Tarladan Yüksek Gerilim Hattı Geçtiğinde İmar Mewzuatı Ne Şekilde Olur?

Başına gelen wardır, sitede aradım ama bulamadım, tarladan yüksek gerilim hattı geçiyorsa, burada imar mewzuatı ne şekilde olur?

Mesela Tarla 45.000m2 diyelim Ahır, Ağıl, Ew w.s.s yapılabilir mi?

Ynt: Tarladan Yüksek Gerilim Hattı Geçtiğinde İmar Mewzuatı Ne Şekilde Olur?

benim bildiğim yüksek gerilim hattının geçtiği yerler istimlak ediliyor. Yüksek gerilim hattının altında yaşamak ne kadar sağlıklı olur oarını bilemiyorum. Çünkü radyasyon bölgesi oluyor.

Ben TEİAŞ ' ta çalışıyorum.. Yüksek gerilim geçen yere istediğini yapabilirsin ama kuralları var..

Ne gibi;

Direk dikilen yer(kamulaştırılan alan) gitmiş bir kere artık devletindir.. Tel geçen yer ise devlet ile senin ortak malın gibidir.. Buna irtifak alanı denir. Herhangi bir tesis yapmayı düşündüğün an tapunda şerh gözükür, gerekli izinler için gittiğin kurumlar seni TEİAŞ ' a yönelendirir, TEİAŞ ' a danışmadan yasal olarak herhangi bir tesis kuramazsın.

TEİAŞ ' a dilekçe ile başvuru yapar sonucunu beklersin.. Sana bir kroki verirler Tel altı irtifak alanı ve tel yüksekliğini gösteren.. Yüksek gerilim hattının gerilim yüküne göre 154kv hat için tele mesafe 5 m,380 kv için 8.70 olmak koşulu ile inşaata yasak bölge söz konusudur.

Kısaca tel altına tesis yapabilirsiniz.. Z

15 m değil.. değerleri yukarıda yazdım. Hattaki elektrik yüküne göre değişir.. Ülkemizde maximum 380 kV hatlar vardır. Bunlarda çatı ile tel arasında minumum 8.70 m ye kadar müsade verilir. Kurum kendini sağlama almak için 10 m yazar verir. Bu işi bizzat kendim yapıyorum.

biz telin altına havuz yapacaktık sonra fark ettik yağmur yağarken havuz dolu olursa su elektiriği çeker dediler bizde iptal ettik temelini atmıştık boş kalmasın böyle dedik ev yaptık :)

Murat Abi ' m çiftçi bilgi bilgi kutusunda, doğrudan kendi yapmış olduğumuz, tecrübeye dayalı paylaşımları bulundurmaya çalışıyoruz. Konuyu Muhabbetler bölümüne taşıyorum affına sığınarak.

Hat yeni mi çekildi yoksa eskiden beri mi var abi ? Eski hatların çoğunda kamulaştırma yapılmamış bizim arazimizde de mevcut durum öyleyse hicbir sıkıntı olmaz tapuda şerh durumuna göre anlaşılır.

Peki yüksek gerilim hattının verime bir etkisi oluyor mu ? Direğin olduğu tarla yada kabloların geçtiği yerlerde ?

apsiL link=topic=82584.msg982492#msg982492 date=1426509765' Alıntı:
Ben TEİAŞ ' ta çalışıyorum.. Yüksek gerilim geçen yere istediğini yapabilirsin ama kuralları var..

Ne gibi;

Direk dikilen yer(kamulaştırılan alan) gitmiş bir kere artık devletindir.. Tel geçen yer ise devlet ile senin ortak malın gibidir.. Buna irtifak alanı denir. Herhangi bir tesis yapmayı düşündüğün an tapunda şerh gözükür, gerekli izinler için gittiğin kurumlar seni TEİAŞ ' a yönelendirir, TEİAŞ ' a danışmadan yasal olarak herhangi bir tesis kuramazsın.

TEİAŞ ' a dilekçe ile başvuru yapar sonucunu beklersin.. Sana bir kroki verirler Tel altı irtifak alanı ve tel yüksekliğini gösteren.. Yüksek gerilim hattının gerilim yüküne göre 154kv hat için tele mesafe 5 m,380 kv için 8.70 olmak koşulu ile inşaata yasak bölge söz konusudur.

Kısaca tel altına tesis yapabilirsiniz.. Z

Teşekkür ederim epey bi faydan dokundu....Mantıken üstünden yüksek gerilim hattı geçen 1.000.000m2 bi arazin olsa buraya hiç bir şey yapılamıyor demek yanlış olurdu, tarlanın bi uçundan geçiyor dolayısı ile yapının imkanı olması gerek...

Çağrı link=topic=82584.msg983640#msg983640 date=1426749856' Alıntı:
Hat yeni mi çekildi yoksa eskiden beri mi var abi ? Eski hatların çoğunda kamulaştırma yapılmamış bizim arazimizde de mevcut durum öyleyse hicbir sıkıntı olmaz tapuda şerh durumuna göre anlaşılır.

Çağrı çook eskiden çekilmiş yeni değil en azından 20 yıllık, yanımda bi tarla war 45.000m2 üstünden yüksek gerilim hattı geçiyor diye cazip bir fiyata satacaklar aliyim mi almiyim mi onun derdindeyim...! Ya da fiyat cazip mi göreceli tabi buna göre hareket etmek gerek...

sebazios link=topic=82584.msg983465#msg983465 date=1426711514' Alıntı:
Murat Abi ' m çiftçi bilgi bilgi kutusunda, doğrudan kendi yapmış olduğumuz, tecrübeye dayalı paylaşımları bulundurmaya çalışıyoruz. Konuyu Muhabbetler bölümüne taşıyorum affına sığınarak.

Ne bağırıyon taaa Şarköy ' den Bozkır ' ın bağrına :) Araştırdım sitede bu konuda bilgi bulamayınca burada açiyim demiştim herkes öğrensin diye...

Hermiyas link=topic=82584.msg983682#msg983682 date=1426762334' Alıntı:
Ne bağırıyon taaa Şarköy ' den Bozkır ' ın bağrına :) Araştırdım sitede bu konuda bilgi bulamayınca burada açiyim demiştim herkes öğrensin diye...

Genel moderatör ' üm..

Sitede her konunun uygun bi yeri var.

Genel olabilmişsin ama moderatör olamamışsın :D

Çağrı link=topic=82584.msg983640#msg983640 date=1426749856' Alıntı:

Kamulaştırması olmayan TEİAŞ hatları mevcuttur 40-50 senelik hatlar var ama bu demek değildir ki bir vatandaş olarak sen, ben ya da bir başkası çıkıp kafasına göre inşaat yapabilsin. Tapuda şerh gözükmez imar izni verilir, 150 m ' üzeri yapılar yapı denetime girer. Yapı denetim gelir bakar üstünden hat geciyor, izin vermez. Hadi diyelim bu da engel olmadı binayı kafamıza göre diktik, sonra ki aşamada doğacak sorunlardan kamulaştırma yapmamış kurum mesuldür aynı zamanda bizler de mesulüz vatandaş olarak, kafamıza göre iş yaptığımız için. Senin canının ya da malının zarar görmesi gerekmez bazı şeyleri gidip araştırmak, soruşturmak için..

Merhaba teiaş benim arsama kamulaştırma koydu direk dikilmicekmis sadece tel geçecek diyor.yani arsa gene senin diyor tel geçeceği için sana komisyon kararıyla bi para vereceğiz diyor acaba bu mebla nekadar ortamala en azından fikir manasında fiyat verebilirmisin tarla vasfında 3 nisan 2018 yeni bir kamulaştırma.

Geçtikleri yeri telin altini istimlak ediyorlar
Tapuda da ayiriyorlar orasını ariza olunca istedikleri zaman gecmek için
Seninde 2 dnm e yakin yer gidiyor demek
Ekebilirsin ama onlar gelip zarar yaparsa birşey talep edemezsin
Bizimde var yuksek gerilim 46 dnm de 3 dnm gitmis tapuda belli elektrik hatti
Bildiklerim böyle çağırıyorlarsa fiyat görusmek icin olabilir

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Geçtikleri yeri telin altini istimlak ediyorlar
Tapuda da ayiriyorlar orasını ariza olunca istedikleri zaman gecmek için
Seninde 2 dnm e yakin yer gidiyor demek
Ekebilirsin ama onlar gelip zarar yaparsa birşey talep edemezsin
Bizimde var yuksek gerilim 46 dnm de 3 dnm gitmis tapuda belli elektrik hatti
Bildiklerim böyle çağırıyorlarsa fiyat görusmek icin olabilir
Abi elektrikte artik istimlak yok.Sadece arsanın değer kaybı olarak cüzzi bir miktar veriyorlar.

15 m değil.. değerleri yukarıda yazdım. Hattaki elektrik yüküne göre değişir.. Ülkemizde maximum 380 kV hatlar vardır. Bunlarda çatı ile tel arasında minumum 8.70 m ye kadar müsade verilir. Kurum kendini sağlama almak için 10 m yazar verir. Bu işi bizzat kendim yapıyorum.
Hocam 2000 metre kare tarla var almayı düşünüyorum hobi bahçesi yapıp bir konteynir koymayı düşünüyorum ama tarlanın uç köşesinde yüksek gelirim büyük demir diregi var ve tarlanın üstünden kablular geçiyor insan saglıgina zararı olurmu tabi haftada 2 kere giderim birde 2000 metre karenin 1450 metre karesine medaş tek şerh koymuş yardımcı olumusunuz saglıgımıza zararı olurmu

Hocam 2000 metre kare tarla var almayı düşünüyorum hobi bahçesi yapıp bir konteynir koymayı düşünüyorum ama tarlanın uç köşesinde yüksek gelirim büyük demir diregi var ve tarlanın üstünden kablular geçiyor insan saglıgina zararı olurmu tabi haftada 2 kere giderim birde 2000 metre karenin 1450 metre karesine medaş tek şerh koymuş yardımcı olumusunuz saglıgımıza zararı olurmu
tel ve direklerin 30 metre yakınına herhangi bi yapı yapılamaz diye biliyorum.

Hat 34.5 mu 154 mü onu bilmek lazım serh koymuşsa kamu yararına istimlâk etmiş istimlaktan yana sıkıntı olmaz her devirde satışta yani tarla ile ilgili işlemde kuruma başvurmam gerekir onun dışında problem olmaz