ayva bahçesi kurulumu ve ayva yetiştiriciliği

merhaba trakkulüp üyeleri. ayva yetiştiriciliği konusnda bilgisi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. 3 dönümlük, üzerinde suyu mevcut olan bir tarlaya ne kadar ayva fidanı dikilmelidir. biz 4x4 veya 4x5 olarak hesapladık ve ortalama 160 civarı fidan oluyor. bulunduğumuz bölge de iklim genel itibari ile ayaz ve kırağının çok olduğu bir yer. bu tür yerlere nasıl bir fidan cinsi önerir siniz ?

Ynt: ayva bahçesi kurulumu ve ayva yetiştiriciliği

bayram ay link=topic=82418.msg980018#msg980018 date=1425988294' Alıntı:
merhaba trakkulüp üyeleri. ayva yetiştiriciliği konusnda bilgisi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. 3 dönümlük, üzerinde suyu mevcut olan bir tarlaya ne kadar ayva fidanı dikilmelidir. biz 4x4 veya 4x5 olarak hesapladık ve ortalama 160 civarı fidan oluyor. bulunduğumuz bölge de iklim genel itibari ile ayaz ve kırağının çok olduğu bir yer. bu tür yerlere nasıl bir fidan cinsi önerir siniz ?

Eski teknikte 4x5 uygulama vardı fakat bu uygulama tarımın ilerlemesi ile kalktı. Hatta cevizcilik bile değişti. Ayva bayçesi için yarı bodur limon ayva öneririm. Pazar payı yüksektir. Hatta her yıl aynı tüccar gelir bütün malını satın alır.

Fidan araları yarı bodur cins için 3 metreyi geçme, traktör yolu için sıra araları ise 4 metre gayet güzel oluyor. Bu bahçeyi dev traktörle değil alçak traktörle işleyeceksin. Soğuklara ve susuzluğa dayanıklıdır, en çok dikkat edeceğin ise minik KIL kurtlarıdır. Özellikle çiçekler tac yapraklarını dökünce meyveler daha erik kadarken iç kurdu ilaçlaması yapacaksın. Sonra devam eden evrelerde bir iki sefere daha yaptın mı korkma Allah ' ın izniyle. Özellikle ayvalar yeşilken limon büyüklüğüne gelince ilaçlama yap.

Ayrıca ayva bakımı diğer meyveler gibi zahmetli değildir. Nispeten daha kolaydır, hasat-depolama ve nakliye daha kolay ve dayanıklıdır. Mutlaka tavsiye ederim, zaten su varmış birde damla sulama döşersen çok harika sonuç alırsın. Ben uzun yıllar yaptım.

Sana bir tavsiyemde bahçenin etrafına muşmula fidanları dikmen. Sizi oralarda pazarı varmı bilmem. Muşmula meyvesi küçük yabani ayva fidanlarına aşılanır yada ayva ağaçlarının bir dalına... Çok mükemmel verimi olur.

Resimler ve ekler

• aid8138131.jpg
    aid8138131.jpg
    638.3 KB · Görüntüleme: 1,565
  • aid8138131.jpg
    aid8138131.jpg
    638.3 KB · Görüntüleme: 1,102
  • Beğen
Tepkiler: çiftcigardo

Gayet güzel bir düşünce 4X5 metre uygulama güzel olacaktır. Dikkat edeceğin en önemli hususlar düzenli ilaçlama ve her yıl ağacın şeklini budama ile kontrol etmektir. Sulama ve gübreleme konusunda eksiklik duymazsa gayet verimli bir bahçe olacaktır. Şimdiden başarılar.

İlginiz için teşekkür ederim ustalarım. Fidanlarım çarşamba günü geldi. 170 adet. İlçe tarım müdürü yanılmıyorsam ekmek ayvası demişti ama yarın tekrar çeşidini soracağım kendisine. 35 metre en 80 civarı boyunda tarla. İnşaallah güzel bir bahçe olacak. Fidanlar eksik gelirse eksik olan yerlere 2x2 ebatında italyan cinsi beyaz ve misket cinsi siyah üzüm bağı dikmeyi düşünüyorum. Eğer bu bahçeden berim alabilirsem 1000 kök ayva dikmeyi planlıyorum. Yıl da 50 ton civarı bir ürün alabilirim planlarım dahilinde.

İlginiz için teşekkür ederim ustalarım. Fidanlarım çarşamba günü geldi. 170 adet. İlçe tarım müdürü yanılmıyorsam ekmek ayvası demişti ama yarın tekrar çeşidini soracağım kendisine. 35 metre en 80 civarı boyunda tarla. İnşaallah güzel bir bahçe olacak. Fidanlar eksik gelirse eksik olan yerlere 2x2 ebatında italyan cinsi beyaz ve misket cinsi siyah üzüm bağı dikmeyi düşünüyorum. Eğer bu bahçeden berim alabilirsem 1000 kök ayva dikmeyi planlıyorum. Yıl da 50 ton civarı bir ürün alabilirim planlarım dahilinde.
Merhaba,, herkes merak etmiş bende merak edenlerdenim, bahçenizde son durum nedir?kaç yıl geçmiş bir cevap yazarsanız seviniriz.