Traktörlere Geri vites ışığı neden yok. . . Nasıl takabiliriz

Selamın Aleyküm Ahali

Traktörlerde neden geri vites ışığı yok ? Nasıl takabiliriz ?

Öncelikle römorkla geri gelirken çok büyük eksiklik geri vites ışığı, römorkta ikaz sesi bile olması gerekir, geceleri köy yerlerinde düğün v.b. oluyor yakın yerde buğday indiriyoruz insan ister istemez tedirgin oluyor..

Peki bu geri vites ışığını nasıl takabiliriz ? yorum ve görüşlerinizi bekliyorum . . .

Ynt: Traktörlere Geri vites ışığı neden yok. . . Nasıl takabiliriz

sinan35 link=topic=82324.msg979087#msg979087 date=1425756672' Alıntı:
Siren
http://urun.gittigidiyor.com/otomob...tes-siren-ikaz-korna-12-36v-dit-dit-141596981

Lamba
http://urun.gittigidiyor.com/otomob...ihatsu-hijet-geri-vites-lambasi-bey-119308418

bunlara benzer şeyleri sanayide oto elektrikçisine taktırabilirsin, biraz araştırıp uğraşsan belki kendin bile bağlayabilirsin, kolay gelsin
Geri vitese geçince enerji nereden gelicek abi ben kendim takmasına takarım ama geri vitese geçince otomatik olarak yanması lazım :(

valla ben wallwasher alüminyum kasaya 6 adet power led ile bir arka lamba yaptım ledlere lens de taktım ,anahtarınıda kolay ulaşabileceğim şekilde koltuğun altına yapıştırdım çok pratik oldu
ama gönül istiyor ki arabalardaki gibi vitese takınca yansın lakin o kadar uğraşmadım
siz aynı şekilde römörkde de olsun istiyorsunuz sanırım
aynı sistemle yapılabilir
römörke sabit olarak kurulur
bir jak ile bağlantı kurulur anahtarda istediğiniz yere konumlanır

Mehmetknarca link=topic=82324.msg979077#msg979077 date=1425755219' Alıntı:
Selamın Aleyküm Ahali

Traktörlerde neden geri vites ışığı yok ? Nasıl takabiliriz ?

Öncelikle römorkla geri gelirken çok büyük eksiklik geri vites ışığı, römorkta ikaz sesi bile olması gerekir, geceleri köy yerlerinde düğün v.b. oluyor yakın yerde buğday indiriyoruz insan ister istemez tedirgin oluyor..

Peki bu geri vites ışığını nasıl takabiliriz ? yorum ve görüşlerinizi bekliyorum . . .
Biz yıllar önce biçer dövere geri vites ışığı taktıralım dedik elektrikci baktı bunda geri vites ışığı için tesisat yok yeni cekmeliyiz oda düzen tutmaz dedi öyle kaldı. Traktörde arka fren, park lambaları bile 2-3 sene sonra yanmaz oluyor geri vites ışığı olsa oda dayanmaz bozulur.

Bende cok istiyorum boyle biseyi cunku römork gölge yaptigindan kabin geri lambalari yarardan cok zarari oluyor bi ara bende takayim dedim öyle kaldı

benim dediğim şekilde çok kolay yapılıyor
http://www.osmanelektrik.com/uploads/9e367071-d553-4014-b0cc-bc7d99230468.jpg
böyle bir kasaya 12 volttan beslenen driver kullanarak istediğiniz yere monteleyin
ama geri vitese takınca yananını yapmak zor
bi kere şanzımana müşür takmanız gerekecek
şanzıman müşür takma yeri varsa kolay yoksa uydurulabilirmi bilmiyorum
bir düğmeye basmamak için şanzıman açılırmı emin değilim

Butunu vitesin altında bir yere monte edip vitesi geri taktıgın zaman butona basıp yakabilir.Yapılır aslında buton yardımıya çalışabilen uyarıcı ses çıkaran malzemelerde vardır belki.

KOPARANLI AHMET link=topic=82324.msg979126#msg979126 date=1425763399' Alıntı:
Butunu vitesin altında bir yere monte edip vitesi geri taktıgın zaman butona basıp yakabilir.Yapılır aslında buton yardımıya çalışabilen uyarıcı ses çıkaran malzemelerde vardır belki.
benim yaptığım öyle zaten ortadan vitesli massey bende koltuğun altına aldım rahat ulaşabileceğim şekilde
vitesi attıktan sonra elimi atıp yakıyorum
ama senin dediğin gibi olmaz
ilk başlarda olur belki ama çok sorun çıkarır ortalıkta olduğu için
bahçe işi yaptığımız için ortalıkta olmaması daha kullanışlı ama kabinli traktörlerde ve tarla serilerinde geri giderken arkaya bakmaya alışkın olduğun yönden (genellikle sağ taraftan arkaya bakılır) bir anahtar yerleştirilebilir
artık yapan kişinin yaratıcılığına kalmış
aslında şanzımana inmektense tekerler geri döndüğünde açıp ileri döndüğünde kapatan bi anahtar tasarlamak vardı aklımda ama çamurda tüm sistem çökeceği için üstüne düşmedim

Goparanlı Gardaşımında Dediği Gibi Vitesi Butona Bastıracak Şekilde Yapılabilir... Ama 7 Pinli Römork Bağlantısında Orta Pin Bildiğim Kadarıyla Geri Vites Şeysi, İkaz Kornası Bu Orta Pinden Beslenebilir... Yerlilerde O Pin Boştur Büyük İhtimal, Bağlantısını Yapacaklarını Sanmıyorum Ama İthal Traktörleri Olanlar Deneyebilirler... Ayrıyetten Römorka Çalışma Lambası Takmak İsteyenler 7 li Bağlantıda Sağ Üst Köşedeki Pin Bu İşe Yarıyor Ugrasmanıza Gerek Yok...
Olan, Yapılmış Bişeyi Kullanmak Lazım Değil mi :)

Ayrıca Çağrı, Geri Vites İkaz Kornası Takıyosan TC Lerinkinden Takıcan, İlk Dıt 2 Tık Uzun, Sonrakiler Normal Kısa Çıkıcak :) Normal Bi Yerde Satılan Kornaların Sesi Çok İnce, Hoş Değil...

heavy-duty.png

Aleykümselam,

Benim traktörde pulluk arka lambası var ama römorkta yoktu. Harici kuvvetli bir lamba çektik. Geri vitese değilde ayrı bir açma-kapama düğmesi koyduk.

Gece geri manevralarda arka taraf görünmüyordu. Şimdi o sorun kalktı.

Traktörde geri vites lambası yok çünkü pulluk farı var. :) Çekersin düğmesini olur biter.Ayrıca yeni kabinlerin arka üst kısmındaki farlar geriyi gündüz gibi aydınlatıyor.Römorka gelince arka far+kamera sistemi koymak gerekir ki büyük masraf çıkartır.Mecbur kalınmadıkça gece geri gitmemek veya gece-gündüz arkada bir gözetleyici olmadan geri manevra yapmamak lazım.Geriye bakarsınız temiz,traktöre binersiniz.Birkaç dakika birisi lafa tutar bu arada bir çocuk römork civarına sokulur,Allah korusun.