B..k'u Harman Yapıp, Paraya Dönüştüren 1.600hp Motor....

Sonuçta atıkları yerinde gaza çevirip elektriğin üretileceği yere taşırsak ulaşım maliyetimiz büyük oranda düşer. Bana mantıklı geldi ama uygulanabilirliği nasıldır.

Malum devlet işleri böyle şeylere izin vermeyebilir,belli mi olur.

Murat Ağabey, İstanbul Esenyurt'ta bir doğalgaz termik santrali var, artık türbinleri falan nasıldır bilemem ama, düzen şu şekilde, ısı-su soğutması-sıcak su Esenyurt'ta büyük bir siteye sıcak su olarak veriliyor...

Bir ara orada bir arkadaşım çalışmıştı, adamların parayı koyacak yer bulamadıklarını söylemişti :) Böyle bir şey yapılacaksa eğer bence bir site içine falan yapılmalı, atıklar hem çöp hem organik atık olarak taşınmalı ama maliyet de düşürülmeli.

Ağaoğlu'nun yine İstanbul'da yaptığı My World Europe sitesi içine yine böyle bir doğalgaz elektrik üretim santrali koymuş, sıcak suyu siteye satıp milleti kazıklıyor yine arkadaş :) Ablamlar orada oturuyorlar, elektriği aynı fiyata alıyorlar ama ısınma giderleri bizden düşük olacağına bizden fazla :D

Ha derseniz ki böyle bir şey yapabilir miyiz diye, yapamayız çünkü onu bize bırakmazlar :D Siteyi yapan kodamanlar gider kendileri yaparlar parayı da kendileri kazanırlar, Peki bu iş nerede yapılabilir? Elbette ki böyle bir şey bir köye yakın yapılabilir, fazla elektrik köye satılabilir, sıcak su köye satılabilir mi ısınma olarak bilemiyorum millet onunla uğraşmaz, ama elektrik kesin olur derim. Hatta birbirine yakın iki köy arasına yapılırsa daha da iyi olur. Isınan su da seralarda kullanılabilir, benim kafa bu aralar hep bunlara gidiyor ama işte parasızlığın gözü kör olsun :) Para yoksa düş de mi kurmayalım kardeşim :D

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Benim demek istediğim güneş enerjisi ile biyogaz enerjisine ödenen destek aynı.Sanırım kw başına ikisine de en yüksek ve aynı fiyattan alım yapıyor devlet.

Ayrıca merak ettiğim başka bir konu daha var. Şimdi bu biyogaz tesislerinde üretilen gaz depolanabiliyor ve taşınabiliyor.Peki mesela biyogaz elektrik üretim tesisimize dışardan biyogaz taşıyabiliyor muyuz?

Mesela Bursa'da biyogaz tesisimiz var ve elektrik üretiyoruz.Kendi tesisimizde yeterince gaz elde edemiyoruz ama atıyorum Balıkesir'de,Çanakkale'de de gaz üretiyoruz ve bunları Bursa'da ki santralimizde elektriğe dönüştürüyoruz.

Böyle bir şey mümkün mü uygulamada bir sorun yaşatır mı ya da mevzuatta böyle bir şey var mı?

Düşündüğünü GES lerin dezawantajlarını BES ile kıyaslayarak teyit ettim zaten. Alım fiyatı aynı olsa bile GES cazip değil, atık war ise.

BioGAZ taşıma işini unut değmez. Yerinde çözümler muteberdir bu tarz sistemlerde.

• Beğen
Tepkiler: Magna Carta
Murat Ağabey, İstanbul Esenyurt'ta bir doğalgaz termik santrali var, artık türbinleri falan nasıldır bilemem ama, düzen şu şekilde, ısı-su soğutması-sıcak su Esenyurt'ta büyük bir siteye sıcak su olarak veriliyor...

Bir ara orada bir arkadaşım çalışmıştı, adamların parayı koyacak yer bulamadıklarını söylemişti :) Böyle bir şey yapılacaksa eğer bence bir site içine falan yapılmalı, atıklar hem çöp hem organik atık olarak taşınmalı ama maliyet de düşürülmeli.

Ağaoğlu'nun yine İstanbul'da yaptığı My World Europe sitesi içine yine böyle bir doğalgaz elektrik üretim santrali koymuş, sıcak suyu siteye satıp milleti kazıklıyor yine arkadaş :) Ablamlar orada oturuyorlar, elektriği aynı fiyata alıyorlar ama ısınma giderleri bizden düşük olacağına bizden fazla :D

Ha derseniz ki böyle bir şey yapabilir miyiz diye, yapamayız çünkü onu bize bırakmazlar :D Siteyi yapan kodamanlar gider kendileri yaparlar parayı da kendileri kazanırlar, Peki bu iş nerede yapılabilir? Elbette ki böyle bir şey bir köye yakın yapılabilir, fazla elektrik köye satılabilir, sıcak su köye satılabilir mi ısınma olarak bilemiyorum millet onunla uğraşmaz, ama elektrik kesin olur derim. Hatta birbirine yakın iki köy arasına yapılırsa daha da iyi olur. Isınan su da seralarda kullanılabilir, benim kafa bu aralar hep bunlara gidiyor ama işte parasızlığın gözü kör olsun :) Para yoksa düş de mi kurmayalım kardeşim :D

Çok doğru diyorsun...

GES de HES de RES de yan ürün olmaz çıkmaz ama BES lerde ya da DGÇS (Doğalgaz Çewrim Santralleri) de yan ürün olarak, sıcak su, ceket suyu, ceket yağı, soğuk hawa, gibi yan ürünler çıkabilir dolayısı ile çok mantıklı düşündüklerin. Seracılığın Mersin Fethiye arasında sıkışmasının temel nedeni kışın gece don olmaması olsa bile ufak bi ısıtma ile çözülebilmesidir. Isı war ise pek çok şeyi yapabilirsiniz.

Ankara MAMAK çöplüğünden ısınıyor banyo yapıyor çöplüğe yakın mahalle.

Bana dediyseniz, küçümsemek için yazmadım, Ben de Türküm ama yapılanı küçümsemem, Almanların yaptığı işleri takdir ederim. çok küçükken Almanyada da bulundum. Traktörlerini mi tarımını mı hayvancılığını mı nelerini sayalım. Zaten bir DLG leri yeter. Ayrıca şu an Bir nükleer santrale eşdeğer biyoenerji ürettiklerini duydum. Zaten Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i akli eserinde.

Çok doğru diyorsun...

GES de HES de RES de yan ürün olmaz çıkmaz ama BES lerde ya da DGÇS (Doğalgaz Çewrim Santralleri) de yan ürün olarak, sıcak su, ceket suyu, ceket yağı, soğuk hawa, gibi yan ürünler çıkabilir dolayısı ile çok mantıklı düşündüklerin. Seracılığın Mersin Fethiye arasında sıkışmasının temel nedeni kışın gece don olmaması olsa bile ufak bi ısıtma ile çözülebilmesidir. Isı war ise pek çok şeyi yapabilirsiniz.

Ankara MAMAK çöplüğünden ısınıyor banyo yapıyor çöplüğe yakın mahalle.

Murat Ağabey, yukarıda mW başına 5 milyon Euro'cuk demişsin önce bir gaza geldim acaba olur mu diye onu görünce kendime geldim, bir su içtim oturdum aşağıya yine :D Şimdi serasıydı arazisiydi şusuydu busuydu derken olur mu sana 6 mil €

Velhasıl-ı kelam para yine parayı çekiyor, bizim gibi züğürtlere de bunu konuşmak kalıyor :)

Sorması faydasız nasılsa yapamam da, yine de sorayım aklımda kalmasın, ağabey günde 200-220 ton diyorsun da, bir inek günde ne kadar gübre üretiyor ki? Kaç tane çiftlik gezip toplamak lazım? Bunun temini de zor olsa gerek? Hiç hesapladın mı ağabey kaç inek-tavuk-koyun vs. gerekeceğini?

Düzenleme: Baktım şimdi 600 kg'lik bir inek günde 51 kg katı+sıvı gübre çıkarıyormuş, demek ki 100 başlık 45-50 işletme bulmak gerekiyor. Vay arkadaş :)