20 İnek Ne kazandırır Fibizilite Çalışması Nasıl daha Fazla kazandırır KISA ÖZ

Ynt: 20 İnek Ne kazandırır Fibizilite Çalışması Nasıl daha Fazla kazandırır KISA ÖZ

sagalassos link=topic=83302.msg994356#msg994356 date=1429283030' Alıntı:
Sevgili Bantun, ben süt inekçiliğini 5-6 yıl yapmış bırakmıştım, sana inat yeniden başlıcam, inek alacağım ama ben sağımla uğraşmıcam, hatta hiç sağmayacağım, hadi bu kısmını da sen çöz. İneğimde olacak buzağılarımda.
dayı :) besici

KOPARANLI AHMET link=topic=83302.msg994297#msg994297 date=1429275617' Alıntı:
Ben sana Sittin sene birşey yapamıyacagını söylemiş miydim?
sinekmi vızıldadı acaba

Ynt: 20 İnek Ne kazandırır Fibizilite Çalışması Nasıl daha Fazla kazandırır KISA ÖZ

vasago link=topic=83302.msg994360#msg994360 date=1429283757' Alıntı:
Bu arada bantun, gübre çukuruna boklaru k,remek güzel zevkli iştirde o bokları oradan geri çıkarabilmek işin asıl kısmı, demedi deme.

düşünüyoruz abi :) onları gübre çukuru hiç pompasız olurmu ya basınçlı

İşini düzgün, kendini geliştirerek, olumlu düşünerek ve bilimsel yaparsan, para kazanırsın, hem de güzel para kazanırsın. Bazen hesapladığından biraz daha az, bazen de biraz daha fazla. Lakin işini zoraki yapıyorsan, yetersizsen, kendini geliştirmiyorsan, etrafta bu işi başarı ile yapanların hikayelerini merak etmiyorsan, nasıl yaptıklarını araştırmıyorsan, batar gidersin. Sonra dersin bu iş yapılmaz, ben yıllarca yaptım para kazanamadım. Bu işte para yok. Sakın bu işe girmeyin diye etrafa akıl verirsin çünkü bu vakiten sonra onların en büyük korkusu başka birinin bu işi yapıp başarılı olmasıdır.
Bantun kardeş dediğin paraları kazanırmısın, kazanmazmısın belli olmaz, bazen kazanırsın bazen kazanamazsın ama bu o kadarda onemli değil. İşe bu azimle ve şevkle girersen ve bunu sürdürürsen, aksilikler karşısında yılmazsan, illa ki başarılı olursun.

bu rasyonla 30 litre sut verirmi hayvanlar bu rasyonu kullanlar varmi
bz 20-25 kg silaj 7 arpa 7 sut yemi bide 35 litre verenlere ekstra bir iki kilo yem
dha veriyoduk ortalamamiz 28 di en iyi zamanlarinda ineklerin agir son sistem deildi
tabi serbest sistem yinede ama bubrasyonda 5kg yonca var silaj az ne bilim :)

bu işi yeni yapıyorsan vede yem üretimini yapılandırma şansın varsa bence daha fazla kaba yem üretimine ağırlık ver vede rasyonundaki kesif yem oranını düşür türkiye şartlarında normal bir oran ancak ülkemizde kaba yem açığı olduğu için böyle kesif yeme dayalı bir besleme yöntemimiz oluşmuş senin sulak yem bitkisi üretebileceğin arazin varsa yonca çayır fiğ mısır sorgum vs. üretip daha çok kaba yeme dayalı bir besleme sistemi oluşturarak kesif yemi sadece enerji açığını kapatmak için kullanarak oda maksimum 2 -3 kg olacak şekilde hem yem masraflarını düşürürsün hemde daha salıklı bir sürü vede daha yüksek süt verimlerine ulaşabilirsin. bahsettiğin rakamlarda çok uçuk değil bence elit bir sürü oluşturursan neden olmasın daha da yukarıyada çekebilirsin ...

neo8787 link=topic=83302.msg997249#msg997249 date=1430155954' Alıntı:
bu işi yeni yapıyorsan vede yem üretimini yapılandırma şansın varsa bence daha fazla kaba yem üretimine ağırlık ver vede rasyonundaki kesif yem oranını düşür türkiye şartlarında normal bir oran ancak ülkemizde kaba yem açığı olduğu için böyle kesif yeme dayalı bir besleme yöntemimiz oluşmuş senin sulak yem bitkisi üretebileceğin arazin varsa yonca çayır fiğ mısır sorgum vs. üretip daha çok kaba yeme dayalı bir besleme sistemi oluşturarak kesif yemi sadece enerji açığını kapatmak için kullanarak oda maksimum 2 -3 kg olacak şekilde hem yem masraflarını düşürürsün hemde daha salıklı bir sürü vede daha yüksek süt verimlerine ulaşabilirsin. bahsettiğin rakamlarda çok uçuk değil bence elit bir sürü oluşturursan neden olmasın daha da yukarıyada çekebilirsin ...

bnm uretebilecgm sadece misir silaji ve arpa bugday bide samani tabiki geri kalan yonca gbi o tarz kaba yemleri uretemem denenmis 25/35 litre sut veren holsteina verilebilecek ii rasyonu verebilirsem sevinirim

Guney46 link=topic=83302.msg997157#msg997157 date=1430137364' Alıntı:
İşini düzgün, kendini geliştirerek, olumlu düşünerek ve bilimsel yaparsan, para kazanırsın, hem de güzel para kazanırsın. Bazen hesapladığından biraz daha az, bazen de biraz daha fazla. Lakin işini zoraki yapıyorsan, yetersizsen, kendini geliştirmiyorsan, etrafta bu işi başarı ile yapanların hikayelerini merak etmiyorsan, nasıl yaptıklarını araştırmıyorsan, batar gidersin. Sonra dersin bu iş yapılmaz, ben yıllarca yaptım para kazanamadım. Bu işte para yok. Sakın bu işe girmeyin diye etrafa akıl verirsin çünkü bu vakiten sonra onların en büyük korkusu başka birinin bu işi yapıp başarılı olmasıdır.
Bantun kardeş dediğin paraları kazanırmısın, kazanmazmısın belli olmaz, bazen kazanırsın bazen kazanamazsın ama bu o kadarda onemli değil. İşe bu azimle ve şevkle girersen ve bunu sürdürürsen, aksilikler karşısında yılmazsan, illa ki başarılı olursun.

Aynen abi Örnek veriyorum ki sana şöyle bir durum var benim 150mm ilerimde bir uzaktan akrabam 50-60 yıllık dam ahır kapalı içine bir girdim ki her yer afferdsin b*k götürüyor duvarlr vs yerler inek en köşede 2 tane inek sürekli hiç temizlemiyroarmış sabahları önüne yem Hele geçen yaz sineklerle dolu oluyor çıkaramıyorlarda fazla dışarı inek üstü %70i çamur senede 1 kez temziliyoruz kaba pisliğini diyorlar
Dedim ki yazık günah önüne sadece Saman süt yemi var başka bişi göremedim sulukları pis çeşmeyle açıyorda çamurlu su pis su içiyorlar

Ondan sonra ailem demişler hayvancılığa bulaşmayın biz sütçüye süt veriyoruz yem alıroyurz. Yaw senin Allah cezanı verir 9 KG Süt döküyorum diyor ineekler birde holstein sütçü ilk geldiklerinde 2-3 yıl önce 25-40 mış 9a İnmiş

Dedim ki neden ? neymiş yaşlandıkça verim düşüyor sen benim töbe töbee.
Hiç konuşmadım buzağısı Ölmezsse kaar kalıyormuş sana diyorki birde 7.aydan sonra 4 kgya kadar düşüyor en fazla 12 kg aldım diyor 2-3 gün kesin onuda Merada beslemiştir it ogulları

Köylü tereyağı kokuyor diyor süt iyi digil diyor

Tabi Havalandırma yok kapı deliğini bile kapatmışlar sogukda İNEK Hergün ürüt asik kokluyor kardeş Bi araştır ? süt nasıl oluşur verim nasıl artar hee tabi gelmiş eski cahili sistem devam ediyorlar.İnek dışarda kışın beklemez inekler -25 e kadar dayanıyor hiç olmadı BRANDA ile kapat etranı açık sistemde gene iyi.

inek rahat havalandırma alamıyor samanlar kötüsü yemler markası kötü.
Sat dedim ya kazanmıyorsan ne satacam dedi yıllık iki bin tl para alıyorum ALLAH BELANI VERSİN sen bu İneğe bu reziliyette hakim ediyorsan dedim içimden.Çok kötü abi yaa çok kötü. gerçekten böyle Evlatların gibi bakıcaksın o sistem olsa dahi havalandırmalar geniş suluklar temiz hergün gelberi ile temizlicen altını Çocugun onlar senin ama beyfendi Üvey oglunu geçtim düşmanı gibi.patron olucak o

Ali SARAÇ link=topic=83302.msg994140#msg994140 date=1429215007' Alıntı:
teşekkürü hor görmüyorum sana evet hor görmüyorum .. kafama yattı bu iş bantun .. ben yapacam galiba .. nasıl bi ahır planı düşünüyon yardımcı olurmusun ?
abi killiktei senmiydin dün

[size=large]Arkadaşlar bu ' da Fibizilite ve Yüksek Kazanç sistemi Böyle olursa nasıl şu olmazsa nasıl kazanılır Kısa kısa anlatıp geçicem
__________________________________________________________________________________________________

20 Adet İnek İLK OLARAK 20+2 Olarak Varsıyoruz

2 Adet ' de Yağlı olucak 1 Tanesini Köye 1 tanesinide diğer holsteinin grubuna karıştırcaksın çünkü Karışım elde edince Kalite artar 1 tane de Olsa yeter sanırsam

Evet günlük rasyonumuz Süt fiyatları..

Süt fiyatı 1,300 ( not= çünkü soguk oldugu ve kalite ve miktarı çok oldugunu düşünürsek) Destek+kdv ile 1,500 Net ulaşıyor

Günlük rasyonumuzu paylaşalım ;

( Diğer konumdan Alıntı)[/size]

[size=large]
Yeni rasyon
[/size]

Eski rasyon>
Mısır Slajı > 6 Kg(TAVSİYE ) 15 Kg ' Ya Çıkarıldı
Eski rasyon>Yonca > 2 Kg (TAVSİYE ) 5 Kg ' ya çıkardık
Eski rasyon>Mısır Küspesi 2 Kg(TAVSİYE ) X rasyondan kaldırdık
Eski rasyon>Arpa> 3KG(TAVSİYE )> 3 Kg Yerinde durdu
Eski rasyon>Panca pasası> 15 Kg(TAVSİYE )> X rasyondan çıkarıldı
Eski rasyon>Buğday Sapı> 4KG (TAVSİYE )1 Kg ' indirildi
Eski rasyon>Süt Yemi > 8 Kg (Tavsiye )
6,5 Kg Ya düşürüldü.

[size=1.45em]EVET BU

Bu rasyonun günlük maliyeti 1/baş = 13TL Bunu 21 İneğe Verdiğimizi düşünelim kalan 1 inek Köylüye veriliyor Ve Satış Fiyatı = 2,00t neyse..

Bunu 21 Baş Hayvana uyguladıgımızda Çarpıcaz

13 TL Den 21 Hayvanın günlük maliyeti 273 TL Oluyor. Aylık ' da = 8,190 TL Sadece Kaba yemi kesif vs Masrafı oluyor
Aylık Elektirik 200+100 TL SU =300 TL ' DE Bu masraflar Oluyor Biz bunu 500 TL Yapalım

Günlük 30 KG Verim Alıdıgımızı Varsayalım.
30 KG Süt 21 Baş Aylık 18,900 KG Ediyor Bunu 1,500 TL İle çarpıyoruz ( Ton başına destek oldugu için böyle bir yerde aylık ödeme yapılır )

28,350 BİN Lira ediyor Günlük 273 TL Masraf aylık 8,190 TL Ediyor bunu DİREK 500TL Masraf var demiştik 900 tl Dersek 9 BİN TL Masrafı oluyor.

Ve Geriye kalan 19,350 TL Bizim cebimize Girmiş oluyor

Evet diyelim Böyle kaar yapanlar fazla digildir veya fazladır çünkü değişir Not Bu Kaar Kendi araştırmalarım Şimdide gelelim İşletmeye

Bu inekleri 7binden Aşağı alamazssınız

Şimdi gelelim İnekleri nasıl alıcaz kısaca Söylüyorum 20 ineği işletmeden alıcaksaınız 10-15 Kişi İyi anlıyanlardan bakın akrabalardan Vs yemek söylerseniz hepsine ogün olur biter :) 1 Gününü ayır can Sabah akşam Ve seçilen inekler iyice bakılıp tır ' a veya kamyona 2-3 kamyona atılacak

Tek tek bakılacak gebe kalma süreleri vs veteriner raporlar ordaki veteriner çalışanlar falan GEREKTĞİNCE Yeni doğum yapmış tohumlanmamış İnekleri tercih edin çünkü daha Avantajlı çıkacaksınız Neyse gelelim İnekleri aldık diyelim

İşletme de böyle verimi devam ve arttırmak için neler yapılabiliir?

Sıyırıcı sistemi her işletmeye şart

Su püskürtme sistemi

20 Baş için en az 3 Tane Kaşıma otomatik makinası

Yataklar duraklar

6lı veya otomatik sağım üniteleri tam otomatik olsun

otomatik suluklar

JENERATÖR

Güneş enerjisi

Açık olursa ahır fanlara gerek yok

20 Baş için Tren raylı gibi Üstüne karma makinası otomatk olucak karacak ve onun üstünde dökece

İneklerin ulaşabilceği yemlikler daha kolay

İneklerde gerektiğince çamur olmasın mümkün oldugunca bunu yapmayı çalışın

Eski insanlar gibi pis damda b*kun içinde beslemeyin

20 Baş için az küçük maliyetli pompa basınçlı gübre çukuru ( sıyırıcı direk oraya dökmesi gerek) Sonrasında pompa ile remorklra doldurulur

Evet Başka aklıma gelen

Her hafta başı Sütleri tek tek alınır incelemeye yollanır hastalık varmı varsa daha hızlı tedavi buda Verimden ve sütten daha az zarar etmenize neden olur

Evet Kaba yem Kalitesi firmadan komple hazır alıcaksanız herşeyi A Kalite olması şart 100 yere araştırın sorun yoksa almayın

Müzk sistemi kurun Sağımdan önce 20dk Önce açın Her inekte 1-1.5kg Verim artımı olur 20 de 20KG az digildir.

Evet sistemler bunlar

Gelelim Kaç gün sağım olucak

Bu sağım 200 Gün (7 Ay net hergünn 30kg Verim alırsınız sonrasında yavaş yavaş düşer )

Aylık 19,350 TL Demiştik 7 İLe çarpımda 135 BİN tl ediyor Evet geri kalanıda kendi yemini kurtarır..

20 İnekten 17 Buzağı Alımı sonucunda 2 BİN TL Den 2- 3 aylık ( 34 BİN TL ) ee Hani veteriner masrafı demeyin HER Baş için Yıllık ' da 500 TL Olmaz bile ama iyi bakım derseniz evet fiyat bu EE? Sigorta ? 500TL De yıllık sigorta ücreti Yıllık 20 BİN De bunlara masraf ettiğizmi varsayalım

Buzağı paraları direk gidiyor ve 5 bni daha Ek gidiyor.

130 bin TL NET KAAR EDİLEBİLİR TABİ Böyle Bir modern Ahır veya işletmede. :)

Teşekkürü hor görmeyin evet

Şap gelebilir
mastisisz olabilir
deli dana olabilir
kuduz olabilir
dogum da ölür
süt verimi düşer hasta olur
antibiyotik yer 1 a sağamazssın güçlü antiden
deprem olabilir yıkılır
Herşey olabilir Allah korusuun SADECE TEDBİRLERİ ALALIMDA Böyle masraf demeyin Zorlukları var buza ters gelir geceler uyuyamazssın vsvs

Traktör şart ekipman şart en az da 50 dönüm saman üretmen gerek :) İyi olur Teşekkürü hor görmeyin birde Uuymsuz yorum atanlar atamasın kalpler kırılmasın lütfen :)
[/size]

abi selamlar 3 sene geçmiş merak ettim ne yaptın çifliği kurdunmu ne yaptın?