ÇÖREKOTU EKİMİ VE HASATI

Ynt: ÇÖREKOTU EKİMİ VE HASATI

Arkadaşlar çörekotu Mibzerle ekilip biçerdöverle biçilen 50 cm boyunda bir bitki samanı hayvan yemi olarak kullanılan dönüme 100/150 kilo arasında verim veriyor... 2014 yılının ekim için tohumunu kg 6 liradan aldık mahsülünü kg 4 liradan sattık...Bu yıl tohum fiyatı kg 12.5 lira satış ne olur bilmiyorum..
Yabancı ot ilacı şu an için yok nedeni işçiliğin çok ucuz olduğu ülkelerde yetiştiriliyor ama son edindiğim bilgilere göre bir firma ilaç üretmiş bize ulaşırmı bilmiyorum...

Garadayi link=topic=82388.msg980651#msg980651 date=1426111468' Alıntı:
Arkadaşlar çörekotu Mibzerle ekilip biçerdöverle biçilen 50 cm boyunda bir bitki samanı hayvan yemi olarak kullanılan dönüme 100/150 kilo arasında verim veriyor... 2014 yılının ekim için tohumunu kg 6 liradan aldık mahsülünü kg 4 liradan sattık...Bu yıl tohum fiyatı kg 12.5 lira satış ne olur bilmiyorum..
Yabancı ot ilacı şu an için yok nedeni işçiliğin çok ucuz olduğu ülkelerde yetiştiriliyor ama son edindiğim bilgilere göre bir firma ilaç üretmiş bize ulaşırmı bilmiyorum...
dekara kaç kg tohum gidiyor ? biçerdöver için özel bi ayar yada tabla gerekiyor mu ?

Mibzerle ekimde dönüme 2 kg tohum 10 kg nitrat başka hiçbir gübre kullanmadık...Biçerde 5 sarsaklı makina tercih çift batörlü olursa çok çok güzel...Ayar sadece elekleri kapalı konuma getirip rüzgarı minumuma aldık bu kadar...

Şeker pancarı ekimiyle aynı ekiliyor...ortalama 140 gün sonra hasatı yapılıyor...Benim tercihim ekim yapılacak tarlayı güz (11.ayda) döneminde derin bir şekilde sürüp bıraktım şimdi çizel atıp tavlanınca ROTOVATÖR atıp tırmık ve buğday mibzeriyle ekim yapacağım...Mart sonu nisan başı arası ekim...

mehmet_06 link=topic=82388.msg983023#msg983023 date=1426616498' Alıntı:
Hayırlı akşamlar şuan elinde çörek otu olan ve satan varmı toptan fiyatları öğrenebilirmiyim.

Bizler mahsülü hasatda sattık 4 liradan
Geçen yıl ekim için tohumu 6 liradan almıştık bu yıl tohumun kg13 lira oldu..satışımız ne olur bilemiyorum..

Sadece nitratla ekim yaptık başka gübre kullanmadık sulama yapmadık...Bu yıl hava muhalefetlerinden dolayı ekim yapamıyoruz bekliyoruz hava açar açmaz ekim yapacağız...

Yerel tohum kullanarak 1985 yılından beri hiç tarım yapılmamış arazilere bu yıl 150 dekar ekim yaptık. Gübre ve kimyasal ilaçlama yapılmadı. İyi Tarım şartlarını sağlıyoruz, mümkün olursa seneye organik üretim yapacağız..Şimdi ekilen arazilerde iklim şartları nedeni ile ancak Mayıs başı ekimi yapabildik. Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürler, tarımı hakkında fazlaca bir bilgi yok, yöremizde ilk defa ekimi biz yaptık. Biz de dekara 2 kg kullandık. Hasat sonrası depolanması koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz? Hasat sonrası ürünü soğuk sıkıma mı vermeliyiz yoksa farklı değerlendirme imkanları var mıdır?