Nar Bahçesine Taban Gübrelemesi(kubilay07)..

Selam Arkadaşlar;

Malum gübreleme zamanı geldi nar bahçesinde bahar sürümü sırasında taban gübrelemesini de halledeyim diyorum bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?
Geçen yıl toprak analizi yaptırdım organik madde dahil herhangi bir eksikliğe rastlanmadı yine aynı analiz sonuçlarına yapılan gübreleme programından yeterince randuman alamadım randuman olayını gübreleme programının damla sulama odaklı olmasına bağlıyorum damla sulama sistemi olunca programı oluşturan mühendis neredeyse gübrelemenin tamamını damla sulamaya odaklamıştı harfiyen uygulamama rağmen yeterli verimi alamadım bu yüzden bu yıl analiz yaptırmayı düşünmüyorum önceki yıllarda hep 15+15+15 çinko katkılı kompoze gübreler kullanıyorduk babam yine kompoze atalım diyor fakat bir arkadaşım genel bir gübreleme yaptı çok iyi verimler aldı onun programı standart tavsiyelere dayalı ağaç başı 2 Kg amaonyum sülfat,Ağaç başı 500Gr TSP(Triple Süper Fosfat),Ağaç başı 500gr potasyum sülfat şahsen çok mantıklı gelmedi ama TSP kullanımının faydalı olacağını düşünüyorum çünkü tutumda büyük rol oynuyor potasyum sülfatı şimdiden toprağa vermek yerine zamanı gelince damla sulamadan nitrat formunda vermeyi tercih etmek düşüncesindeyim fakat TSP ve azot kullanımının gerekli olduğu düşüncesindeyim

kompoze gübreler konusunda da duyduğum bir bilgiden sonra biraz soğudum açıkçası içeriğindeki potas klorür formunda olduğu için bitki yeterince faydalanamıyor diye söylediler toros gübreye mail attım ne yanlış-ne doğru dediler avantajlarından bahsedip kullanımını tavsiye ettiler

ağaçların genel olarak durumu %30-40 civarı gözler patladı gübreleme için biraz geç kaldık lakin toprak anca tava geldi önümüzdeki hafta içinde yeni rotavatörümüz gelecek onunla süreyim diyorum gübre tavsiyelerinizi bekliyorum....

ağaçlar 7+ yaşta bu yıl budanmadı sadece sezon içinde yaz budaması yapıldı kış budası yapılmadı...

yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler...

Ynt: Nar Bahçesine Taban Gübrelemesi(kubilay07)..

Bu gün sıvı gübreler hakkında bazı yazılar okuyordum. Türkiye ' nin en büyük gübre fabrikalarından biri, sıvı gübreler yerine güvendiğiniz ve bildiğiniz kompoze gübreleri kullanın diyor. Nedenlerini de uzun uzun açıklamışlar.

Bu bağlamda babana katılıyorum.

Ben kendi uygulamamdan bahsedeyim karar senin Kubilay. Bende senin gibi yerlere giremedim bu pazar 40 kg toprak altı 3X15 verdim. Henüz yerleri işlemedim bazı yerleri diskaro ile işlemeden 33 nitrat ya da şeker vereceğim. Otların büyük olduğu yerleri de iyice tavlanınca rotavatörle halledeceğim. sana da tavsiyem rotovatör için acele etme iyice tavlansın, otların çok büyümeside sorun teşkil etmez nasılsa rotavatör için.

ENES4422 link=topic=82456.msg980579#msg980579 date=1426101441' Alıntı:
Bu gün sıvı gübreler hakkında bazı yazılar okuyordum. Türkiye ' nin en büyük gübre fabrikalarından biri, sıvı gübreler yerine güvendiğiniz ve bildiğiniz kompoze gübreleri kullanın diyor. Nedenlerini de uzun uzun açıklamışlar.

Bu bağlamda babana katılıyorum.

abi sıvı gübreler hususuna katılıyorum lakin toprak altına sıvı gübre uygulamayacağız...
kompoze yada azot,fosfor ve potası ayrı ayrı vereceğiz...

ydincbayram link=topic=82456.msg980590#msg980590 date=1426103067' Alıntı:
Ben kendi uygulamamdan bahsedeyim karar senin Kubilay. Bende senin gibi yerlere giremedim bu pazar 40 kg toprak altı 3X15 verdim. Henüz yerleri işlemedim bazı yerleri diskaro ile işlemeden 33 nitrat ya da şeker vereceğim. Otların büyük olduğu yerleri de iyice tavlanınca rotavatörle halledeceğim. sana da tavsiyem rotovatör için acele etme iyice tavlansın, otların çok büyümeside sorun teşkil etmez nasılsa rotavatör için.

abi toprak tava geldi otlar bazı yerlerde 1 metreye ulaştı ve çiçek döneminde şuan tohumlarını dökmeden sürmek istiyorum damlamayı yazdıktan sonra dökülen tohumlar başa bela oluyor

kompoze kullanırsam bende 3x15 kullanacağım lakin potastan yeterince yararlanamayacak olması beni düşündürüyor ayrı ayrı atmak daha mantıklı gibi geliyor ha 3x15 ' ten olumlu sonuçlar aldığımız yıllar oldu fakat kompoze atmış olmak potas ihtiyacını karşılamıyor daha sonra fazlasıyla takviyeliyoruz damlamadan biraz önce portakal üretimi yapan bi arkadaşla konuştum oda 20+20+0 at potası damlamadan verirsin diyo aklım iyice karıştı işin içinden çıkabilirsek iyi :)

Doğru söylemiş damlama imkanın var, o yüzden eksik olanı damlamadan tamamlarsın hemde çok daha etkili olur. Bende damlama imkanı yok bu yüzden böyle uyguluyorum.

ydincbayram link=topic=82456.msg980601#msg980601 date=1426104564' Alıntı:
Doğru söylemiş damlama imkanın var, o yüzden eksik olanı damlamadan tamamlarsın hemde çok daha etkili olur. Bende damlama imkanı yok bu yüzden böyle uyguluyorum.

bizim iş yine azotu fosforu ayrı ayrı atıp potası da damlamadan vererek olacak gibi :) en iyisi ağaç başına 2 kilo sülfat,yarım kiloda TSP atmak sonra damlamadan potas öncesi dekara 50 kg %33nitrat verir sonrada potası dekara 25+25 kilo olarak damlamadan 2 defa veririz üsttende 1-2 defa yaprak gübresi attıkmı tanesi 1 kilo gelir yine narların :)

bide abi sen hangi bitkiye attın 40 kiloyu? ağaç başına ne kadar geliyo?

kubilay07 link=topic=82456.msg980605#msg980605 date=1426105064' Alıntı:
bizim iş yine azotu fosforu ayrı ayrı atıp potası da damlamadan vererek olacak gibi :) en iyisi ağaç başına 2 kilo sülfat,yarım kiloda TSP atmak sonra damlamadan potas öncesi dekara 50 kg %33nitrat verir sonrada potası dekara 25+25 kilo olarak damlamadan 2 defa veririz üsttende 1-2 defa yaprak gübresi attıkmı tanesi 1 kilo gelir yine narların :)

bide abi sen hangi bitkiye attın 40 kiloyu? ağaç başına ne kadar geliyo?
Ben 15X15X15 attım ortalama şeftalide ağaçbaşına 1 kg, erikte ise 2kg dan biraz fazla gelir. Ve artı bunun kadar da %33 nitrat attım. Bundan bir gün sonra serpme verip yeri de işledim.

ydincbayram link=topic=82456.msg980795#msg980795 date=1426163587' Alıntı:
Ben 15X15X15 attım ortalama şeftalide ağaçbaşına 1 kg, erikte ise 2kg dan biraz fazla gelir. Ve artı bunun kadar da %33 nitrat attım. Bundan bir gün sonra serpme verip yeri de işledim.

Anladım abi bende bugün gidip bayii ile görüştüm tır tır 15x15x15 satıyo :) dedim ben 3x15 atmayacağım öve öve bitiremedi ama bi türlü ikna olmadım kararım büyük ölçüde ağaç başı 2 kg %33 nitrat,500gr da TSP olacak gibi bakalım

Kubilay önceki bir kaç yıl bende DAP ile potasyumu karıştırıp atmıştım. Faydası tartışılmaz ve miktarları ve oranları da gayet iyi idi. Fakat DAP ve Potasyumun çok pahalı olması 3X15 ' e yöneltti beni. Aynı hesaba geliyor sadece miktarı çoğaltıyorum. Potasyumu bir yıl verip ertesi yıl 20X20 de kullanılsa olabiliyor analizde potasyum eksikliği çıkmıyor çünkü. Fakat özellikle lifli meyvelerde potasyumun önemi tartışılmaz.

yakup abi gübrelemede sıkıntımız çok olmuyor damla sulama olduğu için eksiklik durumunda anında müdahale edebiliyoruz fakat hani bişeyin temeli sağlam olacak derler ya taban gübrelemesi olmazsa olmaz o yüzden ne yararsız bişey yapıp cebe zarar edesim var nede eksik yapıp gelecek olan parayı azaltasım var babam bi kaç bişey dedi 'TSP' uygulamayı kafamda tamamen netleştirdim fosforu ayrı verecekken kompoze alıp fosfor gibi zaten hareketsiz olan bir elementi fazlaca biriktirmek düşüncesi biraz saçma geliyo o yüzde azotu da ayrı uygulayıp potas ihtiyacını damlamadan gidereyim diyorum.
Azotu hangi formda atsak acaba? Sülfat mı yoksa nitrat mı?

kubilay07 link=topic=82456.msg981005#msg981005 date=1426194593' Alıntı:
yakup abi gübrelemede sıkıntımız çok olmuyor damla sulama olduğu için eksiklik durumunda anında müdahale edebiliyoruz fakat hani bişeyin temeli sağlam olacak derler ya taban gübrelemesi olmazsa olmaz o yüzden ne yararsız bişey yapıp cebe zarar edesim var nede eksik yapıp gelecek olan parayı azaltasım var babam bi kaç bişey dedi 'TSP' uygulamayı kafamda tamamen netleştirdim fosforu ayrı verecekken kompoze alıp fosfor gibi zaten hareketsiz olan bir elementi fazlaca biriktirmek düşüncesi biraz saçma geliyo o yüzde azotu da ayrı uygulayıp potas ihtiyacını damlamadan gidereyim diyorum.
Azotu hangi formda atsak acaba? Sülfat mı yoksa nitrat mı?
Makineler daha güzel attığı için serpmede sadece nitrat kullanıyorum. Söz konusu damlama olduğu için erken dönemde geç tesir edeni, geç dönmede erken tesir edeni vermen düşünülebilir. En doğrusu dönemine uygun olarak her ikisini de kullanman gerekir maksimum faydayı sağlar. Aynı azot gibi görünse de sülfat azotun da nitrat azotunda etkileri farklıdır.

http://www.toros.com.tr/%C3%9Cr%C3%BCnler/BitkiBesleme/KlasikG%C3%BCbreler/AS(AmonyumS%C3%BClfat).aspx

http://www.toros.com.tr/Ürünler/BitkiBesleme/KlasikGübreler/AN(AmonyumNitrat).aspx

Birde şu açıklama dikkatimi çekti dikkate değer bulduğum için ekledim.

Toprağa uygulanan bütün amonyumlu ve amidli gübreler, mikrobiyal aktivite sayesinde en sonunda nitrat azotuna dönüşürler. Nitrat bitkiye yarayışlı azot formudur, fakat yağışlarla veya sulama suyu ile kolaylıkla yıkanarak kaybolur. Yıkanma suretiyle nitrat kaybı, büyük ölçüde, iklim ve toprak şartlarına bağlıdır. Diğer taraftan nitrat azotu, kurak periyotlarda kapilarite ile toprak derinliğinden yukarı doğru hareket edilebilir.

Amonyum formundaki azot ise bir katyon olduğundan ( NH+4 ) yani artı (+) yüklü bir iyon olduğundan eksi (-) yük taşıyan kil parçacıkları tarafından tutulur ve böylece de nitrat azotunda olduğu gibi kolaylıkla yıkanıp kaybolmaz. Çok yüksek yağış altında dahi amonyum azotunun yıkanarak kaybolmadığı tespit edilmiştir.

ydincbayram link=topic=82456.msg981014#msg981014 date=1426195173' Alıntı:
Makineler daha güzel attığı için serpmede sadece nitrat kullanıyorum. Söz konusu damlama olduğu için erken dönemde geç tesir edeni, geç dönmede erken tesir edeni vermen düşünülebilir. En doğrusu dönemine uygun olarak her ikisini de kullanman gerekir maksimum faydayı sağlar. Aynı azot gibi görünse de sülfat azotun da nitrat azotunda etkileri farklıdır.

abi sülfat aynı zamanda kükürt içeriği taşıyor arazi için geçen yıl kükürtleme tavsiye etmişlerdi bu açıdan faydalı olabilir lakin toprakta çözünmesi bir süreç gerektirdiğinden ve şuan ağaçların azot ihtiyacı olduğu düşündüğüm için en erken etki edecek olan nitrata daha yakınım bu konu birazda toprak yapısıyla alakalı bölgede sülfat kullanan yok yarın mühendis arkadaşa bir danışayım bide onun fikirlerini alayım

Sevgili forumdaşlarım abilerim,kardeşlerim;

Bugün çok güvendiğim bir ziraat mühendisi akrabam ile bu konuyu konuştum kendisi hem çiftçi hemde ziraat mühendisi olduğu için kendisine güvencim tam

Bana yaptığı tavsiyede ağaç başına 500gr kadar 18-46-0(DAP) atmamı gerekli olursa eksikliği halinde diğer gübreleri damlamadan vermemi söyledi ve hiç aklımda yokken bahçeye 'DAP' atmaya karar verdim yorumlarda ve tavsiyelerde bulunan arkadaşlara, abilere teşekkür ederim

'Son olarak bu yıl yaptığım iş ve işlemleri(gübreleme) bu konu üzerinden paylaşacağım böylece uygulamaya göre bir verim grafiği çıkacaktır...'

Herkese Teşekkürler...