Arpa ilaçlaması.

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar 15 gün içinde arpalara ve buğdaylara ot ilacı atıcam.tarlaları gezdim geniş yapraklı ve dar yapraklı otların her ikisindende var.Bir arkadaşım PERUN 75 WG önerdi ama biraz pahalı bir ilaç.Şimdiye kadar ilaçlamayı yaptırıyordum bu sene kendim atıcam.400 lt lik taral marka ilaçlama makinası aldım.şimdi asıl sormak isteğim konu perun 75 wg ot ilacında dekara 20-30 litre su değecek şekilde yapılması gerektiğini yazıyor.dekara 20 litre ilaç atsam 20 dekarda 400 litre ilaç atmış olurum.asıl öenmli olan bu ayarı tutturmam için traktörün devir hızı ve regülatördeki basınç ayarını nasıl ayarlarım.kaç bar basınçta atmam lazım.bu konuda yardımınıza ihtiyacımvar.tarla çok engebeli olduğundan 1.viteste gidecem.

Ynt: Arpa ilaçlaması.

Whitegod link=topic=82114.msg975843#msg975843 date=1424959468' Alıntı:
Arkadaşlar 15 gün içinde arpalara ve buğdaylara ot ilacı atıcam.tarlaları gezdim geniş yapraklı ve dar yapraklı otların her ikisindende var.Bir arkadaşım PERUN 75 WG önerdi ama biraz pahalı bir ilaç.Şimdiye kadar ilaçlamayı yaptırıyordum bu sene kendim atıcam.400 lt lik taral marka ilaçlama makinası aldım.şimdi asıl sormak isteğim konu perun 75 wg ot ilacında dekara 20-30 litre su değecek şekilde yapılması gerektiğini yazıyor.dekara 20 litre ilaç atsam 20 dekarda 400 litre ilaç atmış olurum.asıl öenmli olan bu ayarı tutturmam için traktörün devir hızı ve regülatördeki basınç ayarını nasıl ayarlarım.kaç bar basınçta atmam lazım.bu konuda yardımınıza ihtiyacımvar.tarla çok engebeli olduğundan 1.viteste gidecem.
en güzeli boş depoya ayarlamak her traktörün hızı farklı tekeri farklı bence sadece suyla ilk kalibrasyon ayarını yap başka türlü sağlıklı sonuç alamazsıb

• Beğen
Tepkiler: ufukk

İşimiz zor desene bu durumda tarlada uzak kalıyor boş depoyla zaman kaybı.Traktör tt 55 kuyruk mili 540 dd oldğunda 1700 devire filan geliyor herhalde.atanlar bu devirde atıldğında bir deponun 15-20 arası dekarda bitiyor dediler ama bakıcaz bakalım.

şöyle de yapabilirsin gideceğin vites ve gaz da kaç kilometre ile gittiğini bulursun. belli bi uzunluk işaretlersin 100-200 metre neyse kaç dk gittiğini bulur ordan kilometreni çıkarırsın. sonra makinana 100 litre su doldurursun ve olduğu yerde kaç gazla çalıştıracaksan ona sabitler kaç dk da su bitiyor onu ölçersin. sonuçta iş genişliği belli hız belli atacağı su belli ordan gerekli hesabını yaparsın

Bugdayda kullanilan dar yapraklilar icin bazi ayirici ilaclarin arpada kullanilmadgini biliyorum arkadaslar birde basf in arrat isimli ilacini arpada kullansam bi zarari olurmu verim dusuklugune sebep olrmu

evet kullanılmıyormuş.peki arpada dar yapraklı ve geniş yapraklı ilaç olarak karıştırıp atmam gerekecek.hanginleri önerirsiniz?

maygun10 link=topic=82114.msg976368#msg976368 date=1425057229' Alıntı:
Makinayi minimum basinca ayarla ve 2. Vitesle kullanman lazim.20 dekara yeter.
Tarlalar çok engebeli 2 viteste zor olur.yada 2 viteste 1000 devirde makinanın basınç 4 bara ayarlasak 20 dekara 400 litre gibi bu şekilde nasıl olur acaba?

Arpalar için geniş yapraklı ve dar yapraklı ot ilacını karıştırarak vericem ama kararsız kaldım.Ziraatçılara gidip sormadan burada birazda olsa bilgi alabilsem daha rahat alıcam ve atıcam.Ama buğdayda kulanılan ilaç arpada kullanılmıyor diyolar.Arpalar için geniş ve dar yapraklı,karıştırılmaya uygun ot ilacı tavsiyelerinizi bekliyorum hala.

Whitegod link=topic=82114.msg976846#msg976846 date=1425152753' Alıntı:
Arpalar için geniş yapraklı ve dar yapraklı ot ilacını karıştırarak vericem ama kararsız kaldım.Ziraatçılara gidip sormadan burada birazda olsa bilgi alabilsem daha rahat alıcam ve atıcam.Ama buğdayda kulanılan ilaç arpada kullanılmıyor diyolar.Arpalar için geniş ve dar yapraklı,karıştırılmaya uygun ot ilacı tavsiyelerinizi bekliyorum hala.
Arpada Mustang tavsiye ederim.yulaf ilacı olarak Ralon Super, eğer karacimen denen delice var ise Axial.Fakat axiali mustang ile karıştırmamakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: kirci02