PİYASADA OLUP AMA VERİMLİ ÇALIŞMAYAN MAKİNE

Ynt: PİYASADA OLUP AMA VERİMLİ ÇALIŞMAYAN MAKİNE

DÜNMAK link=topic=83080.msg990654#msg990654 date=1428392644' Alıntı:
ARKADAŞLAR NASIL BİR MAKİNE YAPALIMKİ PİYASADAKİNLERDEN BIKTIĞINIZ VERİMLİ OLMAYAN
Piyasada olmayan bir makinayı yapacaksın ki , namın yürüsün , 1 ncisi Haşhaş ekim makinası ( mümkün olduğunca tohumu 20-25 cm. arayla düşürecek).... 2 ncisi Haşhaş bitkisinde otla mücedele ve haşhaş seyretme (çapa makinası gibi)

SAGALASSOS ABİMİZ HAŞHAŞ MAKİNESİ DİYOR MESELA SİLAJ MAKİNESİNDE VEYA BAŞKA MAKİNELER YAPILIYOR FAKAT TAM VERİMLİMİ AVRUPADAKİ GİBİ BUNA BENZER TAVSİYELER GÖNDERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUZ BU ARADA HOŞBULDUK ABİ YENİ VAKİT BULABİLDİM FUARDAN SONRA :)

Bildiğim kadarı ile sizin üretim kalaemleriniz arasında pulluk yok.Ama avrupada kullanılan puluklar sıra sonunda topraktan çıkınca ayna gibi oluyor,bizimkiler toprak tutmaz diye kulaklarında rağmen tavlıu toprakta bilhassa topraktan pıçağı ve kulakları görünmüyor.

Bide bazı üreticiler makinalarına torbo diye etiket yapıştırıyor,makina üzerinde torbolu motor olsa neysede motoru olmayan makineye bunu yazmanın gereğinin olmadığını düşünüyorum.

patates söküm makinası olsun türkiyenin heryerinde patates ekiliyor 3 besin gıdası birçok firma üretiyor yalnız boylama yapmıyor söküp büyük çuvala yada römorka döküyor söküp iki boya ayırsa tohum yemeklik diye buyuk cuvallara ayırsa sorunsuz bir sistem olsa cok güzel olur

Profesyonel anlamda nohut ekim makinası yapılabilir. Bizim kendimizin kendi çapında üretme düşüncemiz var. Ama fabrikasyon olursa tabi daha iyi olacaktır. Piyasada çokça bulunan çizel patisi şeklinde 11,13 ' lü gibi ayak yapısına sahip makinalar var. Biz bu makinaya pnömatik düzen koymayı planlıyoruz. Bu şekilde nohutu tek tek attırmayı istiyoruz. Normal hububat mibzerine benzeyen bu makinalarda hassas ekim ne yazıkki yakalanamıyor. Ayrıca normal hububat mibzerlerinde sıra araları çok sık oluyor. Normal pnömatik makinada ise sıra arası çok geniş oluyor. Bu tarz çizel ayaklı makinalarda aralık ideal. Fakat onlarda da hassas ekim imkanı yok. Biz bu makinanın şasesi üzerine pnömatik makina üniteleri koyup hassas ekim yaptırmayı düşünüyoruz. Sizde bu şekilde bir üretim yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü nohutun dünya üzerinde en çok ekildiği ülkelerden biriyiz. Bu ürün içinde ne yazık ki ülkemizde hassas ekim yapabilecek bir makina yok. Çizel ayaklı olmasının nedeni de ne diye merak edebilirsiniz. Ekim zamanı şu aylarda olduğu için yani Mart - Nisan aylarında. Bu aylar yağışlı gittiği için çizel ayak araziyi hem bozuyor, hemde ekiyor. O yüzden ekim için o ayak tipi daha uygun. Ayrıca tohum yatağını nohut için daha uygun kılıyor. Normal pnömatik makinalarda ekimde çok derin salınamıyor. Normalde kullanılan makinanın fotoğrafını aşağıda ekledim. Bizim düşüncemiz. Bunun üzerine her ayak için ayrı pnömatik makina ünitesi koymak.

sy53.jpg

DÜNMAK link=topic=83080.msg990666#msg990666 date=1428394821' Alıntı:
SAGALASSOS ABİMİZ HAŞHAŞ MAKİNESİ DİYOR MESELA SİLAJ MAKİNESİNDE VEYA BAŞKA MAKİNELER YAPILIYOR FAKAT TAM VERİMLİMİ AVRUPADAKİ GİBİ BUNA BENZER TAVSİYELER GÖNDERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUZ BU ARADA HOŞBULDUK ABİ YENİ VAKİT BULABİLDİM FUARDAN SONRA :)
Her çiftçinin veya birkaç çiftçinin birlikte satın alabileceği, evde tohum kaplamak (için sıvı veya toz şeklinde)bir makina üretilebilir, fuarda Talha tarım diye bir üreticiye tavsiye ettim sıcak bakmadı.

DÜNMAK link=topic=83080.msg990654#msg990654 date=1428392644' Alıntı:
ARKADAŞLAR NASIL BİR MAKİNE YAPALIMKİ PİYASADAKİNLERDEN BIKTIĞINIZ VERİMLİ OLMAYAN
Benim epey fikrim var: çerezlik ayçiçeği için slaj makinesi gibi bi alet olabilir. Kafasını koparıp ambar veya yere kurumaya bıraksın geride kalan sapını slaj gibi kıyıp toprağa bıraksın. Hasat tarlada bitsin. Kalan saplar organik gübre olsun.

newharun link=topic=83080.msg990711#msg990711 date=1428405907' Alıntı:
Benim epey fikrim var: çerezlik ayçiçeği için slaj makinesi gibi bi alet olabilir. Kafasını koparıp ambar veya yere kurumaya bıraksın geride kalan sapını slaj gibi kıyıp toprağa bıraksın. Hasat tarlada bitsin. Kalan saplar organik gübre olsun.
bizim burayada lazım öyle bir makine

newharun link=topic=83080.msg990711#msg990711 date=1428405907' Alıntı:
ah ah öyle bir makineyi bir firma yapsa varya paraya para demez :D

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU

Sayin dunmak, sira arasi hidrolik ayarlanabilir havali mibzer ile ilgili video veya kullanan arkadaslarin tel no verebilirmisin. Elimde 2012 model havali baltali mibzerim var. Onuda degerlendirme imkanim varmi?

Usta piyasada hemen hemen her makina mecut lakin kalite yok . Sağlam değiller yani. Hakkını vereyim boyayı çok güzel atıyorlar.

Çelikel yem karma makinası planet redüktör dağıldi garanti dolduğu için fabrika servisi 2000 tl istedi . Ermaksan üretimi ankara sincanda. Yemkarma makinası çeviren traktör 1976 model şanzuman hic arıza yapmıyor türk üretimi 6 ayda dağıliyor fabrika umursamıyor bile düşünün.

Bu yüzden yerli üretım ne varsa uzak durmaya çalısiyorum

37 sertliğındeki demiri işleyip makina yapmak kolay geliyor bizim sanaiyiciye vessalam vesselam

Eşme kaya pancar yükleme bantları 15 bin TL para verdik bir senede her yeri yamuldu bir traktöre takılan yeri var L şekilde gelgi paletler yamuluyor tekne hurdadan toplama teneke gibi yamulmayan kırılmayan yeri kalmadı bir senede

• Beğen
Tepkiler: afse