mücadele için tabana atılan ot ilaci 100kg 4/15 gübre ekmeden önce toprak hazirliginda fide veya tohum dikildikten sonra tekrar ot olursa yüzey ot ilacı hazırda bulundur ve zamanında uygula tabi capalamayi unutma ilaca gelince salatalığın yakalanacak hastalıklar külleme mildilyo kırmızı örümcek için insektisit bu ilaçları düzenli olarak bitkide tercih ettiğin ilacın özelliğine göre uygun zaman priyodunda hasattan 3gun önceye kadar kulanilan ilaçlar var ek olarak yaprak gübreleri var bunlarda genelde fosfor ve potasyum içerikli olanlar kullanılır sulama damlama daha iyi olur

Genel olarak bunlar gerisi senin maharetine kalmış

• Beğen
Tepkiler: hiyarci baba

Olması gereken çok tarlayı şimdi sürmen yeterli ekmeden önce kültivator varsa rotavatör daha iyi olur salatalığın ot ile mücadele için tabana atılan ot ilaci 100kg 4/15 gübre ekmeden önce toprak hazirliginda fide veya tohum dikildikten sonra tekrar ot olursa yüzey ot ilacı hazırda bulundur ve zamanında uygula tabi capalamayi unutma ilaca gelince salatalığın yakalanacak hastalıklar külleme mildilyo kırmızı örümcek için insektisit bu ilaçları düzenli olarak bitkide tercih ettiğin ilacın özelliğine göre uygun zaman priyodunda hasattan 3gun önceye kadar kulanilan ilaçlar var ek olarak yaprak gübreleri var bunlarda genelde fosfor ve potasyum içerikli olanlar kullanılır sulama damlama daha iyi olur

Genel olarak bunlar gerisi senin maharetine kalmış

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için,

O kadar büyük alanı toplayacak işçi temin edebilecekmisiniz?

• Beğen
Çok mu büyük sizce, kaç işçi gerekir 10 dekar için tahminen. Biz 4 kişiyiz evde 2-3 de işçi olsa yeterli olur mu?
Eğer baş edemezsin derseniz 5 dekara düşeceğim.
15 gün ara ile ikiye böl tarlayı 5 dekar bir ek 15 sonra 5 dekar daha ek iki toplamadan sonra duraklar sonra digerini toplarsın ondan sonra öbürü kendine gelir sıra ile hem çok aşırı olamaz standart çıkarırsın ürünü 4 kişi yeter çok sıkışınca işçi takviyesi yap

• Beğen
15 gün ara ile ikiye böl tarlayı 5 dekar bir ek 15 sonra 5 dekar daha ek iki toplamadan sonra duraklar sonra digerini toplarsın ondan sonra öbürü kendine gelir sıra ile hem çok aşırı olamaz standart çıkarırsın ürünü 4 kişi yeter çok sıkışınca işçi takviyesi yap
Teşekkürler fikir çok mantıklı hatta tarlayı üçe bölüp 1 er hafta ara ile ekim yapsam daha da rahat olur mu?

Damlama düşünüyorum
Ilk dönemde magnezyum sülfat ve mikro element vereceksiniz.(fide döneminde)
Tohum çimlenip fide oluştuktan sonra 15 gün bekleyin.Resimdeki bitkiyi fide dönemi olarak kabul edebiliriz. Daha sonra map ile fosforlu gübrelemeye başlanır.Küçük dozlarda fakat her suda map vermeniz lazım.İlk meyveler görülmeye başlanınca ise 16-8-24 e geçin.16-8-24 ile birlikte birkaç kez daha map verildikten sonra sade 16-8-24 ile her hafta düzenli gübreleme ile sezon sonuna kadar gitmeniz lazım.Ayrıca küçük dozlarda(her doz 250-300 ml toplamda 2-4 litre) fakat sık sık sıvı solucan gübresi veya hümik asit tavsiye ederim.Sıvı solucan gübresi daha iyi olur teminde yardımcı olabilirim.Farkettiyseniz üre ve amonyum sülfata değinmedim.Kornişon da normal hıyar kadar yüksek verimler alınmayacağı için azotu yüksek tutmaya gerek yok(aralara birkaç kg sıkıştırma yapılabilir duruma göre).Yaprak gübrelemesi muhakak tavsiye ederim.Kombi+deniz yosunu+üre iyi bir yaprak gübresi olur.Hangi gübreden kaçar kg atacağıniz,marka önerisi,ürünlerin taşıması gereken özellikleri(her 16-8-24 olmaz) vs ekeceginizde detaylı bir şekilde anlatırım.Bu gübreleme ile çok güzel verim alırsınız.Gözünüze çok masraflı gözükmesin.200-300 tl civarı markaya göre dekara maliyeti olur.200 ün altınada rahat düşürürüm ama pazarınız varsa devamlı ürün istiyorsanız düşürmemek lazım.
Benim elimde de deniz yosunu var ama kendim satiyorum diye tavsiye etmiyorum.Gerçekten özellikle devamlı döl veren bitkilerde etkili bir gübre grubu olduğu için tavsiye ediyorum.Aşağıdaki linkte ayrıntılı ürünleri anlattım.Kombi deniz yosunu gibi ürünlerin temininde yardımcı olabilirim.

images%20(30).jpeg