Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

ArAnAnAdAm link=topic=82743.msg1003317#msg1003317 date=1432319122' Alıntı:
Anında yaptım senle konuştuktan sonra
Yola çıkan ve hastalığın ağır seyrettigi 80 dönüm kadar yere uygulamıştım, baya bi düzelme var, 15 gün erken uygulansa daha harika olacakmış
Herkes delimisin bu boyda ekine girilmez ekin kalmaz diyenler olmuştu, farkı gören doğruymuş diyor
Sen bu ara kuraklıktan bahsediyorsunya hep, aslında o vakitsiz yagan kardan beri hiç damla düsmedi bizede önümüzdeki perşembe-cuma-cumartasi ve pazar güzel yağışlar gösteriyo tahmin siteleri, boy kısa olsada belki yağışların etkisiyle tane verimi kurtarır
geçen sene 35 bin liralık saman satmıştık, bu sene olmayacak sanırım:)

Sevindim Abi. Düşün. Bir de en başından sonuna kadar tüm beslemeler tam yapılsa nasıl bir sonuç alınır.

Bugün ben de biraz dolaştım yerleri. Buğday canını dişine takmış, taneyi doldurmaya uğraşıyor. Hayvan gübresi ile ıslah yaptığımız yerler, su tutma kapasitesi daha iyi diye fazla kendini vermemiş ama alan aşan yanmalar var. Geçen yılki yağmurun 10 ' da 1 ' i olaydı mest olacaktik. Şimdi yine salı gününe yağış gösteriyor ama artık ne umut, ne de inanç kaldı. 50 gündür hep aynı tersane.

Kahvelerde 'lânetledik mi acaba' diye muhabbetler dönmeye başladı. 80 km ötemiz Tekirdağ merkezde sular seller götürüyor. Bizde damla yok.

Şöyle kuvvetli ama hayırlısı ile 2 saat yağsa yetecekti. Yağmadı.

• Beğen
Tepkiler: Erkan Erdem