Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

Hafta sonu bulunduğum bölgenin 4-5 köyünde birçok tarlayi gezdim.Erkenci,geççi,orta erkenci çeşitlerin %95 inde septoria tritici hastalığı başlangıcı var.yakin zamanda çift etken maddeli kok boğaz ilaclamasi(tocata,input,makper,hamta vs) yapmis tarlalarda hastalığa yakalanmış fakat ilaçlama ardından hastalığın bir nebze temizlenmiş olduğunu tespit ettim.Tabii bu ileride tekrar olmayacak anlamına gelmez ki hastalığın rüzgar ile yayilabildigini düşünürsek sadece 15-20 gün daha zaman kazandırır.İlaç atmamış olanların ise acil!!! Epoxiconazole veya prothioconazole etken maddeli fungusitler ile ilaçlama yapmaları gerekli.
Sonuç su ki, bu sene çok yoğun hastalıkların yaşandığı bir yıl geçireceğiz.Bir an önce bir mühendisi tarlaya götürerek hastalığı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.Allah kolaylik versin.

Ynt: Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=82743.msg985106#msg985106 date=1427051575' Alıntı:
Bilgiler icin teşekkürler .bulunduğunuz bölge veya incele yaptığınız yer neresi acaba .birde keşke fotolu paylaşım yapsaydınız.
Bulunduğum bölge Trakya.Hastalığın fotoğrafını internette kolaylıkla bulabilirsiniz.Lakin bu isi bir bilene yani muhendise gösterirseniz daha sağlıklı hareket etmiş olursunuz.

azoxystrobin link=topic=82743.msg985109#msg985109 date=1427051900' Alıntı:
Bulunduğum bölge Trakya.Hastalığın fotoğrafını internette kolaylıkla bulabilirsiniz.Lakin bu isi bir bilene yani muhendise gösterirseniz daha sağlıklı hareket etmiş olursunuz.
Tekrar teşekkürler .Bizim burda inanın ot ilacı harici hiç bir ilac atılmaz ,hastalık varsa ne bilen nede herhangi bir uygulama yapan olur .foto işini o yüzden mrk etmiştim .

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=82743.msg985116#msg985116 date=1427052283' Alıntı:
Tekrar teşekkürler .Bizim burda inanın ot ilacı harici hiç bir ilac atılmaz ,hastalık varsa ne bilen nede herhangi bir uygulama yapan olur .foto işini o yüzden mrk etmiştim .
Bu gidişle bir kaç sene içinde sizin de tanışma ihtimaliniz çok yuksek.Yurt dışından gelen bulaşık tohum ve urunler yüzünden basimiz belada.keza ayçiçek için de bu gecerli.her 6-7 yılda yeni bir verem otu ırkı geliyor.

azoxystrobin link=topic=82743.msg985122#msg985122 date=1427052679' Alıntı:
Bu gidişle bir kaç sene içinde sizin de tanışma ihtimaliniz çok yuksek.Yurt dışından gelen bulaşık tohum ve urunler yüzünden basimiz belada.keza ayçiçek için de bu gecerli.her 6-7 yılda yeni bir verem otu ırkı geliyor.
Hayırlısı olsun .inşallah olmaz öyle birşeyde ,olacak olursada trakkulupun canı sağolsun .bizler tecrübesiz olsakda ,tecrübeli arkadaşlar sayesinde inşallah üstesinden geliriz.

azoxystrobin link=topic=82743.msg985122#msg985122 date=1427052679' Alıntı:
Haklısın siz avrupaya daha yakınsınız , tohumlarda ilk sizin bölgeden geçiyor. Bizim bölgeler tohum konusunda pek değişikliği sevmez, alıştığımız ve verim aldığımız tohumu bulduk mu tamamdır, buğday olarak Çeşit 1252 ve Kızıltan dan başkasını tanımayız, 2 sıralı arpadan hiç vazgeçmeyiz, buralarda saman önemlidir, samanı az olan tohumu çoğu kimse ekmez . Kendim hariç , burada buğdayı ekerler, dekara 12,5 taban gübresi, 12.5 kğ nitrat, bir ot ilacı .... hepsi bu tamamdır :)

azoxystrobin link=topic=82743.msg985101#msg985101 date=1427051183' Alıntı:
Hafta sonu bulunduğum bölgenin 4-5 köyünde birçok tarlayi gezdim.Erkenci,geççi,orta erkenci çeşitlerin %95 inde septoria tritici hastalığı başlangıcı var.yakin zamanda çift etken maddeli kok boğaz ilaclamasi(tocata,input,makper,hamta vs) yapmis tarlalarda hastalığa yakalanmış fakat ilaçlama ardından hastalığın bir nebze temizlenmiş olduğunu tespit ettim.Tabii bu ileride tekrar olmayacak anlamına gelmez ki hastalığın rüzgar ile yayilabildigini düşünürsek sadece 15-20 gün daha zaman kazandırır.İlaç atmamış olanların ise acil!!! Epoxiconazole veya prothioconazole etken maddeli fungusitler ile ilaçlama yapmaları gerekli.
Sonuç su ki, bu sene çok yoğun hastalıkların yaşandığı bir yıl geçireceğiz.Bir an önce bir mühendisi tarlaya götürerek hastalığı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.Allah kolaylik versin.
Bizim burdada pek bilinmez ama ben 15 gün önce tocata attım bi 10-15 gün içinde de opera max atacağım bu da bizim arkadaş :)

Ben geçen hafta bir uygulama yaptım, 15 gün sonra 2. uygulamayı yapacağım. başak zamanıda duet ultra kullanmayı düşünüyorum.

Ali öz link=topic=82743.msg985154#msg985154 date=1427055913' Alıntı:
bu gün ilaç sordum arpa için 20 dekar yere 400 tl lik ilaç gidiyor .bu ne kardeşim ..vaz geçtim ilaç atmayacam
Sizin sorduğunuz kokboğaz+septoria olabilir.Bu saatten sonra kökboğaz ilacı atmanın çok fazla bi anlamı yok ki daha rastlamadım kökboğaz hastalığına.Artık önümüze bakacağız ki atacağınız ilaçlar septoria ve pas ilaçları olmalı.Duett Super, Opera Max, Madison vs ..

Bilgi için teşekkürler.

Bizde de başlamış. Bazı tarlalarda fosfor eksikliği vardı. Dün uygulama yaparken gördüm, korktum. En son 3 gün önce dolaşmıştım. 3 günde bu kadar hızlı ilerlemesi hayret verici.

Bu sabah ilk iş ilaçları sipariş ettim.

Kök boğazı için düzenli kontrol yaptık, çok şükür görülmedi. Ilaçlamadan kurtulduk ama yerine bu geldi.

sebazios link=topic=82743.msg985290#msg985290 date=1427106908' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler.

Bizde de başlamış. Bazı tarlalarda fosfor eksikliği vardı. Dün uygulama yaparken gördüm, korktum. En son 3 gün önce dolaşmıştım. 3 günde bu kadar hızlı ilerlemesi hayret verici.

Kök boğazı için düzenli kontrol yaptık, çok şükür görülmedi. Ilaçlamadan kurtulduk ama yerine bu geldi.
Yaprak uygulamalarına Ne zaman ve nasıl girilecek merak konusu senemiz bol maşallah :)

sebazios link=topic=82743.msg985290#msg985290 date=1427106908' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler.

Aynen...Zayıf kumsallarda ve su duran yerlerde aşırı derecede fosfor noksanlığı ortaya çıkmış.Kökboğaz rastlamadım, her tarlada septoria var.!

azoxystrobin link=topic=82743.msg985303#msg985303 date=1427109125' Alıntı:
Aynen...Zayıf kumsallarda ve su duran yerlerde aşırı derecede fosfor noksanlığı ortaya çıkmış.Kökboğaz rastlamadım, her tarlada septoria var.!
Evet benim 1 dekar bir yerde su durmuş orada fosfor eksikliği var diğer yerlerdede potasyum eksikliği varmış :(

azoxystrobin link=topic=82743.msg985303#msg985303 date=1427109125' Alıntı:

Aynen, bu yıl fosfor noksanlığı gerçekten şiddetli seviyede. Hele dediğin gibi kumsallarda vaziyet çok kötü.

Bi tarla var. Yüzeyinde toprak yok. Maksimum 10 cm toprak, altı kaya. Kökten yaprağın ucuna kadar kızarır mı buğday? :D

Spreyle boyamışsın gibi. Kızarmış.

Aksi gibi elimde hiç fosfor yok.

MKP aradım yok. MAP ' a baktım o da yok. TSP ' ye razı oldum, yine yok. Baktım durum kötü, fosfor kaynağı bulamayacağım, DAP ' a kadar indim, aradım. Kalmamış bayilerde..

En son çıtayı 20-20 ' ye kadar düşürmüştüm ki bi arkadaştan Gübretaş ' ın 13.24.12+10 (SO3) + ME (Zn+F) buldum. (Ölümü görüp hastalığa razı olmak)

Ha bakalım erir mi..

Isıt, erit, süz, ısıt, erit, süz, %80-90 alabildim içiriği. Biraz Mg, biraz K, biraz NO3 ' biraz da çinko takviyesi.. Herhalde bi bor, bi de molibden kaldı koymadık :D

Arkadaş uğradı yanıma o esnada. Karabiber ve kekik getireyim mi diye soruyor :D

En son 2 depo için toplam karışım 90 litre olmuştu :D

Imkansızlıklarda mücadele ediyoruz. Neyse attık bakalım. Sonucu görücez.

Özet: Kumsalın mı var, derdin var. İtekleyerek mal çıkartıyorsun..

sebazios link=topic=82743.msg985307#msg985307 date=1427110617' Alıntı:
Aynen, bu yıl fosfor noksanlığı gerçekten şiddetli seviyede. Hele dediğin gibi kumsallarda vaziyet çok kötü.

Bi tarla var. Yüzeyinde toprak yok. Maksimum 10 cm toprak, altı kaya. Kökten yaprağın ucuna kadar kızarır mı buğday? :D

Spreyle boyamışsın gibi. Kızarmış.

Aksi gibi elimde hiç fosfor yok.

MKP aradım yok. MAP ' a baktım o da yok. TSP ' ye razı oldum, yine yok. Baktım durum kötü, fosfor kaynağı bulamayacağım, DAP ' a kadar indim, aradım. Kalmamış bayilerde..

En son çıtayı 20-20 ' ye kadar düşürmüştüm ki bi arkadaştan Gübretaş ' ın 13.24.12+10 (SO3) + ME (Zn+F) buldum. (Ölümü görüp hastalığa razı olmak)

Ha bakalım erir mi..

Isıt, erit, süz, ısıt, erit, süz, %80-90 alabildim içiriği. Biraz Mg, biraz K, biraz NO3 ' biraz da çinko takviyesi.. Herhalde bi bor, bi de molibden kaldı koymadık :D

Arkadaş uğradı yanıma o esnada. Karabiber ve kekik getireyim mi diye soruyor :D

En son 2 depo için toplam karışım 90 litre olmuştu :D

Imkansızlıklarda mücadele ediyoruz. Neyse attık bakalım. Sonucu görücez.

Özet: Kumsalın mı var, derdin var. İtekleyerek mal çıkartıyorsun..
Yılmaz sıvı fosfor neden uygulamıyorsun ? Sıcaklıklardan dolayı mı ?