Buğdaylarda Embriyo Kararması, Nedenleri, Mücadelesi.

1) BUğdaylarda embriyo kararması nedenleri nelerdir?
2) Emriyo kararmasının olacağı- kardeşlenme döneminde anlaşılır mı?
3) Embriyo kararmasını engellemek için bir ilaç var mıdır?

Çok önemli bir konu bin dönüme yakın buğday ekiyoruz her sene ve sulu yerlerde (verimin en iyi olduğu yerler) embriyo kararması oluyor ve buğdayın fiyatı düşüyor 3 senedir var yağışlardan dedik geçensene kuraktı yine oldu....
Yardım eden herkse teşekkürler

Ynt: Buğdaylarda Embriyo Kararması, Nedenleri, Mücadelesi.

Buğdayın son evresinde aşırı yağmurlarla gelen tanenin embriyo kısmında kararmaya neden olan bir hastalık Mustafa.Benim bildiğim çaresi yani ilacı yok.Ofis alım bareminde sınır %8 gr. bunun altındaysa sıkıntı yok.Aksi halde(8 ve üstü) buğday alım dışıdır.Bazı tüccarlar fiyat kırmakta bazısı ise önemsememektedir.Tamamen iklimsel diyebiliriz.

alper4u link=topic=82850.msg986702#msg986702 date=1427441395' Alıntı:
Buğdayın son evresinde aşırı yağmurlarla gelen tanenin embriyo kısmında kararmaya neden olan bir hastalık Mustafa.Benim bildiğim çaresi yani ilacı yok.Ofis alım bareminde sınır %8 gr. bunun altındaysa sıkıntı yok.Aksi halde(8 ve üstü) buğday alım dışıdır.Bazı tüccarlar fiyat kırmakta bazısı ise önemsememektedir.Tamamen iklimsel diyebiliriz.
Abi bizde 3 yıldır var mahvetti bizi anlamadım ki neden yanlış sulamadan desem 20 yıldır buğday yetiştiriyoruz. (daha önce olmuyordu) bu arada buğdayın cinsi ukrayna
yemlik diye gidiyor buğday hep

ORION link=topic=82850.msg986705#msg986705 date=1427441562' Alıntı:
Abi bizde 3 yıldır var mahvetti bizi anlamadım ki neden yanlış sulamadan desem 20 yıldır buğday yetiştiriyoruz. (daha önce olmuyordu) bu arada buğdayın cinsi ukrayna
Bazı buğday çeşitleri son evrede yağmura(suya) diğer çeşitlere nazaran daha dayanıksız.Başka 1-2 çeşit ekip hasattan sonra kıyaslama yapın derim.Eğer onlarda da varsa uygulamada(sulama) sıkıntı var diyeceğim.Eğer yoksa çeşiti değiştirin.
Bir de buğdayı borsada kendin analiz ettir hakikaten öyle mi?Bazı tüccarlar buğday gluteni iyi olsada embriyoyu bahane edip yemlik fiyattan almaya bakıyorlar.

Diğer açılmış konuya yorum yazmıştım, hadi buraya da kopyalayayım. Alkali topraklarda hastalık daha etkendir. En belirgin başaklanma dönemindedir. Bitki vaktinden erken sararır ve beyazlaşır. Başak dane tutmaz veya daneler cılız kalır. Bazen başak vermeyebilir. Sap, yaprak ve başakta hızlı bir beyazlaşma görülür. Orion bu hastalık direk hastalıklı tohumdan kaynaklanmaktadır. Kullanacağın tohumu çevrenden bir yerden alma, bölgen dışındaki bir il veya ilçeden temin et. Ayrıca hasattan sonra o tarlayı nadasa bırak, ve en az 4 kez toprağı aktar. Yaz sıcaklarında toprağı yakmalısın. Bu işlemin hastalığı engellendiği ispatlandı. Tohumuda hastalığa karşı öldüresiye ilaçlayacaksın.

sagalassos link=topic=82850.msg986709#msg986709 date=1427442151' Alıntı:
Diğer açılmış konuya yorum yazmıştım, hadi buraya da kopyalayayım. Alkali topraklarda hastalık daha etkendir. En belirgin başaklanma dönemindedir. Bitki vaktinden erken sararır ve beyazlaşır. Başak dane tutmaz veya daneler cılız kalır. Bazen başak vermeyebilir. Sap, yaprak ve başakta hızlı bir beyazlaşma görülür. Orion bu hastalık direk hastalıklı tohumdan kaynaklanmaktadır. Kullanacağın tohumu çevrenden bir yerden alma, bölgen dışındaki bir il veya ilçeden temin et. Ayrıca hasattan sonra o tarlayı nadasa bırak, ve en az 4 kez toprağı aktar. Yaz sıcaklarında toprağı yakmalısın. Bu işlemin hastalığı engellendiği ispatlandı. Tohumuda hastalığa karşı öldüresiye ilaçlayacaksın.
Eyvallah abi sağolasın o konuda alper abinin konusu zaten okudum bilgisi vardı konuyla ilgili güncelliyim dedim sonrada sonunda 2014 uyazısı olduğunu fark ettim dedim yorum yazmazlar şimdi yeni konu açayım ilaç falan yapma şansımız varsa bu sıralarda vakit kaybetmden yapalım diye

ORION link=topic=82850.msg986712#msg986712 date=1427442301' Alıntı:
Eyvallah abi sağolasın o konuda alper abinin konusu zaten okudum bilgisi vardı konuyla ilgili güncelliyim dedim sonrada sonunda 2014 uyazısı olduğunu fark ettim dedim yorum yazmazlar şimdi yeni konu açayım ilaç falan yapma şansımız varsa bu sıralarda vakit kaybetmden yapalım diye
Ekine ilaç yapma şansın yok, onun tedavisi yok. KANSER gibidir. Sana tavsiyem ekini hasat edince o buğdaydan bir avuç bile eve ayırma. Balyayı kaldır hemen sür, arkasından gerekirse 5 kere daha sür. Sonra uzaklardan yeni tohum temin et. BAk burası çok önemli. Tarlaya atacağın o temiz tohumu da kök boğazı ve sürme hastalığına karşı adam akıllı ilaçla , çünkü tarlada kalmış olan bulaşık , yeni tohumu etkilemesin.

Hastalık, tohumdan türer.Yapmanız gereken deponuzda 1 dane bile bırakmadan, başka bölgelerden tohum getirtmeniz.Tohumlar güvenilir firmalardan alınmalı.Trakya bölgesinde de black point hastalığına yakalanmış tohumlar sertifikalı tohum olarak satılıyor.İlk etapta buna dikkat etmelisiniz.Hastalık,süt olum ve çiçeklenme dönemlerinde yüksek miktarda yağan yağmurlar, olgunlaşmayı geciktirerek hastalığın ortaya çıkmasında muhtemelen etkili oluyor..Fakat önemli olan bitki bünyesinde bulunan fungusları temizlemek.Bu devrede en etkili fungusitleri kullanmalısınız. Ayrıca hastalık, Alternaria alternata yani kahverengi leke hastalığına paralel olarak gelişir.Bu hastalık da alkali topraklarda ve buna bağlı olarak mikro element eksikliği görülen topraklarda etkili olur.
Madem böyle bir sorunuz var ve hasada 3 ay kalmış ,en az 2 defa ilaçlama yapmanızı öneririm.
1)Buğday kaleme kalkınca ki artık bu dönemde olduğunuzu tahmin ediyorum Difenoconazole + Propiconazole etken maddeli ilaç uygulaması + Potasyum nitrat 50gr/da
2)Buğday bayrak yaprak kınından çıkmadan önce Opera max veya Madison + potasyum nitrat 50 gr/da

sagalassos link=topic=82850.msg986718#msg986718 date=1427442635' Alıntı:
Ekine ilaç yapma şansın yok, onun tedavisi yok. KANSER gibidir. Sana tavsiyem ekini hasat edince o buğdaydan bir avuç bile eve ayırma. Balyayı kaldır hemen sür, arkasından gerekirse 5 kere daha sür. Sonra uzaklardan yeni tohum temin et. BAk burası çok önemli. Tarlaya atacağın o temiz tohumu da kök boğazı ve sürme hastalığına karşı adam akıllı ilaçla , çünkü tarlada kalmış olan bulaşık , yeni tohumu etkilemesin.
anladım abi yine olacak yani buğdaylarda embriyo kararması kök boğaz ilacı ne işe yarıyor peki birde onu sorayım nacizane

azoxystrobin link=topic=82850.msg986749#msg986749 date=1427449848' Alıntı:
Hastalık, tohumdan türer.Yapmanız gereken deponuzda 1 dane bile bırakmadan, başka bölgelerden tohum getirtmeniz.Tohumlar güvenilir firmalardan alınmalı.Trakya bölgesinde de black point hastalığına yakalanmış tohumlar sertifikalı tohum olarak satılıyor.İlk etapta buna dikkat etmelisiniz.Hastalık,süt olum ve çiçeklenme dönemlerinde yüksek miktarda yağan yağmurlar, olgunlaşmayı geciktirerek hastalığın ortaya çıkmasında muhtemelen etkili oluyor..Fakat önemli olan bitki bünyesinde bulunan fungusları temizlemek.Bu devrede en etkili fungusitleri kullanmalısınız. Ayrıca hastalık, Alternaria alternata yani kahverengi leke hastalığına paralel olarak gelişir.Bu hastalık da alkali topraklarda ve buna bağlı olarak mikro element eksikliği görülen topraklarda etkili olur.
Madem böyle bir sorunuz var ve hasada 3 ay kalmış ,en az 2 defa ilaçlama yapmanızı öneririm.
1)Buğday kaleme kalkınca ki artık bu dönemde olduğunuzu tahmin ediyorum Difenoconazole + Propiconazole etken maddeli ilaç uygulaması + Potasyum nitrat 50gr/da
2)Buğday bayrak yaprak kınından çıkmadan önce Opera max veya Madison + potasyum nitrat 50 gr/da
Alkali toprak sanırım tuzlu-tarım yapılamayan toprak ama şuanda benim etrafımdaki en verimli yerlerdir. bu emriyo kararması yapan yerler

Tavsiye edebileceğiniz bi ilaç var mı etken maddeleri içeren ayrıca bu maddlerin eksikliğinden mi kaynaklanıyor embriyo kararması
İz element atılmasının faydası olur mu?

ORION link=topic=82850.msg986750#msg986750 date=1427450123 Tavsiye edebileceğiniz bi ilaç var mı etken maddeleri içeren ayrıca bu maddlerin eksikliğinden mi kaynaklanıyor embriyo kararması İz element atılmasının faydası olur mu? [/QUOTE' Alıntı:
1. ilaçlama için Armure 300 EC
2. ilaçlama için Opera MAX

İz element uygulamasının faydası olur.Fakat kardeşlenme döneminde kullanmalıydınız.Bu saatten sonra dayanıklılık için potasyuma dönmeniz gerekir.

azoxystrobin link=topic=82850.msg986753#msg986753 date=1427451728' Alıntı:
ORION link=topic=82850.msg986750#msg986750 date=1427450123 Tavsiye edebileceğiniz bi ilaç var mı etken maddeleri içeren ayrıca bu maddlerin eksikliğinden mi kaynaklanıyor embriyo kararması İz element atılmasının faydası olur mu? 1. ilaçlama için Armure 300 EC 2. ilaçlama için Opera MAX İz element uygulamasının faydası olur.Fakat kardeşlenme döneminde kullanmalıydınız.Bu saatten sonra dayanıklılık için potasyuma dönmeniz gerekir. [/QUOTE' Alıntı:
çok geç ektiğimiz yerler var buğday boyu henüz 3 cm falan henüz kardeşlenme döneminde buralarda iz element kullanıp dahada büyüyen yerlerde potas ağırlıklı bir bitki besleme uygulamak daha mantıklı mı olur?

Armure 300EC ve opera max birer fungisit mi? ilaçlama zamanı ne zaman?

ORION link=topic=82850.msg986755#msg986755 date=1427452004' Alıntı:
çok geç ektiğimiz yerler var buğday boyu henüz 3 cm falan henüz kardeşlenme döneminde buralarda iz element kullanıp dahada büyüyen yerlerde potas ağırlıklı bir bitki besleme uygulamak daha mantıklı mı olur?

yukarıda belirttiğim gibi
1)Buğday kaleme kalkınca Difenoconazole + Propiconazole etken maddeli ilaç(Armure) uygulaması + Potasyum nitrat 50gr/da
İletiyi düzenle

azoxystrobin link=topic=82850.msg986790#msg986790 date=1427457455' Alıntı:
yukarıda belirttiğim gibi
1)Buğday kaleme kalkınca Difenoconazole + Propiconazole etken maddeli ilaç(Armure) uygulaması + Potasyum nitrat 50gr/da
İletiyi düzenle
değerli bilgileriniz için çok teşekkürler yaşınızı bilemediğimden nasıl hitap etmem gerektiğini bilemiyorum :(

ORION link=topic=82850.msg986755#msg986755 date=1427452004' Alıntı:

Arkadaşım hümik-fulvik asit ile birlikte aminoasit alıp birbirine karıştır.... ver ayarı. Bu yetmez dersen şelatlı NPK 10-30-10+M de karıştır. Kavak ağacı gibi olsunlar .

Mustafa Marmara Tohumculuğun tohumları bence sıkıntılı. Bu problem ukraynalarda yaygın, bence çeşit değiştirmelisin.
Bu firmanın tohumlarını sertifikalı ekenler pek değil ama ikinci kez ekenler çeşitli konularda problem yaşayabiliyor.

ofas link=topic=82850.msg986946#msg986946 date=1427498115' Alıntı:
Mustafa Marmara Tohumculuğun tohumları bence sıkıntılı. Bu problem ukraynalarda yaygın, bence çeşit değiştirmelisin.
Bu firmanın tohumlarını sertifikalı ekenler pek değil ama ikinci kez ekenler çeşitli konularda problem yaşayabiliyor.
Olabilir abi oradan aldık tohumları bizde :(

emriyo kararması başak zamanı yağmur yağması ve arkasından güneş acması sonucu damlaların mercek görevi yapıp kararmayı tetiklemesidir çiğ düşen bölgelerde oluşabilir.

Benim basaklarda da varmis bu hastalik cins odeska sanirim odeska benim icin bitti insallah yemlige gitmez daha hasat etmedim ama bu hastalik canimi sıkıyor