Çiftçilikten Memnunmusunuz ?

Çiftçilikten Memnunmusunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    195
Ek isimiz degil tek isimiz ciftcilik
Baska bi ek gelirimizde yok sadice ciftcilikten kazandimiz paraile gecinmeye calisiyoruz evet bende ciftcilik ve tarimi seviyorum severek yapiyorum karda etsem zararda etsem ben seviyorum
cemal başkan şeklini koymuşun bizler napalım böyle arazıde tek iş olarak yaparsak acımızdan ölmesekde sürünürüz

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK
Bu zamanda kim memnun çiftçilikten herkes zar zor geçiyor ve sürekli herşey pahalı alırken insanlar artık bıkıyor zamanla, keşke biraz daha akaryakıt gübre tohum alırken ucuz olsada herkes iştahla üretse tarlasını daha iyi işler belkide

Ben çok şükür memnunum tabi daha iyi olabilirdi en büyük masrafımız mazot ve gübreden oluşuyor çiftçiye vergi daha az olsa yada mazot gübre desteği şuankinin en az 1 buçuk 2 katı olsa süper olur ve devletimiz hasat zamanı gümrük vergisini düşürmese sattığımız mahsülü geçen seneden az fiyata satmış olmasak çok güzel olur

Gençler evlenemiyor yani tarım kazandırmıyor insanlar kızlarını kendileri gibi sıkıntı çekmemesi için köye vermiyor ya sigiorta bile yapamıyosun gendine bağkur var oda asgari ücretli birinin emekli aylığının yarısını alıyor ektiyin ürün harcı borcunu ödemiyor yani memnun olunmasada mecburen yapıyor bakatlık misali saplanmışız çıkamıyoruz çırpındıkcada batıyoruz çiftçinin memnun olması için bir doktorun yıllık geliriyle aynı olması lazım gelişmiş ülkelerdeki gibi.

Evet ek bir gelir olursa cok iyiolur fakat bn asla topraktan vaz geçemem cok tarlamız yok ama Zaman'la buyuk çiftçilikte yaptin bu isi gercekten geçim kaynağı olarak yapan kişilerin ısı gercekten zor kolay bir is degil ciftcilik

Ben kendi adıma yüce Allah'ın her gününe şükür memmunum. Tekrar dünyaya geleçek olsam yine çiftçi olarak (sağlı yerinde ve imkanları biraz daha iyi) gelmeyi isterdim.
Yani ne bileyim çiftçilik emek ,inanç ve alınterinin sonucu elde edilin kazançın ,en güzeli yüzde yüz helal kazanç.
Elbet bir gün bu ülkede çiftçininde kiymeti bilinecek amma memlekette çifçi kalırmı o zamanaca orasınıda ALLAH bilir

Aklina ne ne gelirse yetisiyo
Yazlik kavun karpuz domayes barbunya biber kislik olarak sebzenin hepsi karnibahar marul ispanak arpa bugday misir yonca
Muz haric hepsi var
yaz kış tam yıl ortalamasında Akdeniz bölgesinin kar kıra bilmeyişine rağmen bütün yıllık ürünlerde seçenek bolluğumuz var ama geniş geniş tarlalarımız yok bölgemizin kısa özeti 😆

yaz kış tam yıl ortalamasında Akdeniz bölgesinin kar kıra bilmeyişine rağmen bütün yıllık ürünlerde seçenek bolluğumuz var ama geniş geniş tarlalarımız yok bölgemizin kısa özeti 😆
Bursanin yenisehir ovasi yeter baskan
Daha 1 hafta once gittim ordaki ciftciler hakkini veriyo kisin camurda lahana ve karnibahar cikariyolar allah emeginin karsiligini versin insallah bu sogukta zor is valla

Daha 1 hafta once gittim ordaki ciftciler hakkini veriyo kisin camurda lahana ve karnibahar cikariyolar allah emeginin karsiligini versin insallah bu sogukta zor is valla
bizim kemalpaşada kışlık ekimler var.
kemalpaşada tarlalar çok parçalanık dişe dokunur büyük işler yapmak zor.
ama ürün çeşitliği var.

Toprak ile uğraşmak zor is Cemal en iyi bilenlerden biri sensin ama toprak ana zengindir ne ekersen verir karşılığını ama az ama cok onemli olan onu hos tutmaktır küstürmemektirn bence eğer birgun bu isi yapan kalmazsa ülkemizde iste o zaman çiftçinin değeri anlasilacak

Toprak ile uğraşmak zor is Cemal en iyi bilenlerden biri sensin ama toprak ana zengindir ne ekersen verir karşılığını ama az ama cok onemli olan onu hos tutmaktır küstürmemektirn bence eğer birgun bu isi yapan kalmazsa ülkemizde iste o zaman çiftçinin değeri anlasilacak
Hele bundan sonra dahada zor suan daha sezona 2 ay var
12 bin karpuz fide yazildim 21 bin para tutu
350 kg malc naylon 11 lira kilo
Elyaf tul 12 bn mt 550 lira 1000 mt si
Mazot desen ona kesat ne olcak bilmiyom
50 donum karpuz 60 bn masraf olcak
Tarla kendimin birde icar olsa 250 300 lira ona vercektik

Tarimin nasil yonetildigine bakinca ciftcinin gercekten isine asik olmasi gerek yoksa yukaridan fayda yok.

Tarim Bakanligi`nda son atamalar, manifaturaci falan hepsi var. Tigem de sosyolog ve kaymakam, TMO da manifaturaci ve emlakci
liste asagida .

Görevden alınanlar ve göreve getirilenler:

1. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı (Ziraat Mühendisi) Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü emrine görevlendirilerek, yerine Kalkınma Bakanlığı uzmanı olan bakanın yeğeni Şanlıurfalı Esin Nacar vekaleten atanmıştır.

2. TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı (Veteriner Hekim) Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü emrine görevlendirilerek, yerine Hakan Kalender vekaleten atanmıştır.

3. TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan (Ziraat Yük. Müh.) Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü emrine görevlendirilerek, 233 sayılı KHK’ye aykırı olarak yerine Rize Pazar Kaymakamı İsmail Şanlı 233 sayılı KHK’ya açıkça aykırı olarak vekaleten atanmıştır.

4. TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Salih Başparmak Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü emrine görevlendirilerek, yerine Diyarbakırlı Sosyolog Üzeyir Tekin vekaleten atanmıştır.

5. Et Süt Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Ethem Kalın (Veteriner Hekim) Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü emrine görevlendirilerek, yerine Fen Bilimleri Bölümü mezunu Şanlıurfalı Ferda Yıldırım vekaleten atanmıştır.

6. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne Şanlıurfalı Müslüm Beyazgül vekaleten atanmıştır.

7. Personel Genel Müdürlüğüne Sağlık Bakanlığından Şanlıurfalı Halil Fincan vekaleten atanmıştır.

8. Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcılığına Şanlıurfalı Emin İzol (Makine Mühendisi) vekaleten atanmıştır.

9. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına Şanlıurfalı Habib Aslan vekaleten atanmıştır.

10. Bakanlık Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına Şanlıurfalı Osman Güzelgöz vekaleten atanmıştır.

11. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcılığına Şanlıurfalı Fevzi Yücetepe atanmıştır.

12. Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına daire başkanı olarak Şanlıurfalı Fatih Akça atanmıştır.

13. Strateji Geliştirme Başkanlığına Daire Başkanı olarak atanan Nihat Sabuncu Sağlık Bakanlığı denetçisi Şanlıurfalıdır.

14. TMO-TOBB-LİDAŞ yönetim kurulu üyeliğine Şanlıurfalı Emlakçı Necip Özbek atanmıştır.

15. TMO-TOBB-LİDAŞ yönetim kurulu üyeliğine Şanlıurfalı Manifaturacı Halil Beyaz atanmıştır.