En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler

Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler

Yılmaz abi bu kadar önemli bir konuyu en ince ayrıntısına kadar üşenmeyip anlattığın için çok teşekkürler.
Belki yüzsüzlük olacak ama diğer mahsüller içinde böyle konular açabilirsen forum sana minnettar olacak.

abi konuyu açan arkadaşın emeğine bileğine yüreğine sağlık allah razı olsun ....
1. bu karışıma yayıcı yapıştırıcı katalımmı
2.bu karışımı tohum ekmeden önce daha fazla oranda(3 veya 5 katı) toprak tan kaplama yapıp toprağa uygulasak taban gübresi kadar verim yaparmı

sebazios link=topic=83067.msg990671#msg990671 date=1428397936' Alıntı:
- Dekara 20-50 lt arası su ile kullanılabilir. Kuraklık varsa su arttırılabilir. Uygulama için stres durumu önemli. Noksanlık görüldüğü an uygulanmalı. Besleme amacı ile veriliyorsa kardeşlenme ortası - sonu ve sapa kalkım ortası. Bayrak sonu, kın dönemine kadar kullanılabilir.

- Su ph ' ı elbette önemli. Ancak 'toprak ve yaprak analizini' yaptırmamış birine, 'uyulmama suyunun ph ' ı ile ilgili önerilerde bulunmak' ne kadar mantıklı olur? Bu, 3 gündür aç birine kalori hesabı yapmaya benzer. Şartları doğru yorumlamak lazım.

- Hümik / fülvik asitlerin ph ' ları çok önemli değil. 600 litre depoaya atılacak 1 litre Hümik asit, ne suyun, ne de yoprağın ph ' ında olumsuz etkiye neden olur. Ayrıca bu durum sadece Leonerdit kökenli Hümik asitlerde sorun. Bitkisel kökenlilerde ph çoğunlukla optimum seviyede.

- Ben 3 kez yapıyorum. En kötü ihtimal tek sefer yapılmalı ki hayati noksanlık varsa bir nebze önüne geçilebilsin.

- boy ve dönemden çok uygulama sayısı miktarlara etkilidir. 3 ve üzeri uygulama yapılacaksa, ilk iki uygulamada kullanılacak miktarlar %50 ' ye kadar düşürülebilir.

- çinko ikinci uygulamada azaltılıo 3. ' de çıkartılabilir. Magnezyum ilk uygulamada azaltılabilir.

- burda bir yanlış anlama olmuş. Yaprak gübreleri verimi arttırmaz. Verim düşüşünü engeller. Noksanlık dolayısı ile oluşan sorunları ortadan kaldırır. Hesaplanması gereken asıl miktar, eksiği giderilmiş sağlıklı gelişen bir bitkinin ne kadar azot ' a ihtiyaç duyacağı. Bu daha önemli bi soru. Ayrıca mikro elementlerin tüketimleri çok düşük düzeyde. NPK gibi düşünmemek lazım. Yapılan inşaat büyüdükçe demir, tuğla çimento artar ama kapı artmaz. Yada kapışmamı kilit sayısını çok önemi yoktur. 1 kilidi olan 1 kapı yeterlidir. Mikro elementler de çok kaba bir benzetme ama kapı örneğindeki gibidir. Büyük küçükten öte var olması yeterlidir.

- ilaç gibi düşünmemek lazım. İçeriğindeki madde eksik olmadığı sürece, üretim yeri çok önemli değil. Çinko ' nun Alman ' ı Fransız ' ı Türk ' ü olmaz. Ama şu var, Alman ' ın, Fransız ' ın Türk ' ün iş etikleri farklı düzeydedir. Konunun paylaşım amacı da bu. Ham maddeyi güvenilir bir yerden edinip, aldanmadan en kalitelisini kendimiz yapalım.

-Humik asit ve suyun ph ' sının yüksekliğinin toprağa etkisini değilde gübre ile yaprağa uygulandığındaki etkisini kastetmiştim.

-Kuru-sulu tarım koşullarında, hedeflenen/mümkün olan verimler farkı olacağı için NPK gübrelerini değişik miktarlarda kullanıyoruz. Akla bu paralelde bir soru gelebilir diye sormuştum. İnşaatın büyümesi ve kapı ihtiyacı meselesinde ise 'inşaat ne kadar büyürse demire, tuğlaya, çimentoya ( makro elementlere ) olan ihtiyaçta o oranda artar ama biz ( yapılan uygulama ile ) fazlası ile kapı ( mikro element ) getirdik yapının büyüklüğüne bağlı kapı ihtiyacı hissedilmeyecek' şeklinde yorumladım.

-Bu başlık altında da yazıldığı gibi firmaların önemli bir çoğunluğu ısrarla çeşitli metotlarla ( Alman, Fransız vs ) hazır gübrelerden satmak istiyorlar. Bu tavsiyelerin önemli bir kısmının 'teknik' değil 'taktik' olduğunu vurgulamak için 'kanalım mı' diye yazmıştım. Yaklaşık 8 yıldır bu tür gübreleri kullanarak yapraktan uygulama yapıyorum, hem çinko sülfat hemde sulandırılmışını satan bayi illa hazırını tavsiye etmeden duramıyor. İlk kez çinko sülfat, MAP, MKP isteyip arpa-buğdaya atacağım dediğimdeki mahalle baskısını siz düşünün. Bazen bayi hırslanıp başlıyor anlatmaya, bende sabırla dinleyip 'hımm tamam, o zaman ben çinko sülfat alayım' diyorum. Umudunu kesip veriyor. Benzer durumda arkadaşların pes etmemelerini ben tavsiye ediyorum, sizde tavsiye edersiniz muhtemelen diye vurgulamak istedim

Önceki sorularım, özellikle ilk kez böyle uygulama yapacakların tereddüt yaşayabileceklerini düşündüğüm noktalardı. Cevaplar için teşekkür ederim.

Sorum hala geçerli. İlk defa pas ilacı atacağım. Karışabilirlilik sorunu olmayan pas ilacı için gübre dozlarında değişikliğe gitmeye gerek var mıdır?

MAP.Çinko sülfat,potasyum sülfat,mağnezyum sülfat ' dan 3 kğ aldım, hümik ve fulvik asit ile üre elimde vardı, 15 dekarlık tarlam var azotlu gübre martın 1 inde dekara 7 kğ as 21 ve 10 kğ üre 46 ile karıştırıp verdim, hafta sonu yabancı ot ilacı yaparken tarlada şimdiye kadar görmediğim şekilde yaprak uçlarında sarılık vardı.havanın müsait olduğu ilk gün Allah nasip ederse bu gübreyi uyğulamayı planlıyorum.Elimden geldiğince her aşamayı fotoğrafla belgelemeye çalışırım.Demir sülfatı almayı unutmuşum bu gün onuda alırım inşallah.

• Beğen
Tepkiler: osmanli

1 cuval map,3 çuval potasmag,40lt humas,40kg çinko aldim ot ilacinida nitromix diye bi ilaç varmis mustangin muadiliymiş ondan aldik üre yerine nitrat eritiyim diyorum

fatihcastle link=topic=83067.msg991045#msg991045 date=1428480587' Alıntı:
1 cuval map,3 çuval potasmag,40lt humas,40kg çinko aldim ot ilacinida nitromix diye bi ilaç varmis mustangin muadiliymiş ondan aldik üre yerine nitrat eritiyim diyorum
Üre azotu yapraklardan nitrat azotu topraktan daha rahat alınır.

fatihcastle link=topic=83067.msg991072#msg991072 date=1428485583' Alıntı:
Yani üre mi al diyorsunuz

Potasyum nitrat yerine porasmag aldığın için nitrat da eklense olur. Ama İsmail ' in dediği gibi, üre azotu yapraktan daha kolay alınıyor.

Dikkay etti isen kaliteli hazır gübrelerde nitrat yerine üre azotu kullanılır çoğunlukla.

Üre çok maliyetli değil. Eşten dosttan az bi miktar alında dahi iş görür.

sebazios link=topic=83067.msg991101#msg991101 date=1428490042' Alıntı:
Potasyum nitrat yerine porasmag aldığın için nitrat da eklense olur. Ama İsmail ' in dediği gibi, üre azotu yapraktan daha kolay alınıyor.

Dikkay etti isen kaliteli hazır gübrelerde nitrat yerine üre azotu kullanılır çoğunlukla.

Üre çok maliyetli değil. Eşten dosttan az bi miktar alında dahi iş görür.
Sorun degil abi üreyi de aliriz hani nitrat evde var diye düşünmüştüm madem daha faydali üre aliriz 2 çuval

Trakkulüp harika bir site ve cok deneyimli arkadaşlar mevcut yılmaz kardeşim bunların en aktiflerinden fikirleri ve deneyimleri siteye renk katıyor tamda aradığım konuda bir sohbet var cok faydalı pür dikkat okuyorum.

Hangi bayiye gidip cinko sülfat istediysem abi onlar bitkilerin alacagı formda degil şelatlı olmadıgı için atsanda faydası olmaz hazır şelatlı sıvı çinkomuz var 20 litresi 150 lira 60 dönüm yer atıyor diyorlar bir hesap ediyorum sadece çinko 600 dönüm yere 1000 lira ediyor

Benim holder 400 litre 20 dönüm yer atıyor.yılmaz kardeşimin tavsiyesine göre
1 depoya
2kilo çinko sülfat
6 kilo üre
2 kilo potasyum nitrat
2 kilo magnezyum sülfat

c2357421cc038f89d5fe7f5ac1d456fe.jpg

• Beğen
Tepkiler: osmanli
En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler

erdsvr link=topic=83067.msg991482#msg991482 date=1428562766' Alıntı:
Yılmaz Bey bu karışıma yayıcı yapıştırıcı gereklimidir.

Eklenirse faydası olur.

Yalnız yayıcı yapıştırıcılar de kendi içerisinde bölünüyorlar. Ama ana olarak 3 gruba ayırmak doğru olur:

- sadece ph düzenleyiciler
- ph düzenleyici yayıcı yapıştırıcılar
- organik silikonlar

Bunlardan ilki yerine, suyun Ph durumuna kullanacağınız asit ve alakalı kaynakları kullanılabilir.
Örneğim suyun ph ' ı çok yüksek. Düşürmek için sirke yada limon tozu gibi gibi asidik materyaller katarak da ile aynı işlem, çok ama çok daha ucuza yapılabilir.

Ph ' ın çok düşük olduğu durumlarda ise sodyum karbonat (kabartma tozu olan sodyum bikarbonat değil) kaynak olarak kullanılabiliyor. Özellikle akvaryum balıkçılığında kullanılır, canlılara zarar vermez lakin dikkatli kullanılması lazım. Çünkü sudaki magnezyum ve kalsiyumu bağlayıp dibe çökertebiliyor.

Son seçenek olan silikon yapıştırıcılar çok ciddi şekilde pahalı. Attığınız ilaçtan daha maliyetli olabiliyorlar. Faydalı ama fiyat performans konusunda sorunlu.

Bu seçenekler içerisinde hp düzenleyici yayıcı yapıştırıcılar, yada sadece yayıcı yapıştırıcılar hemen hemen en iyi tercih.

Özet: kullanılmasını öneririm.

umit.durak.35 link=topic=83067.msg991486#msg991486 date=1428563831' Alıntı:
Trakkulüp harika bir site ve cok deneyimli arkadaşlar mevcut yılmaz kardeşim bunların en aktiflerinden fikirleri ve deneyimleri siteye renk katıyor tamda aradığım konuda bir sohbet var cok faydalı pür dikkat okuyorum.
umit.durak.35 link=topic=83067.msg991490#msg991490 date=1428564816' Alıntı:
Hangi bayiye gidip cinko sülfat istediysem abi onlar bitkilerin alacagı formda degil şelatlı olmadıgı için atsanda faydası olmaz hazır şelatlı sıvı çinkomuz var 20 litresi 150 lira 60 dönüm yer atıyor diyorlar bir hesap ediyorum sadece çinko 600 dönüm yere 1000 lira ediyor

Abi sağ olasın.

Ümit Abi

'Bunlar şelatlı, bunlardan al, onlar işe yaramaz' diyen bayiye

'şelatlamasını kendim yapıcam. Sahi sizde EDDHA formunda şelat var mı? Getirtebilir misiniz?' diye sorduğunuzda, hemen o an sizinle boğuşmayı ve bilgiçlik taslamayı bırakır, bir şey kapabilir miyim diye pür dikkat dinlemeye başlar. O işin çözümü bu.

Şelat konusu çok ince ve ayrıntılı bir konu.

Kabaca değinmek gerekirse:

- şelat 'metallerin' (demir, bakır, çinko, magnezyum, mangan) yarayışsız forma dönüşmelerini engeller, yarayışlılığını artırır ve besinin bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlar. Metallerin dışındaki maddelerde şelatlama çok önemli birşey değil. Mesela Şelatlı bi Azot göremezsiniz. Gereksiz de.

- Sadece yaprak değil, toprak uygulamalarında da aynı şekilde faydalıdır. (Hatta toprakta daha faydalıdır)

- Sıvı olmak zorunda değildir.

- Piyasada kullanılabilecek birçok şelat türü var. Bazılarını çok kolay şekilde elde edebilirken, bazılarını internette bile bulabilmeniz imkansız gibidir.

- En bilinen şelatlar: EDTA, EDDHA, DTPA, HEDTA, AMINO ASIT ' tir ve hangisini kullanacağımıza karar verirken toprak ve suyun ph ' ına göre karar veririz. Mesela asidik topraklarda EDTA iyi iş görür. Ama yüksek ph ' lı topraklar için en iyi tercih 'EDDHA' formundaki şelatlardır.

Aşağıdaki tablo hangi ph ' larda hangi şelatı kullanacağımız hakkında kabaca bilgi verir:

bfcf6b021570c896f65c11a842a09985.jpg

Özetle konu çok kafanızı karıştırıyorsa yapacağınız en iyi şey. Her yerde bulabileceğiniz litrelik amino asitlerden alıp depoya koymak. Çok aman aman bi yol değildir ama hiç yoktan iyidir.

Şelatlayarak uzmanlaşmak isteyenler ise, toprak ph ' larına göre yukarıda listelenmiş olan bir şelat türünü alıp kullanabilir. Fiyat olarak 25 kg EDTA şelatı 450-500 lira civarıdır ve 500 dekar alana yeter. Dekar maliyeti yaklaşık 1 lira.

Şelatı çalışma mantığı da en kaba hali ile şudur:

Su ve hava ile temas eden metallere ne olur?

Cevap: paslanır.

Paslandığı zaman da bitki açısından faydası azalır. Örneğin demir elementi bitki için çok faydalıdır ama oksitlenmiş demir anlamına gele 'demir oksit' bitkiler tarafından çok zor alınır. Olayın daha bir çok ayrıntısı var ama kaba mantığı bu. (Oksit olayı metale göre değişir. Mantık anlaşılsın diye bu örneği verdim. Ayrıntıya takılmayalım)

Şelat, o Demir ' i kaplayarak koyuyor ve paslanmasını engelliyor. Aynı yemeğin konduğu kaplar gibi. Yemek kabın içerisinde ilen pisliğin içine de düşse bozulmaz, yenebilirliğini kaybetmez. Acıktıkça çıkartılıp yenir.

Mantık bu.

Bir diğer nokta da şelat ' ın alımı arttırmasıdır. Bu nasıl oluyo derseniz, markete alışverişe gittiğinizde, sırf paketi yüzünden aldığınız bazı şeyler olur ya hani. bitkide de durum aynı. 'bu kabın (şelatın) içerisinde kesin faydalı birşey vardır' deyip atıyo sepete. İnceden bir üç kağıt söz konusu :D

Özetle şelat ve şelatlama iyidir ama olmazsa olmaz değildir. Bi adam gerçekten aç ise kap - map dinlemez yumulur yemeğe. Bitkide de durum aynı.