Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

Ynt: Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

sebazios link=topic=82743.msg986862#msg986862 date=1427481345' Alıntı:
Sakın yapmayın. Amonyum Nitrat uygulaması septorya ' yi azdırır.

İlaç uygulamasını yapana, hatta hastalık kontrol altına alınana kadar azot uygulamasinindan kaçının.

Potasyum nitrat ' in içerisindeki azot, bitkinin kendini onarmasi icin yeterli olur. Fazlası buğdayı değil, hastalığı büyütür.

Bu noktadan sonra her 25-35 günde bir düzenli fungusit uygulamanız gerekebilir. Aklınızda olsun.
Aynen sebazios ' a katılıyorum.
Bazı çiftçiler sararmayi görüp sürekli canları sıkıldıkça üre,nitrat atıyorlar.azot, hücre çeperinin genişlemesine ve hastalığın daha kolay girişine sebep olur.
Bu sene dikkat edin nitrat gubrelemesine başlanınca hastalığın daha da ilerlediğini ve yayıldığını göreceksiniz.
Önce hastalığı durdurmak ve tedavi etmek, eksik elementleri tamamlamak, sonra tane beslemek için nitrat vermek gerekir

azoxystrobin link=topic=82743.msg986870#msg986870 date=1427482623' Alıntı:
Aynen sebazios ' a katılıyorum.
Bazı çiftçiler sararmayi görüp sürekli canları sıkıldıkça üre,nitrat atıyorlar.azot, hücre çeperinin genişlemesine ve hastalığın daha kolay girişine sebep olur.
Bu sene dikkat edin nitrat gubrelemesine başlanınca hastalığın daha da ilerlediğini ve yayıldığını göreceksiniz.
Önce hastalığı durdurmak ve tedavi etmek, eksik elementleri tamamlamak, sonra tane beslemek için nitrat vermek gerekir

Geçen yıl Gelibolu ' da yapılan bir denemede yan yana iki tarlada:

1-) bolca azot takviyesi + 1 kez fungusit
2-) normal azot takviyesi + 3 kez fungusit (25 gün ara ile input + Madison + Madison)

Denemesi yapılıyor.

1. Tarla ' da 320 kg/da
2. Tarlada 610 kg/da

Verimler alınıyor.

Öyle bis, illet bi hastalık bu septorya.

İnputlar geldi, bagajda duruyor, yağmur var tarlaya giremiyoruz. Akşam kumsalları dolaştım. Iyice azmış. Yağmur falan dinlemeyip giricem sonunda o olacak.

azoxystrobin link=topic=82743.msg986870#msg986870 date=1427482623' Alıntı:
Özür dilerim ben yanliş anlamişim. Peki ilk uygulamayi bu hafta uygulayabilirsem (hava müsaade )ederse tabiki .. 2. Uygulamada 25 30 gün arasi olacağindan (şayet ihtiyaç duyulursa) amonyum nitratin zamanlamasini nasil yapmaliyim ilaçlardan sonra mi ? o esnada da geç kalmiş olmazmiyim ? Birde altis primier in tedavi edici özelliği yok sanirim yanlişsam düzeltin .ilaci değistirip duett ultra alip atsam daha etkili olur mu ? Sonuçta hastalik başladi ..

İlaç uygulamasını yapana, hatta hastalık kontrol altına alınana kadar azot uygulamasinindan kaçının.

Potasyum nitrat ' in içerisindeki azot, bitkinin kendini onarmasi icin yeterli olur. Fazlası buğdayı değil, hastalığı büyütür.

Bu noktadan sonra her 25-35 günde bir düzenli fungusit uygulamanız gerekebilir. Aklınızda olsun.

Bilgi için teşekkürler

sebazios link=topic=82743.msg986885#msg986885 date=1427484541' Alıntı:
Geçen yıl Gelibolu ' da yapılan bir denemede yan yana iki tarlada:

1-) bolca azot takviyesi + 1 kez fungusit
2-) normal azot takviyesi + 3 kez fungusit (25 gün ara ile input + Madison + Madison)

Denemesi yapılıyor.

1. Tarla ' da 320 kg/da
2. Tarlada 610 kg/da

Verimler alınıyor.

Öyle bis, illet bi hastalık bu septorya.

İnputlar geldi, bagajda duruyor, yağmur var tarlaya giremiyoruz. Akşam kumsalları dolaştım. Iyice azmış. Yağmur falan dinlemeyip giricem sonunda o olacak.
Eğer 1 input 2 Madison uygulaması yaparsanız ayni zamanda ekilmiş ayni çeşit bugdaylara gore 1 hafta daha geç biçim yapacaksınız.bu da kaliteli buğday ve verim artışı demektir.biçerdöver biçerken saplar dimdik kalacak,alt kısımlar yemyesil olacak.

sevgili azoksistrobin acaba bu geç biçimi sağlayan sadece madison mu?sizin de esinlenerek isminizi verdiğiniz strobin grubu ilaçlar mı?benim bildiğim en uzun yeşil bırakan strobin ilacı pyraclostrobin.

Biz nitrat attık Yılmaz septoria da var diyorsun :(

azoxystrobin link=topic=82743.msg986910#msg986910 date=1427488082' Alıntı:
Eğer 1 input 2 Madison uygulaması yaparsanız ayni zamanda ekilmiş ayni çeşit bugdaylara gore 1 hafta daha geç biçim yapacaksınız.bu da kaliteli buğday ve verim artışı demektir.biçerdöver biçerken saplar dimdik kalacak,alt kısımlar yemyesil olacak.
pas ilaci uygulamasiyla bitki daha uzun dure yesil kalacak daha cok yesil aksam =daha cok fotosentez oda daha cok kuru madde ve verim artisi boylecede rutubetin gec dusmesiyle gec hasat dogru anlamisiz

sevgili yılmaz,fungusitlerin geçen yıl çok iş yaptığını biliyoruz ama şu normal azot ve fazla azot olayını ben hala çözemedim.biz verim hedefimizi kaç kg göre yapmalıyız acaba .bizdeki azot önerileri hep 500-600 verim hedefine göre 15-16 kg saf azot.bir de azotun yıkanma durumu var.ama buğdayların genetik potansiyeli 1300 kg civarı.neyse maalesef bu hastalıklar bu topraklara bulaştı.her yıl başka bir sıkıntı .bu konuya çiftçiler olarak fazlasıyla eğilmeliyiz.ve artık hastalıkları gördükten sonra değil de görmemek için atmalıyız bu ilaçları.

sebazios link=topic=82743.msg986929#msg986929 date=1427492916' Alıntı:
Bilsek atar mıydık.. Septorya olduğunu Nitrat ' ı attıktan sonra öğrendik seninkinde.

Sen daha 2 kere gübre vereceksin. Toparlayacak yani. Ama fungusitte ihmal ve hata olmazsa.
En iyi 10 günden önce giremem :(

EMINELCIN link=topic=82743.msg986913#msg986913 date=1427488457' Alıntı:
sevgili azoksistrobin acaba bu geç biçimi sağlayan sadece madison mu?sizin de esinlenerek isminizi verdiğiniz strobin grubu ilaçlar mı?benim bildiğim en uzun yeşil bırakan strobin ilacı pyraclostrobin.
Yaprakta en uzun sure kalan maddeler epoxiconazole ve prothioconazole şuanda.pyraclostrobin sari ve kahverengi pasa etkilidir.sadece Madison değil, opera max da iyidir.

ErmanHoca link=topic=82743.msg986922#msg986922 date=1427490194' Alıntı:

Yorumları bekliyorum durum vahim mi ?
Morarmalar fosfor eksikliği.yer yer potas eksikliği de var.ayrıca hastalık da bulaşmış.
Fungusit+Mkp gübresi faydalı olacaktır.bulamazsanız torosol 15.30.15, en son çare 20.20.20 kullanabilirsiniz.

azoxystrobin link=topic=82743.msg986979#msg986979 date=1427531245' Alıntı:
Morarmalar fosfor eksikliği.yer yer potas eksikliği de var.ayrıca hastalık da bulaşmış.
Fungusit+Mkp gübresi faydalı olacaktır.bulamazsanız torosol 15.30.15, en son çare 20.20.20 kullanabilirsiniz.
Cvp için çok tşk ederim Bayer input, humik- fulvik,çinko,sıvı fosfor,potasyum ve magnezyum sülfat düşünüyoruz ?

ErmanHoca link=topic=82743.msg986993#msg986993 date=1427533891' Alıntı:
Cvp için çok tşk ederim Bayer input, humik- fulvik,çinko,sıvı fosfor,potasyum ve magnezyum sülfat düşünüyoruz ?
İlacın içine çok fazla element karıştırmanızı tavsiye etmem.Metaller ilac etkisini azaltır.Ayrıca buğday üstüne hümik-fülvik asitin bir işe yaracağını zannetmiyorum.
Tavsiyem, ilk önce ilaçlama.Sonra diğer element karışımları.Aralarında 4-5 saat zaman farkı olabilir.

azoxystrobin link=topic=82743.msg986998#msg986998 date=1427534637' Alıntı:
İlacın içine çok fazla element karıştırmanızı tavsiye etmem.Metaller ilac etkisini azaltır.Ayrıca buğday üstüne hümik-fülvik asitin bir işe yaracağını zannetmiyorum.
Tavsiyem, ilk önce ilaçlama.Sonra diğer element karışımları.Aralarında 4-5 saat zaman farkı olabilir.
ilaç
azoxystrobin link=topic=82743.msg986998#msg986998 date=1427534637' Alıntı:
İlaç dozu 130 ml olacak 15 dekar 2 litre input, yetkililere sorduk dediklerinizle karisabilir dediler, humik fulvik aslında fulvik oran % 42 organik madde % 55