En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler

Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler

Yılmaz abi elinize sağlık çok faydalı bilgiler vermişsiniz bu karışımı buğdaya hangi dönemde verirsek daha faydalı olur ?

En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler

fatihcastle link=topic=83067.msg990606#msg990606 date=1428357055' Alıntı:
Cinko da 1 kglik paket combi de 1 kglik paket
e8f1be794a5d5e0aebfc9d23b0381799.jpg
50 dönüme 1combi+yarim çinko+300gr %33 nitrat eritilip atildi şubat 20 de ayni gün 10kg%33 nitrat mart 5 te 9 kg %33 nitrat atildi

He maaşallah Fatih.

O kombi için üzerinde yazan 5 dekar.

Senin 60 dekara fazla gelmiş olabilir :D

Şaka bir yana:

Önerilen dozda (ki o bile kesinlikle yetersizdir) kullanman için 60 dekara 12 kutu atman lazımdı.

Çinkoda durum daha vahim. Senin gördüğün fayda 33 ' lük nitratın etkisi. Bir tek o tam.

ekrem_byrm link=topic=83067.msg990609#msg990609 date=1428357268' Alıntı:
Yılmaz abi elinize sağlık çok faydalı bilgiler vermişsiniz bu karışımı buğdaya hangi dönemde verirsek daha faydalı olur ?

Şu an (sapa kalkım ortası) atılabilir. Geç kaldıkça faydası azalır.

Abi yapma tkk de tarim teknikeri combi de de cinko var 1 paketin hepsini atma fazla gelir dedi yoksa yarisini mi kullanirim ben hep yanlis yönlendiriyorlar ben anlamiyorum ki

Abi tarifi sebzeye atsam ya aşırı çiçeklenip meyve kalitesi düşecek yada üre azotundan kudurup çiçek dökecek

Ciddi ciddi düşündüm uygulasak ne olur diye eski ajandaları notları karıştırdım 2 yıl önce '%3 biüre' içeren bi kombiyi aşağı yukarı bu zamanlarda fazla dozda kullanmışız fazla dediysem 200gr/da olacağına 300gr/da olmuş

10 gün sonraki not aynen şu: 'kombi uygulamasından sonra vejatatif aksamın güçlendiği,çiçek tutumunda belirgin azalmalar gözlemlendi'

20 gün sonra: '20 gün önce uygulanan kombi sonrası çiçek tutumu zayıfladı bunun sonucunda uygulanan tedaviler fideleri dizginleyemedi aşırı derecede koltuk ve sürgün oluşumu var çiçek tutumunda %50 zaihat gözlemlendi'

Notların devamında durumu ancak 1 ay sonra silbaştan yapılan gübreleme programı ile kurtarabildiğimiz yazıyor tahmini verim kaybı 4 ton diyede eklenmiş.

Okuyunca hatırladım senin yüzünden benim yüzümden diye babamla kavgaya tutuşmuştuk kilosu 3 lira iken 4 ton ürün kaybı ciddi zarardı

Olayları hatırlayınca da 1 kiloluk kombilerin neyi var macera arama dedim kendi kendime :)

[size=14pt]Tabi söylediklerim örtü altında dikili tarım için geçerli ekili tarımda durum farklılaşıyor.[/size]

kubilay07 link=topic=83067.msg990615#msg990615 date=1428358627' Alıntı:
Abi tarifi sebzeye atsam ya aşırı çiçeklenip meyve kalitesi düşecek yada üre azotundan kudurup çiçek dökecek

Ciddi ciddi düşündüm uygulasak ne olur diye eski ajandaları notları karıştırdım 2 yıl önce '%3 biüre' içeren bi kombiyi aşağı yukarı bu zamanlarda fazla dozda kullanmışız fazla dediysem 200gr/da olacağına 300gr/da olmuş

10 gün sonraki not aynen şu: 'kombi uygulamasından sonra vejatatif aksamın güçlendiği,çiçek tutumunda belirgin azalmalar gözlemlendi'

20 gün sonra: '20 gün önce uygulanan kombi sonrası çiçek tutumu zayıfladı bunun sonucunda uygulanan tedaviler fideleri dizginleyemedi aşırı derecede koltuk ve sürgün oluşumu var çiçek tutumunda %50 zaihat gözlemlendi'

Notların devamında durumu ancak 1 ay sonra silbaştan yapılan gübreleme programı ile kurtarabildiğimiz yazıyor tahmini verim kaybı 4 ton diyede eklenmiş.

Okuyunca hatırladım senin yüzünden benim yüzümden diye babamla kavgaya tutuşmuştuk kilosu 3 lira iken 4 ton ürün kaybı ciddi zarardı

Olayları hatırlayınca da 1 kiloluk kombilerin neyi var macera arama dedim kendi kendime :)

[size=14pt]Tabi söylediklerim örtü altında dikili tarım için geçerli ekili tarımda durum farklılaşıyor.[/size]

Aynen Kubilay. Her bitkinin ihtiyacı olan besinler farklı. Mesela bor, Kanola ' nın canı iken ekmeklik buğdayda verim kaybına neden olabiliyor.

Sebzeler için de bildiğim fazla azot kullanımı, yeşile aksamı çok büyütüp çiçek tutumunu azaltıyor. Tat, renk ve hastalık için K kullanılırken azottan mümkün mertebe uzak duruluyor.

.

Tkk Müh. çok gelir/zarar görür demesinin ( içeriğini bilmiyorum ) 2 sebebi var/vardır. Şelatlı ise hızlı alım nedeni ile diyebilir ama asıl sebep bu az gelir dese maliyet artacak pahalıya gelecek ve çiftçi vazgeçecek, az alsa etkisi yetersiz olur diye azda almayacak. Sonuçta satış düşecek. İstisnalar olmakla beraber ticari beklenti ile kurulan/çalışan işletmelerden beklenen bir tavır. Ticari kaygıyı dozunda taşımak kaydı ile sorun yok elbette.

Sebazios doz farklılıklarını var ben bazılarında daha mütevazı oluyorum. Ama bu oranları deneyeceğim.

Konuya ( sizden önce ) uygulama konusunda tecrübe-tavsiye noktasında ekleme yapmayı saygısızlık sayıyorum. Şu konularıda yazarsanız konu aydınlacak ve bence tam olacak.

-Dekara minimum su miktarı uygulama zamanı,
-Kullanılan suyun ph sının önemi,
-Humik asitin ph sının önemi,
-Uygulama sayısı kaça kadar çıkabilir,
-Bitki boy ve döneminin miktara etkisi var mıdır?
-Birden fazla uygulama döneme göre listeden çıkarılacak/eklenecek yada miktarı değişecek olan var mıdır?
-Kıraç-sulu verimleri farklı olduğundan dozajda buna oranla bir değişikliğe gerek var mıdır?
-Klasik ilaç bayilerinin 'bu daha etkili, bu Alman, Fransız ( vs bilumum gelişmiş dünya ülkelerinin ) ürünü bunu al' ısrarlarında haklılık payı var mıdır? Kısaca bu dediklerine kanalım mı?

Merak ettiğim soruyu şöyle en ballısından pas ilacı atmalıyım. Hayatımda ilk kez pas ilacı atacağım Varsa bu konuda tecrübeniz karışıma birde fungusit eklesek nasıl olur?

Not : Elbette çok faydalı bir başlık olmuş. Sahalarda ( özellikle mod.lardan ) görmek istediğimiz hareketler.

Edit: Yazım hatası, ekleme.

sebazios link=topic=83067.msg990619#msg990619 date=1428361692' Alıntı:
Aynen Kubilay. Her bitkinin ihtiyacı olan besinler farklı. Mesela bor, Kanola ' nın canı iken ekmeklik buğdayda verim kaybına neden olabiliyor.

Sebzeler için de bildiğim fazla azot kullanımı, yeşile aksamı çok büyütüp çiçek tutumunu azaltıyor. Tat, renk ve hastalık için K kullanılırken azottan mümkün mertebe uzak duruluyor.

Aynen abi bor buğdayda verim düşüşü yaparken sebzede çiçek tutumu yaptırıyor

NPK yi ben basitçe dal.döl.bal olarak kodluyorum hem daha anlaşılır hemde akılda kalıcı oluyor

Potas bitkiyi piskislestirdigi için tüm hastalık ve zararlılara olan direnci arttırıyor hatta öyle ki potasca zengin olarak beslediğim parsellerimde insektisit kullanımı %40 lara kadar düştü sadece 1 defa fungusit attım tecrübeyle sabit

Azot hem raf ömrünü hemde bitki toleransını azaltiyor o yüzden potas ağırlıklı gitmek en mantiklisi

Benimde iki maddeye kafam takıldı nacizane.
fosfor elde elmek için map kullanırsak %12 daha fazla azot içeriği olan gübremiz olacak
mkp kullanırsak %34 daha fazla potasyum içerikli gübemiz olacak
bu fazlalık tolere edilebilir miktarlar olduğu içinmi acaba üzerinde durulmadı.

sebazios link=topic=83067.msg990457#msg990457 date=1428340722' Alıntı:
Temel kural: Gübreleme analize göre yapılır.

Peki analiz yoksa?

Yani yaprak ve toprak tahlili, bazı şartlardan dolayı yapılmamış yada yapılamamış, herhangi bir besin eksiklikliği, noksanlıği var mı, yok mu bilinmiyorsa?

Yağış ve NPK yeterli olmasana rağmen istenilen verimlerin alınamadığı, 'mal yapmayan' bi tarla söz konuysa..

Bu şartlarda, bu tarladaki mahsül için nasıl bir besleme yapılabilir?

Sezonda olmanın da etkisi ile yukarıdakine benzer çok soru gelmekte. Tek tek cevap yazıyoruz ama herkesin faydalanması için genel bi konu açalım dedik.

Özet 1: buğdaya, arpaya zarar vermeden, şiddetli noksanlıkları giderebilecek, verim artırıcı, minimum yasasına uygun, çok ucuz maliyetli genel bi yaprak beslemesi nasıl yapılır?

A ' dan Z ' ye tarif:

Malzemeler 65 dekar için. Bir çoğu artacak. Yani önümüzdeki yıl için de kenarda malzeme olacak.

1-) Çinko:
Dekara 200gr atacağız. Bize 13 kg yeter. Ama parçalı satmadıkları için 1 çuval (25 kg) çinko sülfat alıcaz. Burda fiyatı 62.5 - 70 lira.
-Dekar maliyeti: 0.5 tl

2-) Üre:
Dekara 300gr atacağız. Bize 18-20 kg yeter. Çuvalı 57-61 lira.
- Dekar maliyeti 0,35 lira.

3-) Potasyum Nitrat:
Dekara 200 gr atacağız. Bize 13 kg yeterli. 25 kg çuval alıcaz. Fiyatı 80-90 lira. Yarısı artacak.
- Dekar maliyeti 0,65 lira.

4-) Magneyzum sülfat:
Dekara 200gr atacağız. Bize 13 kg lazım. Yine 25 kg çuval alınacak ve yarısı artacak. Çuvalı 35-40 lira.
- Dekar maliyeti 0,30 kuruş.

5-) Fosfor kaynağı:
Burda 2 seçeneğimiz var. Hazır almak, kendimiz yapmak. Çünkü hazır fosfor kaynaklarını bulmak bazen zor olabiliyor. O nedenle 2. bi alternatif yol da yazıcam.

1. Yol, hazırlar: Neler kullanabiliriz?

- MKP (mono potasyum fosfat)
- MAP (mono amonyum fosfat)
- TSP (trible super fosfat)
- TP (Triple fosfat)

Yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri. Hangisini bulabilirseniz bulun, farketmez.

Yukarıdakiler hepsi %100 suda eriyebilir. Uygulaması kolaydır. Hepsinin içerisinde fosfor pentaoksit vardır ve gübrenin ortalama %50 ' sini oluşturur.Kg fiyatı 1.5-2 liradan düşük olmaz. Biz dekara 250 gr kullanacağız. 15-16 kg işimizi görür. Tahmini dekar maliyeti 0,4-0,6 lira arası. Eğer bu ilk guruptan bi gübre bulursan fosforla işi bitmiş olur. Peki bulamazsanız?

2. Yol:
Eğer bunları bulamazsanız elimizi taşın altına sokucaz. Kendi fosforumuzu kendimiz çıkartıcaz. (Korkmayın, topraktan değil)

Nasıl?

Bize lazım olan madde yukarıda da dediğim gibi 'fosfor pentaoksit'. Bu suda çözülebilecek bi fosfor ve tüm 'taban gübrelerinde' bulunur.

O nedenle sırası ile:
- gübretaş 13.24.12 +ME (bunun içinde demir de var. O nedenle ilk sıraya yazdım. Süper mısır gübresi diye de geçer. 50 kg çuvalı 70-80 lira civarı.)
- DAP (18-46) yukarıdaki ile aynı fiyattadır.
- 20-20 yada 20-20-20 yada fosforu bol bir kompoze
- 15-15-15 (buraya kadar düşebiliriz)

Zaten piyasada başka fosfor kaynağı da yok :D

Ikinci gruptakiler bildiğin taban gübresi olduğundan %100 suda erimez. Çünkü içerisine dolgu maddesi (ki büyük çoğunlukla çakıl taşı) koyarlar.

Bu nedenle bu gübreyi eriticez, içindeki çakıl taşlarını da süzücez. Bu kadar.

Not: çakıl taşlarını neden süzüyoruz?

İlaç makinasını tıkamaması için. Başka sebebi yok :D

2. Gruptakilerden kullanacaksanız 5 ' er kg olarak 3 seferde yapmanız daha kolay olur. Eritme kolaylaşır.

Taban gübresi eritme işlemi: 5 kg gübreyi bir kovaya koyun. Üzerini örtecek kadar su koyun. (Su sıcak olursa işin kolaylaşır) bir sopa ile eze eze karıştırın. Suyu temiz bir kaba süzün. Süzgeçten geçmeyen gübreleri yine kovaya koyup ve işlemi tekrarlayın.

Aynı işlemi su berraklaşana kadar (tahminen) 3-4 kez yapmanız gerekebilir. Su beraraklaştığında, kovanın içine ilk koyduğunuz gübrenin hacim olarak 3 ' te biri kadar erimemiş gübre kalacaktır. Dikkatli baktığında bunların gübre değil, 'çakıl taşı' olduğunu kolayca farkedebilirsiniz. Çakıl taşını eritmeyeceğimiz için daha da zorlamaya gerek yok :D tarlanın zayıf bi yerine saçın gitsin.

Kalan maddenin ağır olması sizi endişendirmesin, içine su çekmiş bildiğiniz çakıl taşları onlar. Ağır olması normal. Önemli olan hacmen ilk koyduğunuzun 3 ' te biri kadar olması.

Ayrıca bu ikinci yol, ilkine göre yarı yarıya uygun maliyetlidir. Ayrıca bu yöntemle bir çok kompoze gübrelerin içeriğini alabilirsiniz.

6-) Demir:
Eğer fosfor kaynağı olarak 13-24-12 kullandıysanız demire gerek yok. Kullanmadıysa az bi miktar demir ilave etmemiz çok güzel olur. Bunun için demir sülfat yada demir forte gibi ucuz bi demir kaynağı seçebilirsiniz. Üzerinde önerilen dozun yarısı kadar kullanmak işimizi görür. Dekar maliyeti 0.3 lirayı geçmez.

7-) Hümik Asit, fülvik asit, amino asit (herhangi biri olabilir)
Dekara 100ml önerilir ama şelatlama için 50 ml yeterlidir. Litresi 8 lira. Bir şişe 20 dekar yere gider. Dekar maliyeti 0,4 lira.

Maddlerimiz bunlar. Zaten bunun dışında buğdayda şiddetli strese ve ve verim kaybına neden olabilecek başka madde de hemen hemen yok gibi. Bir tek calsium var ama onu ekleyebilmeye şansımız yok. (Bazı maddelerle arası limoni, bir araya getirmemem lazım) bir de mangan, molibden var ama hayati değil. Dekara atılacak doz az olduğundan katılmasa da olur. Ha illa atmak isterseniz 25 liralık hazır şelatla yarım kg ' lık paketlerde bulabilirsiniz.

Eritme önerileri:

- suyu ısıtmak her zaman işinizi kolaylaştırır, hızlandırır.

- 2. grup fosfor kaynakları dışında maddelerin hepsi suda kolayca erir. Mesela üre yada magnezyum, çaya ayılan şekerden daha kolay erir. Eritirken en zorluk çıkartacak madde 'potasyum nitrat'tır. Bu yüzden ya potasyum Nitrat ' ı eriteceğiniz suyu ısıtmaya çalışın, yada fosfor kaynaklarında kullandığımız 2.yöntem gibi süze süze, sulandırarak eritin. Son yöntem de potasyum Nitrat ' ı eriteceğiniz suya önce Hümik, fülvik, amino asit atmaktır. Bu da erimeyi hızlandırır lakin süzmeyi zorlaştırır, aklınızda bulunsun.

- Olabildiğince az su kullanmaya çalışın. Çünkü bu kadar madde eritildiğinde hiç anlamadan 100 litre sıvı gübre çıkabiliyor ortaya. Iş büyüyor.

- Karıştırmanın sırası yok. Hangisi kolaysa (mesela üre) onunla başlayın.

- Kolay olması için hepsini bir kaba koyup eritmeye kalkmayın, iş daha da zorlaşır. Her maddeyi teker teker eritip ana karışıma katın. Bu esnada suyu hesaplamaya çalımayın. O iş en son yapılacak.

- 50-60 litrelik plastik süt günümleri yada açık ağızlı bidonlar, ana karışımı biriktirmek için güzel iş görüyor

- karıştırmak için uzun saplı bir kömür küreği ve sert gübreleri ezmek için kalın bi odun yada kalas iyi olur.

- süzgeç olarak mutfakta kullanılan metal tel süzgeçler 10 numara. Tel süzgeçin gözlerinden geçebilen her madde ilaç makinasına tarafından atılabiliyor. Fiyatı 4-5 lira. Bulamazsanız 1 liralık plastik süzgeçler de olur ama gözleri sık olduğundan sürerken gereksiz yere tıkanma yapar, zahmet verir.

- gübre hazırlandıktan sonra çökme yapmaması için ana karışımı ara ara karıştırmak iyidir.

- Maddeleri erittikten sonra ayrı ayrı kaplarda 2 yıl saklayabilirsiniz. Bunun için ağzı sıkıca kapatılmış 5-10-20 litrelik plastik bidonlar iyidir. Metal kap kullanmamaya çalış. Hava almaması da önemli.

- Eğer hepsini karıştırdıysanız, 3-5 günden fazla bekletmemeye çalışın. (Ağzı yine kapalı olacak)

- Karıştırma esnasında köprüme yapabilirler, bu genelde Hümik-fülvik asitten kaynaklanır. Diğer maddlerden de köpük yapmayı sevenler var. Sıkıntı yok. Hümik, fülvik asiti sade su ile bile karıştırsanız köpürür. Normaldir.

Katılımı ilaç deposuna atmadan önce muhakkak son bi karıştırın. Çinko gibi metaller dibe çökmeyi sever. İlaçlama esnasında da makinanın karıştırıcısı hafif açık olursa iyi olur.

Bu karışımda açıkçası yok yok. Tamamen dar yapraklılara özel bir bitki besleme. Peki listelersek içerisinde neler var?

- amid formlu üre azotu
- nitrat azotu
- amonyum azotu
- organik azot
- sülfat formunda kükürt
- fosfor pentaoksit
- potasyum oksit
- magnezyum
- demir
- çinko
- Hümik ve fülvik asitler

Miktarları stresi önlemeye yetecek kadar yüksek iken toksisite yapmayacak kadar düşük.

Özetle dar yapraklı bir bitkinin ihtiyacı olan ne varsa.. Öyle kombi gübrelerdeki gibi tadımlık değil. Doya doya yetecek kadar mevcut.

Gelelim maliyet hesabına:

Toplam maliyet (süzgeç dahil) 3 lira/dekar.

Sadece 25 ve 50 kg ' lık ambalajlarda aldığımız için artacak Madde ' lerimiz olabilir. Bize her daim lazım olabilecekleri için sorun sorun yaratmaz. Ağızlarını sıkıca kapatıp kenara koyun. Akmaz, kokmaz.

Önemli not:
Bu gübrenin içerisinde çok sayıda madde var lakin bu maddelerin tümü besin elementi ve maddeleridir. 'Yani toprakta hepsinden bol miktarda var. Hepsi doğada kendiliğinden bulunan doğal elementlerdir.

Asıl sorun, bu maddelerden bir yada bir kaçı eksik yada az olduğunda başlar.

Lakin bu maddelerin, toprakta doğal olarak bulunmayan yada çok az bulunan maddelere (yani ilaçlara) vereceği tepkiyi önceden kestirebilmek zor. Benim karışım halde denediklerin, kullandıklarım var. Ama her ilaç için aynısını söyleyemeyiz.

Özetle bu gübreyi ilaç karışımları ile değil de müstakil kullanmak daha iyi olur.

Son not: maddeler içerisinde antagonistik etkiye sahip olanlar var fakat bu etki, yaprak beslemelerinde çok düşük hissettirir kendini. Bu sayede topraktaki bazı olumsuz koşullardan da (yüksek düşük ph, tuzluluk, aşırı kireçlilik vs) sıyrılmış oluyoruz.

Ayrıca minimum yasasına göre, bitki, eksikliği en çok olan maddeyi öncelikli olarak alacağından bir problem de yaşamayız. Şöyle düşünün:

'Suzuluktan ölmek üzere olan birinin önüne büyük bir tas ayran ile 1 tabak İskender koyun. Kişi önce hangisine saldırır?

Ayrana.

Peki susuzluğu olmayan, ama açlıktan ölen biri?

İskender ' e.

Olay bu.

Sona geldik:

Toplam karışımı nasıl ayarlıyoruz?

Dekara göre bölüyoruz. Misal 60 litre gübremiz var. 65 dekar yere atıcaz. 5 litre daha su ekler, 65 litre yapar, dekara 1 litre atarız.

Yada eşit olarak böler atarız. Yani toplam 32 litre gübremiz oldu. 32 ' yi 65 ' e bölüp eşit miktarda atarız. 32/65= 0,5 litre/dekar (dekara yarım litre) Yada yine sulandırarak 65 litreye çıkartır, dekara 1 litre atarız. Kafanıza göreöayarlayabiliriz.

Önemli olan tek kısım, hazırlanan toplam gübrenin eşit olarak tarlaya atılması. Bu kadar.

İçerisindeki maddler ve kalitesi göz önüme alınırsa, böyle bir gübrenin litresini 20 liradan ucuza alamazsınız.

Bu gün içinde sadece %10 potasyum olan bi sıvı gübrenin litresini 30-40 liraya satan yerler var.

Bu 60 litre gübre için (o da sadece tek kullanımlık) 1200 lira eder. Artan maddeleri de hesaplarsanız 3000 liralık, malzemeden çalınmamış, birinci sınıf gübre demek bu.

Toplamda 300-350 lira harcayarak üstelik.

Bu yada çok benzeri katılımları kendim sıkça kullanıyorum. Önerdiğim arkadaşlar da oldu.

Uygulayan bazı arkadaşlar, uygulamadan 10 gün sonraki beyanı: 'ben bu tarlada böyle bir buğday görmedim daha önce' mealinde oluyor.

Beyan doğru, çünkü şimdiye kadar hiç önlem alınmamış, analiz görmemiş, uzun zamandır (30-40-50 yıl gibi) bir süredir eksiklik var tarlada. Mal yapmayor. İşin acıyanı neden mal yapmadığı da bilinmiyor. Hepimizin çevresinde bu tip tarlalar mevcut.

Ilk kez eksiklik yaşamayan bir buğday olunca da, işler değişiyor.

Özetler:
1-) Vermeden almak, Allah ' a mahsus.
2-) Toprakta nankörlük yoktur. Verileni inkar etmez.

Aşağıdaki bupday, bizim bölgenin en verimsiz, en mal yapmayan, 20 cm altı kayran kaya olan kumsal bir arazide yetişti.

570ee7f3d12fe31c6e6c530eff2710f8.jpg

İsrail ' in çölün ortasına son 20 yılda açtığı bahçelerden aldığı malları görünce, Abi ' mizin lafı aklıma gelir:

'Mal yapmayan tarla yoktur, mal alamayan çiftçi vardır'
Sebo kardeşim bunları ısıtıp, kaynatırken PATLAMAYALIM :(

ofas link=topic=83067.msg990621#msg990621 date=1428374170' Alıntı:
.

Tkk Müh. çok gelir/zarar görür demesinin ( içeriğini bilmiyorum ) 2 sebebi var/vardır. Şelatlı ise hızlı alım nedeni ile diyebilir ama asıl sebep bu az gelir dese maliyet artacak pahalıya gelecek ve çiftçi vazgeçecek, az alsa etkisi yetersiz olur diye azda almayacak. Sonuçta satış düşecek. İstisnalar olmakla beraber ticari beklenti ile kurulan/çalışan işletmelerden beklenen bir tavır. Ticari kaygıyı dozunda taşımak kaydı ile sorun yok elbette.

Sebazios doz farklılıklarını var ben bazılarında daha mütevazı oluyorum. Ama bu oranları deneyeceğim.

Konuya ( sizden önce ) uygulama konusunda tecrübe-tavsiye noktasında ekleme yapmayı saygısızlık sayıyorum. Şu konularıda yazarsanız konu aydınlacak ve bence tam olacak.

-Dekara minimum su miktarı uygulama zamanı,
-Kullanılan suyun ph sının önemi,
-Humik asitin ph sının önemi,
-Uygulama sayısı kaça kadar çıkabilir,
-Bitki boy ve döneminin miktara etkisi var mıdır?
-Birden fazla uygulama döneme göre listeden çıkarılacak/eklenecek yada miktarı değişecek olan var mıdır?
-Kıraç-sulu verimleri farklı olduğundan dozajda buna oranla bir değişikliğe gerek var mıdır?
-Klasik ilaç bayilerinin 'bu daha etkili, bu Alman, Fransız ( vs bilumum gelişmiş dünya ülkelerinin ) ürünü bunu al' ısrarlarında haklılık payı var mıdır? Kısaca bu dediklerine kanalım mı?

Merak ettiğim soruyu şöyle en ballısından pas ilacı atmalıyım. Hayatımda ilk kez pas ilacı atacağım Varsa bu konuda tecrübeniz karışıma birde fungusit eklesek nasıl olur?

Not : Elbette çok faydalı bir başlık olmuş. Sahalarda ( özellikle mod.lardan ) görmek istediğimiz hareketler.

Edit: Yazım hatası, ekleme.

- Dekara 20-50 lt arası su ile kullanılabilir. Kuraklık varsa su arttırılabilir. Uygulama için stres durumu önemli. Noksanlık görüldüğü an uygulanmalı. Besleme amacı ile veriliyorsa kardeşlenme ortası - sonu ve sapa kalkım ortası. Bayrak sonu, kın dönemine kadar kullanılabilir.

- Su ph ' ı elbette önemli. Ancak 'toprak ve yaprak analizini' yaptırmamış birine, 'uyulmama suyunun ph ' ı ile ilgili önerilerde bulunmak' ne kadar mantıklı olur? Bu, 3 gündür aç birine kalori hesabı yapmaya benzer. Şartları doğru yorumlamak lazım.

- Hümik / fülvik asitlerin ph ' ları çok önemli değil. 600 litre depoaya atılacak 1 litre Hümik asit, ne suyun, ne de yoprağın ph ' ında olumsuz etkiye neden olur. Ayrıca bu durum sadece Leonerdit kökenli Hümik asitlerde sorun. Bitkisel kökenlilerde ph çoğunlukla optimum seviyede.

- Ben 3 kez yapıyorum. En kötü ihtimal tek sefer yapılmalı ki hayati noksanlık varsa bir nebze önüne geçilebilsin.

- boy ve dönemden çok uygulama sayısı miktarlara etkilidir. 3 ve üzeri uygulama yapılacaksa, ilk iki uygulamada kullanılacak miktarlar %50 ' ye kadar düşürülebilir.

- çinko ikinci uygulamada azaltılıo 3. ' de çıkartılabilir. Magnezyum ilk uygulamada azaltılabilir.

- burda bir yanlış anlama olmuş. Yaprak gübreleri verimi arttırmaz. Verim düşüşünü engeller. Noksanlık dolayısı ile oluşan sorunları ortadan kaldırır. Hesaplanması gereken asıl miktar, eksiği giderilmiş sağlıklı gelişen bir bitkinin ne kadar azot ' a ihtiyaç duyacağı. Bu daha önemli bi soru. Ayrıca mikro elementlerin tüketimleri çok düşük düzeyde. NPK gibi düşünmemek lazım. Yapılan inşaat büyüdükçe demir, tuğla çimento artar ama kapı artmaz. Yada kapıdakiı kilit sayısının çok önemi yoktur. 1 kilidi olan 1 kapı yeterlidir. Mikro elementler de çok kaba bir benzetme ama kapı örneğindeki gibidir. Büyük küçükten öte var olması yeterlidir.

- Hatta bazı iz elemetlere olan ihtiyaç o kadar düşüktür ki, analiz esnasında bu elementin varlığına dair bir ize rastlandığı an miktar yeterli kabul edilir.

- yani ilaç gibi düşünmemek lazım. İçeriğindeki madde eksik olmadığı sürece, üretim yeri çok önemli değil. Çinko ' nun Alman ' ı Fransız ' ı Türk ' ü olmaz. Ama şu var, Alman ' ın, Fransız ' ın Türk ' ün iş etikleri farklı düzeydedir. Konunun paylaşım amacı da bu. Ham maddeyi güvenilir bir yerden edinip, aldanmadan en kalitelisini kendimiz yapalım.

keykubat link=topic=83067.msg990646#msg990646 date=1428390448' Alıntı:
Benimde iki maddeye kafam takıldı nacizane.
fosfor elde elmek için map kullanırsak %12 daha fazla azot içeriği olan gübremiz olacak
mkp kullanırsak %34 daha fazla potasyum içerikli gübemiz olacak
bu fazlalık tolere edilebilir miktarlar olduğu içinmi acaba üzerinde durulmadı.

Aynen. Hepsi tolarına dahilinde. Potasyum ve azot bitki tarafından en çok kullanılan elementler. Bu nedenle karışımlarda miktarlarındaki artışlar sıkıntı yaratmaz.

Yaprakten uygulamada azotlu gübreler için üst sınır 1 kg/da civarıdır. Yükarıdaki azotların tamamını toplasanız bu rakamın yanına yaklaşamaz. Potasyum için de aynı durum geçerli. Tolerans dahilinde azot ve potasyum miktarları değişiklik gösterebilir.

sagalassos link=topic=83067.msg990652#msg990652 date=1428391786' Alıntı:
Sebo kardeşim bunları ısıtıp, kaynatırken PATLAMAYALIM :(

Suyun içinde (daha doğrusu ıslak) olduğu sürece patlama riski olmaz.

Bu arada içine ekmek doğramayacağınız sürece kaynatmaya gerek yok :)

el yakmak-yakmamak arası ısıtmak yeterli.

Az önce gübre yapma çaılşmlarını başlatmak üzere alışveriş yaptığım bayiyi aradım,şunlar şunlar varmı dedim ne yapacağımı sordu bende eritip yapraktan uygulama yapacağımı söyledim.
Senin iş bu şekilde olmaz boşuna uğraşma bende hazır yapraktan uyğulama olanından var dedi.Ama ben ticari zeka kurbanı olmaya niyetim yok ,akşam mesaiden sonra diğer bayileride dolaşıp ilk üretimimi yapıp kullanmak niyetim.

• Beğen
Tepkiler: osmanli

keykubat link=topic=83067.msg990673#msg990673 date=1428399570' Alıntı:
Az önce gübre yapma çaılşmlarını başlatmak üzere alışveriş yaptığım bayiyi aradım,şunlar şunlar varmı dedim ne yapacağımı sordu bende eritip yapraktan uygulama yapacağımı söyledim.
Senin iş bu şekilde olmaz boşuna uğraşma bende hazır yapraktan uyğulama olanından var dedi.Ama ben ticari zeka kurbanı olmaya niyetim yok ,akşam mesaiden sonra diğer bayileride dolaşıp ilk üretimimi yapıp kullanmak niyetim.

Takıldığınız yer olursa buralardayım.

Neden olmayacağını sorsaydın bir de bayiiye..

Bu karışımı yapanların depolarında mı keramet varmış, sopalarında mı?

Özetle tavsiyem sadece 1 kez kendiniz, olması gereken miktarlarda bir kombi gübre yapın ve deneyin.

Uygulama öncesi ve 7 gün sonrası, aynı açıdan tarla fotoğraflarını da çekin, sonucu hepimiz görelim.

• Beğen
Tepkiler: osmanli

sebazios link=topic=83067.msg990680#msg990680 date=1428400292' Alıntı:

Özetle tavsiyem sadece 1 kez kendiniz, olması gereken miktarlarda bir kombi gübre yapın ve deneyin.

Uygulama öncesi ve 7 gün sonrası, aynı açıdan tarla fotoğraflarını da çekin, sonucu hepimiz görelim.
sebebi yapraktan alınamaz onlar damlamaya uydu dedi.
az önce başka bayiyi aradım.çinko kğ=3 tl potasyum sülfat varmış elinde oda 3 kğ= 3tl mağnezyum sülfat kilo 2 tl.map kilo =7 tl dedi mesaiden alcam inşallah sizleride buradan gelişmeler hakkında bilgilendiririm.

keykubat link=topic=83067.msg990683#msg990683 date=1428400609' Alıntı:
sebebi yapraktan alınamaz onlar damlamaya uydu dedi.
az önce başka bayiyi aradım.çinko kğ=3 tl potasyum sülfat varmış elinde oda 3 kğ= 3tl mağnezyum sülfat kilo 2 tl.map kilo =7 tl dedi mesaiden alcam inşallah sizleride buradan gelişmeler hakkında bilgilendiririm.

Peki bizimkiler alınamıyor da, onun sattığı gübreler nasıl yapraktan alınıyor?

Şunu anladım ki, Türkiye ' de çiftçi ile çalışan herkes para kazanıyor, çiftçi para kazanamıyor.

Aydınlanıp kazanmaması için de ne gerekiyorsa yapılıyor..

'1 litre yarasa gübresi 3 ton fermante koyun gübresinden üstündür' diyen tüccarlar varken, çiftçi de bilinçlenmediği sürece bu düzen devam etmeye mahkum.

• Beğen
Tepkiler: Ali ÖZAYDIN

keykubat link=topic=83067.msg990673#msg990673 date=1428399570' Alıntı:
Aynı durumu ben de yaşadım. Ziraatçı 'Niye o kadar uğraşıyorsun burada senin hazırlayacağın gübreden daha zengin içerikli ve daha ucuza maledebileceğin ithal sıvı gübre var onu kullan, başka bir şeye ihtiyacın yok' diyor.

sebazios link=topic=83067.msg990680#msg990680 date=1428400292' Alıntı:

Yılmaz Bey, ben bu konularda biraz cahilim. Bu verdiğiniz değerler saf miktarlar için mi? Mesela buğday için yüzde 15 saf azot veriyoruz ya. Mesela 200 gram çinko önermişsiniz. Bu miktar saf çinko için mi? Öyleyse 200 gram çinko için nasıl bir gübre almam lazım. Sadece çinko içeren gübreler var mı? Bu önerdiğiniz karışımları yapabilmemiz için gübre markası veya içeriklerini yazabilir misiniz?

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=83067.msg990764#msg990764 date=1428419441' Alıntı:
Yılmaz Bey, ben bu konularda biraz cahilim. Bu verdiğiniz değerler saf miktarlar için mi? Mesela buğday için yüzde 15 saf azot veriyoruz ya. Mesela 200 gram çinko önermişsiniz. Bu miktar saf çinko için mi? Öyleyse 200 gram çinko için nasıl bir gübre almam lazım. Sadece çinko içeren gübreler var mı? Bu önerdiğiniz karışımları yapabilmemiz için gübre markası veya içeriklerini yazabilir misiniz?

Konuyu önce baştan sona sakin kafa ile okumanızı öneririm. Konunun içerisinde cevabı olan 2 sorunuz olduğu için bu hatırlatmayı yapmak istedim. Umarım yanlış anlamazsınız.

Miktarlara gelince en yalın hali ile şöyle anlatalım:

Verilen miktarlar saf element miktarları değil. İçerisinde bu elementi bulunduran, yani doğrudan bir bayiden satın alabileceğiniz gübre miktarları.

Çinko ile örnek vermek gerekirse;

200gr/da çinko sülfat denmiş. Bunun anlamı 1 dekar (1000 m2) mahsüle 200 gr çinko sülfat gübresi gelecek şekilde atılacak.

Çinko sülfat gübresi piyasada 2 çeşit bulunur.

1-) granül çinko sülfat.
2-) toz çinko sülfat.

Granül olan, gübre saçma kovası ile atılabilmesi için bu formda üretilir ve içerisinde %16 saf çinko, %25 civarı da sülfat formunda kükürt bulunur. %100 suda erimez, içerisinde dolgu maddesi olarak çakıl taşları bulunduğu için eriterek kullanılması zordur. Ha zorda kaldığınızda bunun içindeki çinkoyu da eriterek alabilirsiniz.

Toz olan ise 25kg ' lık çuvallarda satılır. İçerisinde %21-22 civarı saf çinko, %25 civarı da sülfat formunda kükürt bulunur. Toz olan, granülün aksine %100 suda erir ve yaprak uygulamaları için çok müsaittir.

Ikisinin de 25 kg ' lık çuvalı 65 lira civarındadır. Ve 125 dekar yere yeter.

Herhangi bir bayiye gidiyoruz. '1 çuval toz çinko sülfat' istiyoruz. Çünkü içerisinde en yüksek oranda çinko olan, en ucuz çinko kaynağı bu.

Sonra bu gübreyi yukarıda belirtilen miktarlara göre veriyoruz. Yapraktan yapılan çinko sülfat uygulamalarında üretici firmaların önerdiği doz '200gr/da'. Yani 5 dekara 1 kg çinko sülfat eritip ilaçlama ile atın diyorlar.

Bizim de önerdiğimiz rakama buydu. Uygulamayı birden çok kez yapmak isteyenler olabileceği için çinko sülfatı 100gr/da olarak değiştirdim. Stres önlemek için yeterli 100gr/da da yeterli olur. 2 kez uygulansa da sorun yaratmaz.

Şu anki hali ile hiç bir değişiklik yapmadan, 20-30 gün ara ile 2 uygulama yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: osmanli ve avugur