ben böyle buğdayı tarlamda ilk kez gördüm

şaştım bu işe gübreli, gübresiz ekinler aynı

arkadaş 33 nitratı yeni verdim 18 20 kg tek sefer

keşke atmasamıydım gübre ekinler öyle mumtazam kardeş yapmışki gübre bile istemiyor sanki traktörle girmeye kıyamıyosun

inşallah yağışlar böyle giders yatmaz

Ynt: ben böyle buğdayı tarlamda ilk kez gördüm

Vegetatif gelişme yani yeşil aksam gelişimi tüm tarlada aynı boy ve renk açısından fark yoksa istediğimiz yolda gidiyor demektir.Yan tarla buğdayından uzun boyluymuş, kısa boyluymuş önemli değil.İstediğiniz kadar gübreleme yapın boy konusunda genetik sınırları aşamazsınız.En fazla %5 artar veya azalır..O da çok çeşitli faktörlerden kaynaklanır.
Önemli olan başak büyüklüğü ve tane sayısı.Özellikle yüksek miktarda tohumlukla ekim yaptığınız çeşitlerde su ve besleme çok önemli.İyi yağmur düşmüşse gübrelemeyi %25 artırabilirsiniz.Eğer iyi besleme yapamazsanız başaklar küçük kalır.Seyrek ekimin avantajı burada ortaya çıkar.Makul seviyede gübreleme ile yüksek tane sayısı ve verime ulaşırsınız.
Sonuç; attığınız gübrenin faydasını ileride fark edeceksiniz.

azoxystrobin link=topic=83154.msg992037#msg992037 date=1428661933' Alıntı:
Vegetatif gelişme yani yeşil aksam gelişimi tüm tarlada aynı boy ve renk açısından fark yoksa istediğimiz yolda gidiyor demektir.Yan tarla buğdayından uzun boyluymuş, kısa boyluymuş önemli değil.İstediğiniz kadar gübreleme yapın boy konusunda genetik sınırları aşamazsınız.En fazla %5 artar veya azalır..O da çok çeşitli faktörlerden kaynaklanır.
Önemli olan başak büyüklüğü ve tane sayısı.Özellikle yüksek miktarda tohumlukla ekim yaptığınız çeşitlerde su ve besleme çok önemli.İyi yağmur düşmüşse gübrelemeyi %25 artırabilirsiniz.Eğer iyi besleme yapamazsanız başaklar küçük kalır.Seyrek ekimin avantajı burada ortaya çıkar.Makul seviyede gübreleme ile yüksek tane sayısı ve verime ulaşırsınız.
Sonuç; attığınız gübrenin faydasını ileride fark edeceksiniz.
Başak sayısı ne zaman belli olur sapın içine baktım bulamadım....

Sapa kalkmak ayrı başağa kalkmak ayrı denir buralarda. İLk büyümesine aldanma. Nail abinin de dediği gibi başaklar boş veya sönük kalır. taneler çok cılız olur eski biçerdöverlerde onu samana karıştırır cabası...

GENÇ EYMIRLİ link=topic=83154.msg992056#msg992056 date=1428667712' Alıntı:
bende se
ademin link=topic=83154.msg992042#msg992042 date=1428664549' Alıntı:
Yazın civcivini güzun sayarlar demiş atalarımız :) hasat zamanı farkı görürsün
nailyetek link=topic=83154.msg992023#msg992023 date=1428656518' Alıntı:
Buğday da çimlenme kadar, hasat zamanındaki başak ve dane dolgunluğuda önemlidir. Protein, glüten v.s. daha onları yazmıyorum.
kkuzeyy link=topic=83154.msg992015#msg992015 date=1428655140' Alıntı:
bence yanlış düşünüyorsun. 10 mart 2015 can gübre attım 20 kg, 3 nisan 2015 ilaçlma için gittiğimde dönüm başında gübre almayan yerler sapsarı belli oluyordu...
nin o dediğini denedim elinki 15 verirken sen 10 alıyorsun yani kanmıyor gübreyi at
yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar yorumda yazdığımı herhalde gözden kaçırmışınız ben an gübreyi 2 gün oldu verdim
18-20 kg güreden yatar diye korkuyorum

çifçilik zor iş link=topic=83154.msg992004#msg992004 date=1428652900' Alıntı:
şaştım bu işe gübreli, gübresiz ekinler aynı

arkadaş 33 nitratı yeni verdim 18 20 kg tek sefer

keşke atmasamıydım gübre ekinler öyle mumtazam kardeş yapmışki gübre bile istemiyor sanki traktörle girmeye kıyamıyosun

inşallah yağışlar böyle giders yatmaz
inşallah hasatıda bereketi bol olur.
şuan icin iyi veya kötü demek icin erken ,lakin böyle yağışlı iklim her zmn denk gelmez .bence bunu fırsata cevirmek lazım.yani ek olarak ne kadar gübre o kadar ek ürün olur bence.
siz gübreyi atığınıza iyi etmişiniz.
foto yüklemeniz mükünse yükleyinde bakalım bi zahmet.

Sempatiq1 link=topic=83154.msg992100#msg992100 date=1428675076' Alıntı:
Hacı Abi Kozaklıda Durunlar Nasıl Ayrıyeten Yağmur Kar Varmı ?
Bilader kozaklı merkezin buğdaylar bizimkilerden 15 gün önde şuan.ama erken ekildiğinde souktan baya yıpranmış durumda.renkde pek ic acıcı değil.
bizim köyünkü taze ama ,bizim köyün ekinlerdede kacamak cok yani düznli bir cıkış yok.
son 3 gündür yağış yok ama acayip bi soğuk var .hayırlsı ALLAH ' tan.